Jump to content

Λάτρεις των Θετικών Επιστημών....ΕΝΩΘΕΙΤΕ!


angelvasil92
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το thread για να συζητάμε για θέματα που σχετίζονται με τις θετικές επιστήμες...(Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία κτλ), να θέτουμε ερωτήματα που μας απασχολούν, και να συζητάμε προβληματισμούς μας...

 

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΤΗΝ ΑΛΓΕΒΡΑ(ΕΙΜΑΙ 1Η ΛΥΚΕΙΟΥ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΩ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!!:D:D:D

 

ΕΣΕΙΣ? ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ!:D:D:)

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα αυτό το thread για να συζητάμε για θέματα που σχετίζονται με τις θετικές επιστήμες...(Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία κτλ), να θέτουμε ερωτήματα που μας απασχολούν, και να συζητάμε προβληματισμούς μας...

 

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΤΗΝ ΑΛΓΕΒΡΑ(ΕΙΜΑΙ 1Η ΛΥΚΕΙΟΥ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΩ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!!:D:D:D

 

ΕΣΕΙΣ? ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ!:D:D:)

 

Άξιος Άξιος:D. Εγώ είμαι 1 χρόνο μικρότερος κ σε 2 χρόνια Τεχνολογική, βουρ για μαθηματικό!!!! <3 Maths

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

εγω τα σιχαίνομαι (μαθηματικα,φυσικες,χειμιες κλπ):down::down::down::down::down:

 

ti les re file, einai oti kalitero...na fantasteis aurio grafoume arxaia kai sintaktiko me to zori diavazo...den to antexo!basi den piano me tpt...mono apo metafrasi kai leksilogika an paro kati...:cry::cry:

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω τα σιχαίνομαι (μαθηματικα,φυσικες,χειμιες κλπ):down::down::down::down::down:

 

Gia na to grafeis etsi... sigoura!

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα σιχαίνομαι (μαθηματικα,φυσικες,χειμιες κλπ):down::down::down::down::down:

Φίλε μου,χωρίς μαθηματικά,φυσική,χημεία δε πρόκειται να πας μπροστά.Οι θετικές επιστήμες καλλιεργούν το μυαλό του ανθρώπου.Αν δε το χρησιμοποιείς το μυαλό σου δε θα πετύχεις κανένα στόχο στη ζωή σου.

ti les re file, einai oti kalitero...na fantasteis aurio grafoume arxaia kai sintaktiko me to zori diavazo...den to antexo!basi den piano me tpt...mono apo metafrasi kai leksilogika an paro kati...:cry::cry:

Εγώ ποτέ δε διάβαζα συντακτικό.Δεν ασχολούμουν.Μάθαινα απ'έξω τη μετάφραση και κανά ρήμα να κλίνω και αυτό ήταν όλο.Πλέον γ' λυκείου δεν ασχολούμαι καθόλου με τα αρχαία,τη λογοτεχνία(μ'αυτή δεν ασχολιόμουν ποτέ,ούτε στο γυμνάσιο) και την ιστορία.Αλλά οι καθηγητές το ξέρουν ότι κανείς δε τα διαβάζει και το αποδέχονται:D

Μαθηματικά κατεύθυνσης ειδικά η ανάλυση (διαφορικός και ολοκληρωτικός λογισμός) γουστάρω τρελά:D

Και φυσική κατεύθυνσης γουστάρω ειδικά μ'αρέσουν τα εκτός ύλης από τις πανελλήνιες σχετιστική θεωρία κλπ..

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι βασικα..αλλωστε το λυκειο υποτιθεται πως πρεπει να σου σχηματιζει εναν ολοκληρωμενο χαρακτηρα..αλλα ετσι οπως εχουν γινει χωριζομαστε σε κατηγοριες..ολα μα ολα ειναι σημαντικα ακομα κ τα θρησκευτικα κ η γυμναστικη..καποιο λογο εχουν που υπαρχουν!

