Jump to content

ΤΕΙ Τουριστικών Επιχειρήσεων


georgepre10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Φετος ειμαι τριτη λυκειου και δινω πανελληνιες.. Θελω να διαλεξω την συγκεκριμενη σχολη και θα ηθελα πληροφοριες. Ειμαι απο Χανια και σκεφτομαι να διαλεξω το τει τουριστικων επιχειρησεων στο ηρακλειο και γιατι οχι στην θεσσαλονικη. Εχει τελειωσει κανεις αυτη την σχολη? Να πω οτι μου αρεσει πολυ αυτος ο τομεας και ειμαι και τυχερος που ο πατερας μου εχει λεωφορεια και τουριστικο γραφειο με εισιτηρια κτλ.. Αρα δεν θελω να το αφησω ανεκμεταλλευτο, οχι για να συνεχισω στην δουλεια του "μπαμπα", αλλα επειδη μου αρεσει. Μου εχουν πει οτι υπαρχουν πολυ καλες σχολες σε αυτο τον τομεα στο εξωτερικο(εχω lower και zertifikat, αλλα ξερω καλυτερα απο αυτο το επιπεδο των πτυχιων που εχω), και θα με ενδιεφερε και αυτη η περιπτωση. Ευχαριστω
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Egw tha sou proteina na kaneis prwto ptuxio se kati business related (px Organwsi kai Dioikhsh Epixeirhsewn) kai meta kapoio pio eksidikevmeno metaptuxiako panw se touristika.

 

Etsi tha apokthseis kai genikes gnwseis (pou tha se voithisoun otan h epixeirhsh tha einai pleon dikh sou) kai eksidikevmenes panw sto antikeimeno.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή τη σχολή αλλά σου παραθέτω αυτή την παράγραφο από έναν οδηγό σπουδών που έχω:

Τουριστικών Επιχειρήσεων / Επαγγελμάτων

Σκοπός: Σκοπός των Τμημάτων αυτών είναι η κατάρτιση στελεχών τουριστικών επιχειρήσεων, ικανών να προγραμματίζουν, οργανώνουν, διευθύνουν και ελέγχουν τις παραγωγικές δραστηριότητές τους. Έτσι διευρύνεται ο κλάδος εργασιών της Τουριστικής επιχείρησης και εξυπηρετείται καλύτερα η πελατεία της.

Για την εισαγωγή στα τμήματα αυτά απαιτείται εξέταση σε μία από τις ξένες γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική.

Διάρκεια φοίτησης: 8 εξάμηνα (Η φοίτηση περιλαμβάνει εξάμηνη πρακτική άσκηση).

Επαγγελματικές δυνατότητες απόφοιτων: Στον Ελληνικό Οργανισμό Τουρισμού και άλλες υπηρεσίες του δημοσίου και της τοπικής αυτοδιοίκησης που ασχολούνται με τον τουρισμό. Σε ξενοδοχειακές ή τουριστικές επιχειρήσεις. Σε επιβατηγά πλοία, ψυχαγωγικά κέντρα, επισιτιστικά καταστήματα. Σε εταιρίες οργάνωσης συνεδριών και εκθέσεων. Σε δική τους ανάλογη επιχείρηση. Καθηγητές στην εκπαίδευση και την κατάρτιση.

Τα τμήματα βρίσκονται στα ΤΕΙ: Αθηνών, Θεσ/κης, Λαμίας (Άμφισσα), Ηρακλείου, Λάρισας, Πάτρας, Ηπείρου(Ηγουμενίτσα), Πειραιά (Σπέτσες), Ιονίων Νησιών (Αργοστόλι), Ρόδου, Κρήτης (Αγ. Νικόλαος).

 

Καλή μας επιτυχία! :D

 

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

ειχα περασει ηγουμενιτσα... ηταν πολυ ωραια και απο τα παιδια μαθαινα οτι ηταν ευχαριστημενα. εγω προσωπικα πατησα το ποδι μου μονο λιγες φορες...
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα της Ανώτερης Σχολής Τουριστικών Επαγγελμάτων(ΑΣΤΕ) με τα τει τουριστικων επιχειρήσεων??
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα της Ανώτερης Σχολής Τουριστικών Επαγγελμάτων(ΑΣΤΕ) με τα τει τουριστικων επιχειρήσεων??

 

Εγώ είμαι στην σχολή τουριστικών επιχειρήσεων Ηρακλείου. Είναι αρκετά καλή σχολή και μην ξεχνάμε ότι είναι σχολή διοίκησης και οικονομίας οπότε συνδιάζει αρκετά πράγματα. Πάνω στην ερώτηση τώρα. Στην σχολή τουριστικών επαγγελμάτων δεν μπορείς έχοντας αυτό μόνο το πτυχίο να ανέβεις σε διοικητικές θέσεις αν και αυτά είναι βλακίες για εμένα :D επειδή εάν ασχολήσε και ενδιαφέρεσαι για την δουλεία σου ακόμη και χωρίς πτυχίο σε κάνουν στέλεχος και ούτος ά άλλος και τμήμα τουριστικών επιχειρήσεων να τελειώσεις πάλι από χαμηλά ξεκινάς. Όμως εάν πιάσουμε το θέμα πτυχίο και περιθώρια ανάπτυξεις θα πάμε πάρα πολύ μακρυά. Τέλος πάντων, εγώ δεν ασχολείθηκα ποτέ με τις τουριστικές επιχειρήσεις αλλά με το οικονομικό μέρος της σχολής. Δουλεύω σε λογιστήριο πολυεθνικής εταιρίας. Αυτά τα ολίγα...

