Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια please help me!!!Εχω διαβασει αρκετα ποστ και δεν εχω βγαλει αρκη ακομα.Μπορει να μου δωσει κανεις λινκ που να λειτουργουν(στις πρωτες σελιδες αυτα του giogio δεν λειτουργουν).Ο χαρτης να εχει δυνατοτητα καθοδηγησης και για την υπολοιπη Ελλαδα και οχι μονο για την Αθηνα.Thanks in advance!!

Μολης δοκιμασα τα link που ανεβασε ο @Aisopos με το ονομα 3 ξεχωριστοι χαρτες κ 3 χαρτες σε 1 που υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος και λειτουργουν μια χαρα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αυτό το download link που έχει μέσα τον χάρτη που έχει βάλει ο Αριστοτέλλης:

 

 

Είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Oχι ειναι σωστα. Τα link του @Aisopos εχουν μεσα ετοιμα τα .UNL και ετσι το garmin ειναι ποιο ευκολο στην εγκατασταση :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη πλα παιζει ενα μικρο μπρερδεματακι με τις οδηγιες...γι αυτο μπερδεφτηκα...εκει λεει τα εξης...

 

7) παμε τωρα στους χαρτες. οι οποιοι πρεπει και αυτοι να ξεκλειδωθουν

 

για Ελλαδα ο καλυτερος και πλεον πληρης χαρτης με Ελληνικους χαρακτηρες και με δυνατοτητα αναζητησης με ελληνικους χαρακτηρες βρισκεται εδω :

Auto Drive Hellas v1.25_el

 

Κώδικας:

 

 

 

 

το map id αυτου του χαρτη ειναι 822.ανοιγετε παλι το αρχειο που κατεβασατε στο βημα 5 και αφου βαλετε το card id και generate οπως πριν πατε στο παραθυρο με του χαρτες και επιλεγετε custom.βαλτε τον αριθμο 822.μετα generate παλι.αντιγραψτε το κωδικο που σας βγαζει σε ενα νεο κενο αρχειο txt οπως πριν και σωστε το.μετονομαζετε παλι το αρχειο αλλα τωρα σε GMAPSUPP.UNL

 

βαζετε τελος το αρχειο του χαρτη δηλαδη το δηλαδη το gmapsupp.img

και το GMAPSUPP.UNL χυμα μεσα στο φακελο Garmin στη καρτα μνημης.μπορειτε πλεον να ανοιξετε το προγραμμα και να πλοηγηθειτε!!!!!!!!

 

απ οτι καταλαβα απο αυτα που μου ειπες το gmapsupp.img ειναι το ονομα του χαρτη της αναβασης...ενω το gmapprom του aytodrive(το οποιο υπαρχει και μεσα στο ζιπ...)...αρα θα επραιπε να λεει

gmapprom.img και GMAPPROM.UNL και στις οδηγιες...

εγω εκανα το αλλο ομως... μετονομασα το gmapprom.omg σε gmapsupp.img και δουλεψε(βεβαια δεν ξερω αν ειναι σωστο...)

και παλι ευχαριστω...ευχομαι να εγινα κατανοητος και να μην μπερδεψα κανενα...

Link to comment
Share on other sites

Στο garmin μπορουμε εκτος απο το χαρτη gmapbmap ο οποιος ειναι αυτος που εχει μεσα το προγραμμα ενσωματωμενο να εχουμε ακομη 3 διαφορετικους χαρτες.

 

Με τα παρακατω ονοματα:

gmapprom

gmapsup2

gmapsupp

 

Eγω στους χαρτες μου εχω δωσει της ονομασιες

gmapprom = Auto Drive Hellas v1.25

gmapsup2 = BlueChart Atlantic v9.5

gmapsupp = Αναβαση

 

Απο την στηγμη που δουλεψε δεν εχεις κανενα προβλημα, το garmin βλεπει το χαρτη γιατι εχει ενα απο τα ονοματα που ειπα παραπανω. Μαλλον δεν εχει σημασια εαν ο χαρτης της Αναβασης εχει το ονομα gmapsupp η καποιο αλλο αρκει να ειναι ενα απο τα προαναφερθεντα ονοματα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

paidia ego ekana copy to garmin apo allo memory card toy filo moy poy to perase kanonika ego tora hreiazetai na kano kati na paixei kanonika sto diko moy,to sis file to perasa..otan to anoigo psahnei gia bluetooth gps devices pos to kano na doulepsei me to ensomatomeno toy n82?
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να δημιουργησεις τα αρχεια .UNL με τους κωδικους που κανουν μονο για το κινητο σου. Καλυτερα διαβασε το 1 ποστ του παροντος :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

paidia poios einai o xartis poy exei oli tin eyropi xoris poles leptomeries kai einai proegatestimenos sto programma??ton esvisa giati itane sta aglika!yparxei me ellinikoys xaraktires?

