Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Billys_541 kai moralesn82 ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με τους χαρτες και αποτι μου ειπαν στο σερβις εφταιγε η ΣΙΜ επειδη ηταν παλια. Επισης φτιαχνει και χωρις να αλλαξεις ΣΙΜ αλλαζοντας μια ρυθμιση Εργαλεια>Ρυθμισεις>Γενικες>Εντοπισμος θεσης>Μεθοδοι εντοπ. θεσης>και απενεργοποιεις το βασει δικτυου¨

 

Σε εμενα δουλεψε κανονικα απο οταν το αλλαψα και σε αλλα 2 ατομα απο αλλο φορουμ

 

 

στο νετ λενε πως φταινε για αυτο παλιες sim ή sim που δε λειτουργουν ή μη δυνατοτητα ληψεις δεδομενων μεσω 3g. εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εγω το κινητο το εχω χακαρει εδω και 2 αναβαθμισεις firmware. στην προηγουμενη εκδοση του φιρμγουεαρ μιας και το κινητο μου ηταν ηδη χακαρισμενο, ολα δουλευαν ρολοι. οποτε να την κανω την αναβαθμιση?

η το κινητο θα "ξεχακαριστει" αμα την κανω?

 

επισης επειδη αν ποτε κανω φορματ θα τα χασω ολα και το κινητο θα ξαναγινει αχακαριστο, παιζει καποιος τροπος να κανω γκοστ τη μνημη κινητου και ετσι να το επαναφερω στην προηγουμενη χακαρισμενη κατασταση?

Δεν νομίζω να χάσεις τη δυνατότητα να περνάς unsigned εφαρμογές.

Πάντως είτε τη περάσεις είτε όχι, αν κάνεις hard format το έχασες εκτός και αν πάρεις back up (τώρα που δουλεύει ok η συσκευή σου) και το επαναφέρεις μετά από κάθε hard format.

 

Πάντως απόψε δημοσιεύτηκε ένας νέος τρόπος hack για τα λογισμικά που δεν είναι hackable.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χάσεις τη δυνατότητα να περνάς unsigned εφαρμογές.

Πάντως είτε τη περάσεις είτε όχι, αν κάνεις hard format το έχασες εκτός και αν πάρεις back up (τώρα που δουλεύει ok η συσκευή σου) και το επαναφέρεις μετά από κάθε hard format.

 

Πάντως απόψε δημοσιεύτηκε ένας νέος τρόπος hack για τα λογισμικά που δεν είναι hackable.

πληρες μπακ απ πως μπορω να παρω? γιατι με νοκια προγραμμα που παντα μου κολαει στο 97 % του μπακ απ δε νιωθω σιγουρος
Link to comment
Share on other sites

Billys_541 kai moralesn82 ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με τους χαρτες και αποτι μου ειπαν στο σερβις εφταιγε η ΣΙΜ επειδη ηταν παλια. Επισης φτιαχνει και χωρις να αλλαξεις ΣΙΜ αλλαζοντας μια ρυθμιση Εργαλεια>Ρυθμισεις>Γενικες>Εντοπισμος θεσης>Μεθοδοι εντοπ. θεσης>και απενεργοποιεις το βασει δικτυου¨

 

Σε εμενα δουλεψε κανονικα απο οταν το αλλαψα και σε αλλα 2 ατομα απο αλλο φορουμ

 

Με αυτο τον τροπο δουλευει και εμενα αψογα,δεν εχει κολλησει ουτε μια φορα απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Α.. βγηκε τελικα νεα αναβαθμιση και για το 82 μας, ε?! Ωραια, θα το φτιαξω αργοτερα κι εγω. Απ'οτι βλεπω, δεν βλεπω να "αναβαθμιστηκε" κατι το ιδαιτερο.. ενω οι κλησεις που ειναι στο επικεντρο των συζητησεων της νεας αναβαθμισης, κι αυτες δεν βλεπω να "εφτιαξαν", ε?

 

Θα το δοκιμασω κι εγω αργοτερα να πω κι εγω σχετικα με τις κλησεις τι γινεται στο δικο μου μετα την αναβαθμιση, μιας και εχω κι εγω το προβλημα του "παγωματος" μετα την αναπαντητη (δικη μου) κληση..

 

 

Αλλο τιποτα που να εφτιαξαν.?

