Jump to content

Sygic vs Garmin vs Route66 vs Nokia Maps vs MLS Destinator


EWS
 Κοινοποίηση

Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης για s60?  

523 members have voted

  1. 1. Ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης για s60?

    • Sygic Mobile GPS
      89
    • Garmin Maps Mobile XT
      316
    • Route 66
      51
    • Nokia Maps
      52
    • MLS Destinator
      15


Recommended Posts

Το GARMIN είναι ο αρχηγός διότι:

α. έχει λεπτομερείς χάρτες από όλη την Ελλάδα.

β. έχει χάρτη Ελλάδας για αναβάσεις με τζιπ και ποδαράτο με υψόμετρα

γ. έχει βάθη σε θαλάσσιες περιοχές και πορείες πλοίων.

 

Αρνητικό το ότι δεν χωράει πάνω από 4 χάρτες. Ή καλίτερα έναν κεντρικό και 3 επιμέρους λεπτομερείς χάρτες (detail maps).

 

φιλε σε παρακαλω πολυ βαλε sygic και θα με θυμηθεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι?Σας κανει γρηγορα επαναυπολογισμο το Sygic?Εμενα μου δειχνει λιγο πιο πισω το στιγμα μου απο εκει που ειμαι!Ειναι φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Σας κανει γρηγορα επαναυπολογισμο το Sygic?Εμενα μου δειχνει λιγο πιο πισω το στιγμα μου απο εκει που ειμαι!Ειναι φυσιολογικο?

 

Το έχεις ρωτήσει πολλές φορές,ναι κάνει γρήγορο επανυπολογισμό και μεσολαβούν 1-2 " μέχρι να φανεί η κίνηση του κέρσορα στην νέα πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως μου αργει και λεει οδηγιες που δεν στεκουν!Αυτο σε γνωστη πορεια που την ξερω δηλαδη!Μηπως φταιει το οτι εχω εγκατεστημενο και το Garmin?Σκεφτομαι να φορμαρω την εργοστασιακη καρτα και να το ξαναπερασω μηπως στρωσει!Το Νοκια Maps το τσεκαρα και ειναι μαπα!Τι γνωμη εχεις φιλε rostropol?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως μου αργει και λεει οδηγιες που δεν στεκουν!Αυτο σε γνωστη πορεια που την ξερω δηλαδη!Μηπως φταιει το οτι εχω εγκατεστημενο και το Garmin?Σκεφτομαι να φορμαρω την εργοστασιακη καρτα και να το ξαναπερασω μηπως στρωσει!Το Νοκια Maps το τσεκαρα και ειναι μαπα!Τι γνωμη εχεις φιλε rostropol?

 

Νόμιζα ότι σου απάντησα αλλά έχεις και άλλη ερώτηση,βλέπω,λοιπόν το format(αν δε βαριέσαι)κάνει δουλειά,όμως σε καμμία περίπτωση δεν υπάρχει αλληλεπίδραση των δυο εφαρμογών,αυτό είναι διαπιστωμένο και τσεκαρισμένο;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα πρόσφατα το Garmin και το Sygic και κλαίω τα 70€ που έδωσα για την πλοήγηση στο Nokia maps (ελλιπέστατο).

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτά τα δύο αν και έχω ένα παράπονο απ'το καθένα:

1. Το Garmin στην αναζήτηση δεν βρίσκει μικρά χωριά που εμφανίζονται όμως στον χάρτη...π.χ. Μορφοβούνι Καρδίτσας. Το zoom είναι πολύ καλό(30μ. νομίζω).

2. Το Sygic τα βρίσκει αυτά, άλλα ο χάρτης (δεν μιλάω για την πλοήγηση) έχει πολύ μικρό zoom (μέγιστο ως τα 300μ. με το 9 πλήκτρο).

 

Έχω και δύο ερωτήσεις για το Route66 και το TomTom.

1. Έχουν ελλείψεις οι χάρτες τους; (Είναι μόνο για Αθήνα;)

2. Δεν αναγνωρίζουν το ενσωματωμένο GPS του Ν95 ή μόνο εγώ έχω το πρόβλημα;

 

Παρακαλώ γράψτε τη γνώμη σας και για το TomTom και για το Route66, αν αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποια προγραματα εχουν ελληνικους χαρακτηρες στους χαρτες?

 

Απο αυτα που εχω δουλεψει και το garmin και το sygic εχουν Ελληνικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το topic απαιτεί από κάποιον να έχει δουλέψει όλα τα προγράμματα, κάτι που δεν ισχύει για μεγάλη μερίδα χρηστών και αρχίζουν να αναφέρουν μόνο όσα έχουν δοκιμάσει.Έτσι όμως δε βγαίνει νόημα.

