Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το είχα 2 μέρες συνεχώς κολλημένο και όταν πήγα να το βγάλω δεν μπορούσα παρ' ότι είχα σηκώσει το κερατάκι. Και πριν από αυτό το είχα βάλει δοκιμαστικά σε μια πόρτα στο σπίτι κι επειδή ψιλοενοχλούσε έφαγε κάμποσες αγκωνιές χωρίς να διαμαρτυρηθεί. Οπότε μάλλον έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι ή κάτι δεν κάνεις καλά ή πρέπει να αλλάξεις παρ-μπριζ.

 

Δεν κάνω πλάκα λέγοντας ότι ξεκολλάει από το παρ-μπριζ μετά από μισή ώρα χωρίς να έχει καν το gps επάνω, δηλάδη βάρος. Παρ' όλο που κολλάει καλά στην αρχή (εννοείται με κατεβασμένο το κερατάκι), μετά δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτει.

Θα περάσω αύριο από το Κωτσόβολο να το αναφέρω, μήπως μου το αντικαταστήσουν με κανένα άλλο...

 

Υ.Γ. Παρ-μπριζ δεν αλλάζω με τίποτα λέμε... :lol:

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πολυ καλες και χρησιμες οι πληροφοριες για το Navigator και το IGO.Ευχαριστω ολους αλλα μηπως ειναι ευκολο να με βοηθησει καποιoς για το ΤΟΜΤΟΜ θα ηθελα να το δοκιμασω και αυτο για το εξωτερικο.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πλάκα λέγοντας ότι ξεκολλάει από το παρ-μπριζ μετά από μισή ώρα χωρίς να έχει καν το gps επάνω, δηλάδη βάρος. Παρ' όλο που κολλάει καλά στην αρχή (εννοείται με κατεβασμένο το κερατάκι), μετά δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτει.

Θα περάσω αύριο από το Κωτσόβολο να το αναφέρω, μήπως μου το αντικαταστήσουν με κανένα άλλο...

 

Υ.Γ. Παρ-μπριζ δεν αλλάζω με τίποτα λέμε... :lol:

 

Επειδη την εχω παθει και εγω πολλες φορες νομιζοντας οτι ειναι προβληματικη η βεντουζα να πω στην φιλη οτι μαλλον δεν ειναι ετσι.Πιεζεις την βεντουζα στο τζαμι (πιανοντας ολη την βαση χωρις να πιανεις την βεντουζα,δεν χρειαζεται δυναμη η δυναμη ισως κανει και κακο απλα να εχει καλη εφαρμογη η βεντουζα στο τζαμι αυτο ειναι αρκετο,ΠΡΟΣΟΧΗ!!! το κερατακι πρεπει να ειναι οσο πιο μακρια γινετε απο την θεση που ασφαλιζει αυτο ειναι το μυστικο οσο πιο μεγαλη αποσταση κανει οταν το πατας τοσο πιο καλα πιανει )και πατας με το αλλο χερι το μοχλο(κερατακι) ετσι ωστε ο μηχανισμος να τραβιξει το πλαστικο πανω στην βεντουζα και να βγαλει ολο τον αερα απο μεσα καλο θα ηταν να το δοκιμασεις σε ενα τζαμι σπιτιου που πιστευω μπορεις να πειραματιστεις πιο ευκολα!εγω πιεζα την βεντουζα στο τζαμι και μετα τραβουσα το μοχλο πραγμα που ειναι τεραστιο λαθος!!διοτι δεν αφηνεις το μηχανισμο να δουλεψει σωστα με τα γνωστα αποτελεσματα!!Ελπιζω να μην σε μπερδεψα αλλα να σε βοηθ

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πλάκα λέγοντας ότι ξεκολλάει από το παρ-μπριζ μετά από μισή ώρα χωρίς να έχει καν το gps επάνω, δηλάδη βάρος. Παρ' όλο που κολλάει καλά στην αρχή (εννοείται με κατεβασμένο το κερατάκι), μετά δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτει.

Θα περάσω αύριο από το Κωτσόβολο να το αναφέρω, μήπως μου το αντικαταστήσουν με κανένα άλλο...

 

Υ.Γ. Παρ-μπριζ δεν αλλάζω με τίποτα λέμε... :lol:

 

....kai meta eua thelis kai to navigon...poy einai bary kai ashkoto...

na sou pesei se kana podi kai na trexoyme sto iatriko...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

....kai meta eua thelis kai to navigon...poy einai bary kai ashkoto...

na sou pesei se kana podi kai na trexoyme sto iatriko...

