Jump to content

Πάνος Κοκκινόπουλος


kostas_v
 Κοινοποίηση

Ποιά σειρά προτιμάτε;  

73 members have voted

  1. 1. Ποιά σειρά προτιμάτε;

    • Νυχτερινό δελτίο
      2
    • Ανατομία ενός εγκλήματος
      9
    • Ερόικα
      0
    • Κόκκινος κύκλος
      12
    • Αχ! και να' ξερες
      9
    • Πεθαίνω για σενα
      0
    • 10η εντολή
      41


Recommended Posts

Απ' τους λίγους δημιουργούς που θαυμάζω. Έχει κάνει μεγάλες επιτυχίες, έχει χαρακτηριστεί ως "μετρ του αστυνομικού θρίλερ" και ξέρει πάντα να πρωτοτυπεί και να σταματάει κάτι, όταν νιώθει ότι αρχίζει να κουράζει. Αυτό έκανε φέτος που μετά από οχτώ χρόνια επιτυχίας και πρωτιάς στον Alpha, ανήκει πλέον στο Mega και από Γενάρη θα σκηνοθετεί μια μαύρη κωμωδία "Μαύρα μεσάνυχτα".

 

Ως τώρα, αν δεν κάνω λάθος, έχει κάνει επτά σειρές και μία ταινία, τα "Σημάδια της νύχτας". Από τα σίριαλ, είχα την τύχη να δω την "10η Εντολή" και αυτό τον καιρό δεν χάνω τον "Κόκκινο Κύκλο". Κάτι λίγα θυμάμαι από "Αχ! και να' ξερες" ενώ δεν έχω ιδέα από τα υπόλοιπα. Τώρα που έρχονται Χριστούγεννα ελπίζω σε μια επανάληψη της "Ανατομίας ενός εγκλήματος". Την ψάχνω τα τελευταία τρία χρόνια μανιωδώς χωρίς να έχω καταφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το καλοκαιρι εβλεπα σποραδικα επεισοδια της 10ης εντολης. Φοβερη σειρα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε δειχνει Κοκκινο Κυκλο?????:blink::shock:

θα ηθελα παρα πολυ να δω το επεισοδιο που παιζει η Ελενη Ραντου!!

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά 10η εντολή.

Απ' τις αγαπημένες μου σειρές.Δεν υπάρχει κάποιο επεισόδιο που να το βαριέμαι.Ειδικά τα κωμικοτραγικά επεισόδια της σειράς που έπεζε η Παπαχαραλάμπους ήταν κορυφαία!Όπως το Επί ματαίω!

Αγαπημένο μου επεισόδιο "Ο συλλέκτης".Η τρίχα κάγκελο πραγματικά!

 

Ρίξτε μια ματιά http://greek-video.net/greek-series/2004/0200/ :D

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε δειχνει Κοκκινο Κυκλο?????:blink::shock:

θα ηθελα παρα πολυ να δω το επεισοδιο που παιζει η Ελενη Ραντου!!

 

 

Τρίτη, Τετάρτη και Παρασκευή μετά τις 3:00 τη νύχτα. Είναι πολύ αργά, αλλά αξίζει πραγματικά! Έχει δείξει ως τώρα τα δύο πρώτα επεισόδια και έχω κολλήσει. Αν τα συγκρίνει κανείς με την 10η Εντολή, θα διαπιστώσει ότι διαφέρουν σε πολλά. Μπορεί σκηνοθετικά και σεναριακά να κινούνται σε παρόμοια πλαίσια, η μουσική επιμέλεια όμως του Κόκκινου Κύκλου είναι απίστευτη(και η ανυπαρξία της μερικές φορές).

 

Το επεισόδιο που λες με την Ράντου "Στην τύχη", το έχω από πρόπερσι το καλοκαίρι. Αν θες τη γνώμη μου, δεν είναι από τα πιο κορυφαία. Είχα δει μερικά από το ΡικΣατ που παίχτηκαν και έχω ξεχωρίσει το "Στεγνό καθάρισμα", "Ο ψαλιδοπόδης" με Μάλφα να γράφει σε ερμηνεία και "Το χάρισμα" με Νένα Μεντή.