 

Καλως ειρθες :)

 

Oχι δεν υπαρχει με ελληνικους χαρακτιρες, πρεπει να ξαναβαλεις το χαρτη στην θεση του.

 

Καλυτερα να γραφεις με ελληνικους χαρακτιρες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

paidia ego ekana copy to garmin apo allo memory card toy filo moy poy to perase kanonika ego tora hreiazetai na kano kati na paixei kanonika sto diko moy,to sis file to perasa..otan to anoigo psahnei gia bluetooth gps devices pos to kano na doulepsei me to ensomatomeno toy n82?

 

Αν τα πέρασες όλα, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις το sis, να διαγράψεις όλα τα αρχεία UNL και να δημιουργήσεις τα δικά σου. Διάβασε το πρώτο πόστ για το πως δημιουργούμε τα αρχεία αυτά.

 

Μόλις τα φτιάξεις σωστά, θα σου αναγνωρίσει και το εσωτερικό gps αλλά και τους χάρτες. Χωρίς αυτά δε δουλεύει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ειρθες :)

 

Oχι δεν υπαρχει με ελληνικους χαρακτιρες, πρεπει να ξαναβαλεις το χαρτη στην θεση του.

 

Καλυτερα να γραφεις με ελληνικους χαρακτιρες.[/QUO

 

δεν ειμαι καινουριος!!ειμαι ο ΟΧΟΧΟΧ με αλλο ονομα γιατι εχασα το password και αλλαξα e-mail!

Link to comment
Share on other sites

Στο garmin μπορουμε εκτος απο το χαρτη gmapbmap ο οποιος ειναι αυτος που εχει μεσα το προγραμμα ενσωματωμενο να εχουμε ακομη 3 διαφορετικους χαρτες.

 

Με τα παρακατω ονοματα:

gmapprom

gmapsup2

gmapsupp

 

Eγω στους χαρτες μου εχω δωσει της ονομασιες

gmapprom = Auto Drive Hellas v1.25

gmapsup2 = BlueChart Atlantic v9.5

gmapsupp = Αναβαση

 

Απο την στηγμη που δουλεψε δεν εχεις κανενα προβλημα, το garmin βλεπει το χαρτη γιατι εχει ενα απο τα ονοματα που ειπα παραπανω. Μαλλον δεν εχει σημασια εαν ο χαρτης της Αναβασης εχει το ονομα gmapsupp η καποιο αλλο αρκει να ειναι ενα απο τα προαναφερθεντα ονοματα :)

 

Δε καταλαβαίνω :O

 

Στο Garmin folder έχω μέσα το gmapbmap.img και το gmapsupp.img (και gmapsupp.img). Τον χάρτη της Ευρώπης όταν ξεκινάει την αναζήτηση δορυφόρων τον βγάζει στα αγγλικά, την Ελλάδα όταν κάνω ζουμ επάνω της στα Ελληνικά ενώ το μενού του Garmin είναι στα αγγλικά.

 

Έχω κάνει κάτι λάθος? Να βάλω μέσα και τα άλλα αρχεία?

 

Μπερδεύτηκα! :O

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρτης ολοκληρης της ευρωπη που εχει της ονομασιες στα αγγλικα ειναι ο χαρτης που ειχε ενσωματωμενο το garmin. Οταν πας επανω στην ελλαδα βλεπεις τον ελληνικο χαρτη που εχεις περασει ο οποιος εχει της ονομασιες στα ελληνικα. Το μενου του garmin εαν καταλαβα σωστα ειναι στα αγγλικα γιατι πρεπει να πας μεσα απο της ρυθμισεις και να το βαλεις στα ελληνικα...

 

Γνωμη μου ειναι να κανεις πληρη απεγκατασταση του garmin και να κατεβασεις τα αρχεια που ανεβασε ο @Aisopos με το ονομα 3 ξεχωριστοι χαρτες κ 3 χαρτες σε 1 που υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος και να ξανακανεις την διαδικασια απο την αρχη. Θα σου λυθουν ολες σου η αποριες :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνω όλη την απεγκατάσταση και ξανά από την αρχή...και να μη περάσω μόνο τους χάρτες?

