Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και κάτι που ξέχασα να αναφέρω:

 

η βάση / βεντούζα για το παρ-μπριζ είναι για τα μπάζα ή φταίει το παρ-μπριζ μου? :lol:

 

Κάθε 5-10 λεπτά ξεκολλούσε (εννοείται με το κερατάκι κατεβασμένο και ασφαλισμένο) και ψάρευα - ενώ οδηγούσα - το gps από τα πατάκια του αυτ/του.... :mad:

 

Το κόλπο είναι: πιέζεις δυνατά προς το τζάμι και κρατάς τη βεντούζα με το ένα χέρι, και με το άλλο κατεβάζεις το κερατάκι. Δε θα ξεκολλάει ούτε αν τρακάρεις!

 

P.S. Έτσι!!!! Βεντούζα!!! :lol:

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σταυρό εγώ πάντως δεν βλέπω...

 

 

Παρεπιπτόντως πήρα μία SD card 2 gb και την τοποθέτησα στη συσκευή και αναμένω...

 

:rolleyes:

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη μήπως έχει και ένα σταυρό σε κάπιοο σημείο της;

Οχι δεν εχει. Καταλαβα τι πας να μου πεις αλλα δεν φαινεται.

Επισης το κουμπι που ειναι διπλα απο το πληκτρο ενεργοποιησης τι λειτουργιες εχει. Δεν το εχω βρει στο φυλαδιο.

Link to comment
Share on other sites

 

το εβαλα να φορτισει, παω να το ανοιξω και ανοιγει μεν αλλα μενει απλως σε μια καταλευκη οθονη και δεν δουλευει τιποτα.

Οταν ακουμπαω την οθονη ακουγονται τα κλικ κλικ, αλλα δεν γινεται τιποτα, παραμενει λευκη.

Μαλλον σε ελλατωματικο επεσα, εκτος κι αν μου διαφευγει κατι να με βοηθησετε.

 

είχα και εγώ ένα παρομοιο προβλημα το ανοιξα και εμφανιστηκε φωτισμενη η οθονη και δεν εκανε τιποτα μετα πατησα reset και επανηρθε δεν ξέρω πραγματικα αν ειναι ελατωματικο η οχι παντως το τεσταριστηκε σε μεγαλη διαδρομη και δουλεψε ικανοποιητικα...

εγω πιστευω πως κατι δεν παει καλα με το usb και το sync με το pc το δουλεψα σε vista και ηταν οκ ...και μετα και σε xp αφου εβγαλα το καλωδιο το εκλεισα και μετα απο 15' πηγα να το ανοιξω και που παρουσιαστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα.

δεν νομίζω να το γυρίσω πίσω αλλωστε έχει εγγύηση ανα πάθει κατι σοτν χρόνο θα το παω....

πιστέυω πως είναι πρόβλημα καθαρα software.:mad:

 

το κουμπι δίπλα απο το power τι λειτουργια εκπροσωπεί?

 

παντως το Rye 3503 με τοσα λίγα χρήματα ειναι μια συσκευή που αξίζει να μυηθείς στο χώρο των GPS!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου ανοιξε, να λες κι ευχαριστω!!!!!

το reset γι αυτο υπαρχει....αλλα δεν καταλαβα τι ηταν ..εσενα δεν σου ανοιξε? τι λες να ήταν...εγω πιστευω πως έφαγε σκαλωμα λογο usb ... μπορει να έφαγε κόλημα με τα vista ..η μπορει να φταει και η rom έφαγε σκαλωμα απο το sygic....η επειδη έβαλα και είδα λιγο αν παιζει μια ταινια ..αυτα ... :)

 

το κουμπι που έχει δίπλα απο το κουμπι του power τι ειναι μήπως ξέρει κάποιος να μας πει? όντως στο manual δεν υπάρχει κατι που να λεει αλλα λέει άλλα καλα πχ αμα πατησεις μια φορα το power κανει αυτο ..αμα το πατησεις αλλη μια κανει εκεινο κλπ.....