 

xaxaxaxaxaxaxaxa:lol:

 

προς το παρόν πέφτοντας η βάση έπεσε πάνω στο μοχλο των υαλοκαθαριστήρων με το γνωστό αποτέλεσμα και μία τρελλή να προσπαθεί να σταματήσει τους υαλοκαθαριστήρες και να μαζέψει το gps από το χαλάκι και να οδηγεί ταυτόχρονα...

 

Μιλάμε για μεγάλη.... :X

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxa:lol:

 

προς το παρόν πέφτοντας η βάση έπεσε πάνω στο μοχλο των υαλοκαθαριστήρων με το γνωστό αποτέλεσμα και μία τρελλή να προσπαθεί να σταματήσει τους υαλοκαθαριστήρες και να μαζέψει το gps από το χαλάκι και να οδηγεί ταυτόχρονα...

 

Μιλάμε για μεγάλη.... :X

 

ti ton thes ton kinezo....

tha sou briskame ergalio me ta idia lefta...

DEN HXERES DE ROTAGES????

NASTE OLOI KALA

 

Sygic Drive v7.193.86 - Maporama DriveMe 2008

AYTH THN EKDOSH EXOYN TA KINEZAKIA SAS?

PARAKALO APANTHSTE MOY KAI THA SAS PO...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

KALHMERAAAAAAAAAAAAAAA:blink:

FORTIZI POLLH APLA ME FORTISTH HTE APO NOKIA HTE APO MOTOROLA MESO TOY USB

EINAI ARKETA KALO ALLA PROXETE TOYS XARTES EXOYN ARKETA LA8EI MESA STHN A8HNA

KAI EJO APO AYTHN POLES PARALHCHS

EAN YPARXH KATI KALHTERO SE XARTES :X

EYXARHSTO PROKATABOLIKA:wink::wink::help:

Link to comment
Share on other sites

DEN HXERES DE ROTAGES????

 

Εμ δεν ήξερα... αφού είπα το σάϊτ εδώ το βρήκα τυχαία από αναζήτηση στο Γούγλη με το όνομα του κινέζικου μοντέλου.... :rolleyes:

 

Για πρώτη εμπειρία και εξικοίωση καλό είναι για τα λεφτά του. Και με το dest δουλεύει καλύτερα. Τουλάχιστον bug-free.

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Neotera! loipon xthes ekana allo ena taxidaki, kavala - kavulh evrou! Akomh mia fora dokimasa k ta 3 progs (igo 8 , sygic, k dest 7) to teleutaio einai k to mono pou me eikanopihse pragmatika. Polu kalo se upoligismous, se enhmerwsei strofwn klp seimia k etsi ektos oti den einai k polu enhmerwmeno. empros se trapeza ths emporikhs mesa sthn orestiada kanw anazhthsh poi gia trapeza emporikh k mou deixnei thn plisiesterh sthn Alex/poli!!!! tespa, kata ta alla kala..... Oson afora to perifhmo thema ths...."ventouzas" mehri xthes den eixa antimetwpisei kanena provlhma, thn evaza k thn evgaza shnexeia k pote den diamartirithike. exthes loipon k amesos meta pou diavasa gia to pathima ths fulhs evhs mphka sto scooby mou k xafnika....de kolouse h ventouza......Epestrepsa omws sthn palia texnikh, -salio = kola- k ontos epiase. Sth sunexeia vevaia ekana kati akomh pio exypno, kolhsa th ventouza xamila etsi oste na akoumpaei to navi pano sto kentro tou tamplo!!!! Entiposiastika!!!!!!!! Dokimaste to :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερωτηξούλα:

Η sd καρτα με φορτωμένο το dest7 που έχω για το rye τρέχει και σε άλλες pna συσκευές?

Όχι τίποτα άλλο, σήμερα είδα στον κωτσόβολο garmin nuvi 200 μόνο 119ευρά και ψήνομαι να το τσιμπήσω, μόνο όμως αν μπορώ να τρέξω το dest7.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερωτηξούλα:

Η sd καρτα με φορτωμένο το dest7 που έχω για το rye τρέχει και σε άλλες pna συσκευές?

Όχι τίποτα άλλο, σήμερα είδα στον κωτσόβολο garmin nuvi 200 μόνο 119ευρά και ψήνομαι να το τσιμπήσω, μόνο όμως αν μπορώ να τρέξω το dest7.

