Jump to content

Κινητά της Sony Ericsson και δείκτης SAR


user10010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν πρόκειτε να "φύγω" ποτέ απο την SE. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν με πολύ ενδιαφέρει ο δέκτης SAR,.

 

Εσένα μπορεί να μην σε πολύ ενδιαφέρει ο δείκτης Sar, αλλά άλλους τους ενδιαφέρει πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kai gw eimai arketa ikanopoihmenos apo th SE,dn feugw:P!!!gnwmi m panta!!!oso gia to deikth sar em ti na pw handsfree:P:lol:

 

Και εγώ ήμουν (και είμαι) ικανοποιημένος από την SE, αλλά με προβληματίζει περισσότερο η ακτινοβολία παρά η λειτουργικότητα του κινητού. Οι περισσότεροι σας, το πέρνεται πολύ χαλαρά το τομέα της ακτινοβολία σας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κινητα μας "μαραναν" :cold: εδω καθομαστε μπροστα στο pc πανω απο 5ωρες την ημερα.αυτο δεν ειναι ακτινοβολια???

οσο για το sar ειναι πολυ παρεξηγημενο,και οποιον τον αποσχολει..τι ποιο απλο απο handsfree.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή λίστα?

Βρήκα αυτή: http://www.com2b.ch/mobile/download/sar-werte.pdf

και μάλλον με αποθαρρύνει από την αγορά SE κινητού!

Το δικό μου το s710 με 0.8sar ακτινοβολεί αρκετά!

Tonto el que no entienda!
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κινητα μας "μαραναν" :cold: εδω καθομαστε μπροστα στο pc πανω απο 5ωρες την ημερα.αυτο δεν ειναι ακτινοβολια???

οσο για το sar ειναι πολυ παρεξηγημενο,και οποιον τον αποσχολει..τι ποιο απλο απο handsfree.:)

 

Αυτό είναι το κακό στους Έλληνες! Πάνε και αγοράζουν συσκευές με πολύ υψηλό δείκτη Sar! Οι Γερμανοί προσέχουν καλά την αγορά κινητού και περισσότερο στο τομέα της ακτινοβολίας! Όσο για τις ώρες που περνάμε μπροστά από ένα υπολογιστή συμφωνώ, αλλά πολύ μικρά ποσοστα ακτινοβολίας αποροφάμε.

 

 

 

 

Καμιά καλή λίστα?

Βρήκα αυτή: http://www.com2b.ch/mobile/download/sar-werte.pdf

και μάλλον με αποθαρρύνει από την αγορά SE κινητού!

Το δικό μου το s710 με 0.8sar ακτινοβολεί αρκετά!

 

Μια καλή λίστα είναι εδώ: http://www.sarshield.com/english/radiationchart.htm

Η λίστα που έδωσες δεν΄αποθαρρύνει από την αγορά τα κινητά της SE. Είναι η μαύρη αλήθεια! Όσο για το κινητό σου που δεν είναι 3G ακτινοβολεί αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

koita file m!simfwnw gia to oti prepei na prostateuomaste apo ola auta!!alla mporeis na kaneis kai alliws?dld dn mporeis na pareis ena kinhto mono koitwntas to deikth sar!!dn ginetai auto!oso gia tous germanous einai ston anthrwpo auto!o ellhnas einai alliws!:shifty:

 

PS.esu vevaia kala kaneis kai prosexeis gt sto katw katw thn ygeia s prosexeis;)!!filika my friend

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια.Με προβληματισε παρα πολυ αυτο το θεμα οπως και εχω ξαναπροβληματιστει.Επειδη ειμαι πολυ του ΄ασυρματου ΄ θα ελεγα ειναι λιγο δυσκολο χωρις κινητο.Εδω και 2-3 βδομαδες μιλαω 50% στο αυτι και 50% ανοιχτη ακροαση η handsfree.Οι χρονοι ομιλιας μου την ημερα τις 3 περιπου τελευταιες βδομαδες αντιστιχουν πανω-κατω σε 1 ωρα την ημερα αλλα οχι και καθε μερα.Θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι οι επιπιπτωσεις.Και επισης μιας και την ψαξατε πιο πολυ απο μενα,θα ηθελα να μου πειτε πιο απο τα κινητα μου εχει το μικροτερο sar.W850i,V3i (για πουλημα το εχω αλλα αν εχει μικρο sar το κραταω),6600,και μιας και ειμαι της SE T29s.Περιμενω τις απαντησεις σας.

