Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα κάνει κάτι τέτοια όταν βλέπω DVD και φτιάχνει όταν παίξω λίγο με το καλώδιο του SCART, το οποίο δεν πατάει καλά στην υποδοχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα κάνει κάτι τέτοια όταν βλέπω DVD και φτιάχνει όταν παίξω λίγο με το καλώδιο του SCART, το οποίο δεν πατάει καλά στην υποδοχή.

 

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες

Ηρθαν σήμερα και την πήραν

Το κουφό ήταν ότι δεν το έκανε μόλις ήρθαν :p και το έκανε μόνο στην ασπρόμαυρη ταινία από το DVD και έτσι τους είπα να κάνουμε ασπρόμαυρη την εικόνα στην ίδια την τηλεόραση και έτσι τελικά το έκανε

Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πούν :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Υπάρχει!

Με παίρνουν την προηγούμενη Τρίτη (αν θυμάμαι καλά) και μου λένε η συσκευή σας δεν επισκευάζεται και θα σας στείλουμε άλλη. Λέω θα έχει κάποια χρέωση και μου λένε όχι. Πρώτο ΣΟΚ!

Με παίρνουν τηλ. την Πέμπτη και μου ζητάνε τον ΤΚ να μου στείλουν την συσκευή.

Παρασκευή πρωί χτυπάει το κουδούνι η κούριερ. Δεύτερο ΣΟΚ!

Ανοίγω τελικά το κουτί και μέσα έχει μια ολοκαίνουρια συσκευή. Τρίτο ΣΟΚ!

Σημείωση η συσκευή είχε αγοραστεί το 2003 και περίμενα τουλάχιστον να πληρώσω έστω ένα τυπικό ποσό το λιγότερο, έστω και την κούριερ. Μου κάλυψαν την επισκευή λες και ήταν στην εγγύηση και ακόμα καλύτερα! Τί άλλο να πω, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ευχαριστώ για την καινούρια συσκευή. Τελικό συμπέρασμα μετά από αυτό, όταν αγοράσω πάλι mp3 πάλι iRiver θα είναι. Ελπίζω το service να παρέχεται πάντα με αυτόν τον τρόπο (έστω και με μία μικρή καθυστέρηση)...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε χρησιμοποιήσει κάποιος πολυ-remote control? Εχω βαρεθει να ψαχνω μεταξυ 5 και 6 χειριστηριων. Δεν εχω παρει μεχρι τωρα γιατι φοβαμαι τη συμβατοτητα, μιας και εχω και περιεργες συσκευες, δηλαδη NOVA, ενα παλιο (95) στερεοφωνικο Technics, ενισχυτη dolby surround της JBL και συσκευη Phillips 2 σε 1 DVDR/Video. Τηλεοραση Sony, ειναι η μονη που μαλλον θα ειναι ΟΚ.

 

Σκεφτομουν το 6 in 1 και to 10 in 1 που εχει το Radio Shack, αλλα θα ημουν σιγουρος μονο αν ειναι και εκπαιδευομενο. Εχει μεγαλη φασαρια να προγραμματιστεί ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες

Ηρθαν σήμερα και την πήραν

Το κουφό ήταν ότι δεν το έκανε μόλις ήρθαν :p και το έκανε μόνο στην ασπρόμαυρη ταινία από το DVD και έτσι τους είπα να κάνουμε ασπρόμαυρη την εικόνα στην ίδια την τηλεόραση και έτσι τελικά το έκανε

Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πούν :confused:

 

Κάηκαν 2 αντιστάσεις λέει στη πλακέτα χρωμάτων

Μα 6 μήνες τηλεόραση και κάηκαν ? ωχ .......... :cry: ελπίζω να μη κάνει συνέχεια τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να λέμε και τα καλά, όχι μόνο τα στραβά.

 

Εγώ είχα το Η140 -μετά μου το έκλεψαν.

Κάποια στιγμή από τα βάλε-βγάλε κάτι αρχεία των 3γίγα έφαγε ένα ψιλοκόλλημα και μάλιστα μου έπεσε κάτω την ώρα που ο δίσκος ήταν σε φουλ λειτουργία...

