Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο θα κανω φιλε μου

θα παρω μια 8αρα με ενα 20αρι και 8α τελειωσει το θεμα.

αν και το τηλ το πηρα απο το πλαισιο με μια 4αρα τρανσκεντ αλλα μουφα ειανι και αυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους.

 

Μετα απο 3 μηνες ευχαριστης συμβιωσης με το Ν82 ειμαι σε φαση αναζητησης παλι για Ν82...

 

Επειδη επεσα (?) στην πισινα μαζι με το κινητο πηγα σε 2 τεχνικους και στη Νοκια και μου ειπαν οτι δε φτιαχνεται. Ενδεικτικα αναφερω οτι εχει κοκκινισει το χαρτι ασφαλειας κατω απο τη μπαταρια και επισης μολις βαζω μπαταρια αναβει το κικκινο λαμπακι της καμερας και δεν κανει τιποτα αλλο το τηλεφωνο....

 

Εχετε καποια ιδεα , μηπως κανα τεχνικο που να το σωσει εστω?

 

ΥΓ μεταχειρισμενο απο γνωστο μου το χα παρει κι ολας και ηταν μια χαρα... μηπως να ξαναψαξω μεταχειρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Μετα απο 3 μηνες ευχαριστης συμβιωσης με το Ν82 ειμαι σε φαση αναζητησης παλι για Ν82...

 

Επειδη επεσα (?) στην πισινα μαζι με το κινητο πηγα σε 2 τεχνικους και στη Νοκια και μου ειπαν οτι δε φτιαχνεται. Ενδεικτικα αναφερω οτι εχει κοκκινισει το χαρτι ασφαλειας κατω απο τη μπαταρια και επισης μολις βαζω μπαταρια αναβει το κικκινο λαμπακι της καμερας και δεν κανει τιποτα αλλο το τηλεφωνο....

 

Εχετε καποια ιδεα , μηπως κανα τεχνικο που να το σωσει εστω?

 

ΥΓ μεταχειρισμενο απο γνωστο μου το χα παρει κι ολας και ηταν μια χαρα... μηπως να ξαναψαξω μεταχειρισμενο?

 

Το νερό φίλε μου δεν παλεύεται. Είναι ο χειρότερος εχθρός των ηλεκτρονικών συσκευών. Επομένως θα έλεγα να το πάρεις απόφαση ότι το κινητό σου πέθανε και αν θέλεις ντε και καλά πάλι το Ν82, προμηθεύσου το ξανά, είτε μεταχειρισμένο, είτε καινούργιο από το κατάστημα της αρεσκείας σου (εγώ πάντως θα επέλεγα να το αγοράσω καινούργιο και κατά προτίμηση από κάποιο Nokia shop). Πλέον η τιμή του είναι αρκετά χαμηλή και ενώ υπάρχουν πολλά καινούργια μοντέλα με πολλές και ενδιαφέρουσες νέες δυνατότητες, το Ν82 αποτελεί ακόμα και τώρα μία πολύ αξιόπιστη επιλογή. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το προηγουμενο Ν82 το πηρα 200ευρω μεταχ με εγγυηση tim οποτε το να δωσω τωρα 340 δε μ καθεται καθολου καλα.

 

Εχουμε αγγελιες εδω μεσα?

 

 

Για μενα ειανι τοπ επιλογη γιατι εχει μακραν το καλυτερο φλας σε συνδιασμο με gps και wifi και φυσικα το λειτουργικο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!ερωτηση: κατα την φορτιση του κινητου το πισω μερος δλδ εκει που βρισκεται η μπαταρια ζεματουσε!τι σημαινει αυτο? να υποθεσω καινουρια μπαταρια?
min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

@ notakos

Όχι. Είναι λογικό να είναι ζεστή η περιοχή αυτή.

Πάντα σε λογικά πλαίσια, έτσι...

 

 

@ dimzan

Υπάρχουν αγγελίες, αλλά είναι μακροχρόνια μόνιμα και ενεργά μέλη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα αναφερω οτι εχει κοκκινισει το χαρτι ασφαλειας κατω απο τη μπαταρια .........

 

Ειναι ενα μικρο λευκο χαρτακι κατω απο την θηκη της σιμ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα μικρο λευκο χαρτακι κατω απο την θηκη της σιμ;

 

Ναι αυτο ακριβως. Απ οσο μπορω να καταλαβω ειναι χαρτι ποτισμενο με καποιο δεικτη (θυμαστε χημεια? :p ) που οταν ποτιστει με νερο γινεται κοκκινο.

