Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν μπορώ να ζητάω για κάθε ένα πρόγραμμα πιστοποιητικό... Μπορώ με κάποιο πρόγραμμα από το PC να τα κάνω Signed ώστε να αναγνωρίζονται άμεσα..?

 

Δεν ζητας για καθε εφαρμογη πιστοποιητικο .

Μια φορα ζητας και στην συνεχεια το χρησιμοποιεις

για να κανεις sign τις εφαρμογες ..

Διαβασε το σχετικο θεμα ....

 

Αν γινοταν ετσι ,ζητω που καηκαμε ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσουμε τα sms (εισερχόμενα και εξερχόμενα) με κάποιον τρόπο στον υπολογιστή (κατά προτίμηση στο outlook), όπως γίνεται στα windows mobile

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Outlook, όχι.

Μπορείς να το κάνεις όμως μέσω του PC Suite κρατώντας back up, όμως δεν θα είναι προσπελάσιμα μέσω του υπολογιστή.

Αν θέλεις να εξάγεις ως κείμενο στον υπολογιστή δοκίμασε το MsgExport.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να περάσω όλα τα αρχεία της κάρτας μνήμης (μαμά nokia 2 gb) σε άλλη κάρτα κάνοντας copy--->paste στον υπολογιστή και από εκεί ξανά πέρασμα στην καινούργια κάρτα,έχοντας προσ'εξει να αντιγράψω και τα κρυφά αρχεία.

Για το πέρασμα των αρχείων επιλέγω στο κινητό <<μεταφορά δεδομένων>>

 

Μου εμφανίστηκε,όμως,πρόβλημα κατά το πέρασμα των αρχείων μόνο στο συγκεκριμένο path όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.(η κάρτα μνήμης συμβολίζεται με E:/)

 

http://i204.photobucket.com/albums/bb302/kyrtoner2/nokia_copy_problem.jpg

 

*Παρατήρησα ότι ενώ η κάρτα είναι 2gb μερικά από τα αρχεία αυτά είναι πάνω από 2 gb!

Link to comment
Share on other sites

Προβληματική κάρτα μνήμης μου μυρίζει.... Άλλαξέ την να ηρεμήσεις. Άλλωστε οι εργοστασιακές ήταν σε μεγάλο ποσοστό προβληματικές.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η δική μου κάτι τέτοια περίεργα μου έκανε, με καταμέτρηση αρχείων να ξεπερνούν τη χωρητικότητα της κάρτας κλπ. Την άλλαξα από τον πρώτο μήνα χρήσης και ησύχασα.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να περάσω όλα τα αρχεία της κάρτας μνήμης (μαμά nokia 2 gb) σε άλλη κάρτα κάνοντας copy--->paste στον υπολογιστή και από εκεί ξανά πέρασμα στην καινούργια κάρτα,έχοντας προσ'εξει να αντιγράψω και τα κρυφά αρχεία.

Για το πέρασμα των αρχείων επιλέγω στο κινητό <<μεταφορά δεδομένων>>

 

Μου εμφανίστηκε,όμως,πρόβλημα κατά το πέρασμα των αρχείων μόνο στο συγκεκριμένο path όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.(η κάρτα μνήμης συμβολίζεται με E:/)

 

*Παρατήρησα ότι ενώ η κάρτα είναι 2gb μερικά από τα αρχεία αυτά είναι πάνω από 2 gb!