Το πήγα στο σέρβις και επειδή το μηχάνημα ήταν αγορασμένο από Αγγλία έπρεπε να το στείλω στην Αγγλία. Το σύστημα δεν τους επέτρεπε να παραλάβουν συσκευή με μη "ελληνικό" imei.

Το άτομο που ήταν εκεί μου εξήγησε 2-3 κολπάκια με τα firmware και το μηχάνημα ήρθε στα ίσια του χωρίς να ταξιδέψει στην Αγγλία ;)

Μετά από 10 μέρες μου το έκλεψαν :(

 

Δεν υπάρχει τέλειο σέρβις, σε όλες τις εταιρείες έτσι γίνεται. Ανάλογα με τις περιστάσεις και την κάθε περίπτωση βλάβης. Αλλά μπορούν και τα παρακάμπτουν, άλλα πάλι κολλάνε από καθαρά γραφειοκρατικούς λόγους (όπως η δικιά μου περίπτωση)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

to Asus MyPal A636

http://www.mobile-review.com/pda/review/asus-a636-en.shtml

 

Ti gnwmi exete gia auto?

ellinika upostirizei?

Psion Revo Plus, Samsung i520 Athens 2004 , F/S Loox N560, 3g , htc HD, 3gs, 4, 4s .. Evolution Goes On :ninja:
Link to comment
Share on other sites

αν και κυταζα τα Kameleon ημουν πολυ επιφυλακτικος γιατι το site μου φανηκε χαζο και στη λιστα των συσκευων δεν ειχε καν την Panasat.(?) Προτιμησα ενα logitech που βρηκα sto eshop αν και καταργημενο εξω, το οποιο σου δινει την δυνατοτητα να το σεταρεις στο internet πριν το παρεις! οποτε και να δεις αν εχουν τις συσκευες σου. Θα επανελθω με εντυπωσεις οταν το παραλαβω γιατι μαλλον θα ενδιαφερει και αλλους.
Link to comment
Share on other sites

σου κλέψανε το Η140? what a pity! ίσως το καλύτερο mp3 player που έχει κυκλοφορήσει!

 

όταν κανείς είναι λογικός και στοιχειωδώς ευγενικός, νομίζω ότι εξυπηρετείται καλύτερα. παράδειγμα το νικνικ που εκφράζεται με συγκράτηση. επίσης, σημαντικό είναι εάν έχει κανείς τις αποδείξεις κτλ. Η εμπειρία μου αυτό δείχνει και δεν είχα πρόβλημα.

 

τώρα για την ροδοΧ, εάν έχει το attitude και η επιθετικότητα/καχυποψία που δείχνουν οι εκφράσεις της, τότε λογικά τρώει αυτήν την πι...α!

 

για την καθυστέρηση, νομίζω ότι κάποιες φορές είναι λογική. έγω έχω δώσει στην ΧιουλεντΠακαρντ ένα λαζερ εκτυπ. και περιμένουμε ένα ανταλλακτικό από έξω. so what? θα περιμένω, τι να κάνω? να τους βρίζω εδώ?

 

by the way, στο Πλαίσιο έχω πετύχει πελάτες που πάνε μετά από μήνες αφού έχουν αγοράσει ένα προϊόν, βάζουν τις φωνές και απαιτούν αντικατάσταση επιτόπου. δεν είναι παράλογες απαιτήσεις? δεν πρέπει ο τεχνικός να ελέγξει? υπάρχει κακομαθημένος κόσμος, καφρίλα, ας το παραδεχθούμε! την μια φορά επειδή με καθυστερούσε στο ταμείο, έμπλεξα σε κουβέντα με έναν μπαμπά&γιο αλλά άκρη δεν βρήκα. νομίζω ήταν μια κάρτα γραφικών (όλοι ξέρουμε πως καίγονται!) και ο πατέρας που κατά τα άλλα δεν είχε καμία σχέση με υπολογιστές αλλά εκπροσωπούσε τον γιόκα του (που λιαλια δεν είχε) φώναζε σαν τρελός ότι έδωσε Χ χρήματα και δεν δεχόταν κουβέντα! θα την αλλάζαν επιτόπου ή θα ...πήγαινε στον Τριανταφυλλόπουλο! χα χα χα ιστορίες Πλαισίου! ο τσάμπα μάγκας δεν πεθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