 

Οσοι εχετε δουλεψει σε μαγαζι εμ κινητα θα εχετε παρατηρησει οτι πολλα κινητα εχουν τετοιο χαρτι στη μπαταρια τους ενω τα Nokia το εχουν πανω στο κινητο στην πισω πλευρα και το εχουν μονο τα ακριβα μοντελα.

 

 

Να ρωτησω κατι ακομα? Οταν θα βαλω την καρτα μνημης απ το παλιο μου Ν82 στο επομενο που θα παρω θα μου αναγνωρισει επαφες και εφαρμογες? η πρεπει ολα απ την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα? Οταν θα βαλω την καρτα μνημης απ το παλιο μου Ν82 στο επομενο που θα παρω θα μου αναγνωρισει επαφες και εφαρμογες? η πρεπει ολα απ την αρχη?

 

Αν απλά βάλεις την κάρτα μνήμης στο καινούργιο Ν82, θα δουλέψουν μόνο ορισμένες εφαρμογές. Κι αυτό γιατί πολλές εφαρμογές όταν εγκαθίστανται ακόμα και στην κάρτα μνήμης, κάποια βασικά αρχεία τα αποθηκεύουν στην μνήμη του τηλεφώνου, οπότε αν η μνήμη του τηλεφώνου του καινούργιου Ν82 είναι κενή (λογικό αν είναι καινούργιο), τότε οι συγκεκριμένες εφαρμογές δεν θα παίζουν.

 

Πάντως όπως και να έχει, βλέπεις ποιες θα δουλεύουν και όποιες χρειαστεί τις ξαναεγκαθιστάς.

 

Αν έχεις κάνει αντιγραφή των επαφών και υπάρχουν στην κάρτα μνήμης, φυσικά και μπορείς να τις επαναφέρεις κανονικά με την λειτουργία "αντιγραφή από κάρτα μνήμης".

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@ notakos

Όχι. Είναι λογικό να είναι ζεστή η περιοχή αυτή.

Πάντα σε λογικά πλαίσια, έτσι...

 

 

.

 

φιλε Itchrist86 το κινητο το εχω δυο χρονια σχεδον και δεν ειχα παρατηρησει ποτε αυτο το φαινομενο.μπορω να πω οτι ηταν "περαν του φυσιολογικου ζεστο" αυτην την φορα. θα κοιταξω πως θα παει και στην επομενη φορτιση και θα ξαναποσταρω.

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

φιλε Itchrist86 το κινητο το εχω δυο χρονια σχεδον και δεν ειχα παρατηρησει ποτε αυτο το φαινομενο.μπορω να πω οτι ηταν "περαν του φυσιολογικου ζεστο" αυτην την φορα. θα κοιταξω πως θα παει και στην επομενη φορτιση και θα ξαναποσταρω.

 

Κι εγώ παρατήρησα θερμότητα πάνω από τα φυσιολογικά όρια, όταν ήταν έτοιμη να τα "κακαρώσει" η μία από τις δύο μπαταρίες μου. Τσέκαρε τη μπαταρία σου, αν έχει το φυσιολογικό της σχήμα ή αν είναι πουθενά εξογκωμένη. Αν ναι, είναι ρίσκο να την κρατήσεις. Πας για απόσυρση και αντικατάσταση μπαταρίας.

 

Εγώ είχα δύο μπαταρίες από πέρισυ τον Ιανουάριο που πήρα το κινητό. Πριν λίγο καιρό έστειλα για ανακύκλωση την πρώτη γιατί υπερθερμαίνονταν πολύ το κινητό κατά τη φόρτιση και η μπαταρία είχε διογκωθεί από την πλευρά που είναι οι επαφές. Εκείνη την αντικατέστησα και σε λίγο καιρό θα αντικαταστήσω και την άλλη, που μου κάνει τα ίδια. Επομένως κοίταξε αυτό το θέμα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

φιλε dimzan εγω οταν ειχα πεσει με το ν70 σε πισινα(ναι κανουν και αλλοι αυτες τις ******** μη χαλιεσαι οτι εισαι ο μονος:)) η καρτα μνημης δεν ειχε παθει τποτ.γενικα οτι εχεις σψσει εκει μπορεις να δεις αμα στο εχει κρατει ή ααν απλα εχει χαλασει και αυτη με ενα καρτ πιντερ
Link to comment
Share on other sites

φιλε dimzan εγω οταν ειχα πεσει με το ν70 σε πισινα(ναι κανουν και αλλοι αυτες τις ******** μη χαλιεσαι οτι εισαι ο μονος:)) η καρτα μνημης δεν ειχε παθει τποτ.γενικα οτι εχεις σψσει εκει μπορεις να δεις αμα στο εχει κρατει ή ααν απλα εχει χαλασει και αυτη με ενα καρτ πιντερ

 

Ναι το ξερω εχω card reader και οντως ειναι μεσα μεχρι και οι τελευταιες φωτογραφιες.