Κανε Checkdisk στη κάρτα μνήμης με τις παραμέτρους chkdsk e: /f/r :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πήγα για αλλαγή οθόνης στο γερμανό και η οθόνη κάνει 70 και μου λέει πως είναι απο τις ποιο ακριβές επείσης το ηχείο κάνει 30 ευρώ!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Tα 70 ευρω πιστευω ειναι πολλά κοίτα εδώ.Για το ηχείο δεν ξερω να σου πώ.Τo Nokia Service τι τιμες σου δώσανε;
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Μου δώσανε τιμή 10 ευρώ κάτω αλλά επειδή δεν είναι κοντά μου το άφησα στο γεμρνανό!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποσο εχει το βυσματακι που εχει το κινιτο για να μπει ο φορτιστης?και αν ειναι κολημενο πανω στην πλακετα
Link to comment
Share on other sites

mtel, mol, xagios

Τα μηνύματά σας μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, αγόρασα πρόσφατα το N82 (πράγμα που σημαίνει firmware v30.0.019 που με τη σειρά του σημαίνει unhacked) και παρόλο που εντρύφησα τόσο στο manual του όσο και στο συγκεκριμένο αλλά και ξένα forums (στο βαθμό που μπορούσα φυσικά) έχω κάποιες απορίες οι οποίες ίσως ακουστούν χαζές αλλά με εμποδίζουν να χαρώ 100% ένα κατά τα άλλα όμορφο κινητό τηλέφωνο.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει σε κάποιο από αυτά προτείνοντας είτε μια local λύση είτε μέσω κάποιας εφαρμογής θα ήμουν ευγνώμον. :)

 

1. Υπάρχει τρόπος να οργανώσω εύκολα & γρήγορα τα εικονίδια τόσο στο κεντρικό μενού όσο και στις εφαρμογές μέσω του ίδιου του τηλεφώνου η ακόμα και μέσω pc;

Θέλω να ομαδοποιήσω σε custom φακέλους τα παιχνίδια και τις εφαρμογές αλλά το να κάνω «μετακίνηση σε φάκελο» για 50 αρχεία ξεχωριστά είναι λίγο ανορθόδοξο.

Μπορώ με κάποιον τρόπο να επιλέξω πολλά μαζί ώστε να τα μετακινήσω μαζί σε κάποιο φάκελο; Αν δεν γίνεται by default υπάρχει κάποια αντίστοιχη εφαρμογή;

Δοκίμασα x-plorer και y-browse αλλά δεν βλέπω πως μπορούν να με βοηθήσουν σε αυτό που θέλω.

Btw εφόσον το τελευταίο firmware δεν έχει σπάσει έχει κάποιο νόημα / πλεονέκτημα η εγκατάσταση των εν λόγω file managers έναντι αυτού της nokia;

 

2. Υπάρχει κάποιο shortcut ή εφαρμογή ώστε να εναλλάσσονται οι γλώσσες στο T9 όταν γράφω και να μην χρειάζεται κάθε φορά που θέλω να αλλάξω από ελληνικά σε αγγλικά να μπαίνω στις ρυθμίσεις;

 

3. Πως μπορώ να έχω καλύτερο έλεγχο στα media αρχεία μου;

Εξηγούμαι :

Όταν μπαίνω στη «μουσική» ώστε να χρησιμοποιήσω το N82 σαν mp3 player βλέπω στις διάφορες libraries (songs, artists) κλπ ΚΑΘΕ mp3.

Αυτό μπορεί να είναι λογικό μεν από την άλλη όμως συμπεριλαμβάνει και τα σύντομα mp3 που έχω «κόψει» για να χρησιμοποιώ σαν tones και sms alerts. Πως μπορώ να τα διαχωρίσω;

Επίσης πως μπορώ να έχω τα video και τις photos μου οργανωμένες σε φακέλους όπως θέλω εγώ ανά κατηγορίες σε φακέλους (όπως στο μενού της έκθεσης των S40) και να μην εμφανίζονται όλα μαζί ανακατεμένα όταν μπαίνω στην έκθεση ή όταν πατάω το media button?