 

οσο για χημειες κ φυσικες που υπαρχουν στο λυκειο μια χαρα ειναι και εγω τις λατρευα!!! μετα αρχιζουν τα οργανα!

ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΕ ΜΟΝΟ ΚΟΡΜΙΑ,ΜΟΡΦΕΣ,ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ!

ΟΛΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ.

ΟΣΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΨΥΧΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΒΡΟΥΝ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι βασικα..αλλωστε το λυκειο υποτιθεται πως πρεπει να σου σχηματιζει εναν ολοκληρωμενο χαρακτηρα..αλλα ετσι οπως εχουν γινει χωριζομαστε σε κατηγοριες..ολα μα ολα ειναι σημαντικα ακομα κ τα θρησκευτικα κ η γυμναστικη..καποιο λογο εχουν που υπαρχουν!

 

οσο για χημειες κ φυσικες που υπαρχουν στο λυκειο μια χαρα ειναι και εγω τις λατρευα!!! μετα αρχιζουν τα οργανα!

Ακριβώς!

 

Μπορεί με τα μαθηματικά να "ακονίζεις" το μυαλό αλλά με τα θεωρητικά αποκτάς κριτική σκέψη και ικανότητα;)

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ λατρέυω τα μαθηματικά!!!κ φυσικοχημεία εννοείται...οποιος ξέρει καμια καλη ασκηση ας γράψει.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, οπως ειπα στην αρχη μ'αρεσουν παρα πολυ ολα αυτα, αλλα μου τη σπαει που εχουμε κατι καθηγητες σε αυτα οτι να'ναι...μονο ο χημικος και ο μαθηματικος μας αξιζει...ο φυσικος μας ειναι....αστο καλυτερα...

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia aporia pou eseis h geeks isws na kserete! (plaka e)

yia kapion pou de ta paei kai poly kala me mathimatika einai trigonometria h statistika pio eukola?? pernw algebra 2 twra kai prepei na parw mia apo tis 2 tou xronou...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, οπως ειπα στην αρχη μ'αρεσουν παρα πολυ ολα αυτα, αλλα μου τη σπαει που εχουμε κατι καθηγητες σε αυτα οτι να'ναι...μονο ο χημικος και ο μαθηματικος μας αξιζει...ο φυσικος μας ειναι....αστο καλυτερα...

 

εμάς ακριβώς το αντίθετο (στα κατεύθηνσης)μόνο ο φυσικός αξίζει (γι αυτό με το έτσι θέλω κι εγώ σήμερα μετά από 2 μήνες λήξης της προθεσμίας της αλλαγής άλλαξα κατεύθηνση και από θετική πήγα τεχνολογική!!!:lol:βασικά εμένα μου αρέσουν όλα και μαθηματικά και φυσικοχημεία!!!!:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia aporia pou eseis h geeks isws na kserete! (plaka e)

yia kapion pou de ta paei kai poly kala me mathimatika einai trigonometria h statistika pio eukola?? pernw algebra 2 twra kai prepei na parw mia apo tis 2 tou xronou...

Η στατιστική είναι σαφώς ευκολότερη αλλά η τριγωνομετρία δεν είναι και τόσο εύκολη αν δε τα πας καλά και με τα υπόλοιπα μαθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 2α λυκειου κ θετικη κατευθυνση. λατρευω τα μαθηματικα, συμπαθω τη φυσικη αλλα απεχθανομαι την χημεια! κ γι αυτο του χρονου θα παω τεχνολογικη.;):)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποιου δεν του αρέσουν τα μαθηματικά / Φυσική, είναι επειδή είχε πολύ πολύ πολύ λάθος καθηγητές :) Να θυμάστε, πως καθενός του αρέσει μόνο ότι καταλαβαίνει
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Όποιου δεν του αρέσουν τα μαθηματικά / Φυσική, είναι επειδή είχε πολύ πολύ πολύ λάθος καθηγητές :)

 

αυτο πιστευω πως ισχυει μονο στις θετικες επιστημες. λχ. εγω αρχαια ειχα μια φοβερη φιλολογο. παρολαυτα δεν τα συμπαθησα ποτε μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο πιστευω πως ισχυει μονο στις θετικες επιστημες. λχ. εγω αρχαια ειχα μια φοβερη φιλολογο. παρολαυτα δεν τα συμπαθησα ποτε μου...

