Jump to content

Samsung SGH-G810


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 820
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχεις τo ψυστίρι κ το σκεφτεσαι!

Εχει sar σχεδον 10 φορές μικρότερο...ολα τα αλλα ειναι λεπτομέρειες!!!

 

Συμφωνώ για το sar(είναι από τους σημαντικότερους λόγους που αλλάζω κινητό), αλλά τότε να κράταγα το Samsung F700 που είχα και είχε sar μόνο 0,079.

Επίσης σχετικά με το sar μου έκανε εντύπωση που η Samsung στην Γερμανία το δίνει 0,679 http://de.samsungmobile.com/mobile/SGH-G810/spec Μήπως είναι αυτό το σωστό και όχι το 0,197;

 

Το ψάχνω το θέμα για να μην απογοητευτώ με την αγορά του. Το gps του είναι καλό; Υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο και να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου. Έχω μερικούς μήνες που απέκτησα το τηλ. και αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος έχω κανένα δυο μικροπροβληματάκια και θα ήθελα την βοήθειά σας.

1) Όταν εγκαθιστώ οποιαδήποτε έκδοση του Garmin, με κλειστό το πρόγραμμα μου τρώει απίστευτα πολύ μπαταρία... και

2) Μήπως αυτό το SAR που έχει ευθύνεται για μεγάλη απώλεια σήματος; Είμαι συνδρομητής cosmote και είναι πολλά και αδικαιολόγητα τα σημεία που δεν έχω σήμα...

 

Κατά τα άλλα, η φωτογραφική του είναι εκπληκτική.

Link to comment
Share on other sites

1.Βγάλε το garmin. Αποδεδειγμένα τρώει μπαταρία ακόμα και ότα δεν το ανοίγεις. Εγώ το ξήλωσα απο το Ν78 και είδα θεαματική αύξηση της απόδοσης.

 

2.Εννοείται οτι χαμηλό σαρ σημαίνει πολύ πιο ασθενές σήμα. Ακόμα και στο wi-fi έχουν τεράστια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

1.Βγάλε το garmin. Αποδεδειγμένα τρώει μπαταρία ακόμα και ότα δεν το ανοίγεις. Εγώ το ξήλωσα απο το Ν78 και είδα θεαματική αύξηση της απόδοσης.

 

2.Εννοείται οτι χαμηλό σαρ σημαίνει πολύ πιο ασθενές σήμα. Ακόμα και στο wi-fi έχουν τεράστια διαφορά.

 

Ευχαριστώ!

Έχεις καμιά αντιπρόταση για πλοηγό;

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μπαταρια,με τρελη καταχρηση της συσκευης μου κραταει μιαμιση μερα,με 8εοτρελη,μια μερα,αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει αλλος ανθρωπος που να το χρησιμοποιει τοσο βαναυσα οσο εγω,ειμαι στο ιντερνετ απο wind plus μονιμα σχεδον,γυρω στις 15 ωρες τη μερα,και κατεβαζω ασταματητα εφαρμογες απο ιπμαρτ και παιχχνιδια,τα δοκιμαζω,τα ξανασβηνω ΣΥΝΕΧΩΣ,ακουω ελαχιστα mp3 και σπανια,κανω chat στο msn παρα πολυ συχνα,μπαινω facebook και μαλακιζομαι(αλλα εκει δεν εχω καταφερει να δουλεψει το chat),μπαινω σε καμια δεκαρια φορουμ και παρλαρω,καλη ωρα,μπαινω στο σαιτ του σπορ fm συνεχεια και βλεπω ειδησεις(οχι βιντεακια ομωςαυτα μονο τα ολοκαινουργια κινητα μπορουν,που εχοθν flash 3:( ), ταυτοχρονα μπαινω απο τον ενσωματωμενο browser σε σελιδα με liveστοιχημα,και το αφηνω μονιμα και βλεπω κανονικα κουπονι live,γκολ,κοκκινες κτλ,καποιες φωτογραφιες και βιντεο αραια και που,φυσικα μιλαω κιολας (!) αλλα οχι πολυ,kapoia sms.αυτα γινονται στανταρ καθε μερα,ολη μερα,και εχωντας εγκατεστημενο το garmin 4.20 ,το 5 νομιζω οτι παραεχει bugs ακομα.οπως καταλαβαινετε ισως,ειμαι ευχαριστημενος απο τη συσκευη μου!!

