Jump to content

Ξεκλείδωμα Fortuna 430


voudio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Media Markt είχε μερικές μέρες πριν σε προσφορά το Fortuna GC430 με πρόγραμμα πλοήγησης Sygic Drive στην τιμή των 139Ε. Σαν προσφορά - τεχνικές δυνατότητες - ποιότητα κατασκευής είναι φοβερό!

 

Αν μπορεσεις να το ξαναβρείς θα ήταν η καλύτερη επιλογή!

 

//dfinikis

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ SD ΣΤΑ 2 GB ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ ΤΟ SYGIC DRIVE ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΡΤΑ. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ. ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΕΝΑΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ, ΕΤΣΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝ ΜΑΣ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ, ΟΠΩΣ ΑΝ ΣΒΗΣΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΡΩΤΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΜΠΟΔΙΟ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Καινούριος και εγώ στο forum. Καλώς σας βρήκα!

Σήμερα αγόρασα και εγώ το Fortuna 430. Όποιος μπορει να βοηθήσει για Destinator 7 ας στείλει pm.

 

Εχω εφαρμοσει τις οδηγίες αλλά μου βγάζει μύνημα error κλπ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!!!!!

 

Είμαι Θεσσαλονίκη- Τούμπα.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τους dfinikis και zaf123 για την άμμεση βοήθεια που μου προσέφεραν στη εγκατάσταση του Dest 7 στο Fortuna 430..
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ APOSTOLIDISATHAN ΜΠΟΡΕΙΣ PLEASE ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ DEST7 ΣΤΟ FORTUNA 430 THANK YOU .
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS . Εγώ γιατί δεν μπορώ να βάλω τον Dest-7 στο FORTUNA !!!!!!

 

1. Στην πρωτότυπη κάρτα μετονόμασα το υπάρχων αρχείο σε DRIVE-1

2. Δημιούργησα φάκελο με όνομα DRIVE και μετονόμασα το Dest.exe σε αρχείο Drive.exe.

 

Μου βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο Drive.exe είναι corrupt ή ότι δεν είναι σωστή εφαρμογή

του Dest γι αυτό το GPS.

Παρακαλώ μια βοήθεια.

 

Τελικά το Fortuna το επέστρεψα πίσω στο Media Markt ως ελαττωματικό , διότι εχτές που το δοκίμασα στο αμάξι μου έκανε να βρει δορυφόρο μετά από μισή ώρα και στην δεύτερη φορά έκανε 10 λεπτά για να βρει δορυφόρο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια τους (zaf123) και τον (apostolidisathan)

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιείς λάθος έκδοση του Destinator. Πρέπει να βάλεις την έκδοση για ΡΝΑ. Σου στέλνω ΡΜ με βοήθεια...
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS . Εγώ γιατί δεν μπορώ να βάλω τον Dest-7 στο FORTUNA !!!!!!

 

1. Στην πρωτότυπη κάρτα μετονόμασα το υπάρχων αρχείο σε DRIVE-1

2. Δημιούργησα φάκελο με όνομα DRIVE και μετονόμασα το Dest.exe σε αρχείο Drive.exe.

 

Μου βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο Drive.exe είναι corrupt ή ότι δεν είναι σωστή εφαρμογή

του Dest γι αυτό το GPS.

Παρακαλώ μια βοήθεια.

 

Τελικά το Fortuna το επέστρεψα πίσω στο Media Markt ως ελαττωματικό , διότι εχτές που το δοκίμασα στο αμάξι μου έκανε να βρει δορυφόρο μετά από μισή ώρα και στην δεύτερη φορά έκανε 10 λεπτά για να βρει δορυφόρο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια τους (zaf123) και τον (apostolidisathan)

 

Πιθανές αιτίες που που δεν μπορούσα να συνδεθώ είναι οι παρακάτω δύο.

1) Δεν πρέπει να προχωράμε το αμάξι πριν πιάσει ο δορυφόρος , διότι έτσι δυσκολεύουμε τον αρχικό εντοπισμό του δικού μας GPS.

 

2) Όλα τα γαλλικά αμάξια έχουν τζάμια θερμομονωτικά (Peugeot) με αποτέλεσμα να εμποδίζουν το σήμα του δορυφόρου να βρει το GPS.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιθανές αιτίες που που δεν μπορούσα να συνδεθώ είναι οι παρακάτω δύο.

1) Δεν πρέπει να προχωράμε το αμάξι πριν πιάσει ο δορυφόρος , διότι έτσι δυσκολεύουμε τον αρχικό εντοπισμό του δικού μας GPS.