 

ναι για τις θετικές ισχύει μόνο γιατί είναι αυτό που λένε μια αλυσίδα!!!!!;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μαθηματικος εδω και . . . 5 χρονια. Εχω κανει μεταπτυχιακο στα μαθηματικα και τωρα κανω το διδακτορικο μου. Ειναι να μην...κολλησεις που λενε :-) Γινονται σιγα σιγα η ζωη σου.

 

Ωστοσο συμφωνω στο οτι και τα φιλολογικα μαθηματα παιζουν πολυ σημαντικο στην εξελιξη ενος μαθητη και ενος ατομου γενικοτερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιου δεν του αρέσουν τα μαθηματικά / Φυσική, είναι επειδή είχε πολύ πολύ πολύ λάθος καθηγητές :) Να θυμάστε, πως καθενός του αρέσει μόνο ότι καταλαβαίνει

 

διαφωνω...στο σχολειο ειχα καθηγητες ετσι κι ετσι.αλλοι κακοι αλλοι καλοι.στο γυμνασιο πχ ειχα σουπερ μαθηματικο αλλα μαπα φυσικοχημικο..στο λυκειο τα αναποδα.παρολα αυτα τα καταλαβαινα μια χαρα,ειχα 17-18 σε αυτα τα μαθηματα(σε γενικο λυκειο πηγα)αλλα εξακολουθω να τα ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ.

στο 1ο ετος που εκανα φυσικη και χημεια,τα διαβασα και τα περασα μεν με την μια αλλα ηταν ισως απο τις χειροτερες εξεταστικες μου.στο 2ο που ειχα βιοφυσικη και βιοχημεια τα πραγματα ηταν σαφως καλυτερα γιατι ειχε περισσοτερη θεωρια..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παλαία με άρεζαν τα μαθηματικά και η φυσική και η χημεία αλλα πλέον έχω μπουχτίσει πολύ. Εντάξει είναι χρήσιμα, βοηθάνε αλλα η πολλή υπερβολή βλάπτει και έτσι χάνεται το νόημα μετά με κάτι μαθήματα στατιστική κυρίως :wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μαθηματικος εδω και . . . 5 χρονια. Εχω κανει μεταπτυχιακο στα μαθηματικα και τωρα κανω το διδακτορικο μου. Ειναι να μην...κολλησεις που λενε :-) Γινονται σιγα σιγα η ζωη σου.

 

Ωστοσο συμφωνω στο οτι και τα φιλολογικα μαθηματα παιζουν πολυ σημαντικο στην εξελιξη ενος μαθητη και ενος ατομου γενικοτερα...

 

Κ είσαι μόνο 26 ή είναι λάθος η ηλικία στο προφίλ σου; :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Κ είσαι μόνο 26 ή είναι λάθος η ηλικία στο προφίλ σου; :w00t:

9/ 81 γεννημμενος, αρα υπολογισε!! :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλαία με άρεζαν τα μαθηματικά και η φυσική και η χημεία αλλα πλέον έχω μπουχτίσει πολύ. Εντάξει είναι χρήσιμα, βοηθάνε αλλα η πολλή υπερβολή βλάπτει και έτσι χάνεται το νόημα μετά με κάτι μαθήματα στατιστική κυρίως :wacko::wacko:

 

+εκτιμήτρια μεταβλητότητας πληθυσμού σε διάστημα εμπίστοσύνης 98%

 

Την Στατιστική την σιχαίνομαι όσο δεν πάει άλλο. Την μισώ, με μισεί και αυτή, αλλά ελπίζω επιτέλους σε αυτή την εξεταστική να την περάσω. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...