Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το κατάλαβα όπως λέω και στο edit του ροηγούμενου post.

 

Μάλλον βιάζομαι. Φοβάμαι μήπως μείνω από μπαταρία και χρειαστεί να κατέβω στο αυτοκίνητο να το φορτίσω.

Επίσης φορτίζει μέσω usb.Αρκεί να το συνδέσεις με τον υπολογιστή και φορτίζει με την τάση των 5V που υπάρχει στα άκρα της usb

 

Ο.Κ.τώρα το είδα το edit σου

 

Εγώ το φόρτισα και με φορτιστή για nokia που ταιριαζε και το βισμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά help me έκανα μακακία :X έβαλα στην sd κάρτα windows mobile 5 και όρισα στο SysUpdate να κάνει εκκίνηση από αυτό. Αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει εκκίνηση το «μηχανάκι» (η οθόνη δεν λειτουργεί σωστά μάλλον θέμα drivers). Με reset δεν γίνετε τίποτα και το ActiveSync δεν το «βλέπει» σαν συσκευή. Τι μπορώ να κάνω για να επανέλθω στα «φυσιολογικά»; :(
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και γω ένας νέος πελάτης του Κοτσώβολου από σήμερα το πρωί!!

Δεν έχω και γω μεγάλη πείρα στα GPS (το πρώτο μου είναι) γι αυτό λοιπόν και έκατσα εδώ και μιάμισι ώρα και διάβασα όοοοοοοολες τις σελίδες του νήματος (αυτό δεν είναι νήμα.... τριχιά είναι). Παρ' όλα αυτά όμως δεν κατόρθωσα να τσιμπήσω κάτι για περαιτέρω οδηγίες εγκατάστασης του destinator στο Rye.... Ξέρω ότι μερικοί από εσάς τα καταφέρατε, θα μπορούσατε όμως να δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση του προγράμματος μέσα στα πλαίσια πάντα των κανονισμών του φορουμ ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα και εγώ στην μεγάλη κατά πως φαίνεται οικογένεια του Rye 3503.

Το χρησιμοποίησα δυο τρεις μέρες και σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος. Το πρόβλημα είναι ότι 2 στις 4 φορές που χρειάστηκε να επαναπροσδιορίσει τη διαδρομή ...καπούτ.

Έτσι λοιπόν και εγώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας για να εγκαταστήσω σε μια SD καρτούλα που πήρα το Destinator 7. Τα προγράμματα και τους χάρτες τα έχω, το που και πως τα βάζω δεν ξέρω.

 

Heeeeeeeeeelp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ..πείρα το Rye 3503 σήμερα και πραγματικα με εντυπωσιασε όσο αφορα τιμή του και μπορω να πω οτι στέκει καλα....του έκανα αρκετα τεσταρίσματα το sygic drive δουλεύει απλά καλα..και εχει μπορω να πω μερικα bugs... όσον αφορα το πως φαινεται πχ οταν ενεργοποιεις η απενεργοποεις το gps μεσα απο το sygic στο menu ...μένει στην ενεργοποιηση λιγο απο το Χ της ενεργοποιησης αν εέχετε παρατηρήσει οτι στο απενεργοποιημένο έχει Χ και οταν το ενεργοποιεις μένει λιγο απο το Χ της ενεργοποιησης..... επίσης το άλλο κουλό που τέσταρα ειναι η διαδρομη απο το σπιτι μου προς το Μαρούσι παιρνώντας απο διοδια λογικά μπαίνει απο αττίκή οδο μιάς και μένω κοντά στην Βάρη 3 φορέ που το έκανα μου πέταξε execution error αλλα μιας και είχα διαβάσει και το forum πριν το αγοράσω έλεγα να βάλω καποιο άλλο προγραμμα μέσα .Του έβαλα και mp3 ...του έβαλα και ταινιουλα μέσα ..."sound of thunder" με εντυπωσίασε...:D:lol::lol::lol:

έκανα την βλακεία και δεν φόρτωνε το χάρτι το γύρισα στο drive.exe κλπ.

 

το θέμα είναι οτι το μεγάλο τεσταρισμα θα γίνει αυριο ...Αθήνα- Ιωάννινα....θα μου πει εντυπώσεις ο πατέρας μου..... ελπιζω να μην βρεθει Βουλγαρία :lol::lol::lol:

 

θέλω να μου πείτε που μπορω να βρώ το dest 7 h καποιο δοκιμασμενο που να τρέχει αψογα με το Rye μας.και αν δεν μπορείτε να το πείτε απο εδώ για πολλού και διάφορους λόγους σας παρακαλώ στείλτε μου pm ..όλα τα άλλα θα τα κάνω μόνος μου και πιστέυω να τα καταφέρω...παντως σκεφτομαι να βγάλω εντελως το sygic άλλωστε έχω κρατήσει full back up στο pc μου απο το RYE.