(και ακομα δεν εχω κατσει να βαλω e-books και ταινιες μεσα,γιατι θα παρατησω τη δουλεια,θα φαω παντοφλα απο το εταιρον ημιση,και η μπαταρια 8α κραταει μιση μερα)

 

μια παρατηρηση που δεν εχω δει πουθενα:

δεν νομιζω οτι το ιδιο το garmin η το wi-fi τρωει την εξωφρενικη μπαταρια,την τρωει ομως η μεγαλουτσικη οθονη,εγω με garmin στη μηχανη,μονο στα ακουστικα,(ετρεχε στο παρασκηνιο δλδ,οχι στην οθονη) δεν ειδα φοβερη καταναλωση!!!!αντι8ετα αν ειμαι 5-6 ωρες σερι στο ιντερνετ ψαχνωντας,και η οθονη δε σβηνει ποτε,τρωει τη μιση μπαταρια καπακια!

 

 

μια παρατηρηση που δεν εχω δει πουθενα 2:

το συσχετισμο sar και wi-fi,εγω προσωπικα πρωτη φορα στη ζωη μου τον ακουω.

ισως και να υπαρχει,αλλα θα ηταν πολυ τρελο μιας και μιλαμε για δυο υποσυστηματα παντελως ασχετα μεταξυ τους.anyway.

σαν νυν και φανατικος κατοχος ericsson w700 kai w610,να σας πληροφορησω,πως το σημα τους σε σχεση με το 810 ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΥΦΑ!!!μενω σε σημειο με παρα πολυ χαμηλο σημα,(ολα τα κινητα ειναι ****wind),και ενω τα ericsson,δειχνουν τεσσερις γραμμες (απο 5)σημα,ειναι ΕΙΚΟΝΙΚΟ,και δεν μπορω να καλεσω,ουτε να με καλεσουν,δειχνει οτι δεν πιανει,και οταν τους καπνισει,ερχονται τα μθνηματα για χαμενες κλησεις,το 810,δειχνει μια η δυο γραμμες (απο 7) σημα,και 9 στις 10 φορες μιλαω κομπλε,μια στις 10 μου κοβεται η γραμμη,και εγω ελεγα πως δεν ειχα πολυ σημα οπως με τα εικσον η πριν με νοκια,αλλα σπιτι μου νοκια ν81 δεν πιανει κα8ολου εντελει,ασχετα αν διχνει τρεις τεσσερις γραμμες.

ελπιζω να ελυσα πολλες αποριες :)

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 3η διαφορετική τιμή sar(0,308) στο ελληνικό site της samsung:

http://www.samsung.com/gr/consumer/detail/spec.do?group=mobilephone&type=mobilephone&subtype=smartphone&model_cd=SGH-G810EAAEUR&fullspec=F

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μια ερωτηση για αρχαριους να κανω θελω:

το google maps στο G810 δουλεύει με συνδεση ιντερνετ (πχ wind wap) ή οι χάρτες είναι ήδη φορτωμένοι κ μπαίνει το gps για εντοπισμό θέσης; Κοινώς, χρεώνομαι ή όχι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μια ερωτηση για αρχαριους να κανω θελω:

το google maps στο G810 δουλεύει με συνδεση ιντερνετ (πχ wind wap) ή οι χάρτες είναι ήδη φορτωμένοι κ μπαίνει το gps για εντοπισμό θέσης; Κοινώς, χρεώνομαι ή όχι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εκανα ενεργοποιηση του gPs οπως ειπε ο φιλος παραπανω αναλυτικα, κ μετα απ'αυτο δεν δουλευε η προσβαση στο ιντερνετ. αναγκαστηκα να επιστρεψω στις εργοστασιακες ρυθμισεις για να μπω διαδικτυο!Δεν ξερω αν αυτο εχει καμμια σχεση, αλλα ειναι δυνατον, εχει παρατηρηθει κ απο αλλον; υπαρχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να κανω για να μη συμβαινει;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσο σας διαρκεί η μπαταρία?

το εχω 10 μέρες και κάθε μέρα θέλει φόρτισμα!

εχω κλεισει το 3g. με χρήση 30-40 min ομιλίας κ 5-6 sms το βράδυ θέλει φόρτισμα!

λετε να ειναι ελατωματική η μπαταρία????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, εμένα η μπαταρία μου διαρκεί περίπου 3 μέρες με αρκετή ομιλία και λίγο WiFi. Την έστρωσες καθόλου;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω κάρτα microsd 4 gb sdhc (Kingston) λεει οτι ειναι corrupted.