Θέλω να σταθώ σε αυτό: απ' ό,τι θυμάμαι, εκείνο το βράδυ είχα βάλει τυχαία ΡικΣατ και όταν το έβλεπα, δεν ήξερα ότι ήταν Κόκκινος Κύκλος. Είχε να κάνει με το βιασμό της ανιψιάς της Μεντή και την ικανότητά της, το "χάρισμα" που είχε να πηγαίνει η φαντασία της στον τόπο του βιασμού και να κινείται στα ίχνη του βιαστή. Οι σκηνές με είχαν τρομοκρατήσει! Ακόμα θυμάμαι τη σκηνή σε ένα δάσος με την Μεντή και τους αστυνομικούς να ψάχνουν στοιχεία. Ξαφνικά η Μεντή νιώθει την παρουσία του βιαστή λίγο πιο μακριά και όντως, ήταν κρυμμένος σε ένα δέντρο και τους παρακολουθούσε! Τι να πω για τη σκηνοθεσία... Πολύ μπροστά για τα δεδομένα εκείνης της εποχής. Θα ειδοποιήσω όποτε είναι να παίξει το συγκεκριμένο επεισόδιο. Λογικά, σε μερικές μέρες αφού κατά σειρά είναι 10ο του πρώτου κύκλου. Όσοι το έχουν δει, καταλαβαίνουν τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα καλησπερα!!!!!:):):)

Λατρευωωωω Κοκκινοπουλο!!!Ειναι απλα ΘΕΟΟΟΣΣ!!!

Λατρευωωω οολες τις σειρες του,,πολυ δυσκολο να ξεχωρισωω!!!

10η εντολη εβαλα ψηφο,,αλλα οολες ειναι ουουυ!!!

Βρε Κωστα,,ποια επισοδια κ με ποιους εχει δειξει εως τωρα στον κοκκινο κυκλο,,ειπες δυο μονο ετσι??

φιλιααα!!!!!!:):)

ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα καλησπερα!!!!!:):):)

Λατρευωωωω Κοκκινοπουλο!!!Ειναι απλα ΘΕΟΟΟΣΣ!!!

Λατρευωωω οολες τις σειρες του,,πολυ δυσκολο να ξεχωρισωω!!!

10η εντολη εβαλα ψηφο,,αλλα οολες ειναι ουουυ!!!

Βρε Κωστα,,ποια επισοδια κ με ποιους εχει δειξει εως τωρα στον κοκκινο κυκλο,,ειπες δυο μονο ετσι??

φιλιααα!!!!!!:):)

 

Λοιπόν, ως τώρα, έχει δείξει τον "Επισκέπτη" με Κώστα Φαλελάκη, Μηνά Χατζησάββα και την κοπελιά από το "Ταύρος με τοξότη". Επίσης, την "Κάθοδο" με Πέμυ Ζούνη, Αντώνη Αντωνίου, Μαρία Σολωμού, Κων/νο Μάνο, Λύνα Σακκά. Αναμένω το αποψινό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ως τώρα, έχει δείξει τον "Επισκέπτη" με Κώστα Φαλελάκη, Μηνά Χατζησάββα και την κοπελιά από το "Ταύρος με τοξότη". Επίσης, την "Κάθοδο" με Πέμυ Ζούνη, Αντώνη Αντωνίου, Μαρία Σολωμού, Κων/νο Μάνο, Λύνα Σακκά. Αναμένω το αποψινό...