 

thanx πολύ ,,, και sorry αν σας κούρασα .αν και δεν συνηθίζω να είμαι πολυλογάς.:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατα ττυχη επεσα επανω σας και εκει που ελεγα να παρω κανα Mio και να προσπαθησω να το ξεκλειδωσω με πεισατε και πριν απο λιγο παρειγγειλα το RYE 3503 και το κπεριμενω σε δυο τρεις μερες.

 

Θα παρακαλεσω λοιπον τα παλικαρια να βοηθησουν κι εμενα

να εγκαταστησω το destinator 7.

Yπ' οψιν δεν εχω ουτε χαρτες, ουτε πολυ καλες γνωσεις σε φορητες συσκευες.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην ευχαριστω τα παιδια που μου εστειλαν π.μ. Εχω καποιες αποριες τις οποιες θα τις εκφρασω οταν μου ερθει η συσκευη.

 

Αυτο που ηθελα να αναφερω ειναι οτι μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ καταλαβα οτι το destinator 7 δεν εχει κυκλοφορισει επισημα στην Ελλαδα και οτι οι εκδοσεις που εχουν βγει παρουσιαζουν διαφορα μικροπροβληματα.

 

1) Εσεις γιατι προτιματε το 7 και οχι το 6?

2) Το υποστηριζει καλυτερα η συσκευη ή ειναι ασχετο?

3) Αν δεν με ικανοποιησει το 7 θα με βοηθησετε να βαλω το 6?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τους panosvlass και Terminator για τα pms τους.

 

Τώρα όμως προέκυψε νέο πρόβλημα. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον usb driver και κατά συνέπεια δεν μπορώ να εγκαταστήσω το destinator.

 

Συγκεκριμένα ακολουθώ τη διαδικασία που περιγράφεται στο manual και όταν φτάνω στη σελίδα 44, δεν μου βγάζει τη δεύτερη εικόνα, αλλά λέει ότι δεν μπόρεσε να γίνει η εκατάσταση και μου βγάζει error code 10 the device cannot be started. Εννοείται ότι το rye είναι ανοικτό και δουλεύει.

 

Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τους panosvlass και Terminator για τα pms τους.

 

Τώρα όμως προέκυψε νέο πρόβλημα. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον usb driver και κατά συνέπεια δεν μπορώ να εγκαταστήσω το destinator.

 

Συγκεκριμένα ακολουθώ τη διαδικασία που περιγράφεται στο manual και όταν φτάνω στη σελίδα 44, δεν μου βγάζει τη δεύτερη εικόνα, αλλά λέει ότι δεν μπόρεσε να γίνει η εκατάσταση και μου βγάζει error code 10 the device cannot be started. Εννοείται ότι το rye είναι ανοικτό και δουλεύει.

 

Καμιά ιδέα κανείς;

 

Δεν χρειαζετε να εγκαταστησεις το Destinator.

Αν κανεις αυτα που σου ειπα σε μια SD καρτα τοτε εισαι οκ.

Αν δεν εχεις card reader και αναγκαστεις να περασεις τα αρχεια μεσω του RYE τοτε:

Ασε το manual του RYE.

Πηγαινε στην microsoft κατεβασε το καινουργιο activesync.

Καντο εγκατασταση και μετα συνδεσε το ΡΥΕ με το USB και θα σου ζητησει drivers, οι οποιοι βρισκονται στο μικρο cd που ειχε μεσα.

Αφου τους βαλεις και αν χρειαστει πατας Continue anyway στον ελεγχο της microsoft για τους drivers και μετα απο κανα ρεσταρτ του υπολογιστη εχοντας ανοιχτο το activesync και το ΡΥΕ συνδεσε το usb λογικα θα γινει πρασινο το activesync και αν σε ρωτησει για partnership διαλεξε NO.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να εγκαταστησεις το Destinator.

Αν κανεις αυτα που σου ειπα σε μια SD καρτα τοτε εισαι οκ.

Αν δεν εχεις card reader και αναγκαστεις να περασεις τα αρχεια μεσω του RYE τοτε:

Ασε το manual του RYE.