 

τα updates για dangerous points τα έχει βάλει κάποιος στο des 7 η γνώμη του ...υπάρχει κάποιο πρόβλημα?:cool::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα μία ευκαιρία στο αναβαθμισμένο πρόγραμμα Navi2008.2 μήπως και δούλευε καλύτερα. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσει τις ελληνικές ονομασίες των POI. Έτσι έκλεισα οριστικά το θέμα του προεγκατεστημένου προγράμματος.

 

Φόρτωσε κανονικά από την sd το dest7 και σαν πρώτη εικόνα που τρέχω το demo, δείχνει άψογο.

Απ' ότι καταλαβαίνω, το dest7 παίζει μόνο με ελληνικούς χάρτες, έτσι?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια captainjimmy και serios1954. Είσαστε απίθανοι.

 

miogps, αν το tomtom είναι για Ευρώπη, θα το περιμένω με ανυπομονησία... χώρο έχω στην sd μια και πήρα 2 gb.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Τα λόγια απλά δεν είναι αρκετά!!!

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

να ρωτήσω αν από τα dangerous points του dest πρέπει να κατεβάσω και το expert file (rar) και το KML file (rar) ?

 

Και τα αποθηκεύω μέσα σε ποιο αρχείο?

 

Ευχαριστώ

 

 

Υ.Γ. Χαζή ερώτηση --- τα βρήκα στην πορεία

 

 

 

Υ.Γ.2. Μήπως μπορεί κανείς να πει τι ακριβώς κάνει το κουμπάκι με τις 3 γραμμές δίπλα από το power?

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχει ασχοληθεί κανείς με το OziExplorer;

είναι φανταστικό προγραμματάκι.

μήπως μπορεί κανείς να μου πει πως συνδέεται το RYE στο laptop ώστε το OziExplorer να παίρνει σήμα από το GPS;

ε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπερα.

Ειμαι καινουργιος στο χωρο των συσκευων πλοηγησης.

Εχθες αγορασα το Rye 4306 με BLUE TOOTH.

Το δοκιμασα αλλα εμεινα απογοητευμένος απο το προγραμμα της SYGMAC DRIVE. Λαθος υπολογισμοι δρόμων,ανακριβιες στα POI,και εκτος απο ΑΤΤΙΚΗ και ΘΕΣ/ΝΙΚΗ οι οδοι στις αλλες πόλεις δεν εχουν αρίθμιση.

Προ ημερων είχα δοκιμασει το destinator 6 και είχα μεινει ικανοποιημενος.

Eκανα προσπαθεια να εγκαταστησω το DEST 6 προσπαθοντας να καταλαβω απο το forum αλλα δεν τα καταφερα.Το DEST 6 δεν μπορει να δει το Rye 4306 αφου εκανα και τον συγχρονισμο.

Αυτη η συσκευή είναι PDA Ή PNA;

Θα μπορουσε καποιος να μου δοσει οδηγιες.

Εκ προιμίου ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια από τους παλιούς ,

ένας φίλος μου έχει το mio 168 με destinator 3

μπορεί να βάλει το 6 ή 7 ?Το σηκώνει ?

 

prosexe to programma poy sas exo dosei einai gia pna.

trexei se pda mono apo sd.