 

Το μενού του Garmin είναι στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος ανεβασει ολοκληρο τον χαρτη της ευρωπης καπου; αν ναι ας δωσει την σελιδα να τον κατεβασουμε.Και κατι ακομη ο χαρτης της ευρωπης θελει κωδικους για καθε χωρα χωριστα;εχει ελληνικο μενου;υπαρχουν οι κωδικοι του χαρτη της καθε χωρας χωρια;Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να περασεις μονο τους χαρτες για να μην μπερδευτεις σου το ειπα :)

Το μενού του Garmin είναι στα Ελληνικά.

Tι θελεις να πεις?

 

παιδια εχει καποιος ανεβασει ολοκληρο τον χαρτη της ευρωπης καπου; αν ναι ας δωσει την σελιδα να τον κατεβασουμε.Και κατι ακομη ο χαρτης της ευρωπης θελει κωδικους για καθε χωρα χωριστα;εχει ελληνικο μενου;υπαρχουν οι κωδικοι του χαρτη της καθε χωρας χωρια;Ευχαριστω

Θελει ενα κωδικο στο 1 ποστ του παροντος εαν διαβασεις το βημα 7 μπορεις να δεις πως να βρισκεις το map id του καθε χαρτη για να μπορεσεις να τον ξεκλειδωσεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να περασεις μονο τους χαρτες για να μην μπερδευτεις σου το ειπα :)

 

A OK...ευχαριστώ. Άρα απλά βάζω τους χάρτες που έχει στο πρώτο ποστ ε?

 

Έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποιοι χάρτες τελικά πρέπει να είναι μέσα για να δουλεύει σωστά? :)

 

Tι θελεις να πεις?

 

Είπες στο προηγούμενό σου ποστ ότι το μενού είναι στα αγγλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

A OK...ευχαριστώ. Άρα απλά βάζω τους χάρτες που έχει στο πρώτο ποστ ε?

Ναι

Έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποιοι χάρτες τελικά πρέπει να είναι μέσα για να δουλεύει σωστά? :)

Ποιο επανω γραφω ακριβως ποιους χαρτες εχω στο κινητο μου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2242613#post2242613

Είπες στο προηγούμενό σου ποστ ότι το μενού είναι στα αγγλικά. :)

Νομισα οτι το δικο σου ειταν στα αγγλικα και σου ειπα να το βαλεις στα ελληνικα :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το καινουριο samsung i560 s60 symbian os με ενσωματωμενο το προγραμμα garmin. Αλλα gps δε μου βρισκει. Να αλλαξω το sw.unl μηπως γινει τιποτα?? Αλλα οταν μετονομαζω το txt σε sw.unl συμφωνα με το πρωτο post αυτο παραμενει txt. Τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το καινουριο samsung i560 s60 symbian os με ενσωματωμενο το προγραμμα garmin. Αλλα gps δε μου βρισκει. Να αλλαξω το sw.unl μηπως γινει τιποτα?? Αλλα οταν μετονομαζω το txt σε sw.unl συμφωνα με το πρωτο post αυτο παραμενει txt. Τι να κανω??

 

Αν είναι ενσωματωμένη η εφαρμογή όπως λες, τότε δεν χρειάζεται να την ξεκλειδώσεις. Αν είναι κλειδωμένη, ποιός ο λόγος να βρίσκεται ενσωματωμένη στην συσκευή;

 

Γιατί έχω την εντύπωση οτι τα samsung έρχονται με προεγκατεστημένο το navigon και όχι το garmin;

 

Ποιό είναι το mapid για το gmapsup2 ?

 

Το mapid του BlueChart Atlantic v9.5 είναι το 254

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να κανεις πληρη απεγκατασταση του garmin και να κατεβασεις τα αρχεια που ανεβασε ο @Aisopos με το ονομα 3 ξεχωριστοι χαρτες κ 3 χαρτες σε 1 που υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος και να ξανακανεις την διαδικασια απο την αρχη. Θα σου λυθουν ολες σου η αποριες :)

 

Λοιπόν...τελικά αυτό δε δούλεψε. Έβαλα μέσα όλους τους χάρτες που είπες...δημιουργώντας το UNL file....αλλά όταν άνοιγε ζητούσε unlock code, αρχικά έβγαλα το gmapsup2 και δεν άνοιγε καν το πρόγραμμα...και μετά έβγαλα και το gmaprom.img και unl, αφήνοντας μέσα το gmapbmap και το gmapsupp και ανοίγει ΟΚ.

 

Απλά λόγω καιρού δε το έχω δοκιμάσει ακόμα :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...