 

4. Μιλώντας για photos υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω τον ήχο της κάμερας χωρίς να πρέπει να απενεργοποιήσω γενικά τους ήχους προειδοποιήσεως πράγμα που θα απενεργοποιήσει τους ήχους και στα παιχνίδια; Κάπου είχα δει ότι γίνεται μέσω hacking αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει , ειδικά στη τελευταία έκδοση firmware

 

5. Γίνεται να περιοριστεί το accelerometer έτσι ώστε να λειτουργεί σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις και ειδικότερα μόνο σε camera mode η όταν προβάλλεται κάποια εικόνα η βίντεο οπότε και αποκτά νόημα το landscape mode;

Θα ήθελα κάτι τέτοιο γιατί είναι τρομερά ενοχλητικό να πρέπει να κρατάς το τηλέφωνο όρθιο για μην γείρει λίγο προς τα πίσω και ενεργοποιηθεί το landscape mode όταν γράφεις sms.

Και φυσικά δεν είναι λύση κάθε φορά να το ανοιγοκλείνω από τις ρυθμίσεις.

Κατέβασα το Rocκ’n'Scroll αλλά δεν βοήθησε…

 

6. Όμορφη εφαρμογή το Panoman αλλά χάνω κάτι εγώ η δεν υπάρχει δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις με φλας μην μπορώντας έτσι να βγάλεις panoramic photos by night?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.:)

 

1)Όχι, δεν μπορείς να μετακινήσεις περισσότερα του ενός κάθε φορά. Έχει διότι μπορείς να δεις τους υπόλοιπους φακέλους συστήματος καθώς και όλες τις μνήμες. Προσωπικά βρίσκω ποιο εύκολο στη χρήση τν X-plore απ ό,τι τη Διαχείριση αρχείων. Τέλος παρέχει αυτόματη πρόσβαση στα εισερχόμενα μηνύματα και επιτρέπει την αποστολή μέσω bluetooth αρχείων που διέπονται από ασφάλεια DRM (mp3, sis, midi κτλ).

 

2) Όχι δεν υπάρχει κάτι.

 

3) Για τις φώτο χρησιμοποίησε το Resco Photo Viewer.

 

4) Όχι, δεν γίνεται. Υπήρχε hack, αλλά η έκδοση λογισμικού είναι unhackable.

 

5) Και εδώ είναι περιορισμένα τα πράγματα… Δοκίμασε το Rotate Me το οποίο έχει ρύθμιση για την ευαισθησία.

 

6) Νομίζω (δεν είμαι 100% σίγουρος) πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το flash με το πρόγραμμα αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μαυρίλα... Και έγω νόμιζα πως εγώ έχω χάσει επεισόδεια...

Τι να πω; Thanks anyway, αν σκεφτέιτε κάτι άλλο let me know...

 

PS: Για το 1 βρήκα αυτό http://www.symbian-freak.com/downloads/freeware/cat_s60_3rd/descriptions/systools/menu_edior_3rd_ed.htm

αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να μου δουλέψει, ίσως επειδή είναι unhacked το firmware...

Link to comment
Share on other sites

3) Για τα .mp3 μπορεις να βαλεις την εφαρμογη LCGjukebox που εχει την επιλογη play folder

 

4) Mπορεις να μπεις στο προφιλ που εχεις επιλεγμενο και να επιλεξεις Ηχοι προειδοποιησης\ Απενεργοποιημενοι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

3. Μετά απο περισσότερο ψάξιμο βρήκα πως αν κρύψεις το φάκελο με τα ringtones και τα alerts με έναν file explorer αυτά δεν εμφανίζονται στη library. Όσο για το LCGjukebox φαντάζομαι θα το δοκιμάσω επειδή είναι χρήσιμη η επιλογή να παίζεις folder χωρίς playlist.

4. Όπως είπα αν απεργοποιήσεις τους ήχους (που είναι καλη ιδέα επειδή μου τη σπάνε έτσι και αλλιώς ) δεν έχουν ήχους και τα παιχνίδια. Μάλλον πρέπει να συμβιβαστώ με την αλλαγή profile κάθε φορά.

