Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι μειον 10 τοις εκατο εαν θυμαμαι σιγα τα αυγα......

δεν λεμε για ποθεν εσχες(τεκμηριο αγορας )μιλαμε για τεκμηριο διαβιωσης......

 

δε μιλησα για ποθεν εσχες......αν θες να εχεις ενα διλητρο μαλλον θα πρεπει να μπορεις να το συντηρεις,αν δε μπορεις και θες να το εχεις θα πληρωσεις φορο,απλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και δηλαδη αν εγω δεν θελω να το κανω σερβις τι γινεται????δηλαδη αν το βγαζω μια στο τοσο θα μου πουν οτι καθε δυο χρονια πρεπει να αλλαζω λαστιχα????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και δηλαδη αν εγω δεν θελω να το κανω σερβις τι γινεται????δηλαδη αν το βγαζω μια στο τοσο θα μου πουν οτι καθε δυο χρονια πρεπει να αλλαζω λαστιχα????

 

αν δε θες να το κανεις σερβις παει να πει οτι το θες για να το βλεπεις και οχι για να το οδηγεις,τοτε παω πασο,φταιει η κυβερνηση

Link to comment
Share on other sites

δε μιλησα για ποθεν εσχες......αν θες να εχεις ενα διλητρο μαλλον θα πρεπει να μπορεις να το συντηρεις,αν δε μπορεις και θες να το εχεις θα πληρωσεις φορο,απλο ειναι.

 

Ναι κανεις δεν ειπε οχι και μαλλον δεν εχεις διαβασει τα προηγουμενα ποστ μου.....Δεν με πειραζουν οι φοροι καθεαυτοι αλλα ο τροπος τους κανε ενα κοπο πηγαινε πιο πισω λιγο

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

αν δε θες να το κανεις σερβις παει να πει οτι το θες για να το βλεπεις και οχι για να το οδηγεις,τοτε παω πασο,φταιει η κυβερνηση

 

και τα χιουνται που ειναι " δωρεαν "το service?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

και τα χιουνται που ειναι " δωρεαν "το service?

 

ε μα πια ολοι χιουνται παιρνουν;κατα ποσο αληθευει αυτο το περι δωρεαν σερβις;ειναι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

ε μα πια ολοι χιουνται παιρνουν;κατα ποσο αληθευει αυτο το περι δωρεαν σερβις;ειναι ετσι;

γι αυτο το εχω βαλει σε εισαγωγικα.Υπαρχει και η jeep και η κia και συντομα και αλλες....

Σου ξαναγραφω το θεμα δεν ειναι καθεαυτου οι φοροι αλλα ο τροπος τους:!:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θέλει να πετύχει το υπουργείο οικονομικών με αυτά τα μέτρα, αλλά μακροπρόθεσμα πιστεύω οτι θα βελτιώσουν τη συνολική εικόνα της οικονομίας..

 

Η εικονα της οικονομιας ειναι χαλια επειδη ΟΛΟΙ τρωνε απο τα λεφτα του Ελληνα πολιτη.Εχουμε:

--Τις υψηλοτερες τιμες στη διασκεδαση (ποτα, κινηματογραφους κλπ).

--Τις υψηλοτερες τιμες στα αυτοκινητα.

--Τους υψηλοτερους φορους στα μεταχειρισμενα αυτοκινητα απο το εξωτερικο.

Για την ακριβεια ειμαστε η μονη χωρα (αν δε κανω λαθος) που εχει ακομα αυτο το συστημα.

--Τις υψηλοτερες τιμες σε ειδη καθημερινης αναγκης.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω πολυ, που πανε αυτα τα λεφτα και χρειαζεται επιπλεον ενισχυση η οικονομια

απο τα τεκμηρια αυτοκινητων και τα νεα φορολογικα μετρα?

Link to comment
Share on other sites

Η εικονα της οικονομιας ειναι χαλια επειδη ΟΛΟΙ τρωνε απο τα λεφτα του Ελληνα πολιτη.Εχουμε:

--Τις υψηλοτερες τιμες στη διασκεδαση (ποτα, κινηματογραφους κλπ).

--Τις υψηλοτερες τιμες στα αυτοκινητα.

--Τους υψηλοτερους φορους στα μεταχειρισμενα αυτοκινητα απο το εξωτερικο.

Για την ακριβεια ειμαστε η μονη χωρα (αν δε κανω λαθος) που εχει ακομα αυτο το συστημα.

--Τις υψηλοτερες τιμες σε ειδη καθημερινης αναγκης.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω πολυ, που πανε αυτα τα λεφτα και χρειαζεται επιπλεον ενισχυση η οικονομια

απο τα τεκμηρια αυτοκινητων και τα νεα φορολογικα μετρα?