Και στην τελική γιατί να βάλεις το Sygic όταν είσαι ευχαριστημένος από το Garmin?Ή το ανάποδο?Έτσι για δοκιμή?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είσαι ευχαριστημένος με το ένα πρόγραμμα, όμως πάντα θα υπάρχει κάποιο άλλο που θα σου προσφέρει δυνατότητες που λείπουν απο το άλλο. Επίσης, μπορεί ο χάρτης του Garmin να είναι πιο αναλυτικός, όμως έχω βρεί αρκετά σημεία που η κάλυψη είναι καλύτερη στο Sygic. Και, φυσικά, το αντίθετο.

 

Ακόμα και τα Route66 και Nokia Maps, που κατά την άποψή μου, είναι κατώτερα των προαναφερθέντων, έχουν μερικά χαραστηριστικά που δεν τα βρίσκεις ούτε στο Garmin ούτε στο Sygic. Με λίγα λόγια, το ένα πρόγραμμα συμπληρώνει το άλλο. Γι'αυτό και έχω εγκατεστημένα και τα 4 στο Ε90 και πολλές φορές συμβουλεύομαι παραπάνω απο 1 για μια διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε με οποιονδήποτε χρήστη, ώστε να λάβετε διευκρινήσεις σχετικά με κάποιο μήνυμά τους ή να ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε, μπορείτε να το κάνετε απευθείας χρησιμοποιώντας τα προσωπικά μηνύματα. Δεν πρέπει να κοινοποιείτε δημόσια την πρόθεσή σας για προσωπική επικοινωνία, ούτε όμως και οι αποδέκτες των προσωπικών μηνυμάτων αυτών δεν θα πρέπει να κοινοποιούν στους υπόλοιπους για το γεγονός ότι δέχθηκαν / έστειλαν / προώθησαν PM.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

FAQ: Πληροφορίες για τα Προσωπικά Μηνύματα (PM)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Μένω Χίο και έχει αναλυτικά τους δρόμους της πόλης ακόμα και των χωριών.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το Garmin αν υπάρχει κάλυψη των νησιών του Αιγαίου και εαν ναι, σε τι βαθμό.

 

Με το Garmin πάντως... αν βγεις λίγο έξω από το κέντρο με κατεύθυνση την Καλλιμασιά, θα δείξει πως είσαι στα λιβάδια.

Και για να γίνω πιο ακριβής, στον κάμπο, στο σούπερμαρκετ του Βιδάλη ειναι νεκρό σημείο.

Τι ίδιο συμβαίνει και στον δρόμο μπροστά από το σκυλάδικο Κάραβελ.

 

Επίσης δίπλα από το αεροδρόμιο, έχει πρόβλημα.

 

Το Sygic έχει όμως ένα καλό. Μου δείχνει ακόμα και τα βενζινάδικα που δεν είναι στο κέντρο της πόλης, αλλά στα χωριουδάκια. Κάτι που το Garmin δεν κάνει. (όχι σε μένα, τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με Garmin και Sygic... διαπιστώνω πως δεν με δείχνει με μεγάλη ακρίβεια.

Διασχίζω μια διασταύρωση καθώς οδηγώ και αφού την περάσω (με ταχύτητα 30 χλμ) δείχνει πως θα... την διασχίσω.

Βλέπω μια απόκλιση κάπου 25-30 μέτρα.

 

Αντίθετα με το Route66 και το Nokia Maps δεν βλέπω αυτή την απόκλιση και με δείχνει ακριβώς εκεί που είμαι.

 

Αυτό που λέω με την απόκλιση, το έχω δοκιμάσει σε Ν95 και σε 6110 που τα έβαλα δίπλα-δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες στιγμές τα Garmin και Sygic έχουν αυτή την απόκλιση που αναφέρεις ακι κάποιες άλλες στιγμές, ακόμα και κατά την διάρκεια της ίδια πλοήγησης, η απόκλιση αυτή μικραίνει ή και εξαφανίζεται.
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο μακράν παίδες είναι το garmin mobile XT με πολύ καλύτερη χαρτογράφηση. Που αυτό μετράει για μένα. Στα μόνο σημεία που χάνει απο το Sygic είναι το περιβάλλον του.
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο μακράν παίδες είναι το garmin mobile XT με πολύ καλύτερη χαρτογράφηση. Που αυτό μετράει για μένα. Στα μόνο σημεία που χάνει απο το Sygic είναι το περιβάλλον του.

 

Πράγματι. Πολύ μαυρίλα ρε παιδάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον εγινε πιο γρηγορο στο λοκαρισμα δορυφορων με την καινουργια εκδοση.τωρα για το περιβαλλον ισως να μπορει να επεξεργαστει το μενου...