 

 

 

Eυχαριστω παρα παρα πολυ:))Kριμα που τα εχασααα,θα ηταν θεικα επισοδια:((Να δω τωρα που θα τα ανεβασουν,μπας κ τα δω κ εγω:((

Περιμενουμε το σημερινοοοο!!!:)

ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Άκυρη ερώτηση αλλά επειδή έχω φάει τον τόπο και άκρη δε βγάζω, μήπως ξέρει κανείς πως λεγόταν εκείνο το επεισόδιο της 10ης Εντολής που έπαιζε η Μπαζάκα (ω τι έκπληξη!) και η υπόθεσή ήταν ότι ο γιος της (που τον έπαιζε ο τυπάκος που έπαιζε τον γιο του Χαϊκάλη στο 50-50) παντρεύτηκε σε πολύ μικρή ηλικία μια κοπέλα επειδή έμεινε έγκυος, μετά την πήρανε στην οικογενειακή ταβέρνα και αυτός έφυγε στρατό, αλλά της φέρονταν σαν σκουπίδι;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Άκυρη ερώτηση αλλά επειδή έχω φάει τον τόπο και άκρη δε βγάζω, μήπως ξέρει κανείς πως λεγόταν εκείνο το επεισόδιο της 10ης Εντολής που έπαιζε η Μπαζάκα (ω τι έκπληξη!) και η υπόθεσή ήταν ότι ο γιος της (που τον έπαιζε ο τυπάκος που έπαιζε τον γιο του Χαϊκάλη στο 50-50) παντρεύτηκε σε πολύ μικρή ηλικία μια κοπέλα επειδή έμεινε έγκυος, μετά την πήρανε στην οικογενειακή ταβέρνα και αυτός έφυγε στρατό, αλλά της φέρονταν σαν σκουπίδι;;

 

"Το σημάδι", ένα από τα πιο ρεαλιστικά επεισόδια της σειράς!!

 

http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=49&tv_id=22992

Link to comment
Share on other sites

Χίλια thanks!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν μπορουμε να βρουμε κάπου τις περιληψεις των επεισοδίων του Κοκκινου Κύκλου? Θέλω να κατεβάσω κάποια επεισόδια - είτε απο αυτά που δεν έχω δει ειτε απο αυτά που εχω δει και μου άρεσαν πολύ - αλλα οι τίτλοι από μόνοι τους δε με βοηθανε να διαλεξω:confused:
Link to comment
Share on other sites

ξερετε πως λεγεται ενα επεισοδιο του κοκκκινου κυκλου που επαιζε η Μαρια Καβογιαννη και ο αντρας της την χτυπουσε?

το εδειξε πριν καμια βδομαδα αλλα ειδα λιγο...ξερει κανεις τιτλο?

Link to comment
Share on other sites

ξερετε πως λεγεται ενα επεισοδιο του κοκκκινου κυκλου που επαιζε η Μαρια Καβογιαννη και ο αντρας της την χτυπουσε?

το εδειξε πριν καμια βδομαδα αλλα ειδα λιγο...ξερει κανεις τιτλο?

 

 

"Το πατρώνυμο" εννοείς με Καβογιάννη, Αντωνίου, Παπασπηλιόπουλο.

 

Μπορείς να το δεις ολόκληρο

http://video.google.com/videosearch?q=patrwnymo&sitesearch=#

 

Σχετικά με τα επεισόδια του Κόκκινου Κύκλου "πατρώνυμο", "το χάρισμα", "επισκέπτης", "οικογενειακή υπόθεση" και "οδός αγησιλάου" είναι τα best. Έχω να πω κάτι για τον προγραμματισμό του Alpha... Εδώ και ένα 6μηνο έχει που παίζει τα 20 πρώτα επεισόδια του πρώτου κύκλου. Έχουν σταματήσει και έχουν ξαναπαίξει απο την αρχή πάνω από 5 φορές. Αν τα προβάλλανε με την κανονική τους σειράς, τώρα θα είχαν παίξει όλα (60 στο σύνολο)....Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική τους :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ανήκει στον β'κύκλο και έτσι όπως πάει το κανάλι.....δεν πρόκειται να το δείξει. Το είχα πετύχει στο ΡΙΚΣΑΤ και τελευταία φορά στον Αλφα πρόπερσι το καλοκαίρι. Άγριο επεισόδιο, γενικά όσα περιέχουν ενδοοικογενειακή βία σου κόβουν την ανάσα.