:luck: (αν κάνω λάθος διορθώστε με.!)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια με την καινουργια εκδοση αμα κανουμε εχει και την λειτουργια του ραδιοφωνου transmiting fm που ειδα οτι εχει το Ν85.Ειναι πολυ καλο γιατι μεταφερει στο ραδιοcd του αυτοκινιτου τα τραγουδια σου!!!
Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα την εχεις !
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να αναβαθμισω το firm,αλλά ποτε δεν το ολοκληρωσα.

τώρα γράφει οτι έχει το παλιο firm,εκανα hack με drakkarious αλλά δεν μπορουν να εγκατασταθούν οι εφαρμογες που απαιτειται hack.είχα ξανακάνει hack και όλα είχαν δουλέψει.

 

 

1.η εφαρμογη garmin για να δουλέψει πρέπει να είναι hackarismeno το κινητό?

 

2.μπορει να έχει το καινούργιο firm αλλά να γράφει ότι έχει το παλιό?

 

3. ποιοι άλλοι τρόποι υπάρχουν να κάνω hack?

 

οποιοσ γνωρίζει ασ απαντησει

Link to comment
Share on other sites

πληρες μπακ απ πως μπορω να παρω? γιατι με νοκια προγραμμα που παντα μου κολαει στο 97 % του μπακ απ δε νιωθω σιγουρος

Δοκίμασε και με τη κάρτα μνήμης.

Πήγαινε στο εικονίδιο Μνήμη και πάτα Επιλογές > Αντιγραφή μνήμης τηλεφώνου.

 

 

Παιδια εχω μια απορια με την καινουργια εκδοση αμα κανουμε εχει και την λειτουργια του ραδιοφωνου transmiting fm που ειδα οτι εχει το Ν85.Ειναι πολυ καλο γιατι μεταφερει στο ραδιοcd του αυτοκινιτου τα τραγουδια σου!!!

Όχι διότι είναι θέμα hardware ως επί τω πλείστω και όχι software.

 

 

προσπάθησα να αναβαθμισω το firm,αλλά ποτε δεν το ολοκληρωσα.

τώρα γράφει οτι έχει το παλιο firm,εκανα hack με drakkarious αλλά δεν μπορουν να εγκατασταθούν οι εφαρμογες που απαιτειται hack.είχα ξανακάνει hack και όλα είχαν δουλέψει.

 

1.η εφαρμογη garmin για να δουλέψει πρέπει να είναι hackarismeno το κινητό?

2.μπορει να έχει το καινούργιο firm αλλά να γράφει ότι έχει το παλιό?

3. ποιοι άλλοι τρόποι υπάρχουν να κάνω hack?

 

οποιοσ γνωρίζει ασ απαντησει

1) Όχι, δεν χρειάζεται.

2) Φυσικά και όχι!

3) Οι δύο βασικοί τρόποι αναφέρονται στη πρώτη σελίδα του αντίστοιχου επίσημου θέματος. Μόλις εχθές έγινε γνωστός και ένας νέος τρόπος για τα νέα μη hackable λογισμικά.

 

Γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να κάνεις ξανά αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει την αντικατάσταση των default εικονιδίων του N82 με 3D εικονίδια μορφής mif.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλές εικόνες, όπως του bluetooth για παράδειγμα, δεν εμφανίζονται στο C αλλά στο Ζ όπου δεν είναι δυνατή η παρέμβαση εκεί (αν και έχω χακαρισμένο symbian).

Καμιά ιδέα για το πως μπορούν ν' αλλάξουν τα mif στο Z;;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο των εφαρμογών που εμφανίζεται στο μενού βρίσκονται στο αρχείο "arxeio _aif.mif"

 

Δοκίμασε το εξής.

Παίρνοντας ως παράδειγμα το εικονίδιο του Bluetooth το οποίο βρίσκεται στο path Z:\resource\apps με όνομα "BtUI_aif.mif".

Αν βάλεις το mif που θέλεις αφού πρώτα το μετονομάσεις σε "BtUI_aif.mif" στην αντίστοιχη διαδρομή στο C, δλδ C:\resource\apps και κάνεις επανεκίνηση, τι θα εμφανιστεί;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με τη κάρτα μνήμης.

Πήγαινε στο εικονίδιο Μνήμη και πάτα Επιλογές > Αντιγραφή μνήμης τηλεφώνου.

 

 

 

 

 

 

φιλε μαλλον δε με καταλαβες. δε θελω να κανω μπακ απ το τηλεφωνικο καταλογο. θελω οπως ειναι τωρα το κινητο χακαρισμενο και φουλ με εφαρμογες που δουλεουν καλα να κρατησω ενα γκοστ της μνημης κινητου αλλα και της καρτας μνημης καπου στο πισι μου. ετσι αν ποτε χρειαστει να κανω φορματ να περασω με καποιου τροπο ολα τα δεδομενα παλι πισω και το κινητο να ειναι παλι χακαρισμενο. οπως ακριβως επαναφερουμε τα windows με ghost σε καποιο πισι , το ιδιο να κανω αν γινεται για το κινητο....

Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο των εφαρμογών που εμφανίζεται στο μενού βρίσκονται στο αρχείο "arxeio _aif.mif"

 

Δοκίμασε το εξής.

Παίρνοντας ως παράδειγμα το εικονίδιο του Bluetooth το οποίο βρίσκεται στο path Z:\resource\apps με όνομα "BtUI_aif.mif".

Αν βάλεις το mif που θέλεις αφού πρώτα το μετονομάσεις σε "BtUI_aif.mif" στην αντίστοιχη διαδρομή στο C, δλδ C:\resource\apps και κάνεις επανεκίνηση, τι θα εμφανιστεί;

 

Δυστυχώς το είχα δοκιμάσει κι αυτό και δεν άλλαξε κάτι.

Δοκίμασα ακριβώς και το παράδειγμα σου αλλά τίποτα.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαλλον δε με καταλαβες. δε θελω να κανω μπακ απ το τηλεφωνικο καταλογο. θελω οπως ειναι τωρα το κινητο χακαρισμενο και φουλ με εφαρμογες που δουλεουν καλα να κρατησω ενα γκοστ της μνημης κινητου αλλα και της καρτας μνημης καπου στο πισι μου. ετσι αν ποτε χρειαστει να κανω φορματ να περασω με καποιου τροπο ολα τα δεδομενα παλι πισω και το κινητο να ειναι παλι χακαρισμενο. οπως ακριβως επαναφερουμε τα windows με ghost σε καποιο πισι , το ιδιο να κανω αν γινεται για το κινητο....

 

Καλα σου το ειπε και εγω αυτο εκανα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2658198#post2658198

 

 

Καλο θα ειναι να ενημερωσεις το Avatar σου για να ξερουμε ποια συσκευη εχεις ειναι αρκετα χρησιμο σε ολους εμας που προσπαθουμε να σε βοηθησουμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εκανα την τελευταια αναβαθμηση ν31 χτες, εκανα χαρτφορματ στην συνεχεια, και μετα εκανα φορματ στην κινκστον 4γβ, οταν ξεκιναει το φορματ μου λεει η καρτα μνημης χρησιμοποιειτε απο αλλη εφαρμογη να συνεχιστει το φορματ ? τι γινεται αφου δεν τρεχει τιποτα μετα απο χαρτφορματ, παταω ναι και το κανει , αλλα γιατι το λεει αυτο ?, ειναι καινουργιο προσθετο του f/w, η χαλασε η καρρτα? .........εχω το ν82. ----------------------------μαλλον ειναι καινουργιο κολπο του f/w γιατι εβαλα και την μανισια 2γβ σαν-ντισκ και λεει το ιδιο, για δοκιμαστε και εσεις να μου πειτε,,,,,,,,
[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Σ.Ο.Σ εβαλα να κανει αναβαθμιση πριν λιγο Πληρος φορτισμενο κανονικα το τηλεφωνο και στα μισα της αναβαθμισης μου εβγαλε ενα μυνημα "Αποκατασταση τηλεφωνου" οτι χαθηκε η συνδεση με την συσκευη και να βγαλω την μπαταρια USB και φορτιστη και να τα βαλω παλι με μια σειρα κ να ανοιξω το τηλεφονο αλλα τιποτα παταω επαναληψη και παλι το ιδιο ... Τι να κανω?

 

Ουφ!!! ενταξει Αναστηθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται σε όλους το κάνει αυτό; Το έκανε και σε 2 Ν82 που αναβάθμισα....

Τρομπάρει η Νοκια μου φαίνεται...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται σε όλους το κάνει αυτό; Το έκανε και σε 2 Ν82 που αναβάθμισα....

Τρομπάρει η Νοκια μου φαίνεται...