Καμιά ιδέα?

de tha sto synistousa...

einai lock h syskeyh

para tis prospathies de exo brei xakarisma

 

Neotera! loipon xthes ekana allo ena taxidaki, kavala - kavulh evrou! Akomh mia fora dokimasa k ta 3 progs (igo 8 , sygic, k dest 7) to teleutaio einai k to mono pou me eikanopihse pragmatika. Polu kalo se upoligismous, se enhmerwsei strofwn klp seimia k etsi ektos oti den einai k polu enhmerwmeno. empros se trapeza ths emporikhs mesa sthn orestiada kanw anazhthsh poi gia trapeza emporikh k mou deixnei thn plisiesterh sthn Alex/poli!!!! tespa, kata ta alla kala..... Oson afora to perifhmo thema ths...."ventouzas" mehri xthes den eixa antimetwpisei kanena provlhma, thn evaza k thn evgaza shnexeia k pote den diamartirithike. exthes loipon k amesos meta pou diavasa gia to pathima ths fulhs evhs mphka sto scooby mou k xafnika....de kolouse h ventouza......Epestrepsa omws sthn palia texnikh, -salio = kola- k ontos epiase. Sth sunexeia vevaia ekana kati akomh pio exypno, kolhsa th ventouza xamila etsi oste na akoumpaei to navi pano sto kentro tou tamplo!!!! Entiposiastika!!!!!!!! Dokimaste to :D

 

 

apisteyto

prepei na se matiase h eua...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά αλά ήθελα να δοκιμάσω και το igo στο rye.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Αυτό που με ενοχλεί στο DEST7 είναι το ότι χτυπάει για κάμερα ελέγχου ακόμη και μέσα στην πόλη

Το έχω ρυθμισμενο στα 3χλμ πριν αλά χωρίς να έχω πορεία προς την κάμερα , αυτό χτυπάει.

Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα με το DEST6

Link to comment
Share on other sites

de tha sto synistousa...

einai lock h syskeyh

para tis prospathies de exo brei xakarisma

 

 

Ok, thanx!!

 

Οπότε άκυρη η αγορά του garmin, από τη στιγμή πού δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής...

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα τα νέα παιδιά... :mad:

 

Miogps... μάλλον κάποιος μάτιασε εμένα, τη γκαντεμιά μου μέσα...

 

Μετά από 2 ημέρες συνεχούς λειτουργίας το rye παρέδωσε πνεύμα!!! :wacko:

 

Το έκλεισα, το άνοιξα, έκανα reboot. Τζίφος. Ανοίγει, φορτώνει το dest αλλά μετά νάδα. Κολλάνε τα πάντα, δεν πάει ούτε μπρος, ούτε πίσω, αν παρεπιπτόντως κάτι ξεκολλήσει άλλο πατάς άλλο ανοίγει και μετά ξανά κολλάει.

Αν βγάλω την sd ανοίγει αλλά δεν με γυρίζει στο μενού διότι βγάζει πινακάκι ανύπαρκτου λογισμικού χωρίς να πηγαίνει ούτε παραπέρα, ούτε και πίσω. (λογικό φαντάζομαι αφού έχω προεπιλέξει να τρέχει λογισμικό από την sd)

 

Αύριο θα το επιστρέψω στον Κωτσόβολο και αν μου το δεχτούν πίσω τι να πάρω? Στα ίδια τα χρήματα ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τίποτα.

Στον Κωτσόβολο παίζουν τα εξής:

- C220 Mio Ελλάδα στα € 199

- C230 Mio Ελλάδα και Ευρώπη στα € 279

- NUVI 200 Garmin Ελλάδα στα € 219

- NUVI 250 Garmin Ελλάδα και Ευρώπη στα € 289

- όλη η γκάμα των rye (δεν ξέρω αν θέλω να ξαναδοκιμάσω με άλλη συσκευή όμως... )

 

Τι να πάρω παιδιά?

 

Επίσης αν πάρω ένα που έχει μόνο Ελλάδα, μπορώ να τρέξω από την SD πρόγραμμα Ευρώπης?

 

Απ' ότι διάβασα πιο πάνω, το mio και το garmin ΔΕΝ τρέχουν με destinator...

 

Βοηθείστε και σώστε...

 

Αναμένω γνώμες και απόψεις.

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί στο DEST7 είναι το ότι χτυπάει για κάμερα ελέγχου ακόμη και μέσα στην πόλη

Το έχω ρυθμισμενο στα 3χλμ πριν αλά χωρίς να έχω πορεία προς την κάμερα , αυτό χτυπάει.

Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα με το DEST6

 

μπορείς να ρυθμίσεις ποσο πριν θα σε ειδοποιεί ??? Αν ναι πως ??:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα τα νέα παιδιά... :mad:

 

Miogps... μάλλον κάποιος μάτιασε εμένα, τη γκαντεμιά μου μέσα...

 

Μετά από 2 ημέρες συνεχούς λειτουργίας το rye παρέδωσε πνεύμα!!! :wacko:

 

Το έκλεισα, το άνοιξα, έκανα reboot. Τζίφος. Ανοίγει, φορτώνει το dest αλλά μετά νάδα. Κολλάνε τα πάντα, δεν πάει ούτε μπρος, ούτε πίσω, αν παρεπιπτόντως κάτι ξεκολλήσει άλλο πατάς άλλο ανοίγει και μετά ξανά κολλάει.

Αν βγάλω την sd ανοίγει αλλά δεν με γυρίζει στο μενού διότι βγάζει πινακάκι ανύπαρκτου λογισμικού χωρίς να πηγαίνει ούτε παραπέρα, ούτε και πίσω. (λογικό φαντάζομαι αφού έχω προεπιλέξει να τρέχει λογισμικό από την sd)

 

Αύριο θα το επιστρέψω στον Κωτσόβολο και αν μου το δεχτούν πίσω τι να πάρω? Στα ίδια τα χρήματα ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τίποτα.

Στον Κωτσόβολο παίζουν τα εξής:

- C220 Mio Ελλάδα στα € 199

- C230 Mio Ελλάδα και Ευρώπη στα € 279

- NUVI 200 Garmin Ελλάδα στα € 219

- NUVI 250 Garmin Ελλάδα και Ευρώπη στα € 289

- όλη η γκάμα των rye (δεν ξέρω αν θέλω να ξαναδοκιμάσω με άλλη συσκευή όμως... )

 

Τι να πάρω παιδιά?

 

Επίσης αν πάρω ένα που έχει μόνο Ελλάδα, μπορώ να τρέξω από την SD πρόγραμμα Ευρώπης?

 

Απ' ότι διάβασα πιο πάνω, το mio και το garmin ΔΕΝ τρέχουν με destinator...

 

Βοηθείστε και σώστε...

 

Αναμένω γνώμες και απόψεις.

 

Κι εγω τωρα που θα το επιστρεψω (εμενα δεν αξιωθηκε να λειτουργησει ουτε μια φορα),

μαλλον θα τους ζητησω να παρω το mio c-220 και να τους δωσω την διαφορα των χρηματων.

Εκει βεβαια εχει μπλεξιμο με ξεκλιδωματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα στο αντίστοιχο θέμα για το mio, δεν έχει καλό χάρτη, πάρα πολλές ελλείψεις και μόνο 21.000 υποτίθεται poi. Είναι κλειδωμένο και για να παίξει destinator θέλει χάκεμα.

 

Από την άλλη το garmin είναι και αυτό κλειδωμένο και δεν έχουν βρεί ούτε οι εξπέρ αυτού του φόρουμ τρόπο να το χακέψουν. Αυτό έχει 45.000 poi υποτίθεται. Δεν ξέρω τι λέει το πρόγραμμα πλοήγησης autodrive, μια που δεν βρήκα σχετικό θέμα... το μόνο σχετικό μήνυμα που βρήκα είναι το παρακάτω:

File mou afto den ginete dioti ta garmin exoun diko tous logismiko kai oxi windows CE opws oi perissoteres suskeues PNA. Auto apo tin mia einai polu kalo giati tous xarizei apisteuth statherothta. Den pistevw na xreiasteis to destinator, san programma plohghshs to garmin einai polu anwtero. Kai o xarths tou einai sxedon idios se poiothta me tis NGI.

 

αν όντως ισχύει, δεν το γνωρίζω.

 

Μ' αρέσει που το rye είχε υποτίθεται 75.000 poi, τα οποία συγκριτικά με του dest μου φάνηκαν φτωχά.

 

Οπότε τι κάνουμε με τον Κωτσόβολο που μπλέξαμε? :lol:

Δεν έχει και πολλές επιλογές. :worry:

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρυθμίσεις ποσο πριν θα σε ειδοποιεί ??? Αν ναι πως ??:O:O:O

 

Από το κύριο μενού πάτα με την σειρά:Μετάβαση/Αγαπημένα/Ειδοπ

Εκεί μπορείς να καθορίσεις την απόσταση της πρώτης και της δεύτερης ειδοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουλέψει το rye μέχρι αύριο με την συμβουλή που έλαβα, με βλέπω να πηγαίνω για το garmin.