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα,

Ακης,Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με έρευνες που έχουνε γίνει, όταν μιλάς ένα μισάωρο την ημέρα, σε δέκα χρόνια αυξάνεται ο κίνδυνος για καρκίνο του εγκεφάλου! Άμα χρησιμοποιείς Hands-Free Ελατώνεις το κίνδυνο για τον καρκίνο του εγκεφάλου, αλλά αυξάνεις τον κίνδυνο για καρκίνο σε άλλα μέρη του σώματος. Εγώ προσωπικά κοιτάω πρώτα τον δείκτη Sar και μετά όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Καταρχην user1010 και ολοι οι αλλοι τι κινητο προτεινετε να παρω?Απο τα κινητα που σου ειπα ποιο εχει το χαμηλοτερο sar?Δηλαδη σε 10 χρονια θα υπαρχει προβλημα?Μετα απο 10 χρονια συνεχομενης χρησης?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Καταρχην user1010 και ολοι οι αλλοι τι κινητο προτεινετε να παρω?Απο τα κινητα που σου ειπα ποιο εχει το χαμηλοτερο sar?Δηλαδη σε 10 χρονια θα υπαρχει προβλημα?Μετα απο 10 χρονια συνεχομενης χρησης?

Παρε οποιο θελεις.και με χρηση handsfree το προβλημα λυθηκε.:mobile:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι να παρω οποιο θελω αλλα με το sar του τι γινεται?εδω διαβασα οτι και με handsfree πρεπει να κρεμονται τα καλωδια μακρια απο το σωμα κτλ.Που μπορω να μετρησω το sar απο τα κινητα μου?Και ποιο κινητο προτεινεται ποια μαρκα που εχει χαμηλοτερο sar?
Link to comment
Share on other sites

Ναι να παρω οποιο θελω αλλα με το sar του τι γινεται?εδω διαβασα οτι και με handsfree πρεπει να κρεμονται τα καλωδια μακρια απο το σωμα κτλ.Που μπορω να μετρησω το sar απο τα κινητα μου?Και ποιο κινητο προτεινεται ποια μαρκα που εχει χαμηλοτερο sar?

Τιποτα δεν γινεται! ολα ειναι θεμα marketing.ετσι απλα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν γινεται! ολα ειναι θεμα marketing.ετσι απλα :)

 

Κάνεις μεγάλο λάθος!!!:mad:

 

 

 

 

Καλημερα.Καταρχην user1010 και ολοι οι αλλοι τι κινητο προτεινετε να παρω?Απο τα κινητα που σου ειπα ποιο εχει το χαμηλοτερο sar?Δηλαδη σε 10 χρονια θα υπαρχει προβλημα?Μετα απο 10 χρονια συνεχομενης χρησης?

 

Το W850i έχει 0,60 Sar W/Kg και είναι 3G, οπότε για 3G κινητό είναι μια χαρά η ακτινοβολία που εκπέμπει! Το V3i δεν είναι 3G και έχει 0,78 Sar W/Kg! Οπότε κράτα το W850i που εκπέμπει λίγη ακτινοβολία και είναι 3G. Πάντως για 3G λίγα είναι τα μοντέλα κάτω από 0,75 Sar W/Kg. Τώρα πες μου περίπου με τη χαρακτηριστικά θέλεις το κινήτο για να σου προτείνω κάποιο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

user10010 αφου γνωριζεις για το θεμα γιατι δεν απαντας?γιατι δεν μου λυνεις τις αποριες?

 

Σου απάντησα φίλε μου!:)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο απο ολα και που?Λαθος σορρυ φιλε δεν το ειδα.Λοιπον εχουμε και λεμε,απο το 1ο κινητο μεχρι και τωρα ειμαι στην ερικσον γνωμη μου ειναι η καλυτερη εταιρια,για αυτο θα προτιμησω ερικσον εκτος αν δεν υπαρχει αλλη λυση.Τωρα απο χωρο κατι μετριο και να παιρνει καρτα μνηνης αλλα,να ειναι και ειναι λιγο οικονομικο ή για ανταλαγη με το 850 μου.Περιμενω απαντηση!
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο απο ολα και που?Λαθος σορρυ φιλε δεν το ειδα.

 

 

Για δες το προ-προηγούμενο Post μου:

Το W850i έχει 0,60 Sar W/Kg και είναι 3G, οπότε για 3G κινητό είναι μια χαρά η ακτινοβολία που εκπέμπει! Το V3i δεν είναι 3G και έχει 0,78 Sar W/Kg! Οπότε κράτα το W850i που εκπέμπει λίγη ακτινοβολία και είναι 3G. Πάντως για 3G λίγα είναι τα μοντέλα κάτω από 0,75 Sar W/Kg. Τώρα πες μου περίπου με τη χαρακτηριστικά θέλεις το κινήτο για να σου προτείνω κάποιο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το ειδα.Μου ειπες να σου πω τι χαρακτηριστικα θελω το κινητο για να μου προτεινεις καποιο.

