Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ άσχετη ήμουν μέχρι πριν από 4 ημέρες, αλλά κοντεύουν να με κάνουν ξεφτέρι εδώ τα παιδιά... :lol:

 

Βοήθεια θα λάβεις, αλλά μία συμβουλή από μένα που την έπαθα με το rye. Μην το συνδέσεις με vista και μην κλικάρεις προεπιλογή να φορτώνει το destinator αυτόματα από την sd κάρτα που θα πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά, διότι δεν διατίθεται με την συσκευή. Όπως δεν διατίθεται και καλώδιο USB, αν και ταιριάζει με το καλώδιο αρκετών κινητών τηλεφώνων.

 

Πάντως αφού σου αρέσει το destinator ως πρόγραμμα, η συσκευή που άλλαξα το rye σήμερα στοιχίζει μόλις 10 - 20 Ευρώ παραπάνω (εξαρτάται από το κατάστημα) και το έχει original.

 

Χωρίς καμία διάθεση προπαγάνδας υπέρ ή κατά της συγκεκριμένης συσκευής... μία απλή άποψη καταθέτω... :)

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν πήγα στο Κωτσόβολο και βρήκα τον πωλητή που με είχε εξυπηρετήσει την προηγούμενη Πέμπτη. Του είπα το συμβάν, ότι δούλεψε 1 μέρα με τα γνωστά προβλήματα των fatal application errors και πως την επόμενη απλά κόλλησε. Δεν ανάφερα τίποτα περί σύνδεσης σε vista υπολογιστή.

Ο πωλητής περιττόν να σας πω πως κοκκίνησε και μου είπε ότι θα γίνει αλλαγή. Συμπέρανα πως το κοκκίνισμα οφειλόταν σε ψιλοντροπή, γιατί μάλλον είναι συνήθης κατάσταση. Δεν προσπάθησε καν να το συζητήσει ή να το αμφισβητήσει...

Φώναξε βέβαια τον υπεύθυνο του καταστήματος, ο οποίος μου ζήτησε να το δει, το άνοιξε και αποφάνθηκε ότι δεν είναι τίποτα, αλλά παρ' όλ' αυτά έδωσε την τυπική εντολή να μου το αλλάξουν με άλλη ίδια ή όποια άλλη συσκευή ήθελα.

Τον άκουσα όμως να λέει σε έναν υπάλληλο εκεί πως δεν είναι τίποτα, να το διορθώσει και να το βάλει πίσω. Από τον τρόπο πάντως που το είπε, δεν νομίζω να εννοούσε επιστροφή στην εταιρεία, μια που είναι αποκλειστικοί αντιπρόσωποι για τα rye. Θεωρώ ότι εννοούσε να πάει πίσω στην "αποθήκη" προς πώληση, που σημαίνει πως κάποιος άλλος που πιθανόν επιστρέψει τη συσκευή, να καταλήξει με την δική μου έστω και διορθωμένη.

 

Όπως και να έχει δεν μου έφεραν κανένα εμπόδιο, καμία απολύτως αντίρρηση, ευγενικότατοι μπορώ να πω... Στο τέλος ο υπάλληλος (αυτός που είχε κοκκινήσει) μου είπε από μόνος του ότι σχεδόν όλες οι μάρκες είναι vista sensitive και καλό είναι να αποφεύγονται. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό στο pc, είναι προτιμότερο η επικοινωνία με την εταιρεία για να στείλουν το απαραίτητο patch/ upgrade για vista για τους drivers και μετά να γίνει σύνδεση με τον υπολογιστή μέσω usb.

 

Επίσης ο Κωτσόβολος δεν είχε τελικά μόνο mio, rye και garmin. Είχε επίσης HP, MLS και μία ακόμη μάρκα που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.