 

τοσα λεφτα αρπαξαν προ 20ετιας και δωθε και νομιζεις οτι η οικονομια σε 5-6 χρονια θα γινει πουλακι να πεταει;η ελλαδα θα εχει αρκετα καλη οικονομια υστερα απο 10 χρονια μη σου πω 15+ αναλογα το συμμαζεμα

Link to comment
Share on other sites

τοσα λεφτα αρπαξαν προ 20ετιας και δωθε και νομιζεις οτι η οικονομια σε 5-6 χρονια θα γινει πουλακι να πεταει;η ελλαδα θα εχει αρκετα καλη οικονομια υστερα απο 10 χρονια μη σου πω 15+ αναλογα το συμμαζεμα

 

Μην μπερδευεσαι και μη μασας αυτα που σου πουλανε.

Δεν ειπα οτι η οικονομια μας επρεπε να πεταει σε αυτο το διαστημα ΑΛΛΑ:

Δεν εχουν δειξει ουτε μισο σημαδι οτι εστω βρισκεται σε μια πορεια ανακαμψης.

Αντιθετως:

--Οι βουλευτες εχουν το αφορολογητο

--Ζουνε με καθε ανεση εις βαρος του ελληνικου λαου

--Τα οικονομικα σκανδαλα και τα φακελακια για διευκολυνση των υπερ-εχοντων,

ξεφυτρωνουν το ενα μετα το αλλο.

 

Δεν εχει να κανει με την πορεια της οικονομιας αλλα το πως εχεις μαθει να διαχειριζεσαι το δημοσιο χρημα.

Αν θελεις μπορεις, αν δε θελεις τα τρως.

Link to comment
Share on other sites

η Ελλαδα δεν θα εχει ποτε καλη οικονομια αν δεν φυγουν καποιοι απο κει μεσα που τα αρπαζουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεσαι και μη μασας αυτα που σου πουλανε.

Δεν ειπα οτι η οικονομια μας επρεπε να πεταει σε αυτο το διαστημα ΑΛΛΑ:

Δεν εχουν δειξει ουτε μισο σημαδι οτι εστω βρισκεται σε μια πορεια ανακαμψης.

Αντιθετως:

--Οι βουλευτες εχουν το αφορολογητο

--Ζουνε με καθε ανεση εις βαρος του ελληνικου λαου

--Τα οικονομικα σκανδαλα και τα φακελακια για διευκολυνση των υπερ-εχοντων,

ξεφυτρωνουν το ενα μετα το αλλο.

 

Δεν εχει να κανει με την πορεια της οικονομιας αλλα το πως εχεις μαθει να διαχειριζεσαι το δημοσιο χρημα.

Αν θελεις μπορεις, αν δε θελεις τα τρως.

 

κανεις δε μου πουλαει τιποτα,τωρα οτι γινεται βγαινει στη φορα,αν δεν ηταν μαυρο χαλι η οικονομια απο αυτα που εφαγαν 20 χρονια τωρα θα μιλαγαμε για μια πολυ δυνατη οικονομια,ομως βλεπεις στο παρελθον ολοι εμπαιναν στις δημοσιες υπηρεσιες απο τα παραθυρα με 1-2 τενεκεδες λαδι :lol::lol: εφαγαν τοσο πολυ που τωρα εχεις μια οικονομια να σερνεται,δυστυχως ετσι ειναι,θα περιμενεις για πολυ καιρο ακομα μεχρι να γινουν τα πραγματα οπως τα θες.

Link to comment
Share on other sites

κανεις δε μου πουλαει τιποτα,τωρα οτι γινεται βγαινει στη φορα,αν δεν ηταν μαυρο χαλι η οικονομια απο αυτα που εφαγαν 20 χρονια τωρα θα μιλαγαμε για μια πολυ δυνατη οικονομια,ομως βλεπεις στο παρελθον ολοι εμπαιναν στις δημοσιες υπηρεσιες απο τα παραθυρα με 1-2 τενεκεδες λαδι :lol::lol: εφαγαν τοσο πολυ που τωρα εχεις μια οικονομια να σερνεται,δυστυχως ετσι ειναι,θα περιμενεις για πολυ καιρο ακομα μεχρι να γινουν τα πραγματα οπως τα θες.

 

Δεν εχω να περιμενω τιποτα και κανεναν.

Δυστυχως γι αυτους, ειμαι 22 χρονων και τα ονειρα μου δε χωρανε σ αυτη τη μιζερη χωρα.

Θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος σε 1,5 χρονο θα φυγω στο εξωτερικο....:happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να περιμενω τιποτα και κανεναν.

Δυστυχως γι αυτους, ειμαι 22 χρονων και τα ονειρα μου δε χωρανε σ αυτη τη μιζερη χωρα.

Θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος σε 1,5 χρονο θα φυγω στο εξωτερικο....:happy:

 

νομιζεις οτι εκει που θα πας θα ζεις μια καλυτερη ζωη;δε το νομιζω φιλε μου η κριση ειναι γενικευμενη σε ολη την ευρωπη τουλαχιστον,με το ευρω που μας πασαραν.μονο μιζερη δεν ειναι η ελλαδα μη λεμε οτι θελουμε,απλα του ελληνα του αρεσει να κλαιγεται.

