Jump to content

Samsung SGH-U900 Soul


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτό το κίνητο..γνωρίζετε αν φορτίζει μέσω του usb καλωδίου???

 

Ναι γεμιζει το έχω δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 591
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Είμαι έτοιμος να αποχωριστώ ένα απο τα καλύτερα κινητά που είχα ποτέ... για χάρην του νέου Ultra touch... Αχ Samsung τι μας κάνεις.... :p
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είδα στο mediamarkt το U900 στα 169 € ( αν θυμάμαι καλά) και θέλω να ρωτήσω όσους το εχουν .

1) Δέχετε wallpapers , θέματα -όπως αλλες συσκευες - ήχους κλήσης mp3 ?

2) Γενικά οτι θεωρείτε αναγκαιο να γνωρίζω.....

3) Αξίζει η αγορά ή όχι λογω παλαιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο mediamarkt το U900 στα 169 € ( αν θυμάμαι καλά) και θέλω να ρωτήσω όσους το εχουν .

1) Δέχετε wallpapers , θέματα -όπως αλλες συσκευες - ήχους κλήσης mp3 ?

2) Γενικά οτι θεωρείτε αναγκαιο να γνωρίζω.....

3) Αξίζει η αγορά ή όχι λογω παλαιότητας?

 

1) Wallpapers δέχεται φωτό που έχεις τραβήξει ή που έχεις λάβει. Θέματα δεν δέχεται όπως τα SE, αλλα μπορείς να φτιάξεις ότι θέμα θες εσύ με ότι χρώματα θες με τον theme editor που έχει το κινητό. Απο ήχους παίζει τα πάντα, και σαν ήχους κλήσης, και σαν SMS. Το πρώτο κουδούνισμα όμως ακούγεται χαμηλά, πάντα (πολλοί έχουν πρόβλημα με αυτό, αλλα είναι η τακτική που χρησιμοποιεί η Samsung σε όλα της τα κινητά)

2) Θα χρειαστείς λίγη υπομονή να "μαθεις" το touch panel, αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει τέτοιο κινητό. Απο μενού είναι πανέυκολο και πολύ γρήγορο, δε κολλάει ούτε με γεμάτη κάρτα μνήμης (πρωτοφανές για samsung) Απο κατασκευή άριστη, μικρά παράπονα έχουμε μόνο για το καπάκι της μπαταρίας που η μπογιά του χαράσεται πανευκολα (θα βρείς γρατζουνιές όσο και να το προσέξεις). Το slide ένα απο τα καλύτερα που έχω δει σε κινητό ever! Η κάμερα πολύ καλή, αλλα το βράδυ με το φλάς, ... άστο καλύτερα! :wacko:

3) Στην τιμή που το βρήκες είναι πρόκληση... εγώ θα το αγόραζα με κλειστά τα μάτια. Είχα πει πιο κάτω πως το πουλάω, αλλα μετα απο μια έρευνα που έκανα στην αγορά δε βρήκα κάτι αξιόλογο που να μου κάνει κλικ να αλλάξω το U900 και έτσι θα το κρατήσω και δεύτερη χρονιά (πρωτοφανές για μένα αυτό)

 

Απλώς βεβαιώσου πως το κινητό έχει Ελληνικό μενού, και τι παίζει με την εγγύηση (αχρείαστη να είναι βέβαια)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

1) Wallpapers δέχεται φωτό που έχεις τραβήξει ή που έχεις λάβει. Θέματα δεν δέχεται όπως τα SE, αλλα μπορείς να φτιάξεις ότι θέμα θες εσύ με ότι χρώματα θες με τον theme editor που έχει το κινητό. Απο ήχους παίζει τα πάντα, και σαν ήχους κλήσης, και σαν SMS. Το πρώτο κουδούνισμα όμως ακούγεται χαμηλά, πάντα (πολλοί έχουν πρόβλημα με αυτό, αλλα είναι η τακτική που χρησιμοποιεί η Samsung σε όλα της τα κινητά)