Πηγαινε στην microsoft κατεβασε το καινουργιο activesync.

Καντο εγκατασταση και μετα συνδεσε το ΡΥΕ με το USB και θα σου ζητησει drivers, οι οποιοι βρισκονται στο μικρο cd που ειχε μεσα.

Αφου τους βαλεις και αν χρειαστει πατας Continue anyway στον ελεγχο της microsoft για τους drivers και μετα απο κανα ρεσταρτ του υπολογιστη εχοντας ανοιχτο το activesync και το ΡΥΕ συνδεσε το usb λογικα θα γινει πρασινο το activesync και αν σε ρωτησει για partnership διαλεξε NO.

 

Ναι το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω card reader.

 

Βασικά αυτά που λες έκανα εκτός του ότι δεν κατέβασα το καινούργιο active sync. Το θέμα είναι ότι δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία της εγκατάστασης του usb driver. Μου βγάζει το μήνυμα λάθους που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

μια ιδεα.... δοκιμασε σε αλλη usb και χωρις να εχεις αλλες usb συσκευες επανω.

και στην τελικη σε καποιο αλλο pc.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ phph ΔΗΛΑΔΗ ΕΒΓΑΖΕ ΣΦΑΛΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΣΑ ΤΟ RYE ΣΤΗΝ USB ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ MOTHERBOARD ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ Η/Υ.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ phph ΔΗΛΑΔΗ ΕΒΓΑΖΕ ΣΦΑΛΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΣΑ ΤΟ RYE ΣΤΗΝ USB ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ MOTHERBOARD ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ Η/Υ.

 

me too :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την πρώτη φορά που πάω να το εγκαταστήσω μου βγάζει το μήνυμα λάθους που προανέφερα σε όποια θύρα και αν το δοκιμάσω. Από εκεί και πέρα αν ξαναπροσπαθήσω μου το αναγνωρίζει ως SEC SOC test board, αλλά το active sync δεν το βρίσκει. Αν κάνω system restore φτου κι από την αρχή.

 

Τέλος πάντων θυμήθηκα την βιντεοκάμερα και έβαλα εκεί την κάρτα, πέρασα το destinator και έκανα τη δουλειά μου. Λύση πάντως για να συνδέσω το rye στο pc δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω ενα rye 3503 και εχω ακουσει για το papaGOενα προγραμμα πλοηγησης και θα ηθελα νατο συγκρινω με destinator παρακαλω αν καποιος μπορει να μου πει που μπορω να το βρω και πως να το εγκαταστησω σας ευχαριστω πολυ για οποια προσπαθεια
Link to comment
Share on other sites

αφου βρηκες ακρη και τα περασες απο αλλου εισαι οκ.

εμενα με κουραζει η διαδικασια του να συνδεσω το ΡΥΕ γιατι εχω cardreader και με διευκολυνει παρα πολυ.

Δεν σου χρειαζεται και σε τιποτα ουσιαστικο το να συνδεσεις το ΡΥΕ.

Οτι χρειαζεσαι μπορεις να το κανεις μεσω της καρτας μνημης.

Βεβαια μια λυση ειναι να πας να το επιστρεψεις σαν ελλατωματικο γιατι αν δεν κανεις εσυ κατι λαθος το οποιο δεν μπορεις να δεις(μπορει να ειναι μπροστα σου και να μην το βλεπεις, κλασσικη περιπτωση!!!) τοτε κατι φταιει απο το μηχανακι και καλο ειναι να το αλλαξεις.

Για σιγουρια δοκιμασε το σε καποιον αλλον υπολογιστη γιατι μπορει η θυρα usb να μην δινει σωστο ρευμα και γιαυτο να βγαζει προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω τον panosvlass για την αμεσότατη απάντησή του. Το προγραμματάκι μπήκε και τρέχει "κουφέτο". Γρήγορα και αποτελεσματικά.

Και πάλι ευχατιστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

 

αγόρασα την Πέμπτη από τον Κωτσόβολο το rye 3503 European με τα 179 €.

Επισημαίνω ότι το κουτί τουλάχιστον το δικό μου δεν αναφέρει ακουστικά και USB καλώδιο, κάνει όμως το usb από το toshiba κινητό μου. (φαίνεται ότι ξύπνησαν και άλλαξαν τα αυτοκόλλητα στο πλαϊνό του κουτιού)

 

Το δοκίμασα 1 μέρα και άρχισα να δυσανασχετώ με τα fatal application errors που έβγαζε κάθε λίγο και λιγάκι, σε σημείο να σκεφτώ την αντικατάστασή του με ένα κατά διπλάσια τιμή ακριβότερο μήπως είναι καλύτερο ως software.