 

Ψάχνω να βρω κάποια λύση για το 1. τώρα που θεωρώ αρκετά σημαντικό και χαζό να μην υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορείς να οργανώσεις τα μενού και τους φακέλους.

Δεν υπάρχουν όλα αυτά και κάπου μέσα στην internal memory ωστέ να μπορείς να τα επεξεργαστείς batch με έναν file explorer ή έστω μέσω pc;

Link to comment
Share on other sites

3. Μετά απο περισσότερο ψάξιμο βρήκα πως αν κρύψεις το φάκελο με τα ringtones και τα alerts με έναν file explorer αυτά δεν εμφανίζονται στη library.

Αν τα κάνεις τα αρχεία ringtone κρυφά ώστε να μη φαίνονται στη Μουσική, τότε δε θα φαίνονται ούτε στην εφαρμογή Προφίλ, μέσα από την οποία επιλέγεις τους ήχους κλήσης. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικά πραγματάκια που μπορείς να κάνεις περι custom φακέλων και διαμόρφωση του μενού αλλά, απαιτείται χακάρισμα της συσκευής, κάτι που δεν είναι εφικτό στο Ν82 με την αναβάθμιση 30.

 

Οπότε, θα πρέπει να κάνεις την διαμόρφωση χειροκίνητα και να αρκεστείς στα εικονίδια του εκάστοτε θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αυτή τη δουλειά θα την κάνεις μία φορά. Δεν είναι και τόσο μεγάλος κόπος. Κάθε φορά που θα εγκαθιστάς μία καινούργια εφαρμογή, απλά θα την τοποθετείς στον ανάλογο φάκελο. Έτσι τα έχω κι εγώ όλα οργανωμένα. Μπαίνοντας στο δικό μου Μενού, υπάρχουν μόνο 10 εικονίδια, από τα οποία τα 6 είναι φάκελοι. Τα πάντα είναι σε φακέλους και υποφακέλους. Ξέρω πού βρίσκεται κάθε εφαρμογή και ακόμα και με συντομεύσεις πληκτρολογίου ανοίγω πανεύκολα όποια θέλω. Για όσες θέλω να έχω άμεση πρόσβαση, έχω την ενεργό αναμονή και το Smart Settings στην οθόνη αναμονής. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν τα κάνεις τα αρχεία ringtone κρυφά ώστε να μη φαίνονται στη Μουσική, τότε δε θα φαίνονται ούτε στην εφαρμογή Προφίλ, μέσα από την οποία επιλέγεις τους ήχους κλήσης. ;)

 

Έκανα hide μέσω Y browser το ΦΑΚΕΛΟ με τα ringtones και ενώ έφυγαν απο τη μουσική, στα Προφίλ μπορείς ακόμη να τα δεις και να τα επιλέξεις μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hide μέσω Y browser το ΦΑΚΕΛΟ με τα ringtones και ενώ έφυγαν απο τη μουσική, στα Προφίλ μπορείς ακόμη να τα δεις και να τα επιλέξεις μια χαρά. ;)

εκανες επανεκκινηση; φοβαμαι οτι δε θα φαινονται και θα χτυπαει το nokia tune..πως λεγεται δε θυμαμαι τωρα.

 

εγω εχω 5 εικονιδια στο μενου..και πολλα ειναι :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μου κλειδώνει το κινητό αυτόματα μετά από 20 δευτερόλεπτα.... Μια εφαρμογή να εγκαταστήσω θα κλειδώσει και θα κολλήσει...

Τι πρόγραμμα φταίει για αυτό??

 

Θα σκάσω γιατί δεν μπορώ....

Στις ρυθμίσεις το έχω απενεργοποιήσει... Μήπως ευθύνεται κανένα από τα εξής προγράμματα..??

Kaspersky 7.0

LightCtrl

TaskMan

PowerBoot

 

Τα άλλα δεν έχουνε καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

Tι κλειδωνει μπορεις να γινεις πιο σαφης για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...