 

Για οποιον ειπε οτι ζεσταινεται εγω εχω να πω πως η μονη περιπτωση που ζεσταινοταν η μπαταρια στο δικο μου ειναι οταν ανοιγα πολλες εφαμογες μαζι σε συνδυασμο με χρηση ασυρματου δυκτιου. Εκει το ενιωθα στο χερι μου οτι ζεσταινοταν και επισης επεφτε πολυ γρηγορα η σταθμη της μπαταριας.

 

Η λυση ειναι να αγορασεις απο ebay μπαταρα και εξωτερικο φορτιστη οπως εκανα κι εγω και ετσι δεν χρειαζεται να τις φορτιζεις πανω στο κινητο ενω οταν τελειωνει η μια απλα αντικαθιστας με την γεματη και την αδεια τη βαζεις στον εξωτερικο φορτιστη. Επειδη τα τελευταια κινητα που ειχα ηταν πολυ ενεργοβορα (viewty n82 sharp κλπ ) το εφαρμοσα αυτο και πιστευω πως ειναι η καλυτερη λυση

 

 

ΥΓ βασικα με εριξαν, δεν επεσα, γι αυτο ειμαι τσαντισμενος...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.σημερα αλλαξα το 5800 με το Ν82(καινουργιο)απο τον Γερμανο.το περιμενω με λαχταρα!!!ειχα αγορασει πριν 5μερες το 5800,αλλα δεν με καλυψε(τριξιματα-κολημα αρχειων φωτο,βιντεο).το μονο καλο η μεγαλη του οθονη.ελπιζω με το ν82 να εκανα καλυτερη και ποιο αξιοπιστη αγορα.(δεν μπορω να αλλαζω κινητο καθε τρεις κ δυο, λογω οικονομικων).πριν ειχα το Κ850 της σονυ-ερικσον.τι διαφορες εχουν;(φωτο-λειτουργικοτητα-ποιοτητα κατασκευης)και κατι τελευταιο.κοντραρετε με το c905; ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τις διαφορές θα τις δεις σε κάποιο site με δυνατότητα σύγκρισης. Δεν είναι του παρόντος...

Όσο για το αν κοντράρεται... Ναι κοντράρεται!

Μόνο τα megapixels κάνουν τη διαφορά. Η ποιότητα θα έλεγα πως μπορεί να είναι καλύτερη στο n82.

Τέλος πάντων ας μη βγαίνουμε άλλο έκτος!

 

Στο θέμα μας... ό,τι ίσχυε για το 5800 ισχύει και για το N82.

Το FAQ είναι σχεδόν το ίδιο. Παρόλα αυτά ίσως χρειαστεί να του ρίξεις μια ματιά.

Οι κανόνες της ενότητας είναι οι ίδιοι με των 5th.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τις διαφορές θα τις δεις σε κάποιο site με δυνατότητα σύγκρισης. Δεν είναι του παρόντος...

Όσο για το αν κοντράρεται... Ναι κοντράρεται!

Μόνο τα megapixels κάνουν τη διαφορά. Η ποιότητα θα έλεγα πως μπορεί να είναι καλύτερη στο n82.

Τέλος πάντων ας μη βγαίνουμε άλλο έκτος!

 

Στο θέμα μας... ό,τι ίσχυε για το 5800 ισχύει και για το N82.

Το FAQ είναι σχεδόν το ίδιο. Παρόλα αυτά ίσως χρειαστεί να του ρίξεις μια ματιά.

Οι κανόνες της ενότητας είναι οι ίδιοι με των 5th.

ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρατήρησα θερμότητα πάνω από τα φυσιολογικά όρια, όταν ήταν έτοιμη να τα "κακαρώσει" η μία από τις δύο μπαταρίες μου. Τσέκαρε τη μπαταρία σου, αν έχει το φυσιολογικό της σχήμα ή αν είναι πουθενά εξογκωμένη. Αν ναι, είναι ρίσκο να την κρατήσεις. Πας για απόσυρση και αντικατάσταση μπαταρίας.

