Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θέλω να βάλω ξεχωριστά τους:

1.Garmin City Navigator Europe NT 2008 MAP ID 284

2.Greece Map from Anavasi TopoNavigator ver3.4.3 ΝΟ MAP ID

3.Greece City Nav Eur v9 MAP ID 198

4.Auto Drive Hellas V1.25 MAP ID 822

Ποιά ονόματα πρέπει να βάλω στα αρχεία *.img *.UNL ώστε να μου τα αναγνωρίζει το Garmin?Μπορώ μόνο μέχρι 4χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

thn athliotita pou tin eides?

sou edeikse dromo na mi se blekei apo tin kinisi tou kedrou....

 

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα φυσικά... !

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά προγράμματα, και σε PPC, κανένα δεν κάνει κάτι τέτοιο, το οποίο δεν είναι και λογικό. Άσε που από Παγκράτι έχει περισσότερη κίνηση.

Ακόμα και όταν έπιασα κεντρικό δρόμο για να γυρίσω από δουλειά στο σπίτι (βασ. Κωνσαντίνου/Καλλιρόης/Συγγρου) ήθελε να με πάει από τα στενά του Παγκρατίου.

Link to comment
Share on other sites

αν εχω ενεργοποιημενο το bt handsfree και αρχισει η πλοηγηση απο που θα ακουγονται οι φωνητικες εντολες?απο το ηχειο του κινητου η απο το bt ακουστικο?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα

Παιδια έχω πελαγώσει, εχω εγκαταστήσει το garmin maps mobile xt ξεκλέιδωσα και το gps του ν95 και δεν μπορώ να περάσω τον Auto_Drive_Hellas_v1.25_el.

Τον πέταξα χύμα μεσα στον φάκελο του γκαρμιν αλλα δεν δουλεύει

εχω διαβάσει επανελλημένα το πρώτο πόστ αλλα μάλλον έχει κολλήσει το μυαλό μου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2192920#post2192920

Link to comment
Share on other sites

αν εχω ενεργοποιημενο το bt handsfree και αρχισει η πλοηγηση απο που θα ακουγονται οι φωνητικες εντολες?απο το ηχειο του κινητου η απο το bt ακουστικο?

Καλησπέρα σε όλους

Φίλε μου στο ΝΟΚΙΑ 6120 με ένα bt handsfree της Sony erricson ακούγονται απο το bt.

Link to comment
Share on other sites

Για 4 μέρες χρησιοποιούσα τον 4 σε 1 χάρτη, όμως ανακαλύπτοντας κάποια μειονεκτήματα, αποφάσισα να τον βγάλω. Το κινητό αργούσε αρκετά να φορτώσει τα δεδομένα όταν έκανες ζούμ μέσα και έξω (περίμενες να βγάλει τους κεντρικούς δρόμους, μετά τα στενάκια και μικρότερους δρόμους και με αρκετή καθυστέρηση εμφανιζόντουσαν οι ονομασίες των δρόμων) ενώ παρατήρησα οτι μερικοί δρόμοι που με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό χαρτών, έβλεπε, με τον 4 σε 1 δεν τους εμφάνιζε καθόλου (ια παράδειγμα τον δρόμο που μένω δεν τον εμφάνιζε καθόλου ο 4σε1 παρόλο που δεν είναι μικρό δρομάκι).

 

Δεν ξέρω αν φταίει ο τρόπος με τον οποίο ενώθηκαν οι χάρτες ή αν το πρόβλημα το δημιουργεί ο City Navigator Europe v9. Πλέον χρησιμοποιώ τους Anavasi Greece και Autodrive Hellas και μπορώ να πω οτι το πρόγραμμα πετάει.

 

Πάντως, έχοντας δει κάποια ποστ σε προηγούμενες σελίδες, ειπώθηκε οτι ο 4 σε 1 έχει αγγλικούς χαρακτήρες στα ονόματα και όχι ελληνικούς. Αυτό όμως δεν ισχύει στο Ε90. Τα ονόματα του Autodrive Hellas αναγνωριζόντουσαν κανονικά τόσο στον χάρτη όσο και στην αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο δοκιμή που έκανα σήμερα στην πλοήγηση με τον καινουργιο χάρτη της Ανάβασης με το διορθωμένο routing παρατήρησα οτι δεν έχει αλλάξει τπτ..

Δλδ τα ίδια λάθη πάλι... αντί να με πάει απο την εθνική οδό στον προοροσμό μου να με βάζει μέσα απο όλα τα χωριά που περνάω. Δλδ να κάνω κύκλους συνέχεια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ... μπορεί αυτό να συμβαίνει μόνο στην δική μου περιοχή..

 

Απλά το πρόβλημα αυτό δεν υφίσταται όταν χρησιμο΄ποιώ στην ΙΔΙΑ διαδρομη των χάρτη της autodrive για πλοήγηση.

Μόνο που αυτός δεν με καλύπτει σε ανάλυση δρόμων...

 

Ουφ μπέρδεμα...