One for all η καλύτερη επιλογή μαζί με το Harmony της Logitech.Μην σε απασχολεί το ότι δεν έχει τον Panasat,υπάρχει ειδικός κωδικός που δεν είναι στο manual ο οποίος τον καλύπτει πλήρως.Αλλά και αυτό να μην ίσχυε,έχει διαδικασία "εκμάθησης" οποιουδήποτε τηλεχειριστήριου το For All όπου μπορείς να αντιγράψεις κάθε ένα κουμπί.Επίσης έχει modem πάνω που αναβαθμίζεται προσθέτωντας νέες συσκευές μέσω internet.

 

Υ.Γ. Προσοχή στα Kameleon του Radio Shack γιατί δεν είναι original..

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 525 της Logitech.

Ένα ΜΕΓΑΛΟ πλεονέκτημα για μένα είναι ότι έχει κανονικά κουμπιά και όχι touch screen, οπότε μπορείς να το λειτουργείς με την αφή, χωρίς να κοιτάζεις. Είναι πλήρως χρηστικό, δεν τρέμεις μην σου πέσει, δεν φοβάσαι να το πιάσεις αν τρως πίτσα :) και είναι και φωτοζόμενο.

Το μεγάλο του προσόν είναι το software. Σε καθοδηγεί μέσω ερωτήσεων και φτιάχνεις πολύ εύκολα macroεντολές. Δηλαδή, αν θέλεις να δεις home cinema, με μία επιλογή στην οθόνη, κλείνει η τηλεόραση, ανοίγει ο ενισχυτής, επιλέγεται η κατάλληλη είσοδος, ανοίγει το DVD, ανοίγει ο προτζέκτορας και χαμηλώνουν τα φώτα :)

Η βάση συσκευών είναι τεράστια, βρήκα μέχρι και ένα τηλεχειριζόμενο dimmer που αγόρασα από ebay! Επιπλέον, υπάρχει η δυνατότητα εκμάθησης αν δεν βρεις αυτό που θέλεις. Ο προγραμματισμός είναι παιχνιδάκι, μέσω ερωτοαπαντήσεων. Πχ "Η ήχος του dvd περνάει από τον ενισχυτή AV ή από την τηλεόραση;" (ώστε να ξερει ποιά συσκευή θα κατευθύνει με το volume και το mute)

Αν θελήσεις να κάνεις τίποτα πολύ παράξενο, ίσως δυσκολευτείς, αλλά γενικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Μείον του software είναι ότι θα πρέπει να είσαι online στο internet την ώρα του προγραμματισμού.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Ευτυχως γλυτωσα το radio shack. Παντως προτιμησα το logitech που περιμενω απο eshop. Δοκιμασα το προγραμμα setup στο site και μου φαινεται απειρως πιο ευκολο απο την εισαγωγή κωδικών. Στη λιστα εχει και ενα παλιο DVD Bluesky που εχω!! καθως κι εναν περιεργο ενισχυτη JBL που ειχα παρει απο το Makro. Αλλωστε φρικαρω με δαχτυλιες σε συσκευες και με το Kameleon θα πρεπε ν εχω μαζι και μαντηλακι. Απορια για ολα μεχρι να το δω.

 

Ολα Εχουν πανω συγκεκριμενα πληκτρα. Τα ειδικα πληκτρα πως λειτουργουν. Π.χ. το DVDR/VCR εχει ενα πληκτρο για dubbing, ή η TV έχει πλήκτρο για Aspect Ratio κλπ. Αυτα σε ποια πληκτρα του multi remote αντιστοιχιζονται, και πως ενεργοποιουνται.

Link to comment
Share on other sites

Τα περίεργα κουμπιά, μπαίνουν ως επιλογές σε menu στην οθόνη. Πχ για τον δορυφορικό μου δέκτη, έχει 14 οθόνες με επιλογές. Αλλά τα κυριότερα (play, rec κτλ) τα έχει σε κανονικά κουμπιά.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι επειδη προωθουνται τα Kameleon, τα Logitech μου φαινονται καλυτερα, αν και μονο με χρηση καταλαβαινεις.