 

ενα κακο του garmin ειναι οτι δεν μπορουμε να βαλουμε πολλους χαρτες μαζι.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά εγώ έχω δουλέψει Route66 σε 6600.

 

Στο Ν73 που έχω τώρα έχω δουλέψει Route66, TomTom, Nokia Maps και Garmin.

 

Το τέλειο θα ήταν το TomTom με τον χάρτη 5 σε 1 του Αριστοτέλη για το Garmin

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μήνες σχεδόν καθημερινής χρήσης σε GARMIN-SYGIC (περιοχές Αττικής στο σύνολο των περιπτώσεων) χρησιμοποιώ πια το GARMIN γιατί θεωρώ ότι έχει καλύτερη λεπτομέρεια στους χάρτες και το θεωρώ πιο αξιόπιστο. Μάλιστα την περίοδο του Πάσχα βρέθηκα Πελοπόννησο και καθώς πέρναγα από Μεγαλόπολη είπα να δώ ένα συγγενή και χρησιμοποίησα το GARMIN για να μπω στην πόλη. Όταν έφευγα για να πάω Καλαμάτα που ήταν και ο τελικός προορισμός μου χρησιμοποίησα το SYGIC αλλά με οδήγησε μέσα από χωματόδρομους και τελικά σε αδιέξοδο. Ξαναέβαλα το GARMIN και όλα πήγαν καλά. Πάντως το SYGIC έχει το καλύτερο menu. Αν πρέπει όμως να διαλλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 τότε προτιμώ GARMIN.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα Ν73. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το (κάποτε καλό) SmartCom GPS. Η μόνη χρήση που κάνω είναι να διαβάζω τους χάρτες (δεν με ενδιαφέρει το GPS), όμως ειδικά τα τελευταία χρόνια που άλλαξε αρκετά το οδικό δίκτυο της Ελλάδας, οι χάρτες που έχω βρει είναι ελλειπέστατοι, ακόμα και οι τελευταίοι που δίνει η εταιρεία, αν και πχ έχει τη νέα Εγνατία, λείπουν σχεδόν όλα τα χωριά της διαδρομής...

 

Αυτό που χρειάζομαι είναι ένα πρόγραμμα πλοήγησης που να:

 

1. έχει λεπτομερή οδικό χάρτη της Ελλάδος.

2. είναι σχετικά ελαφρύ από πλευράς δέσμευσης μνήμης (θα θυσίαζα την αισθητική προς όφελος της ταχύτητας).

3. δίνει πρόσθετες λεπτομέρειες και πληροφορίες για χρήσιμα POIs.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τυχόν φωνητικές λειτουργίες, χρήση GPS κλπ. Απ' ότι διαβάζω μάλλον το Garmin θα με εξυπηρετήσει. Δοκίμασα κάποτε το Sygic αλλά πέραν του ότι το κινητό σερνόταν, οι χάρτες δεν είχαν και πολύ λεπτομέρεια...

Link to comment
Share on other sites

@OculatusAbis: Έχω εγκατεστημένα και το Sygic και το Garmin στο κινητό μου αρκετό καιρό. Από άποψη λεπτομέρειας χαρτών δε νομίζω να τίθεται σύγκριση, το Garmin είναι πολυ καλύτερο.

Όσον αφορά την απίτηση σε RAM δεν έχω μετρήσει, καθώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα (-> Ν82), αλλά για μένα το Sygic είναι πιο ελαφρύ στο τηλέφωνό μου. Το Garmin σαφώς πιο βαρύ. Ίσως και λόγω των πιο φορτωμένων χαρτών. Και εννοείται ότι όσο πιο πολλά POIs εγκαταστήσεις, τόσο πιο πολύ βαραίνει.

 

Πάντως για απλά πράγματα, όπως η ανεύρεση κάποιου δρόμου στην πόλη μου το Βόλο, αρκετά συχνά χρησιμοποιώ και το Nokia Maps, αλλά μέχρι εκεί. Δε το παίρνει για παραπάνω πράγματα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Δεν είχα σκοπό να σταματήσω να χρησιμοποιώ το SmartCom GPS αλλά το θέμα είναι πως οι χάρτες του είναι παλιοί και δεν έχω βρει κάτι σύγχρονο (ο χάρτης πρέπει να είνα σε δύο αρχεία του τύπου .map και .ogf2). Αν κάποιος έχει link με χάρτες τέτοιου τύπου, ας μας το δώσει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα που ειχα το Ν73 ειχα κανει εγκατασταση το garmin για την χρηση που το θελεις και εσυ. Επισης 2 ακομη φιλοι μου με Ν73 κατεληξαν στο garmin. Εαν μερικες φορες οταν πας να ανοιξεις το σου λεει μνημη πληρες σε σχεση με αυτα που σου προσφερει θα ειναι πολυ μικρο το προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...