 

Εγώ είχα δύο μπαταρίες από πέρισυ τον Ιανουάριο που πήρα το κινητό. Πριν λίγο καιρό έστειλα για ανακύκλωση την πρώτη γιατί υπερθερμαίνονταν πολύ το κινητό κατά τη φόρτιση και η μπαταρία είχε διογκωθεί από την πλευρά που είναι οι επαφές. Εκείνη την αντικατέστησα και σε λίγο καιρό θα αντικαταστήσω και την άλλη, που μου κάνει τα ίδια. Επομένως κοίταξε αυτό το θέμα. ;)

 

φιλε panosz75 το καπακι της μπαταριας κουμπωνει και ξεκουμπωνει με δυσκολια οποτε υποθετω πως ισως εχει "διογκωθει"...!πηρες αυθεντικη νοκια μπαταρια ή καποια ιμιτασιον?

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

φιλε panosz75 το καπακι της μπαταριας κουμπωνει και ξεκουμπωνει με δυσκολια οποτε υποθετω πως ισως εχει "διογκωθει"...!πηρες αυθεντικη νοκια μπαταρια ή καποια ιμιτασιον?

 

Η δυσκολία στο βάλε-βγάλε του καπακιού της μπαταρίας είναι ένα σημάδι διόγκωσης της μπαταρίας.

Εννοείται ότι ξαναπήρα αυθεντική. Θα σου συνιστούσα να κάνεις κι εσύ το ίδιο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μια που μιλουσατε για μπαταριες να αναφερω κατι κουλο που παρατηρησα σημερα που φορτιζα το τηλεφωνο μου.

ενω φυσιολογικα κανει κοντα 2 ωρες να φορτισει οταν ειναι αδειο, σημερα που το εβαλα για φορτιση μετα απο 5 ωρες ακομα εδειχνε οτι φορτιζει και δεν μου εβγαλε το μηνυμα πληρης φορτισης.

φυσικα το εβγαλα απο τη μπριζα και ηταν γεματο συμφωνα με την ενδειξη της μπαταριας, αλλα μου εκανε εντυπωση που μετα απο 5 ωρες δεν πηρα το μηνυμα πληρης φορτισης και το κινητο εδειχνε οτι ακομα φορτιζει.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέβαλες απευθείας για να δεις αν θα σου δείχνει οτί συνεχίζει να φορτίζει; Ίσως πρόκειται για ένα μικρό κόλλημα του κινητού. Πολύ σπάνια μπορεί να δεις και το αντίθετο, να σου βγάλει ένδειξη μετά από 5 λεπτά οτι φόρτισε. Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις επανεκκίνηση στην συσκευή και το ξανασυνδέεις.
Link to comment
Share on other sites

για να ειμαι ειλικρινης απλως αποσυνδεσα τον φορτιστη και αφου ειδα οτι η ενδειξη της μπαταριας ειναι γεματη, δεν ξανασυνδεσα να δω τι θα κανει, αφου σκεφτηκα οτι εχει φορτισει και μαλλον τραβουσε κανενα κολλημα και δεν εμφανισε μηνυμα πληρης φορτισης.

τεσπα, τωρα δειχνει οτι η φορτιση εχει γινει κανονικα, δεν ειδα ας πουμε καποια αποτομη πτωση στις μπαρες της μπαταριας.

μαλλον καποιο κολληματακι ηταν οπως ειπες και εσυ.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο με δικτυο cosmote.Θα ήθελα να ρωτησω με ποιο τρόπο γίνεται να βγάλω τις ρυθμίσεις wap και οτι εχει σχεση με αυτο ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να χρεωθω καταλαθος όπως και έγινε όταν προσπαθησα να μπω απο wifi.ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις - προορισμοί - σημεία πρόσβασης, μπορείς να διαγράψεις τα σημεία πρόσβασης που θέλεις.

 

Πήγαινε στον ιστό - ρυθμίσεις - γενικές - σημείο πρόσβασης και θέσε ερώτηση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις - προορισμοί - σημεία πρόσβασης, μπορείς να διαγράψεις τα σημεία πρόσβασης που θέλεις.

 

Πήγαινε στον ιστό - ρυθμίσεις - γενικές - σημείο πρόσβασης και θέσε ερώτηση πάντα.

να σαι καλα φιλε

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο μου κανει επανεκινησεις τον τελευταιο καιρο.μεσα σε 15 μερες εκανε 2.μια ση μουσικη κ μια οταν πηγα να μπω facebook απο την εφαρμογη.δεν το κλεινω ποτε το κινητο.τι πορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...