 

Εννοείται ότι το έχω στη συλλογή μου, καθώς και πολλά ακόμη από Κόκκινο Κύκλο και όλη την πρώτη σεζόν από 10η Εντολή(που δεν είναι ανεβασμένα :p ). Μακάρι να ήξερα τον τρόπο να τα κάνω upload, αλλά βλέπεις....εγώ και η τεχνολογία απέχουμε μίλια.

Link to comment
Share on other sites

"Το πατρώνυμο" εννοείς με Καβογιάννη, Αντωνίου, Παπασπηλιόπουλο.

 

Μπορείς να το δεις ολόκληρο

http://video.google.com/videosearch?q=patrwnymo&sitesearch=#

 

Σχετικά με τα επεισόδια του Κόκκινου Κύκλου "πατρώνυμο", "το χάρισμα", "επισκέπτης", "οικογενειακή υπόθεση" και "οδός αγησιλάου" είναι τα best. Έχω να πω κάτι για τον προγραμματισμό του Alpha... Εδώ και ένα 6μηνο έχει που παίζει τα 20 πρώτα επεισόδια του πρώτου κύκλου. Έχουν σταματήσει και έχουν ξαναπαίξει απο την αρχή πάνω από 5 φορές. Αν τα προβάλλανε με την κανονική τους σειράς, τώρα θα είχαν παίξει όλα (60 στο σύνολο)....Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική τους :wacko::wacko:

 

τι συμπτωση! το "πατρωνυμο" κατεβασα κ εγω χτες το βραδυ ελπιζοντας (κρινοντας απο το ονομα) οτι θα ειναι αυτο το συγκεκριμενο επεισ με Καβογιαννη-Παπασπηλιοπουλο, το οποιο είναι οντως εξαιρετικό κ μου ειχε κολλήσει γιατι ειναι το μοναδικο επεισοδιο ελληνικης σειρας που με ειχε κανει να κλαψω:cry:... Είδα κ τον "επισκεπτη" που δεν το χα ξαναδει κ μ'αρεσε αν κ δεν περιμενα

να μη μαθουμε τα κινητρα του δολοφόνου στο τελος γιατι νομιζα οτι αυτο ειναι το νοημα της σειρας: να μπαινει στο μυαλό του θυτη

 

τωρα θα κατεβασω κ τα υπολοιπα που συστηνεις kosta_v! ευχαριστουμε!:D

Link to comment
Share on other sites

Σκέτη αρρώστια είναι ο Κόκκινος κύκλος.... Το τι ξενύχτι τράβηξα για να συγκεντρώσω τα επεισόδια, απλά φρικτό! Να βάζω ξυπνητίρι στις 3 και 4 τη νύχτα (βλέπεις ο Αλφα μόνο συνεπής δεν είναι - τα προγραμμάτιζε π.χ. στις 2 κι αρχίζανε μισή και μία ώρα μετά) με το κοντρολ του dvd στο χέρι να περιμένω την στιγμή που θα τελειώσει ό,τι προηγούταν για να πατήσω το rec :wacko::wacko::wacko:

αλλά ειλικρινά άξιζε!