Πάντως να ξέρεις ότι είναι πολύ καλή σχολή και σου δείνει αρκετά περιθώρια να ασχοληθεις με πολλά άλλα πράγματα πέρα απο τα κλασσικά "ξενοδοχεία". Όχι επειδή τα ξενοδοχεία είναι άσχημη δουλειά απλά επειδη οι περισσότεροι πιστεύουν ότι αν μπεις σε αυτή την σχολή πας μόναχα σε ξενοδοχεία.

Φιλικά

ΑντώνηςΨαρ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πρεπει να απαντησω! Δεν συνιστω το ΤΕΙ Αμφισσας.. Εχω ακουσει και εχω δει πολυ βαρεμαρα... Καλη τυχη παντως.. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αν και πάνε αρκετά χρόνια (1993) έχω τελειώσει το τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων του Τ.Ε.Ι Θεσσαλονίκης.

Πολύ καλό τμήμα τότε και από ότι μαθαίνω και τώρα.

Η κύρια διαφορά με τις Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων είναι ότι παίρνεις γενικές γνώσεις και δεν αποκτάς ειδικότητα.

Δηλαδή στο τμήμα του Τ.Ε.Ι κάνεις μαθήματα μαγειρικής, εστιατορικής, δικαίου, μάρκετινγκ κλπ αλλά δεν βγαίνεις μάγειρας, ή ζαχαροπλάστης ή υπάλληλος τουριστικού γραφείου κλπ.

Φυσικά υπάρχουν πολύ καλές σχολές τουριστικών επαγγελμάτων και στο εξωτερικό με πιο φημισμένη την ... (δεν μου έρχεται το όνομα, κόλλησα!:p) στην Ελβετία.:)

Μετά όποιος θέλει μπορεί να κάνει και κάποιο μεταπτυχιακό είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος σε σχέση με τον τουρισμό πάντοτε.

Link to comment
Share on other sites

Της Άμφισσας κλείνει και θα αλλάξει σε τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης ενώ της Θεσσαλονίκης θα μετονομαστεί αλλά άγνωστο πότε και πως θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

πωσ γινετε να κλεισει ενα τει? το θεμα ειναι, θα αναγνωριζονται τα πτυχια οσων τελειωσαν απο εκει, ετσι?
Link to comment
Share on other sites

ο πατερας σου τι λεει?

ρε αδερφε βγαζεις ενα σωρο λεφτα απ οτι καταλαβα κ θα αφησεις την στρωμενη δουλεια για να πας να σπουδασεις σε παρεμφερες δουλεια με αυτο που κανει ο πατερας σου?

που στην ουσια δεν θελει γνωσεις η δουλεια π κανει αλλα κονε κ εμπειρια.αυτα δεν στα μαθαινουν τα γραμματα...αλλα ο πατερας σου

Link to comment
Share on other sites

πωσ γινετε να κλεισει ενα τει? το θεμα ειναι, θα αναγνωριζονται τα πτυχια οσων τελειωσαν απο εκει, ετσι?

 

Σχολή όχι ΤΕΙ, η σχολή Άμφισσας ανήκει στο ΤΕΙ Λαμίας.

Και μια σχολή κλείνει όταν δεν υπάρχουν φοιτητές :cool: .

 

'Οπως κλείνουν και τα σχολεία το ένα μετά το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε kage δεν ανεφερα οτι θελω να αφησω την δουλεια αυτη επειδη πραγματικα μου αρεσει αυτος ο τομεας. αλλα για να την αναλαβω πρεπει να εχω τις καταλληλες γνωσεις. σιγουρα εχεις δικιο που λες οτι τα κονε και η εμπειρια παιζουν μεγαλο ρολο. αυτη η σχολη στην ελβετια ξερετε ποια ειναι?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια, συγνωμη για τις λιγο γελοιες απωριες που εχω, αλλα αν καποιος μου απαντουσε...

1.ΤΕΙ Τουριστικων Επιχειρησεων Θεσ/νικης, οι σπουδες ειναι δωρεαν, η πληρωνεις για την εκπαιδευση???

2.Λεει οτι για την εισαγωγη θελει να εχεις γραψει τουλαχιστον δεκα σε μια ξενη γλωσσα, εννοει στις σχολικες εξετασεις???

TIA!!!

Link to comment
Share on other sites

1.Αν περάσεις με πανελλήνιες/κατατακτήριες φυσικά και είναι Δωρεάν (δεν καταλαβαίνω γιατί να μην είναι)

2.Εννοεί ότι πρέπει να γράψεις 10 σε κάποιο ειδικό μάθημα (ξένη γλώσσα) στις πανελλήνιες

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω χασει επεισοδια... Ποτε δηλωνει κανεις οτι θα δωσει Πανελλαδικα στα Αγγλικα???? Και ποσο του μηνος ειναι η εξεταση???
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω χασει επεισοδια... Ποτε δηλωνει κανεις οτι θα δωσει Πανελλαδικα στα Αγγλικα???? Και ποσο του μηνος ειναι η εξεταση???
tO Δηλωνεις κατα τη σχολικη χρονια, πριν τα χριστουγγενα σηνηθως, φετος το δινουν 20 ιουνιου

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν βαλεις ειδικο μαθημα??? Γινεται τωρα να τ αλλαξεις???
ρωτα στο σχολειο σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...