 

Τελικά μια που μου άρεσε τόσο πολύ το πρόγραμμα destinator που τελικά το άλλαξα με το MLS Destinator 3850, που έχει το λειτουργικό πλοήγησης σε ενσωματωμένη sd card (dest6 για Ελλάδα και Κύπρο), οπότε ευελπιστώ πως δεν πρόκειται να γίνει κάτι αν φορτώσω την δική μου sd με το dest7.

Θα το λειτουργήσω για λίγο με το 6, αλλά ήδη μου λείπουν οι κάμερες και τα επιπλέον poi του 7... ;)

Και φυσικά δεν πρόκειται να το βάλω στο vista γιατί σε αυτό το manual αναφέρει συμβατό λειτουργικό Windows 2000 & XP.

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτή η συσκευή είναι χαμηλή μνήμη... μόλις 64 MB, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα πια!

 

Aυτά ως προς την συμπεριφορά και αντιμετώπιση, που ομολογουμένως δεν την περίμενα... δεν ξέρω τι περίμενα, πάντως δεν περίμενα τόσο εύκολη την υπόθεση της αλλαγής.

 

Και επειδή εδώ είναι Ελλαδιστάν και όχι Ευρώπη, δεν ισχύει ο νόμος περί καταναλωτών, κοινώς 30 days trial με δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος και δικαίωμα επιλογής είτε επιστροφής χρημάτων είτε αλλαγής προϊόντος. Εδώ χρήματα δεν επιστρέφονται από κανένα κατάστημα ως γνωστόν!

 

:rolleyes:

 

Πολύ ευχάριστο το ότι σου το άλλαξαν χωρίς φασαρίες. Δεν το περίμενα. Καλή τύχη με το καινούργιο σου gps. Ελπίζω να μη σε ταλαιπωρήσει όπως το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

Έχω το RYE 4302 με υποστήριξη Bluetooth.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με την διαδικασία εγκατάστασης του Destinator 7?

Προφανώς θα χρειαστώ να αγοράσω και μια sdcard γιατί αυτη της συσκευασίας έχει χωρητικότητα μόνο 64MB.

Αν μεταφέρω τα αρχεία μέσω usb interface θα δουλέψει κανονικά, η θα χρειαστώ card reader?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πηγα σημερα να αντικαταστησω το rye στον κωτσοβολο και οχι μονο δεν μου δημιουργησαν προβλημα, αλλα μου συστησαν να παρω αλλη συσκευη γιατι τα 9 στα 10 rye που ειχε πουλησει το συγκεκριμενο καταστημα ειχαν επιστραφει ως ελλατωματικα.

Ετσι δυστυχως θα φυγω απο την παρεα σας, διοτι απο σημερα ειμαι κατοχος ενος mio c220.

Eυχαριστω ολους οσους με βοηθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πηγα σημερα να αντικαταστησω το rye στον κωτσοβολο και οχι μονο δεν μου δημιουργησαν προβλημα, αλλα μου συστησαν να παρω αλλη συσκευη γιατι τα 9 στα 10 rye που ειχε πουλησει το συγκεκριμενο καταστημα ειχαν επιστραφει ως ελλατωματικα.

To "δικό" σου κατάστημα είναι μάλλον πιο επαγγελματικό αφού παραδέχτηκαν κάτι τέτοιο. Το "δικό" μου προσπαθούσε να πρoωθήσει τη συγκεκριμένη μάρκα σε άλλου 3 υποψήφιους πελάτες που είχαν πάει για gps διαφημίζοντάς το ως άριστο.

 

Τι να πεις? Η επιχείρηση είναι franchise οπότε το κάθε κατάστημα έχει και άλλη φιλοσοφία, πολιτική κλπ.