 

Να προσθεσω την εμπειρια μου απο λιγη χρηση του Logitech 675 που βρηκα στο e-shop. Μικροτερο απ οτι περιμενα, πολυ εργονομικο, αλλα πρεπει να εχεις ανεση με υπολογιστες για να το στησεις και θελει πολυ ψαξιμο. Προβλεπει λυσεις για ολα τα προβληματα και μπορει να δεχτει ολα τα κουμπια με εκμαθηση.

 

Το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι οτι ενω εχει στην λιστα ακριβως καποια συσκευη δεν παρουσιαζει ολα τα κουμπια στο menu. Θα του τα μαθω, αλλα ειναι ταλαιπωρια χωρις λογο. Γενικα για 100 EUR, προσφερει μεγαλη ευκολια και προσφερει πολυ αισθητικα με την αφαιρεση των πολλων χειριστηριων απο τον χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το τελευταίο remote που θα αγόραζα είναι το Kameleon...

Αισθητικά, το βρίσκω απαράδεκτο. Αυτά τα ψευτο-νίκελ τι τα ήθελαν; Πολύ κιτς δεν είναι; Και κάτι κεραιούλες, cdάκια, τηλεορασίτσες που έχει στα "κουμπιά" μου θυμίζουν παιχνιδάκι...

Επιπλέον δεν είναι καθόλου ευέλικτο, μιας και έχει περιορισμένο αριθμό και είδος συσκευών, δέχεται λίγες εντολές για εκμάθηση και εμφανίζει συγκεκριμένες λειτουργίες μόνο. Είναι και ακριβό...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω εδώ και 1 χρόνο περίπου ένα One for All 6in1 με το οποίο δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.Πρέπει να το είχα πάρει γύρω στα 50ε.Τεράστιο αριθμό συσκευών,μπορεί να δεχτεί εντολή για εκμάθηση σε όλα τα κουμπιά,έχει και 8 πλήκτρα για μακροεντολές.

Συμφωνώ ότι τα Kameleon είναι πιο πολύ "φιγουράτα" παρά πρακτικά και χρήσιμα.Και με αμφιβόλου αντοχής οθόνη..

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλούσα για "περιορισμένο αριθμό συσκευών" εννοούσα τις συσκευές που μπορείς να χειριστείς ταυτόχρονα. Δυστυχώς, γεμίζουμε τα σπίτια μας με ένα σωρό συσκευές και τηλεκοντρόλ. Και προσωπικά δεν μου φτάνει ούτε 10 σε 1 :)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ μου σε πληροφορώ ότι όσες φορές έχω επικοινωνήσει μαζί τους είμαι ευγενέστατη. Δεν έχω τσακωθεί με κανέναν αν και έτσι που το πάνε δεν ξέρω αν θα το αποφύγω.

 

E δε νομίζω ότι πρέπει να τους καλοπιάνω κιόλας για να με εξυπηρετήσουν....

 

τέλος πάντων, όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 

κι επειδή ξέρω από εξυπηρέτηση και από εταιρίες επέτρεψέ μου να σου πω ότι δεν υπαρβάλλω καθόλου, ίσα ίσα.

 

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

και δεν τους βρίζω, απλά αναφέρω τα γεγονότα όπως ακριβώς είναι.

 

εσένα μπορεί να σε ενοχλέι, άλλοι όμως μπορεί να ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κομμάτια χάνονται μετά την αναβάθμιση?

 

ανάλογα την αναβάθμιση.

 

Παλαιότερα είχε ένδειξη για το αν επρόκειτο για αναβάθμιση που θα επηρέαζε το περιεχόμενο.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς αν υπάρχει ανθεκτικό ασύρματο με σχετικά καλή εμβέλεια(μέχρι 80 μέτρα πραγματική εμβέλεια, μέσα απο 2-3 τοίχους και ανάμεσα σε μεγάλα μεταλλικά μηχανήματα);

Το θέλω για βαριά χρήση(σκόνες, πεσίματα) και το PANASONIC KX-TCD 200 που έχω τώρα, εκτός του ότι δεν είναι ανθεκτικό. στα 50 μέτρα χάνει το σήμα εντελώς

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...