Λοιπον εχουμε και λεμε,απο το 1ο κινητο μεχρι και τωρα ειμαι στην ερικσον γνωμη μου ειναι η καλυτερη εταιρια,για αυτο θα προτιμησω ερικσον εκτος αν δεν υπαρχει αλλη λυση.Τωρα απο χωρο κατι μετριο και να παιρνει καρτα μνηνης αλλα,να ειναι και ειναι λιγο οικονομικο ή για ανταλαγη με το 850 μου.Περιμενω απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι χαρακτηριστικά ακριβώς θέλεις (αυτά που θέλεις να έχει όπως δήποτε το κινητό σου). Και όταν λες οικονομικό εννοείς γύρω στα 200 ευρώ; Όρισε μια αρχή τιμής και τέλος (π.χ. 150-350 ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε γυρω στα 250 και μεταχειρισμενο και αν με παιρνει καινουργιο,θα δωσω το 850 και κατι αλλα που εχω.Καμερα να εχει καλη σαν του 850 μου περιπου,μπλε δοντι και να δεχεται εξωτερικη καρτα μνημης.Χαμηλο sar να εχει το σημαντικοτερο.
Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε γυρω στα 250 και μεταχειρισμενο και αν με παιρνει καινουργιο,θα δωσω το 850 και κατι αλλα που εχω.Καμερα να εχει καλη σαν του 850 μου περιπου,μπλε δοντι και να δεχεται εξωτερικη καρτα μνημης.Χαμηλο sar να εχει το σημαντικοτερο.

 

Το Κ800i έχει 0,58 Sar W/Kg και είναι 3G. Έχει όλα αυτά που ζητάς μέχρι και καλύτερη κάμερα. Παλιά το είχα αλλά το πούλησα τον 1ο με 2ο μήνα. 230 ευρώ.

Υ.Σ. Θα το βαρεθείς μετά το 1ο μήνα.

 

Μετά βγαίνει το Motorola KRZR K1 το οποίο το έχω τώρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχει 0,59 Sar W/kg και όλα αυτά που ζητάς. Το κινητάκι δεν θα το βαρεθείς γιατι το Modάρεις με τα γούστα σου. Έχει περίπου ίδια κάμερα με W850i σου. 200 ευρώ.

 

 

 

Τα άλλα κινητά ξεφεύγουν στην ακτινοβολία που εκπέμπουν. Άμα πάρεις SE θα το βαρεθείς γιατί θα είναι σαν το W850i στο μενού και στις περισσότερες ιδιαιτερότητες του.

Link to comment
Share on other sites

Motorola ειχα και εχω το V3i τιποτα το ιδιαιτερο,καλα και δυνατα κινητα,αλλα σαν τα SE δεν εχει γνωμη μου.Θα το ψαξω και αλλο τι να παρω,πρεπει να κανω καλη κινηση για να μην το μετανιωσω με το κινητο που θα παρω,οπως λες και το βαρεθω.Το 850 που το εχω καιρο ακομα δεν το εχω βαρεθει,μετα απο τοσα χτυπηματα κτλ δουλευει τελεια.Το μονο αρνητικο που πιστευω οτι θα μου αφαιρεσουν λεφτα στην ανταλαγη ειναι το σπασιμο που εχει στο πληκτρολογιο και σε αυτο φταιει η κατασκευη του οπως και αλλοι εχουν αποδειξει σε παλαιοτερα ποστ του 850.
Link to comment
Share on other sites

Άμα πάρεις SE θα το βαρεθείς γιατί όλα τα κινητά της SE ίδια είναι σε αρκετές παραλλαγές.
Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο...

 

Μπορεί να γίνει αντιληπτό ότι κανένας, στην πραγματικότητα, δεν γνωρίζει τις επιπτώσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας που εκπέμπεται από τα κινητά στον ανθρώπινο οργανισμό;

 

Καταλάβετέ το: δεν υπάρχουν αξιόπιστα στατιστικά στοιχεία που να δείχνουν κατά πόσο σχετίζεται η ακτινοβολία με την ανάπτυξη όγκων στο ανθρώπινο σώμα ή οτιδήποτε άλλο, και από «πόση ακτινοβολία» και πάνω. Στα πλαίσια αυτά, ακόμα και ένα κινητό με SAR 2,0 μπορεί να είναι τελικά ακίνδυνο ή από την άλλη, ένα κινητό με SAR 0,1 να είναι επικίνδυνο. Δεν έχει και πολύ νόημα να ψειρίζουμε την μαϊμού και να ψάχνουμε το κινητό με το μικρότερο SAR, ή να νιώθουμε «ασφαλείς» επειδή το κινητό μας έχει δείκτη 0,5 ενώ ένα άλλο 1,3 και πάει λέγοντας.

 

Ακόμα και τα όρια που έχουν θεσπιστεί (2,0 για την ΕΕ), είναι λίγο-πολύ αφηρημένα και αυθαίρετα. Θα χρειαστεί να περάσουν δεκαετίες μέχρι να αποδειχθεί τυχόν κίνδυνος από την χρήση των κινητών. Ως τότε, πάρτε το κινητό που κάνετε κέφι, μην αγχώνεστε και μην το θεωρήσετε ποτέ ως κάτι παραπάνω από αυτό που, στην τελική, είναι: κινητό ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινητά της Sony Ericsson και δείκτης SAR

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...