2) Θα χρειαστείς λίγη υπομονή να "μαθεις" το touch panel, αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει τέτοιο κινητό. Απο μενού είναι πανέυκολο και πολύ γρήγορο, δε κολλάει ούτε με γεμάτη κάρτα μνήμης (πρωτοφανές για samsung) Απο κατασκευή άριστη, μικρά παράπονα έχουμε μόνο για το καπάκι της μπαταρίας που η μπογιά του χαράσεται πανευκολα (θα βρείς γρατζουνιές όσο και να το προσέξεις). Το slide ένα απο τα καλύτερα που έχω δει σε κινητό ever! Η κάμερα πολύ καλή, αλλα το βράδυ με το φλάς, ... άστο καλύτερα! :wacko:

3) Στην τιμή που το βρήκες είναι πρόκληση... εγώ θα το αγόραζα με κλειστά τα μάτια. Είχα πει πιο κάτω πως το πουλάω, αλλα μετα απο μια έρευνα που έκανα στην αγορά δε βρήκα κάτι αξιόλογο που να μου κάνει κλικ να αλλάξω το U900 και έτσι θα το κρατήσω και δεύτερη χρονιά (πρωτοφανές για μένα αυτό)

 

Απλώς βεβαιώσου πως το κινητό έχει Ελληνικό μενού, και τι παίζει με την εγγύηση (αχρείαστη να είναι βέβαια)

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Βέβαια με προβλιματίζει λιγο το οτι δεν δέχετε θέματα γιατι και τα SE με το theme creator δεν ειναι και τόσο ευκολο να φτιάξεις,αν δεν εχεις ασχοληθει ποτε ! Τον ήχο ακομη δεν το εχει βελτιώσει?

Το κινητο που ειδα εχει ελληνικο μενου γιατι το δοκίμαζα... και η εγγυηση ισχύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Βέβαια με προβλιματίζει λιγο το οτι δεν δέχετε θέματα γιατι και τα SE με το theme creator δεν ειναι και τόσο ευκολο να φτιάξεις,αν δεν εχεις ασχοληθει ποτε ! Τον ήχο ακομη δεν το εχει βελτιώσει?

Το κινητο που ειδα εχει ελληνικο μενου γιατι το δοκίμαζα... και η εγγυηση ισχύει κανονικά.

 

Φίλε μου, πολλά samsung έχουν πρόβλημα με το ακουστικό τους (χαμηλή ένταση, παντελής έλλειψη μπάσου κλπ), όπως και με το σήμα τους.

Από εκεί και πέρα, η επιλογή είναι δική σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
μια ερωτηση προς τους κατοχους u900 soul. το τηλεφωνο λειτουργει αψογα και δεν εχω κανενα παραπονο αλλα αρχιζει και ξεφλουδιζει στις γωνιες του επανω, το βρωμα το bronze φευγει και ειναι απο μεσα νικελ. εχει παρουσιαστει και σε κανεναν αλλο; υπαρχει περιπτωση να το καλυψει η αντιπροσωπεια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή πλην του

Message Manager στο PC Studio 3 για να αποθηκεύσει τα μηνύματά του. Για κάποιον

περίεργο λόγο δεν επιτρέπει την αποθήκευση μεγάλων μηνυμάτων (τα εμφανίζει ως EMS).

