Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά και κάτι ακόμα: Όντας νοοβάς δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει με gps και a-gps..Υπάρχει κάποια χρέωση στο δεύτερο; Γενικά υπάρχει κάποια χρέωση χρησιμοποιώντας το garmin για τις βασικές λειτουργίες(πλοήγηση, σχεδιασμός διαδρομής, εντοπισμός θέσης κτλ.);;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά και κάτι ακόμα: Όντας νοοβάς δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει με gps και a-gps..Υπάρχει κάποια χρέωση στο δεύτερο; Γενικά υπάρχει κάποια χρέωση χρησιμοποιώντας το garmin για τις βασικές λειτουργίες(πλοήγηση, σχεδιασμός διαδρομής, εντοπισμός θέσης κτλ.);;;

Υπάρχει μια πολύ μικρή χρέωση στο A-GPS και αυτό διότι χρησιμοποιεί το δίκτυο για να κλειδώσει δορυφόρους πιο γρήγορα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις 1 καλό να φτιάξεις χάρτη και για Κύπρο?

Βλέπω ότι δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στο xxxxxxxxxx.

Θα σε ευγνωμονεί πολύς κόσμος!!:)

 

 

Για Κυπρο υπαρχει οτι υπαρχει στον europe nt 2008.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πολύ μικρή χρέωση στο A-GPS και αυτό διότι χρησιμοποιεί το δίκτυο για να κλειδώσει δορυφόρους πιο γρήγορα.

 

Απλά δηλαδή για να κλειδώσει δορυφόρους..Μετά όχι..Υπάρχει τρόπος να τη μαθαίνεις από κάπου; Με το Nokia Maps δηλαδή δεν έχεις αυτή τη χρέωση;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Απλά δηλαδή για να κλειδώσει δορυφόρους..Μετά όχι..Υπάρχει τρόπος να τη μαθαίνεις από κάπου; Με το Nokia Maps δηλαδή δεν έχεις αυτή τη χρέωση;:worry:

Ναι, μόνο μέχρι να κλειδώσει.

Φυσικά και με το Nokia Maps την έχεις, εφόσον υποστηρίζει A-GPS και αυτό. Ειδικά σε αυτό κατεβάζει 5kb κάθε φορά.

 

Μπορείς να δεις από το Μητρώο πόσα kb κατέβασε και να υπολογίσεις βάσει του τρέχοντος τιμολογίου του δικτύου σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

O χάρτης europe nt 2008 περιέχει όλη την Ευρώπη με λεπτομέρειες?? Και τι μέγεθος έχει?
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

τι περισσοτερες χωρες με λεπτομερειες.η Ελλαδα δεν ειναι σε αυτες .δες στο φακελο πληροφοριες και μεγεθος.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

de tha elega pos argei ... tou exw dokimasei na me paei Athens -Paris kai to evgale ;)

Oταν πας στην προσβαση χαρτη ειναι αργο η οχι για εκει ρωταω? σε εμενα ειναι :)

δοκιμασε κανεις το χαρτη της Βουλγαριας για το garmin να μου πει αν ειναι οκ?

 

O χαρτης της βουλγαριας ειναι αλλος η ειναι αυτος της ευρωπης και τον εκοψες με το MapSource? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@aristotelhs2060: Άρη πολλά ευχαριστώ για τα links. Η δουλειά που έχει γίνει είναι εκπληκτική και πληρέστατη. :respect:

Το έβαλα επιτέλους το ρημάδι το Garmin, μετά από πάααρα πολλή αναμονή (λόγω του bug στο Ν82).

Άξιζε τελικά τον κόπο. :D

 

Δεν το δοκίμασα ακόμα λόγω ώρας, αλλά από ό,τι είδα μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι.

Ξεκλείδωσα το GPS και τους 3 χάρτες και το σκάλισα για λίγο. Τικάρισα μόνο τον autodrive και έψαξα λίγο τους δρόμους του Βόλου, και ομολογώ ότι έχει καλύτερη λεπτομέρεια από ό,τι το Sygic που είχα μέχρι τώρα. Μέχρι εκεί όμως. Πραγματικό τεστ θα κάνω αύριο, αν μας αφήσει επιτέλους σε ησυχία αυτή η ηλίθια βροχή... :wacko:

 

Μία απορία μέχρι τώρα: ενώ έχω το προφίλ εκτός σύνδεσης, στο οποίο έχω απενεργοποιημένους τους ήχους προειδοποίησης, και ενώ από τις ρυθμίσεις του Garmin έχω απενεργοποιήσει επίσης όλους τους ήχους, επιμένει να βγάζει ένα ενοχλητικότατο μπιπ όταν πάω να το κλείσω. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο όταν περιμένεις να είναι εντελώς αθόρυβο το κινητό τέτοια ώρα. Τι φταίει, τι μπορώ να κάνω??? :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει την καινούργια έκδοση 4.10.80 είστε ευχαριστημένοι;Έιναι καλύτερη από την προηγούμενη 4.10.60;

Να την βάλουμε ή όχι;:worry:

Link to comment
Share on other sites

@aristotelhs2060: Άρη πολλά ευχαριστώ για τα links. Η δουλειά που έχει γίνει είναι εκπληκτική και πληρέστατη. :respect:

Το έβαλα επιτέλους το ρημάδι το Garmin, μετά από πάααρα πολλή αναμονή (λόγω του bug στο Ν82).