οχι απλα τρομπαρει αλλα τα εχει χασει απο το πολυ σπασιμο που της κανουμε με τα χακαρισματα στα n-gage κ.λ.π. εχει παθει κολουμπρα...ενας φιλος μου που ειναι προγραματιστης μου ειχε πει οτι ενα προγραμμα η ενα game η ενα λειτουργικο , μπορεις να το σπασεις αμα ξερεις καποια πραγματα, μεσα απο την ιδια βαση δεδομενων που εχει φτιαχτει, αρα οτι και να κανουν παντα θα τα ξεκλειδωνουν η ετσι η αλλιως...... υπομονη και ολλα θα γινουν [no stress ] ευχαριστω ολλα τα παιδια του φορουμ, που βοηθανε να κανουμε, αυτο που θελουμε εμεις, και οχι αυτο, που θελουν οι εταιριες, φτανει που αγοραζουμε της συσκευες και αξεσουαρ πανακριβα !!!!, εεεε οχι και τα games, η της εφαρμογες,ουτε το νοκια μαπς δεν εχουν δωρεαν. δεν ξερω συμφωνειτε ?

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

οχι απλα τρομπαρει αλλα τα εχει χασει απο το πολυ σπασιμο που της κανουμε με τα χακαρισματα στα n-gage κ.λ.π. εχει παθει κολουμπρα...ενας φιλος μου που ειναι προγραματιστης μου ειχε πει οτι ενα προγραμμα η ενα game η ενα λειτουργικο , μπορεις να το σπασεις αμα ξερεις καποια πραγματα, μεσα απο την ιδια βαση δεδομενων που εχει φτιαχτει, αρα οτι και να κανουν παντα θα τα ξεκλειδωνουν η ετσι η αλλιως...... υπομονη και ολλα θα γινουν [no stress ] ευχαριστω ολλα τα παιδια του φορουμ, που βοηθανε να κανουμε, αυτο που θελουμε εμεις, και οχι αυτο, που θελουν οι εταιριες

αληθεια την βαση δεδομενων ενος προγραμματος μπορουμε να την δουμε ? Και αν ναι πως?

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

αληθεια την βαση δεδομενων ενος προγραμματος μπορουμε να την δουμε ? Και αν ναι πως?

 

Στην Python κανουμε αποσυμπιεση το .sis και βρισκουμε το αρχειο που υπαρχει σε ενα υποφακελο του φακελου private με καταληξη .py

 

Στην Symbian δεν γνωριζω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

αληθεια την βαση δεδομενων ενος προγραμματος μπορουμε να την δουμε ? Και αν ναι πως?

πρεπει να εισαι προγραματιστης, να ξερεις απο dos, απο γραμη εντολων,γενικα πρεπει να ξερεις να φτιαχνεις δικο σου software, μετα ολλα τα αλλα ειναι ευκολα οκ...

 

σορυ αυτο το παρακατω για να ολοκληρωσω

οχι απλα τρομπαρει αλλα τα εχει χασει απο το πολυ σπασιμο που της κανουμε με τα χακαρισματα στα n-gage κ.λ.π. εχει παθει κολουμπρα...ενας φιλος μου που ειναι προγραματιστης μου ειχε πει οτι ενα προγραμμα η ενα game η ενα λειτουργικο , μπορεις να το σπασεις αμα ξερεις καποια πραγματα, μεσα απο την ιδια βαση δεδομενων που εχει φτιαχτει, αρα οτι και να κανουν παντα θα τα ξεκλειδωνουν η ετσι η αλλιως...... υπομονη και ολλα θα γινουν [no stress ] ευχαριστω ολλα τα παιδια του φορουμ, που βοηθανε να κανουμε, αυτο που θελουμε εμεις, και οχι αυτο, που θελουν οι εταιριες, φτανει που αγοραζουμε της συσκευες και αξεσουαρ πανακριβα !!!!, εεεε οχι και τα games, η της εφαρμογες,ουτε το νοκια μαπς δεν εχουν δωρεαν. δεν ξερω συμφωνειτε ?

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Βοηθεια ...

 

Θελω να κανω αναβαθμηση αλλα πανω που κατεβαζει το update λεει οτι απετυχε ...

 

Συνηθως κατεβαζει μεχρι τα 2mb και μετα τιποτα .... Μηπως ξερει καποιος κατι γιαυτο ????

 

εχω windows vista

 

Ευχαριστω παρα πολυ

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε και σε υπολογιστή με WinXP.

Επίσης άλλαξε θύρα USB και δοκίμασε σε κάποια άλλη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω δυνατοτητα για XP ,

 

Ειναι σαν να τα δεινει ολα στο κατεβασμα μεχρι τα 2 MB και μετα τιποτα δεν κατεβαζει ουτε με ενα kb .....

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω, τώρα πρόσεξα ότι όταν σε καλούν αναβοσβήνει μόνο η οθόνη και όχι τα πλήκτρα, ήταν έτσι και στην V30?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...