Jump to content

SOS, 2play & ιδιωτικό τηλεφωνικό κέντρο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Έχω ενα τεράστιο πρόβλημα και με την καταπληκτική τηλεφωνική εξυπηρέτηση της forthnet δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Έκανα αίτηση για 2 play όλο ενθουσιασμό κι αφου άρχισα να διαβάζω το ατελείωτο κραξιμο από πολύ κόσμο έμαθα και το χειρότερο που μπορώ να μάθω.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος 2 γραμμων ΡSTN οι οποίες ειναι πάνω σε ένα αρχαίο κεντρο της PANASONIC και μοιράζονται στα τηλέφωνα του σπιτιου, εγώ για ΙΝΤΕΡΝΕΤ έχω βάλει ενα Splitter στη μία γραμμη πριν το κέντρο και παίρνω ένα καλώδιο πάνω στο router και το άλλο πάει κανονικα στο κέντρο που μοιράζει τη γραμμη στα τηλέφωνα του σπιτιου.

 

Ενημερώθηκα λοιπόν πως δε γίνεται από μια μάλλον ασχετη στο τμήμα πωλήσεων, μετά μίλησα με την τεχνική υποστηριξη και μου είπαν πως απο τη στιγμή που παρακαμπτω το κέντρο με το splitter δεν υπαρχει πρόβλημα.

 

Με έχουν μουρλάνει. επειδή λοιπόν μιλάμε και για τηλεφωνία και για ΙΝΤΕΡΝΕΤ γνωρίζει μήπως κανείς τι ισχύει?

 

Ένας απεγνωσμένος καταναλώτης ή αλλιώς ενας που ακούει άλλα αντί αλλών απο τη φοβερή FORTHNET. :worry:

Link to comment
Share on other sites

για να ειναι PSTN σημαινει οτι ειναι ξεχωριστες γραμμες μεταξυ τους, ετσι ειναι; ερχονται διαφορετικοι λογαριασμοι για τα δυο;
Link to comment
Share on other sites

αρα δε σε πειραζει, στη γραμμη που ζητησες θα ενεργοποιηθει η υπηρεσια και η αλλη ειναι σαν να μην υπαρχει.

η καημενη η υπαλληλος ενδεχομενως να μην το εχει ξανακουσει, ειναι περιεργη περιπτωση γενικα :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σαν να μην υπάρχει, μα η δευτερη γραμμη δεν έχει να κάνει, εμένα με φοβίζει όχι τόσο το ιντερνετ γιατι ουσιαστικά το καλώδιο θα πηγαινει καθαρό στο ρουτερ, το θέμα είναι το άλλο που θα πηγαινει το τηλεφωνο στο κέντρο αν θα μπορεί να μοιράσει τη γραμμη στις συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο θέμα παίζει στο σπίτι μου, απλά έχω μία γραμμή...και παίζει κανονικά..το splitter πριν το τηλεφωνικό κέντρο...καθαρό το καλώδιο προς το modem...και η έξοδος για τα τηλέφωνα κανονικά πρώτα μέσα στο κέντρο...μοιράζει χωρίς πρόβλημα την γραμμή, απλά ξέχνα την αναγνώριση κλήσης(εγώ τουλάχιστον με ένα αντίστοιχο παλιό αναλογικό panasonic δεν έχω)...¨)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αρη εαν το 2play της forthnet ειναι σαν το doubleplay της hol τοτε την γραμμη που ζητησες μετατροπη θα πρεπει να την πας στο router και απο το router στο τηλεφωνικο σου κεντρο Τωρα οσον αφορα αναγνωριση εαν εχει το κεντρο σου θα δουλευει κανονικα και στο κεντρο σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Όχι κι εγώ τελικώς έτσι έχω ενημερωθεί πως είναι ΡSΤΝ, η αναγνώριση κλήσης λίγο με ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινής, το θέμα ειναι να μιλάς καθαρα και χωρίς καθυστερήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...