Άξιζε τελικά τον κόπο. :D

 

Δεν το δοκίμασα ακόμα λόγω ώρας, αλλά από ό,τι είδα μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν ρολόι.

Ξεκλείδωσα το GPS και τους 3 χάρτες και το σκάλισα για λίγο. Τικάρισα μόνο τον autodrive και έψαξα λίγο τους δρόμους του Βόλου, και ομολογώ ότι έχει καλύτερη λεπτομέρεια από ό,τι το Sygic που είχα μέχρι τώρα. Μέχρι εκεί όμως. Πραγματικό τεστ θα κάνω αύριο, αν μας αφήσει επιτέλους σε ησυχία αυτή η ηλίθια βροχή... :wacko:

 

Μία απορία μέχρι τώρα: ενώ έχω το προφίλ εκτός σύνδεσης, στο οποίο έχω απενεργοποιημένους τους ήχους προειδοποίησης, και ενώ από τις ρυθμίσεις του Garmin έχω απενεργοποιήσει επίσης όλους τους ήχους, επιμένει να βγάζει ένα ενοχλητικότατο μπιπ όταν πάω να το κλείσω. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο όταν περιμένεις να είναι εντελώς αθόρυβο το κινητό τέτοια ώρα. Τι φταίει, τι μπορώ να κάνω??? :confused:

 

 

η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου το κανει αυτο αλλα δεν ασχοληθηκα.αυτο πρεπει να εχει να κανει με τα Pois.οταν τα βαζεις στο κινητο κανονικα πρεπει να ρυθμιζεις το καθενα ξεχωριστα.οταν λεω να το ρυθμιζεις εννοω ηχους προειδοποιησης κτλ.αλαλ αυτο παιρνει πολυ ωρα και απλα και εγω σαν και εσενα φανταζομαι τα εβαλα automatic με το poiloader.αυτος ο ενοχλητικος ηχος πρεπει να εχει να κανει με τα ορια ταχυτητας.αν ακνω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

 

Gianpithio αμα δοκιμασες το χαρτη της Βουλγαριας πες μου αν δουλευει.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου το κανει αυτο αλλα δεν ασχοληθηκα.αυτο πρεπει να εχει να κανει με τα Pois.οταν τα βαζεις στο κινητο κανονικα πρεπει να ρυθμιζεις το καθενα ξεχωριστα.οταν λεω να το ρυθμιζεις εννοω ηχους προειδοποιησης κτλ.αλαλ αυτο παιρνει πολυ ωρα και απλα και εγω σαν και εσενα φανταζομαι τα εβαλα automatic με το poiloader.αυτος ο ενοχλητικος ηχος πρεπει να εχει να κανει με τα ορια ταχυτητας.αν ακνω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

Μα χθες που έβαλα το Garmin ήταν πολύ αργά και δεν έκανα καν τον κόπο να δοκιμάσω να κλειδώσει δορυφόρους. Δεν είχα σήμα καθόλου. Τον ήχο αυτό που τον έκανε μόνο αν επέλεγα να κλείσω το πρόγραμμα. Δεν ξέρω, ίσως είναι κάποιος ήχος στον φάκελο του Garmin που αν τον σβήσεις ή αν τον αλλάξεις με κάποιον άλλο που δεν κάνει καθόλου ήχο, να λυθεί το πρόβλημα.

 

Το θέμα όμως είναι ότι ο ήχος αυτός μου φαίνεται ότι μάλλον ήχος συστήματος του τηλεφώνου μου είναι, και όχι του Garmin.

Τεσπα, θα το ξαναψάξω και θα ενημερώσω τι παίζει.