 

Με ΄γειά το νέο gps και εύχομαι απροβλημάτιστο... αλλά πάνω απ' όλα, καλές βόλτες! :)

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλοσοφία και πολιτική τους ειναι να σου πουλανε το 3503 να το πας πισω και να παιρνεις πιο ακριβο, οταν το αγορασα εγω δυο ατομα το φεραν πισω για αλλαγη με πιο ακριβο!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ΒΡΗΚΑ ΤΟ TORO NAVIGATOR 3 ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΔΡΟΜΟΥΣ

ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΗΞΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ

ΤΟ DEST 7 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Oχι,το destinator δεν είναι λογισμικό εκτός δρόμου.Αν ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις έκδοση destinator7 για pc,ώστε να δεις τι περιλαμβάνει ο χάρτης.H κάλυψη αναφέρεται εδώ

http://www.ngi.gr/page.php?pageid=800&languageid=2

Το destinator κερδίζει στους χάρτες,εντός αστικών περιοχών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας έχω βάλει στο rye κάρτα 4 GB (Transcend είναι η μοναδική που υποστηρίζεται, άλλες κάρτες αυτού του μεγέθους απλά δεν τις βλέπει, νομίζω υποστηρίζει μέχρι 2 GB). Το πρόβλημά μου τώρα είναι με τι να την γεμίσω, έχω βάλει μέσα το dest 7 και το iGO8. Υπάρχουν άλλα προγράμματα πλοήγησης που μπορώ να «αγοράσω» π.χ. tom tom – OziExplorer – PAPAGO – Navigon; Ακόμα θα ήθελα να «αγοράσω» και κανένα παιχνιδάκι για να περνάει η ώρα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και περιμένω PM. :O
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριοι εκτος απο το destinator&to igo το rye 3503 ποια προγραμματα πλοηγησης μπορει να φορτωσει μπορειτε να μου πειτε πως θα τα βρω & πως θα τα εγκαταστησω σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποια προσπαθεια
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Πήρα το 3505 από τον Κωτσόβολο.

 

Για τα λεφτά του νομίζω ότι είναι κελεπούρι αφού 3,5 με Bluetooth και τέτοια ποιότητα κατασκευής δεν βρίσκεις πουθενά.

 

Το έβαλα πάνω να πάω στο εξοχικό μου (Δήλεσι) και μπορώ να πω με σιγουριά απογοητεύτηκα, αφού οι χάρτες δεν είχαν την ενημέρωση που περίμενα.:cry:

 

Θα πάρω τηλέφωνο σήμερα να ρωτήσω τι γίνεται αφού η συγκεκριμένη εταιρία ισχυρίζεται ότι διαθέτει πολύ καλούς χάρτες.

 

Σα λογισμικό το Sygic μου άρεσε αλλά λέω να δοκιμάσω και κάτι άλλο.

 

Please help!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως εγκαθίσταται?

 

Αφου τα αποσυμπιεσεις τα κανεις copy-paste στην καρτα μνημης . Το αρχειο exe που περιεχουνε το επιλεγεις για πλοηγο , μετα πατας πλοηγηση και ξεκινανε . 9εγω τουλαχιστον ετσι εκανα και παιζουνε αψογα :)

Link to comment
Share on other sites

ti ton thes ton kinezo....

Sygic Drive v7.193.86 - Maporama DriveMe 2008

AYTH THN EKDOSH EXOYN TA KINEZAKIA SAS?

PARAKALO APANTHSTE MOY KAI THA SAS PO...

 

όχι αλλά γιατί ρωτάς; υπάρχει περίπτωση να μπαίνει αυτή η έκδοση στο κινέζικό μου;

τι παραπάνω έχει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος οδηγος εγκαταστασης

 

Destinator 6

 

Destinator 7

 

Εφαρμογες-games και Links?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά γιατί ρωτάς; υπάρχει περίπτωση να μπαίνει αυτή η έκδοση στο κινέζικό μου;

τι παραπάνω έχει;

ennoeitai pos mpainei.

rothsa giati th brhka se ena diethnes forum .

 

KALHMERA KYRIOI

PROS ENHMEROSH BGHKE NEOS XARTHS GIA DEST7 ME KODIKH ONOMASIA Q1 95 2008...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...