Link to comment
Share on other sites

Η εικονα της οικονομιας ειναι χαλια επειδη ΟΛΟΙ τρωνε απο τα λεφτα του Ελληνα πολιτη.Εχουμε:

--Τις υψηλοτερες τιμες στη διασκεδαση (ποτα, κινηματογραφους κλπ).

--Τις υψηλοτερες τιμες στα αυτοκινητα.

--Τους υψηλοτερους φορους στα μεταχειρισμενα αυτοκινητα απο το εξωτερικο.

Για την ακριβεια ειμαστε η μονη χωρα (αν δε κανω λαθος) που εχει ακομα αυτο το συστημα.

--Τις υψηλοτερες τιμες σε ειδη καθημερινης αναγκης.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω πολυ, που πανε αυτα τα λεφτα και χρειαζεται επιπλεον ενισχυση η οικονομια

απο τα τεκμηρια αυτοκινητων και τα νεα φορολογικα μετρα?

Ο Έλληνας πολίτης όσο ακριβή και να ειναι η διασκέδαση θα βγαίνει και θα πηγαίνει και στα μπουζούκια και στα καλύτερα club και ας πληρώνει και με δανεικά...

Δε βλέπω οι ακριβές τιμές να τον εμποδίζουν να αγοράσει και 2ο και 3ο ακρίβο αυτοκίνητο.

Ούτε να σταμάτησαν να έρχονται αυτοκίνητα απο το εξωτερικό λόγω υψηλών φόρων.

Δεν είναι θέμα εσόδων του κράτους φίλε μου. Το θέμα είναι να περιοριστεί ο ίδιος ο πολίτης. Είναι η νοοτροπία του Έλληνα που απαιτεί να τα έχει όλα.

Θέλει το καλό σπίτι, το καλό αυτοκίνητο, το καλό club, το καλό εστιατόριο, το ακριβό κινητό, την ακριβή τηλεόραση, τα ακριβά ρούχα. Δεν παιζει κανένα ρόλο που ο μισθός είναι 700 ευρώ, όλοι έχουν δικαίωμα στην πολυτέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ασχολούμε με αγροτικές δουλειές αλλα το επάγγελμα μου ΔΕΝ είναι αγρότης !!!

Μαλλον θα το μεταβιβάσω στο όνομα του παππού μου για να μην έχω προβλημματα !!!

 

και θα μπορει ο παππους σου με τη συνταξη που παιρνει να συντηρει αμαξι;; και γω το σκεφτομαι να το κανω με ενα 900αρι σαραβαλο που εχουμε αντι να παραδωσουμε πινακιδες...

Link to comment
Share on other sites

Μια οικογενεια που εχει ενα 1.400 και ενα 1.600 ποσο εισοδημα πρεπει να εχει για να μην πληρωνει εξτρα;;; (χοντρικα οπως υπολογιζεται να γινει....)
Link to comment
Share on other sites

Μπορω δλδ εγω σαν οικογενεια Χ που εχω ενα 900αρι (πατερας) απο την εποχη των δυνοσαύρων, ενα 1400αρι (μητερα) 10ετιας να παρω και ενα 1600αρι (παιδια φοιτητες σε αλλη πολη) μεταχειρισμενο 5ετιας ανεξαρτητου εισοδηματος;

και σου λεω οτι το 900αρι το στελνουμε σε γιαγια-παππου κλπ (αν μπορουν να το δικαιολογησουν και αυτοι με τα 400€ που παιρνουν συνταξη) ή το ακυρωνουμε τελειως με παραδωση πινακιδων, μπορω να εχω τα αλλα δυο (1400 & 1600) ανεξαρτητου εισοδηματος;;

 

Παιδια ειμαι ετοιμος να παρω μεταχειρισμενο 1600αρι και ετσι οπως παμε με βλεπω να το αναβαλω επ αοριστον.....

Θα μπορω να το δικαιολογησω αν κανω φορολογικη δηλωση μαζι με την αδερφη μου; 800€ εκεινη και 350€ εγω απο δουλειες που προκειται να πιασουμε; Μονο για συντηρηση...αγορα με δωρεες απο οικογενεια. Χοντρικα να δηλωσουμε 12.000€ το χρονο δλδ.....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το τεκμήριο από 2000 και πάνω θα μπορείς.

Δεν ξέρω βέβαια τι πληροφορία είναι αυτή, ας περιμένουμε πρώτα κάτι επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ποτε θα ειναι αυτο το επισημο; σε ενα; σε δυο; σε πεντε; σε δεκα μηνες;
Link to comment
Share on other sites

σκεψου εμενα που περιμενω 4χρονια να παρω αμαξι....οχι macbook!!! αυριο παω με μηχανικο να το δω και την αλλη βδομαδα σκοπευα να το παρω....αλλα τωρα μαλλον γιοκ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...