Ως επίσης φάβα είναι και η βεντούζα στήριξης στο τζάμι του αυτοκινήτου που δεν εννοεί να μείνει στη θέση της με αποτέλεσμα κάθε 5-10 λεπτά να πέφτει και να ψαρεύεις την συσκευή από το πάτωμα (την ώρα που οδηγάς)... :o

 

Σε αναζήτησή μου στο νετ για οδηγίες, βγήκα στη σελίδα αυτή όπου και διάβασα όλο το θέμα.

Να σημειώσω ότι το μηχανάκι είναι καλό για τα χρήματά του. Το software όμως είναι επιεικώς χάλια. Δεν βρίσκει την Βάρκιζα για παράδειγμα και θέλει υποχρεωτικά οδούς.

Ίσως βέβαια να φταίω και εγώ που επηρεασμένη από το καλύτερο όλων tom tom που κυκλοφορεί δυστυχώς μόνο στην Αγγλία, όπου μπορείς να κάνεις αναζήτηση με ονόματα πλατείας, εκκλησίας, ακόμα και shopping center (π.χ. mall), περίμενα κάτι αντίστοιχο και ομολογώ ότι απογοητεύτηκα, διότι δεν είναι λογικά δυνατόν αν θες πχ να πας στην Βάρκιζα και δεν έχει ξαναπάει, οπότε δεν γνωρίζεις ούτε έναν δρόμο σαν ονομασία... να βρεις ένα κεντρικό σημείο.

(παράδειγμα το άνω)

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω στο lap 3503_greekmap.zip

Δεν είμαι βέβαια σίγουρη ότι με αυτό θα τρέξει καλύτερα ή θα σταματήσουν τα "fatal application errors" ... :(

 

μνήμη SD δεν έχω, αλλά θα βγω σε λίγο να πάρω μία, γιατί απ' ότι κατάλαβα είναι απαραίτητη.

 

Δεν έχω άλλο gps σύστημα (ούτε σε κινητό) για να έχω κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης.

Διάβασα εδώ ότι εκθειάζετε το dest 7... τι μπορώ να κάνω για να το αποκτήσω? (εχχχμμμ... εννοώ χωρίς να το αγοράσω (:X ),αν και δεν γνωρίζω πόσο ακριβό ή όχι είναι... γιατί τότε δεν αξίζει η αγορά του rye και να πάω για κάτι άλλο π.χ. mio αν είναι καλύτερο)

 

Οι γνώμες και απόψεις σας είναι πολύτιμες για ένα ψαράκι (νεανούδι στα γκατζετς) που πρώτη φορά πιάνει στο χέρι του gps...

 

Θα αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας για το τι μπορώ να κάνω ώστε να ενισχύσω το νεοαποκτηθέν μου γκατζετάκι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Εύα

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Τελικά μου ηρθε πιο γρηγορα απο ότι περίμενα και ήμουν μες στην τρελή χαρά, μεχρι που.......

 

το εβαλα να φορτισει, παω να το ανοιξω και ανοιγει μεν αλλα μενει απλως σε μια καταλευκη οθονη και δεν δουλευει τιποτα.

Οταν ακουμπαω την οθονη ακουγονται τα κλικ κλικ, αλλα δεν γινεται τιποτα, παραμενει λευκη.

Μαλλον σε ελλατωματικο επεσα, εκτος κι αν μου διαφευγει κατι να με βοηθησετε.

 

 

Και η πλακα ειναι οτι καταφερα να το συγχρονισω με τον υπολογιστη και να βλεπω μεχρι και την καρτα sd μεσα απο αυτον.

Η οθομη ομως τον χαβα της. Τι να πω, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι που ξέχασα να αναφέρω:

 

η βάση / βεντούζα για το παρ-μπριζ είναι για τα μπάζα ή φταίει το παρ-μπριζ μου? :lol:

 

Κάθε 5-10 λεπτά ξεκολλούσε (εννοείται με το κερατάκι κατεβασμένο και ασφαλισμένο) και ψάρευα - ενώ οδηγούσα - το gps από τα πατάκια του αυτ/του.... :mad:

 

 

Να ευχαριστήσω τον captainjimmy και serios1954 για τα pm τους. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας και θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

 

 

Υ.Γ. Γιατί να μην υπάρχει το tom tom στην Ελλάδα? :mad::!:

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...