Any ideas;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..Θέλω να πάρω το U900 και το έχω βρεί απο κατάστημα (μέσω skroutz βέβαια) στα 189€...Μου φαίνεται κάπως χώμα η τιμή και φοβάμαι μην είναι τίποτα μούφες..Τί λέτε?Να το πάρω?Άμα μπείτε skroutz θα καταλάβετε για ποιό κατάστημα μιλάω ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παίδες..Θέλω να πάρω το U900 και το έχω βρεί απο κατάστημα (μέσω skroutz βέβαια) στα 189€...Μου φαίνεται κάπως χώμα η τιμή και φοβάμαι μην είναι τίποτα μούφες..Τί λέτε?Να το πάρω?Άμα μπείτε skroutz θα καταλάβετε για ποιό κατάστημα μιλάω ;)

 

Γενικα παιδια πιστευετε αξιζει η αγορα του, στα 185 ευρω περιπου?Απο χαρακτηριστικα με υπερκαλυπτει, υπαρχει τπτ αναλογο σε τετοια τιμη?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα ,

 

ξεθαβω το θεμα για να κανω μια ερωτηση.σκεφτομαι να το παρω το κινητο αυτο γτ το ειδα απο κοντα και μου αρεσε παρα πολυ'.

 

Θελω ομως οπωσδηποτε να εχει δυνατο ηχο κλησης, να ακουγεται ανετα.Εχω το renoir και εχω απογοητευτει στον τομεα αυτό.

Οσοι το εχουν μπορουν να κανουν μια συγκριση στο θεμα εντασης ηχου κλησης αναμεσα σε αυτα τα 2?

 

Στο skroutz το βρισκω με 184 ευρω, αρκετά καλη τιμή νομιζω.

 

 

ευχαρ.προκαταβολικά.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ...

Στον ηχο κλησης μπορω να πω οτι υστερει αρκετα οπως και στη συνομιλια σε σχεση με αλλα Samsung που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ...

Στον ηχο κλησης μπορω να πω οτι υστερει αρκετα οπως και στη συνομιλια σε σχεση με αλλα Samsung που ειχα.

 

Εγω περιμενω να τελειωσω εξεταστική, και μετα μαλλον θα το χτυπησω γτ μου αρεσει παρα πολυ εξωτερικα, και οι λειτουργιες του ειναι αρκετα ικανοποιητικές..(απο eclick θα το παραγγειλω, ελπιζω να ειναι αξιοπιστο καταστημα).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εχει αντιμετωπισει κανεις καποιο προβλημα σχετικα με την οθονη αφης?

Το εχω πανω απο ενα χρονο και τις τελευταιες μερες, οταν το ξεδιπλωνω, μερικες φορες δε δουλευει η οθονη αφης και συνηθως ουτε τα πληκτρα γυρω της. Οταν το διπλωσω και το ξεδιπλωσω παλι τις περισσοτερες φορες ξεκολλαει. Εχει χρειαστει βεβαια να το κλεισω και να το ξανανοιξω, γιατι μονο ετσι διορθωνοταν καποιες φορες. Επισης οταν το διπλωνω, μου εχει τυχει να μενουν αναμενα τα πληκτρα γυρω απο την οθονη αφης. Το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο? Και αν ναι τι εκανε?

Το εχω παρει απο το πλαισιο, μου προτεινετε να τους αναφερω το προβλημα ή καλυτερα να μην μπλεξω με το εν λογω μαγαζι?

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει αντιμετωπισει κανεις καποιο προβλημα σχετικα με την οθονη αφης?

Το εχω πανω απο ενα χρονο και τις τελευταιες μερες, οταν το ξεδιπλωνω, μερικες φορες δε δουλευει η οθονη αφης και συνηθως ουτε τα πληκτρα γυρω της. Οταν το διπλωσω και το ξεδιπλωσω παλι τις περισσοτερες φορες ξεκολλαει. Εχει χρειαστει βεβαια να το κλεισω και να το ξανανοιξω, γιατι μονο ετσι διορθωνοταν καποιες φορες. Επισης οταν το διπλωνω, μου εχει τυχει να μενουν αναμενα τα πληκτρα γυρω απο την οθονη αφης. Το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο? Και αν ναι τι εκανε?

Το εχω παρει απο το πλαισιο, μου προτεινετε να τους αναφερω το προβλημα ή καλυτερα να μην μπλεξω με το εν λογω μαγαζι?

 

Σας ευχαριστω.