Ούτε και φορματ αφήνει να την κάνω βγαίνει μύνημα memory is used by another application.Μήπως δεν παίρνει κάρτες sdhc.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, εμένα η μπαταρία μου διαρκεί περίπου 3 μέρες με αρκετή ομιλία και λίγο WiFi. Την έστρωσες καθόλου;

 

Σε μένα γύρω στις 16 ώρες συνεχόμενες!!!!:cry:

 

Καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

H mpataria 8a prepe na krataei gurw stis 3 meres me mia mesh xrhsh nai. ki emena toso krataei. An den ekanes 8wrh peripou arxikh fortish kai kata protimhsh me kleisto to kinhto isws na ftaiei ayto. Episis einai arketa shmantiko 2 - 3 fortiseis meta thn prwth na afhseis thn mpataria na ekfortistei plhrws kai na fortiseis pali merikes wres p.x. olo to vrady gia na peis oti h mpataria 8a strwsei kala kai pali kata protimhsh kleisto to kinhto. An ths suberifer8ikate swsta kai parola ayta exete provlhma ti na pw... elattwmatikh mpataria ? kati allo ? den kserw kai sigoura ....

 

Erwthsh twra: oson afora to wifi: paw sundesimothta->diaxeirish sundesewn->diathesimothta wifi-> vriskw ta dia8esima wifi. Pws sundeomai se kapoio apo ayta ? kai afou sunde8w meta paw kai anoigw as poume kapoion browser pou h 8a exei mesa to kinhto h pernaw egw ? An exei apanth8ei hdh apla kante mou 1 redirect. Thx ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα γύρω στις 16 ώρες συνεχόμενες!!!!:cry:

 

Καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει???

 

Αυτό το βίωσα όταν είχα κάνει εγκατάσταση το Garmin Mobile XT. Χωρίς καν να το τρέχω, μόνο με την εγκατάσταση μου έτρωγε απίστευτη μπαταρία. Μήπως σου συμβαίνει κάτι ανάλογο;

Μεγάλο ρόλο μπορεί να παίξει και το στρώσιμο, άλλα δεν νομίζω τόσο μεγάλο πια.

Link to comment
Share on other sites

H mpataria 8a prepe na krataei gurw stis 3 meres me mia mesh xrhsh nai. ki emena toso krataei. An den ekanes 8wrh peripou arxikh fortish kai kata protimhsh me kleisto to kinhto isws na ftaiei ayto. Episis einai arketa shmantiko 2 - 3 fortiseis meta thn prwth na afhseis thn mpataria na ekfortistei plhrws kai na fortiseis pali merikes wres p.x. olo to vrady gia na peis oti h mpataria 8a strwsei kala kai pali kata protimhsh kleisto to kinhto. An ths suberifer8ikate swsta kai parola ayta exete provlhma ti na pw... elattwmatikh mpataria ? kati allo ? den kserw kai sigoura ....

 

Erwthsh twra: oson afora to wifi: paw sundesimothta->diaxeirish sundesewn->diathesimothta wifi-> vriskw ta dia8esima wifi. Pws sundeomai se kapoio apo ayta ? kai afou sunde8w meta paw kai anoigw as poume kapoion browser pou h 8a exei mesa to kinhto h pernaw egw ? An exei apanth8ei hdh apla kante mou 1 redirect. Thx ;)

 

Όταν βρεις τα διαθέσιμα WiFi, σε αυτό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάνε αριστερό πλήκτρο και "προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης".

Μετά ρυθμίσεις --> σημεία πρόσβασης και μπες σε αυτό που επέλεξες για να βάλεις κωδικούς κ.τ.λ.

Όταν μετά ανοίξεις έναν browser που έχει το κινητό ή εγκατέστησες εσύ, θα σου ζητήσει με ποιο σημείο πρόσβασης επιθυμείς να μπεις. Επιλέγεις αυτό που έβαλες και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να απεγκαταστίσω το GARMIN XT... να δώ μηπως φταέι αυτό!

 

Το στρώσιμο εγινε μια χαρα... μιας κ μενω απο μπαταρια μεχρι το βραδυ...το κινητο ειναι κλειστο κ φορτίζει μεχρι το πρωί!

 

Μήπως θελεί καμια αναβάθμιση λογισμικου?

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

Επίδή με ενδιαφέρει το κινητό και είναι δύσκολο να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει: α) Το garmin δούλεύει καλά στο κινητο, κλειδώνει εύκολα τους δορύφόρους και μπορεί να εγκαταστα8εί εύκολα??? β)είστε ευχαριστημένη απο την απόδοση του wi-fi??? γ) μπορούν να κάνουμέ εγκατάσταση οποιαδήποτε εφαρμογή s30(όπως π΄χ εφαρμογές του Ν95)???

 

Thanx και συγνώμη για την ταλαιπωρία...

:p

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-G810

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...