 

just_a_comment γράψε εντυπώσεις όταν τα δεις :)

Α! Στον "επισκέπτη" το βασικό κίνητρο ήταν το οικονομικό. Όσο για το πρόσωπο του δολοφόνου, ήταν ασήμαντο γι αυτό δεν φανερώθηκε. Προφανώς ήταν ο σύντροφος της υπηρέτριας και αν σου θύμισε κάτι η φωνή ή η φιγούρα του, παρασκηνιακά αναφέρω ότι τον υποδύθηκε ο αστυνόμος...χωρίς να σημαίνει κάτι για την πλοκή (αφού τον είχαν εύκαιρο, γιατί να πληρώνουν επιπλέον ηθοποιό; :p )

Link to comment
Share on other sites

kostas_v πολυ ωραιο επεισοδιο ειναι και το ''σκουπιδια'' με τον τυπο που σκοτώνει τους αλλοδαπους...
Link to comment
Share on other sites

kostas_v πολυ ωραιο επεισοδιο ειναι και το ''σκουπιδια'' με τον τυπο που σκοτώνει τους αλλοδαπους...

 

Θα διαφωνήσω. Τα "σκουπίδια" μπορεί να σόκαραν, μπορεί να μπήκαν στο μυαλό του δολοφόνου αλλά...δεν πέρασαν κανένα απολύτως μήνυμα (κάτι που συνηθίζει να γίνεται στον κόκκινο κύκλο). Φυσικά δέχομαι ότι είναι η ιστορία ενός συμπολίτη μου, παρόλα αυτά δεν κατόρθωσα να "μπω" στην λογική του. Σκότωνε απλά για να ικανοποιήσει τα ρατσιστικά του ένστικτα....πολύ υπερβολικό. Αν κίνητρο ήταν ένα παιδικό τραύμα, π.χ. ο πατέρας του να χώρισε την μάνα του για να παντρευτεί μια αλλοδαπή, ναι να το καταλάβω (ως προς ένα σημείο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!

Αχ αυτος ο Κοκκινος Κυκλος...ξενυχτια δεν λες τπτ kostas_v;))

Χεχε...τελειο το επεισοδιο Επιγειος Θεος...αλλα και η Καθοδος!:)

Αντε να δουμε ποτε θα καταλαβουν οτι πρεπει να βαλουν το β΄κυκλο...!!!

ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ
Link to comment
Share on other sites

just_a_comment γράψε εντυπώσεις όταν τα δεις :)

Α! Στον "επισκέπτη" το βασικό κίνητρο ήταν το οικονομικό. Όσο για το πρόσωπο του δολοφόνου, ήταν ασήμαντο γι αυτό δεν φανερώθηκε. Προφανώς ήταν ο σύντροφος της υπηρέτριας και αν σου θύμισε κάτι η φωνή ή η φιγούρα του, παρασκηνιακά αναφέρω ότι τον υποδύθηκε ο αστυνόμος...χωρίς να σημαίνει κάτι για την πλοκή (αφού τον είχαν εύκαιρο, γιατί να πληρώνουν επιπλέον ηθοποιό; :p )

 

χα! μα αυτό ακριβώς ειχα προσεξει κ εγώ (οτι ηταν ίδια η φωνή) και γι αυτό περίμενα στο τέλος να αποκαλυφθεί οτι ο αστυνόμος ήταν ο δολοφόνος (και οι σκηνες που βλέπαμε ήταν φλας μπακ αυτού...γι αυτό κάπως με ξενισε το φινάλε, αν κ δε λεω οτι ηταν κακό...(εν τελει η ψυχοσύνθεση της υπηρετριας μετραγε περισσότερο απ ότι του άλλου δολοφόνου, η οποια υπηρετρια πρέπει να ενοιωθε πολλή οργή για τον τρόπο που της ειχαν φερθει αλλα και φθόνο - βλ. εκει που δοκιμαζει το φουστάνι της κοπέλας)

 

κατα τα αλλα ειχε "πεσει" χτες το σαιτ απ όπου κατέβαζω τον κοκκινο κύκλο κι έτσι τό ριξα στη 10η εντολή: είδα δύο πολύ καλά επεισόδια, ένα με τον Παπασπιλιόπουλο (τον οποίο τελικά θεωρώ εξαιρετικό - εχοντας παρακολουθησει και την θεατρική του παρουσία) που κάνει το πρεζόνι (προστατης οικογενειας νομιζω λεγόταν?) κ ένα με την Παπουτσάκη, το Λουλη κ το Φραγκάκη ("η επιστροφή") που ήταν μεν ερωτικού περιεχομένου (συνηθως δεν τρελαίνομαι γι αυτά τα επεισόδια γιατί πεφτουν στο κλισε ερωτικό τρίγωνο-αποκάλυψη απιστίας-μακελειό) αλλα μου φάνηκε "δυνατή" ιστορία...