 

 

Είναι έτοιμη να κοπεί η ταινιά που ενώνει το πάνω μέρος με το κάτω... (Flexy cable)

Και εμένα πριν κοπεί κάτι τέτοια κουφά μου έκανε. Στην επόμενη φάση δεν άναβε πάντα η οθόνη όταν το ξεδίπλωνες και μετά άναβε μόνο κλειστό...

Αν είναι στην εγγύηση στείλτο για επισκευή, στην αλλάζουν

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Είναι έτοιμη να κοπεί η ταινιά που ενώνει το πάνω μέρος με το κάτω... (Flexy cable)

Και εμένα πριν κοπεί κάτι τέτοια κουφά μου έκανε. Στην επόμενη φάση δεν άναβε πάντα η οθόνη όταν το ξεδίπλωνες και μετά άναβε μόνο κλειστό...

Αν είναι στην εγγύηση στείλτο για επισκευή, στην αλλάζουν

 

Σε ευχαριστω πολυ, δεν ειναι στην εγγυηση νομιζω αλλα δεν ειναια αυτο το θεμα.

Πως το εξηγεις ομως μετα απο το restart να ηρεμει καπως? Το πρωι μου εκανε κολπα και μετα το restart δε μου εχει κανει τιποτα.

Εσυ που το πηγες για επισκευη? στο κρατησαν πολλες μερες?

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτοιμη να κοπεί η ταινιά που ενώνει το πάνω μέρος με το κάτω... (Flexy cable)

Και εμένα πριν κοπεί κάτι τέτοια κουφά μου έκανε. Στην επόμενη φάση δεν άναβε πάντα η οθόνη όταν το ξεδίπλωνες και μετά άναβε μόνο κλειστό...

Αν είναι στην εγγύηση στείλτο για επισκευή, στην αλλάζουν

 

Μετα απο ενα χρονο σκληρης χρησης, ειναι αψογο λειτουργικα, ομως ξεφλουδισμενο πλεον.Αρα απο την αρχη προστασια γιατι . . . . ξεβαφει. Προσωπικα δεν εχω προβλημα ουτε με τον ηχο της ανοικτης ακροασης. Το μονο μου προβλημα ειναι στα sms, που μου χρεωνει μυνημα στις 60 λεξεις. Υπαρχει κατι που μου ξεφυγε ?

Link to comment
Share on other sites

Σ

Εσυ που το πηγες για επισκευη? στο κρατησαν πολλες μερες?

 

Αν είναι επίσημης αντιπροσωπίας, έχει ΔΥΟ χρόνια εγγυηση. Εμένα μου το έκανε στους 11 μήνες, οφείλω να πω οτι το παιδευω πάρα πολύ άνοιξε κλείσε... Το είχα πάρει απο κατάστημα της Wind, εκεί το έδωσα και επέστρεψε μετά απο μια βδομάδα...

 

Μετα απο ενα χρονο σκληρης χρησης...

Το μονο μου προβλημα ειναι στα sms, που μου χρεωνει μυνημα στις 60 λεξεις. Υπαρχει κατι που μου ξεφυγε ?

 

Μετά απο έναν χρόνο το θυμήθηκες φίλε μου? :lol::lol::lol:

Όντως, κάτι σου ξεφυγε!

 

MΕΝΟΥ --> ΜΗΝΥΜΑΤΑ --> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ --> ΜΗΝΥΜΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ --> ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ --> ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ

 

Επέλεξε "Αλφάβητο GSM", πάτα αποθήκευση και είσαι έτοιμος!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο έναν χρόνο το θυμήθηκες φίλε μου? :lol::lol::lol:

Όντως, κάτι σου ξεφυγε!

 

MΕΝΟΥ --> ΜΗΝΥΜΑΤΑ --> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ --> ΜΗΝΥΜΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ --> ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ --> ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ

 

Επέλεξε "Αλφάβητο GSM", πάτα αποθήκευση και είσαι έτοιμος!