an exeis problhma tha sou doso gia pda wm3.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το rye απο το δεκεμβρη εχω παει Φλωρινα-κοζανη-τρικαλα-καρδιτσα-ναουσα-θεσ/νικη και σε ενα χωριο στο πουθενα που το προεγκατεστημενο προγραμμα το ειχε στην χαρτογραφηση μπορω να πω πως την δουλεια του την εκανε και με το παραπάνο,κατα αρχας θεωρω οτι ειναι ενα ευχριστο προγραμμα που σου δινει την δυνατοτητα να αποθηκευσεις μια θεση στο πουθενα και να πας εκτος δρομου ή απο δρομο που δεν εχει στο χαρτη με το ενδεικτικο βελακι υστερει σαφως σε χαρτες σε σχεσει με το dest αλλα σαν ευχριστια το θεωρω καλυτερο!!Στο dest πηγα σε ενα σπιτι απο χωματοδρομο που το dest δεν ειχε και δεν μου αποθηκευε την θεση ακομα και οταν το γυρισα σε κατασταση πεζου ακομα και μετα απο επιμονη μου την αποθηκευσε καπου στα 600μ στον πιο κοντινο δρομο που ειχε.Η γνωμη μου ειναι οτι το dest εχει ενα προβαδισμα λογο καλυτερης ενιμερωσεις χαρτων αλλα δεν νομιζω οτι η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη συνολικα!!και κατι αλλο στο sync εχεις δυνατοτητα περιστροφης της οθονης πραγμα πολλη πρακτικο.sorry εαν σας κουρασα
Link to comment
Share on other sites

αφου βρηκες ακρη και τα περασες απο αλλου εισαι οκ.

εμενα με κουραζει η διαδικασια του να συνδεσω το ΡΥΕ γιατι εχω cardreader και με διευκολυνει παρα πολυ.

Δεν σου χρειαζεται και σε τιποτα ουσιαστικο το να συνδεσεις το ΡΥΕ.

Οτι χρειαζεσαι μπορεις να το κανεις μεσω της καρτας μνημης.

Βεβαια μια λυση ειναι να πας να το επιστρεψεις σαν ελλατωματικο γιατι αν δεν κανεις εσυ κατι λαθος το οποιο δεν μπορεις να δεις(μπορει να ειναι μπροστα σου και να μην το βλεπεις, κλασσικη περιπτωση!!!) τοτε κατι φταιει απο το μηχανακι και καλο ειναι να το αλλαξεις.

Για σιγουρια δοκιμασε το σε καποιον αλλον υπολογιστη γιατι μπορει η θυρα usb να μην δινει σωστο ρευμα και γιαυτο να βγαζει προβλημα.

 

Εγώ δεν έχω card reader και ο μόνος τρόπος να γράψω στην κάρτα τελικά είναι η βιντεοκάμερα η οποία όμως συνήθως είναι καταχωνιασμένη στην ντουλάπα. Νομίζω όμως πως δε θα χρειάζεται όλη την ώρα να γράφω στην κάρτα. Θα το δοκιμάσω και στον φορητό βέβαια σε 2 εβδομάδες που θα τον έχω πίσω.

 

Τώρα έχω μια άλλη απορία. Χρειάζεται κάρτα 2 GB ή είναι υπερβολή; Θα γεμίσει ποτέ π.χ. με χάρτες άλλων χωρών ή άλλα προγράμματα; Υπάρχουν άλλα προγράμματα που να μπορώ να βάλω στο rye; Έχει νόημα να πάρω μια γρήγορη κάρτα; Θα δω κάποια διαφορά στην ταχύτητα ή δεν παίζει ρόλο;

 

Ρωτάω γιατί δανείστηκα την κάρτα της φωτογραφικής μου μηχανής η οποία τώρα μου την ζητάει πίσω :p Οπότε πρέπει να αγοράσω μία. Να πάρω μια ίδια σαν αυτή που έχω (γρήγορη 2GB) που κάνει 32€ ή αρκεί και μια απλή 1 GB που την βρίσκω και με 6€;

Link to comment
Share on other sites

και κάτι που ξέχασα να αναφέρω:

 

η βάση / βεντούζα για το παρ-μπριζ είναι για τα μπάζα ή φταίει το παρ-μπριζ μου? :lol:

 

Κάθε 5-10 λεπτά ξεκολλούσε (εννοείται με το κερατάκι κατεβασμένο και ασφαλισμένο) και ψάρευα - ενώ οδηγούσα - το gps από τα πατάκια του αυτ/του.... :mad:

 