 

2) Όλα τα γαλλικά αμάξια έχουν τζάμια θερμομονωτικά (Peugeot) με αποτέλεσμα να εμποδίζουν το σήμα του δορυφόρου να βρει το GPS.

 

Φίλε geord211 το 2 είναι πιο πιθανό καθώς έχω και εγώ γαλλικό αυτοκίνητο με τζάμια θερμομονωτικά και σε μένα έχει αυτή την συμπεριφορά. Σε σύγκριση με άλλα GPS απλά δεν βρίσκει την πρώτη φορά εύκολα τους δορυφόρους.

 

//dfinikis

 

Η ίδια απάντηση και σε μένα - δεν είναι καταχωρημένος ο κωδικός στο σύστημά τους !!! Οπότε όχι εγγραφή - όχι update του χάρτη!!!

 

Βέβαια αν και μου αρέσει το SygicDrive σαν interface (ειδικά το ότι βλέπεις εύκολα πληροφορίες - άσπρα μεγάλα γράμματα σε μαύρο φόντο) και παρέχει μεγαλύτερη ακρίβεια σήματος (όταν λέει στρίψε σε 200 μέτρα συνήθως είναι πράγματι 200 μέτρα) σε ταξίδι πάνω σε απανωτές στροφές στον Τυμφρηστό το πρόγραμμα είχε πάθει την πλάκα του!!! Κάθε φορά που έστριβα είτε έδειχνε ότι ήμουν στα χωράφια, είτε έδειχνε ότι πήγαινα αντίθετα στη διαδρομή που είχε χαράξει είτε έδειχνε δρόμους εκεί που δεν υπήρχαν!!!

 

Είχε αρκετή πλάκα (μόνο και μόνο γιατί τύχαινε να υπάρχει και το Destinator μέσα στην κάρτα οπότε δεν με ένοιαξε και ιδιαίτερα).

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και ένα frontend πρόγραμμα για να επιλέγεις εύκολα είτε το Sygic drive είτε το Destinator στο Fortuna.

 

Κατάφερες να βρεις/δημιουργήσεις τέτοιο frontend πρόγραμμα?

 

//dfinikis :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχβ πρόβλημα...

δεν μπορώ να συνδέσω το FORTUNA μου με το PC μου μέσω USB.

τι δεν κάνω σωστά;συγνώμη αλλά είμαι καινούργιος ΄

καμία ιδέα καμία βοήθεια...

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Ποια εκδοση του destinator βαζετε? εχω βρει WM3, WM5, WB6, PPC...:cry: ποια να βαλω.?:(

 

 

Ευχαριστω τον dfinikis :D:D:D

Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή...

 

Μωρό μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Φίλε geord211 το 2 είναι πιο πιθανό καθώς έχω και εγώ γαλλικό αυτοκίνητο με τζάμια θερμομονωτικά και σε μένα έχει αυτή την συμπεριφορά. Σε σύγκριση με άλλα GPS απλά δεν βρίσκει την πρώτη φορά εύκολα τους δορυφόρους.

 

//dfinikis

 

 

 

Κατάφερες να βρεις/δημιουργήσεις τέτοιο frontend πρόγραμμα?

 

//dfinikis :worry:

 

Sorry για την καθυστέρηση...

 

Πρέπει να κάνουμε backup την κάρτα μνήμης (ή να χρησιμοποιήσουμε άλλη)

 

Πρέπει να μετονομάσουμε το φάκελο DRIVE σε DRIVE1.

 

Μετά "ρίχνουμε" το νέο φάκελο DRIVE με το frontend προγραμματάκι (δεν είναι τίποτε το φοβερό - ίσα-ίσα να κάνουμε τη δουλειά μας!!!)

 

Το Destinator το "τρέχει" από το φάκελο Destinator με όνομα εκτελέσιμου αρχείου Destinator.exe

 

Το ΜΙΟ το "τρέχει" από το φάκελο MNAV με όνομα εκτελέσιμου αρχείου MNAVDCE.EXE

 

Το FileMANCE το "τρέχει" από το φάκελο filemance με όνομα εκτελέσιμου αρχείου FileManCE.exe

 

Το Sygic DRive το "τρέχει" από το φάκελο DRIVE1 με όνομα εκτελέσιμου αρχείου DRIVE.exe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
gia igo8 mporei na ginei kati?

ΦΙΛΕ ΜΠΕΣ ΕΔΩ. ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ....

http://thegreekz.com/forum/showthread.php?t=335298&page=11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...