Προς το παρόν προέχει το test drive της πλοήγησης. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δουλεψει και της 2 εκδοσης πολες διαφορες δεν θα δεις εκτος και αν θαις να βλεπεις τον καιρο μεσο wifi, στην καινουργια εκδοση. Το interface ειναι το ιδιο και το κακο και στα 2 για πλοηγιση ειναι παντα πρεπει να ξεκινισεις απο Χωρα, Πολη, διλαδη δεν μπωρεις να βαλεις κατευθιαν διευθινση και αριθμο αφου ψαχνεις στην ιδια Πολη.Παντος βαλε την καινουργια εκδοση δεν πιστευω να σιναντισεις προβλημα.
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου το κανει αυτο αλλα δεν ασχοληθηκα.αυτο πρεπει να εχει να κανει με τα Pois.οταν τα βαζεις στο κινητο κανονικα πρεπει να ρυθμιζεις το καθενα ξεχωριστα.οταν λεω να το ρυθμιζεις εννοω ηχους προειδοποιησης κτλ.αλαλ αυτο παιρνει πολυ ωρα και απλα και εγω σαν και εσενα φανταζομαι τα εβαλα automatic με το poiloader.αυτος ο ενοχλητικος ηχος πρεπει να εχει να κανει με τα ορια ταχυτητας.αν ακνω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

Φιλε Άρη αν και πέρασα τα POI χειροκίνητα απενεργοποιώντας σε όλα τους ήχους προειδοποίησης ο ήχος κλεισίματος παραμένει και είναι όντως ενοχλητικός, οπότε δεν έχει να κάνει με τα POI

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπι να ειναι ο ηχως σιστηματος το βλεπει σαν σφαλμα οταν παει να κλειση το προγραμα δοκιμασε απο το task manager να το σβισεις εκει ειναι οκ.
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει την καινούργια έκδοση 4.10.80 είστε ευχαριστημένοι;Έιναι καλύτερη από την προηγούμενη 4.10.60;

Να την βάλουμε ή όχι;:worry:

Συγκεκριμένα στο Ν80 μου είδα πολύ μεγάλη διαφορά! Για μένα λοιπόν αξίζει η καινούργια έκδοση.

1) Μου κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους ακόμα και μέσα στο σπίτι

2) Μου φαίνεται πιο γρήγορο το πρόγραμμα. Και με όλα τα POIS εγκατεστημένα

 

Επίσης να πω ότι μετά απο δοκιμή του καινούργιου autodrive το στίγμα είναι μια χαρά πάνω στον δρόμο... και δεν φεύγει αριστερά δεξιά όπως σε κάποιους.;)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

τον ηχο που κανει οταν παει να βγει λετε?

 

Ναι αυτόν λέμε, πολύ ενοχλητικός :p

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ειναι.θα δω μηπως υπαρχει το αντιστοιχο αρχειο ηχου.

 

Νεος Garmin MapSource maps unlocker

 

λεγεται οτι τον βαζεις απλα μεσα στο φακελο με τους χαρτες και τεχεις ενα αρχειο και τους ξεκλειδωνει ολους με τη μια.ειναι για το pc mapsource οποτε μετα ξεκλειδωνονται ολοι οι χαρτες και μπορειτε να τους μεταφερετε στο garmin unit σας και να το κυριο να μην χρειαζεται να τους ξεκλειδωσετε με unl αρχεια!θα ανεβει συντομα στο φακελο οταν περασει απο το εξαντλητικο test μου.hehe διαρκες uploading και οποιος αντεξει.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί να βοήθησει καποιος?

επειδη εχω την παλια εκδοση (40.20.30) και θέλω να εγκαταστήσω την καινουρια

δεν μπορεσα να καταλαβω την διαδικασια με το αρχειο .sis κλπ, ποια αρχεια καραταμε, ποια αντιγραφουμε κ.ο.κ

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά.. έχω την τελευταία έκδοση του garmin (4.10.80) και θέλω αν γίνετε να μου πείτε ποιοι είναι οι τελευταίοι χάρτες που έχουν βγει για να τους βάλω..

και αν η διαδικασία εγκατάστασης του προγράμματος καθώς και των χαρτών είναι η ίδια όπως αυτή που έχει δοθεί στην πρώτη σελίδα..

ευχαριστώ.

nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι η ιδια :)

 

Auto Drive Hellas v1.30

Αναβασης Topo Navigator 3.50

BlueChart Atlantic v9.5

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί να βοήθησει καποιος?

επειδη εχω την παλια εκδοση (40.20.30) και θέλω να εγκαταστήσω την καινουρια

δεν μπορεσα να καταλαβω την διαδικασια με το αρχειο .sis κλπ, ποια αρχεια καραταμε, ποια αντιγραφουμε κ.ο.κ

ευχαριστώ

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πρώτα να απεγκαταστήσεις την παλιά έκδοση απο το κινητό σου. (Το sis αρχείο απλά θα διαγράψεις)

Μετά θα περάσεις στην κάρτα μνήμης τον φάκελο garmin και όπου σου ζητήσει αντικατάσταση θα κάνεις.

Έπειτα θα κάνεις setup το καινούργιο sis αρχείο και είσαι έτοιμος!

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...