 

ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ. ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ. ΟΜΩΣ ΣΤΟ GSM ΤΟΧΩ ΗΔΗ. ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΤΥΟΥ, ANTI CS ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΤΩΡΑ, PS ?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι επίσημης αντιπροσωπίας, έχει ΔΥΟ χρόνια εγγυηση. Εμένα μου το έκανε στους 11 μήνες, οφείλω να πω οτι το παιδευω πάρα πολύ άνοιξε κλείσε... Το είχα πάρει απο κατάστημα της Wind, εκεί το έδωσα και επέστρεψε μετά απο μια βδομάδα...

 

 

Δε βρισκω την αποδειξη, αλλα δεν πειραζει ας το φτιαξουν και ας το πληρωσω.

Κατα την επισκευη του θυμασαι αν σου 'καναν καποιο format η αναβαθμιση με αποτελεσμα να χαθουν τα μηνυματα σου κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δε βρισκω την αποδειξη, αλλα δεν πειραζει ας το φτιαξουν και ας το πληρωσω.

Κατα την επισκευη του θυμασαι αν σου 'καναν καποιο format η αναβαθμιση με αποτελεσμα να χαθουν τα μηνυματα σου κλπ?

 

Εγω μιας και είμαι τεχνικός και πιάνει το χέρι μου την είχα βρει με 20 ευρώ την καλωδιοταινία. (κόστος ανταλλακτικού). Δεν επιχείρησα να το κάνω μονο και μόνο επειδή ήταν εντός εγγυησης...

Οχι, δεν μου έσβησαν τίποτα, αν και είχα κρατήσει στα πάντα ενα back up δε μου χρειάστηκε! :-)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω μιας και είμαι τεχνικός και πιάνει το χέρι μου την είχα βρει με 20 ευρώ την καλωδιοταινία. (κόστος ανταλλακτικού). Δεν επιχείρησα να το κάνω μονο και μόνο επειδή ήταν εντός εγγυησης...

Οχι, δεν μου έσβησαν τίποτα, αν και είχα κρατήσει στα πάντα ενα back up δε μου χρειάστηκε! :-)

 

Φιλε μου πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν να παω στην Τζωρτζ 26 στο κεντρο οπου ειναι το service. Πηγα εκει και το καταστημα ειναι κλειστο, υπηρχαν μαστορες που εβγαζαν τις εγκαταστασεις απο μεσα. Τωρα ουτε το πλαισιο που ρωτησα ξερουν που να το παω το κινητο, μονο αυτη εχουν σαν διευθυνση.. Ξερει κανεις που μπορω να βρω το service της Samsung? Αμα δε σου ειναι κοπος να βρεις την καλωδιοταινια να μου την περασεις στο κινητο και πληρωνω εσενα αντι το service ελεος..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν να παω στην Τζωρτζ 26 στο κεντρο οπου ειναι το service. Πηγα εκει και το καταστημα ειναι κλειστο, υπηρχαν μαστορες που εβγαζαν τις εγκαταστασεις απο μεσα. Τωρα ουτε το πλαισιο που ρωτησα ξερουν που να το παω το κινητο, μονο αυτη εχουν σαν διευθυνση.. Ξερει κανεις που μπορω να βρω το service της Samsung? Αμα δε σου ειναι κοπος να βρεις την καλωδιοταινια να μου την περασεις στο κινητο και πληρωνω εσενα αντι το service ελεος..

 

Εδώ φίλε είναι τα service της Euroelectronics:

 

http://www.euroelectronics.gr/upload/Service_Centers_10042009.pdf

 

Έχει και τηλέφωνα για επικοινωνία. Εγώ είμαι στην επαρχεία, δε θα μπορέσω να σε εξυπηρετήσω σε λογικό χρονικό διάστημα, άν τους το πάς θα το πάρεις σε μερικές ωρες...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-U900 Soul

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...