Εγώ το είχα 2 μέρες συνεχώς κολλημένο και όταν πήγα να το βγάλω δεν μπορούσα παρ' ότι είχα σηκώσει το κερατάκι. Και πριν από αυτό το είχα βάλει δοκιμαστικά σε μια πόρτα στο σπίτι κι επειδή ψιλοενοχλούσε έφαγε κάμποσες αγκωνιές χωρίς να διαμαρτυρηθεί. Οπότε μάλλον έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι ή κάτι δεν κάνεις καλά ή πρέπει να αλλάξεις παρ-μπριζ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω card reader και ο μόνος τρόπος να γράψω στην κάρτα τελικά είναι η βιντεοκάμερα η οποία όμως συνήθως είναι καταχωνιασμένη στην ντουλάπα. Νομίζω όμως πως δε θα χρειάζεται όλη την ώρα να γράφω στην κάρτα. Θα το δοκιμάσω και στον φορητό βέβαια σε 2 εβδομάδες που θα τον έχω πίσω.

 

Τώρα έχω μια άλλη απορία. Χρειάζεται κάρτα 2 GB ή είναι υπερβολή; Θα γεμίσει ποτέ π.χ. με χάρτες άλλων χωρών ή άλλα προγράμματα; Υπάρχουν άλλα προγράμματα που να μπορώ να βάλω στο rye; Έχει νόημα να πάρω μια γρήγορη κάρτα; Θα δω κάποια διαφορά στην ταχύτητα ή δεν παίζει ρόλο;

 

Ρωτάω γιατί δανείστηκα την κάρτα της φωτογραφικής μου μηχανής η οποία τώρα μου την ζητάει πίσω :p Οπότε πρέπει να αγοράσω μία. Να πάρω μια ίδια σαν αυτή που έχω (γρήγορη 2GB) που κάνει 32€ ή αρκεί και μια απλή 1 GB που την βρίσκω και με 6€;

 

Δεν νομιζω οτι μια γρηγορη καρτα θα εχει καποια διαφορα.

Το να σου γλυτωσει 1-2 δευτερολεπτο οταν θα ανοιξει το προγραμμα δεν αξιζουν τα λεφτα.

Οσο για το μεγεθος πιστευω ενα γιγα ειναι υπερκαρκετο απο την στιγμη που αναφερεσε για ενα αντε 2 προγραμματα και για τους χαρτες της ελλαδας και 7-8 ξενων χωρων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

prosexe to programma poy sas exo dosei einai gia pna.

trexei se pda mono apo sd.

an exeis problhma tha sou doso gia pda wm3.

Σε ευχαριστώ, του έτρεξε απο την κάρτα το Dest7, αύριο θα το δοκιμάσει και στη διαδρομή

Ξάνθη - Θεσ/νίκη.

Link to comment
Share on other sites

θα διαγραψω το sygic και θα βαλω το dest 7 στην θέση του αλλα δεν με αφήνει απο το pc να το διαγραψω, γιατι???

δεν ειναι καλυτερα να το βάλω το dest 7 μνήμη του RYE απο το να το εχω σε sd storage??/

Link to comment
Share on other sites

EMENA Η CREATIVE IMAGE MOY EIΠΕ ΓΙΑ ΤΟ RYE ΝΑ TO ΤΡΕΧΩ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΑΠΟ SD ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ TMC ΣΤΟ DESTINATOR 7

KAI ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ.(PLS PM ME):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

EMENA Η CREATIVE IMAGE MOY EIΠΕ ΓΙΑ ΤΟ RYE ΝΑ TO ΤΡΕΧΩ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΑΠΟ SD ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ TMC ΣΤΟ DESTINATOR 7

KAI ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ.(PLS PM ME):rolleyes:

....MHN THN ENERGOPOIHSEIS.YPARXEI PITHANOTHTA NA STO APORYTHMISEI.EXALOY AYTO TO KALO ERGALEIO DE PAREXETAI STH XORA MAS AKOMA.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...