Jump to content

Βροχή μετεωριτών στις 13 Δεκεμβρίου


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βροχή μετεωριτών στον ουρανό της Ελλάδας το βράδυ της 13ης Δεκεμβρίου

 

 

 

 

Μια λαμπερή βροχή από διάττοντες αστέρες θα προκαλέσει στο νυχτερινό ουρανό της Ελλάδας ο αστεροειδής 3200 Φαέθων, που θα περάσει κοντά από τη Γη στο τέλος της επόμενης εβδομάδας.

 

Καθώς η τροχιά του αστεροειδούς θα πλησιάσει έστω και για λίγο εκείνη της Γης, ο ουρανός θα γεμίσει φωτεινά μετέωρα, που, σύμφωνα με τους αστρονόμους της ΝΑSΑ, θα πέφτουν με ρυθμό ακόμη και μερικών δεκάδων την ώρα.

 

Η εφημερίδα Τα Νέα σημειώνει την Παρασκευή ότι το φαινόμενο αυτό, που θα είναι ορατό από τη χώρα μας το βράδυ της 13ης Δεκεμβρίου, λέγεται Διδυμίδες και χρωστάει την ονομασία του στο γεγονός ότι τα μετέωρα θα φαίνεται ότι πέφτουν στον ουρανό προερχόμενα από την περιοχή, όπου βρίσκεται ο αστερισμός των Διδύμων.

 

Όπως συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, οι αστρονόμοι δεν περιορίζονται στην ομορφιά του φαινομένου, αλλά θέτουν ερωτήματα. Στην περίπτωση αυτή το ερώτημα είναι με ποιόν τρόπο μπορεί ένας αστεροειδής να προκαλέσει βροχή μετεώρων.

 

Ορισμένοι αστρονόμοι, όπως ο Μπιλ Κόουκ από το Κέντρο Διαστημικών Πτήσεων Μarshall της ΝΑSΑ, θεωρούν ότι ο 3200 Φαέθων συγκρούστηκε με κάποιον άλλο αστεροειδή, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί γύρω του ένα σύννεφο από σκόνη και πετρώματα, που τον ακολουθεί κατά μήκος της τροχιάς του.

 

 

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/855518_b.jpg

Newsroom ΔΟΛ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου θύμησες το παρακάτω ανέκδοτο

http://www.sfinaki.gr/index.php?ind=reviews&op=entry_view&iden=55

 

:happy:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

kalh h idea sou!:happy:

 

kai na to vgalei me psifiako zoum gia na to vlepoume san nane dipla mas(kai oxi LP):D

Φοβερό ακούγεται!:happy:

 

Θα προσπαθήσω να τα βγάλω φωτό και βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

τρομερο θεαμα!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι ωρα θα ειναι ορατο ξερουμε?

παντως ειμαι πολυ τυχερος,θα ειναι την ιδια μερα με τα γενεθλια μου,αυτο θα πει σπανιο δωρο :D

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο λες οκ αλλά αν δεν γίνει καν????:wacko::blink::confused:

 

Αντε και θέλω να περασω το βράδυ με κάποιο πρόσωπο!!!

Παρασκευη δεν θα παω σχολειο και σαββατο δίνω αγγλικα οποτε θα μου κάτσει λουκουμι!!!Αν γίνει τελικά!!!

 

Περιμένω ώρα παίδες!!!:O:X:shifty::cool::happy::p:rolleyes:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

ζω για να το δω κι αυτό.μια χαρά θα ναι

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι το φαινομενο θα ειναι ορατο μετα τις 21:00. Θελω να μου προτεινετε ρομαντικα μερη για να το δει κανεις... Εκτος Αθηνων βεβαια... Βλεπετε, ο μπαμπας μου θελει να κανει εκπληξη στη μαμα μου και να την παει καπου ρομαντικα...Ελεος, ερωτες στα γεραματα... Τι λετε για Πορτο Ραφτη, θα φαινεται καλα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι το φαινομενο θα ειναι ορατο μετα τις 21:00. Θελω να μου προτεινετε ρομαντικα μερη για να το δει κανεις... Εκτος Αθηνων βεβαια... Βλεπετε, ο μπαμπας μου θελει να κανει εκπληξη στη μαμα μου και να την παει καπου ρομαντικα...Ελεος, ερωτες στα γεραματα... Τι λετε για Πορτο Ραφτη, θα φαινεται καλα?

 

kala tha fenete,alla uparxoun kai kalhtera!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι το φαινομενο θα ειναι ορατο μετα τις 21:00. Θελω να μου προτεινετε ρομαντικα μερη για να το δει κανεις... Εκτος Αθηνων βεβαια... Βλεπετε, ο μπαμπας μου θελει να κανει εκπληξη στη μαμα μου και να την παει καπου ρομαντικα...Ελεος, ερωτες στα γεραματα... Τι λετε για Πορτο Ραφτη, θα φαινεται καλα?

 

Θα του πρότεινα του μπαμπά σου , να την πάει σε κανένα ακριβό εστιατόριο , ή σε καμιά σουίτα κυριλέ ξενοδοχείου ... ή έστω για κάνα κοψίδι στην στρούγκα --- μιας και ο καιρός δεν νομίζω να μας αφήσει να δούμε βροχή μετεωριτών , αλλά μόνο την βροχή της! :mad::happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα του πρότεινα του μπαμπά σου , να την πάει σε κανένα ακριβό εστιατόριο , ή σε καμιά σουίτα κυριλέ ξενοδοχείου ... ή έστω για κάνα κοψίδι στην στρούγκα --- μιας και ο καιρός δεν νομίζω να μας αφήσει να δούμε βροχή μετεωριτών , αλλά μόνο την βροχή της! :mad::happy:

 

malon to pithanotero auto einai!:lol:

 

pantos an mou leges ti protimas,na deis tous meteorites,h na deis etsi ligo xionaki enopsi kai ton hmerwn kiolas.tha elega to xioni!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι φανταστικό...

 

ποιο ρε παιδια?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βγει στο μπαλκονι...:cold: και ακομη να :blink: κατι..:cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βγει στο μπαλκονι...:cold: και ακομη να :blink: κατι..:cool:

Εδώ βρέχει:(:(

 

Ε μετά τις 12 ντε!Ακομα είναι 23:52:p

 

Βγάλε φωτογραφίες και βιντεο!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απόψε είναι;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...