 

όσο για τον κόκκινο κύκλο, όταν τελικά έφτιαξε το σαιτ(:p) είδα "το χάρισμα". Ενταξει δεν τρελάθηκα, καταρχάς γιατί μου θυμησε την ομώνυμη (!) ταινία με την Κειτ Μπλανσετ κατα δευτερον γιατί δε μ αρεσουν τα μεταφυσικά και κατά τρίτον γιατί πάλι δε μπαινει στο μυαλό του δολοφόνου (ε, πώς να μπει αφού ο δολοφόνος έχει "τρικυμία εν κρανίω" :p). Καλα η σκηνοθεσία είναι βέβαια εξαιρετική και η μουσική κ η φωτογραφία το ίδιο, οπότε γι αυτό κ μόνο ήταν απόλαυση...Παντως παρατηρώ ότι αρχικά οι ιστορίες "Κοκκινου κύκλου" δίνοταν από την οπτική γωνία του αστυνομικού που ερευνουσε την κάθε υπόθεση κ όχι του δολοφόνου, πράγμα που δε γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα κόκκινο Κύκλο προχθές κατά τις 3 το βραδύ.

 

Ομολογώ ότι μου είχαν λείψει τα επεισόδια.Εκπληκτική σειρά.

 

είδα το επεισόδιο με Ναταλία Δραγούμη και τον Συσσοβίτη.

 

10η εντολή κ Κόκκινος Κύκλος.Υπέροχες και οι 2.

Link to comment
Share on other sites

χα! μα αυτό ακριβώς ειχα προσεξει κ εγώ (οτι ηταν ίδια η φωνή) και γι αυτό περίμενα στο τέλος να αποκαλυφθεί

οτι ο αστυνόμος ήταν ο δολοφόνος

 

Μα γιατί να αποκαλυφθεί αφού είναι σαν να μην συνέβη; Επειδή ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο θέμα, διάβασα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το να παίξει ο ηθοποιός τους δύο ρόλους ήταν καθαρά θέμα παραγωγής, διαδικαστικό και δεν σχετίζεται με την πλοκή της ιστορίας.

 

Επεισόδια που με συγκλόνισαν από Κόκκινο κύκλο, που ευτυχώς κατάφερα να διασώσω από επαναλήψεις, είναι το "24 ώρες και κάτι ψιλά" με τον Πυρπασόπουλο (έχει να κάνει με μια περιπετειώδη απαγωγή και ληστεία υψηλού προσώπου γεμάτη ανατροπές μεταξύ των θυτών-θυμάτων), "βεντέττα" με την Μπαλτά και τον Κατσούλη να ζουν έναν απαγορευμένο έρωτα αγνοώντας το μέγεθος των συνεπειών - πολύ συγκινητική ιστορία, "ο ιππότης" με τον Καφετζόπουλο σε ρόλο ταξιτζή-φονιά (θυμίζει πολύ από "ήσυχο άνθρωπο" στην 10η εντολή) που σκοτώνει για χάρη μιας ανεκπλήρωτης αγάπης και της κόρης του και το "στεγνό καθάρισμα" που έκανα καιρό να ξεπεράσω....

 

Από 10η εντολή θα σου πρότεινα να δεις

"τεχνική ποινή"

"αρραβωνιάσματα"

"σκοτεινή θάλασσα"

"μετάληψη"

"ψίθυροι"

"καταραμένοι"

"ο συλλέκτης"

"ανεπιθύμητος"

και φυσικά ολόκληρο τον πρώτο κύκλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...