 

Αυτά απο μένα

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ Ν73 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ 3ΣΕ 1 ΧΑΡΤΗ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ GPS ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ 1]ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ.2]ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΔΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.3]ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 8 ΜΒ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ.ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ.ΕΙΝΑΙΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ POI ΑΛΛΑ Ο ROUTE 66 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΤΙΓΜΑΤΟΣ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΣ Ο 3ΣΕ 1 ΧΑΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΤΟΥ Ν 73.
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ Ν73 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ 3ΣΕ 1 ΧΑΡΤΗ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ GPS ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ 1]ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ.2]ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΔΟ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.3]ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 8 ΜΒ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ.ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ.ΕΙΝΑΙΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ POI ΑΛΛΑ Ο ROUTE 66 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΤΙΓΜΑΤΟΣ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΣ Ο 3ΣΕ 1 ΧΑΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΤΟΥ Ν 73.

 

ΣΕ ΝΟΚΙΑ 6110 NAVIGATOR TO ΚΑΙ ΧΑΡΤΗ 3 ΣΕ 1 ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ "ΕΝΟΧΛΕΙ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ GPS ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΒΡΙΣΚΕΣΕ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ 6110.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΝΟΚΙΑ 6110 NAVIGATOR TO ΚΑΙ ΧΑΡΤΗ 3 ΣΕ 1 ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ "ΕΝΟΧΛΕΙ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ GPS ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΒΡΙΣΚΕΣΕ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ 6110.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ Ν73. ΒΑΛΕ ΜΟΝΟ 2 ΧΑΡΤΕΣ : ΑΝΑΒΑΣΗ - ΚΑΙ ΑUTO DRIVE.ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ Ν73. ΒΑΛΕ ΜΟΝΟ 2 ΧΑΡΤΕΣ : ΑΝΑΒΑΣΗ - ΚΑΙ ΑUTO DRIVE.ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ

 

μπορειτε να μην ΦΩΝΑΖΕΤΕ?

:!:

:blink:

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μην ΦΩΝΑΖΕΤΕ?

:!:

:blink:

 

Na sou po tin alitheia exeis dikio :lol:

 

Tora me to 3 se 1 xarti vlepo leptomeries akoma kai se mikres poleis opos eretria klp. Perasa kai arketa poi kai einai para poli leptomereis o xartis. To mono pou exo paratirisei einai pos argei ligo na vrei doriforous alla meta einai ok. opote 3 se 1 einai gia mena i kaliteri epilogi. Eyxaristo olous aytous pou mas voithisan na perasoume to oreo ayto programataki :)

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να εγκαταστησω το αρχειο GarminMobileXT στο τηλ. μου βγαζει "αδυνατη η ευρεση του καθορισμενου memory stick.

Ελεγξτε εαν το memory stick εχει τοποθετηθει σωστα"

τι κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε το θεμα με τους χαρτες , ειτε βαλεις τον 3 σε 1 , ειτε τους βαλεις ξεχωριστα , δεν ενωνοντε οι χαρτες , δεν συμπληρωνει ο ενας τισ ελλειψης του αλλου , αλλα παταει ο ενας πανω στον αλλο .

Τι εννοω πχ , για ενα χωριο "χ" ο Auto drive " εχει ενα δρομο μονο , ο οποιος ουσιαστικα σε κανει κυκλο , ο χαρτης της αναβασης τωρα εχει και τους 2 δρομους , οταν λοιπον χρεισημοποιω και τους 3 χαρτες ο Auto drive τους καλυπτει ολους και δεν εμφανιζει την εναλλακτικη σωστη διαδρομη απο τον χαρτη της αναβασης., δηλαδη πλοηγησε πανω στο auto drive και ειναι σαν μην εχεις καθολου τους αλλους , το μονο που ουσιαστικα χρησημοποιει απο τον αλλο χαρτη ειναι το υψομετρο.

 

Υ.Γ , Μια βοηθεια απο καποιον , το custom POI μου τα εμφανιζει με ακαταλαβηστικη γραμματοσειρα , Μηπως φταιει οτι εχω την αγγλικη εκδοση του garmin , εχω δοκιμασει να ξανακανω εγκατασταση , αλλα τωρα δεν μου ζηταει να διαλεξω γλωσσα ,Για να μην το σβηνω τελειως μπορει καποιος να μου στειλει το ελληνικι φοντ .

Link to comment
Share on other sites

ο Auto drive τους καλυπτει ολους και δεν εμφανιζει την εναλλακτικη σωστη διαδρομη απο τον χαρτη της αναβασης., δηλαδη πλοηγησε πανω στο auto drive και ειναι σαν μην εχεις καθολου τους αλλους , το μονο που ουσιαστικα χρησημοποιει απο τον αλλο χαρτη ειναι το υψομετρο.

 

 

Είχα την εντύπωση ότι με την ένωση των χαρτών πετυχαίνουμε την συλλογή όλων των πληροφοριών. Δηλαδή είναι καλύτερα για εκτός πόλεως αναζητήσεις να χρησιμοποιούμε τον ξεχωριστό χάρτη της Ανάβασης; και αν ναι έχοντας τον 3 σε 1 υπάρχει η δυνατότητα να απομονώσουμε τον συγκεκριμένο χάρτη για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί πιο πριν τα ερωτήματα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστω ,μολις το εβαλα στο qtek9000 και περιμενω πως και πως να το δοκιμασω :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...