 

Γνώμες περί garmin?

 

 

 

 

 

Y.Γ. Μήπως να έφταιξε που το σύνδεσα μέσω usb σήμερα στο laptop της δουλειάς που τρέχει με vista και έφαγε σκάλωμα?

Στο σπίτι έχω 2000 Windows και δεν είχα πρόβλημα...

(μπορεί βέβαια να λέω και χαζομάρα...)

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα στο αντίστοιχο θέμα για το mio, δεν έχει καλό χάρτη, πάρα πολλές ελλείψεις και μόνο 21.000 υποτίθεται poi. Είναι κλειδωμένο και για να παίξει destinator θέλει χάκεμα.

 

Από την άλλη το garmin είναι και αυτό κλειδωμένο και δεν έχουν βρεί ούτε οι εξπέρ αυτού του φόρουμ τρόπο να το χακέψουν. Αυτό έχει 45.000 poi υποτίθεται. Δεν ξέρω τι λέει το πρόγραμμα πλοήγησης autodrive, μια που δεν βρήκα σχετικό θέμα... το μόνο σχετικό μήνυμα που βρήκα είναι το παρακάτω:

 

 

αν όντως ισχύει, δεν το γνωρίζω.

 

Μ' αρέσει που το rye είχε υποτίθεται 75.000 poi, τα οποία συγκριτικά με του dest μου φάνηκαν φτωχά.

 

Οπότε τι κάνουμε με τον Κωτσόβολο που μπλέξαμε? :lol:

Δεν έχει και πολλές επιλογές. :worry:

eva.

to rye mporei na to apextanomai san kinezo alla pisteyo oti to problhma sou einai kati poty diorthonetai.

afou to phres mh proxoras se alles lyseis.

sth periptosh bebea poy pareis mio thaxeis to unlock se kathe periptosh.

pame sto mhxanhma.

hard resetekanes?

bgale to dest kai xanabalto.

kyta an yparxei kana arxeio me onoma autopatcher.

klikareto.

de toxo sta xeria moy kai perissotero de mporo na bohthiso.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

eva.

to problhma sou einai kati poty diorthonetai.

hard resetekanes?

bgale to dest kai xanabalto.

kyta an yparxei kana arxeio me onoma autopatcher.

klikareto.

de toxo sta xeria moy kai perissotero de mporo na bohthiso.

 

hard reset? :confused:

πως το εννοείς αυτό?

 

έβγαλα τη sd και είναι κολλημένο στο μενού της συσκευής χωρίς να πατιέται τίποτα.

ξαναβάζοντας την κάρτα πηγαίνει στο dest (φορτώνει το gps απ' ευθείας) και κολλάει...

autopatcher δεν βρήκα - έψαξα όλα τα αρχεία της συσκευής μέσω του Activesync

 

 

 

Δεν το παλεύω με τίποτα λέμε...:P

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εγώ αν βγάλω την κάρτα και πάω στην πλοήγηση, μου βγάζει ανύπαρκτο λογισμικό, αλλά αν κλείσω το παράθυρο πατώντας στο "Χ" επάνω δεξιά, με γυρνάει στο menu. Βέβαια δεν έχω βάλει να φορτώνει αυτόματα το dest αλλά αυτό δε θα έπρεπε να παίζει ρόλο.

 

Δοκίμασε να κάνεις format την κάρτα και να ξαναβάλεις το dest.

 

Όταν λες reboot εννοείς reset από κουμπάκι στο πλάι;

Link to comment
Share on other sites

hard reset? :confused:

πως το εννοείς αυτό?

 

έβγαλα τη sd και είναι κολλημένο στο μενού της συσκευής χωρίς να πατιέται τίποτα.

ξαναβάζοντας την κάρτα πηγαίνει στο dest (φορτώνει το gps απ' ευθείας) και κολλάει...

autopatcher δεν βρήκα - έψαξα όλα τα αρχεία της συσκευής μέσω του Activesync

 

 

 

Δεν το παλεύω με τίποτα λέμε...:P

HARD RESET px sto mio ginetai me paratetamena patontas to koumpi on-off

de toxa dei fteei pou tobales sta vista.

exei cd recovery h syskeyasia?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...