Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 φορες το εχω φορτίσει..και τωρα που απο λεπτο σε λεπτο θα σβησει θα το φορτίσω για 3η φορα..Ελπίζω να στρωσει σε 5-6 φορτίσεις τι να πω..απλα εμενα με παρεξενεψε που σε 10 λεπτα με το ραλλυ επεσε 4 μπαρες!Αυριο δεν θα παιξω να δω..Δεν φανταζομαι η πρωτη φόρτιση να επρεπε να ηταν 12 ωρες και να μου ειπαν βλακειες απο τα κεντρικα?εγω την πρωτη φορα το αφησα μεχρι να σειξει οτι γεμισε..(οπως μου ειπαν)..την δευτερη το αφησα ολο το βραδυ..και το ιδιο θα κανω και σημερα..

 

εμενα στη δευτερη φορτιση, με μια ωρα wi-fi ραδιοφωνο αρκετες ωρες αλλα με βγαλμενη την ενεργη αναμονη εχει ακομη 4 μπαρες, με αυτες του εκανα και αναβαθμηση και πιστευω οτι θα με βγαλει μεχρι το απογευμα αυριο. Με την πρωτη φορτιση κρατησε απο το βραδυ μεχρι το πρωι!!! Αλλα οι μπαταριες περνουν το μαξιμουμ της χωριτικοτητας τους μετα απο δεκα κυκλους περιπου. Εκτος κι αν πεσεις σε "αστοχια υλικου" οπως λεγεται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδειά τι διαφορά έχουν αυτά τις alpha copy από αυτά <<άλλης χώρας>>? Ποιοτική διαφορά ή και κάτι άλλο?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδειά τι διαφορά έχουν αυτά τις alpha copy από αυτά <<άλλης χώρας>>? Ποιοτική διαφορά ή και κάτι άλλο?

 

Σημαίνει ότι το τηλέφωνο δεν προορίζονταν για την Ελλάδα και επομένως αν επειχειρήσεις να το αναβαθμίσεις, θα χάσεις τα ελληνικά.

Αυτό θα μπορείς να το διορθώσεις αλλάζοντας το product code του, μέσω της εφαρμογής nemesys.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Ειμαι κι εγω ενας απο τους εκατονταδες που περιμεναν το κινητο εδω και 3 μηνες. Χθες το εκανα τηλεφωνικη κρατηση σε ενα καταστημα της wind και θα πηγαινα το απογευμα να το παρω. Πριν παω ομως περασα απο το media markt για να το δω πρωτα γιατι η μοναδικη επαφη που ειχα μαζι του ηταν απο φωτογραφιες.

Να σας πω την αληθεια απογοητευτηκα λιγακι... Η ποιοτητα του δεν ηταν αυτο που περιμενα. Τα μαυρα κουμπακια στο κατω μερος της συσκευης κανανε ενα περιεργο κριτς κρατς οπως επισης και το καλυμμα της μπαταρίας καθε φορα που το πιεζα. Επισης οποτε πιεζα τα κατω κουμπια ενοιωθα σαν να μετακινειται το πανω τμημα του κινητου. Το slide ηταν καλυτερο απο το απλο Ν95 που ειχαν διπλα με μικροτερα κενα χωρις ομως να ειναι τελειο.

Μεσα στα πρωτα 5 λεπτα που το επαιξα κολλησε τρελλα και δεν επανερχοταν με τιποτα. Τελικα μετα απο κανενα 20 λεπτο εκανε restart και ξεκολλησε και μετα ηταν οκ.

Τελος η καμερα του μου φανηκε κατωτερη απο του απλου. Ηταν πιο θολα τα αντικειμενα που φωτογραφιζες και τα χρωματα φαινοντουσαν πιο θαμπα. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και στα δυο κινητα (απλο και 8gb) και παλι το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.

Με ολα αυτα που ειπα δεν θελω να χαλασω ή να στενοχωρησω ολους αυτους που το πηραν. Απλα θα ηθελα να ρωτησω αν τα εχει παρατηρησει κανεις αλλος ολα αυτα που ανεφερα... Μακαρι να ειναι σφαλμα ή προβλημα του συγκεκριμενου κινητου και να μην ισχυει για το συνολο των Ν95 8gb.

Συγνωμη για το μεγαλο mail και περιμενω τις απαντησεις σας για να αγορασω επιτελους κινητο.....:):):)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ ένας κάτοχος του Ν95. Όταν το πήρα το πρώτο που δοκίμασα ήταν το WiFi στην δουλειά . Όλα ΟΚ μπήκε στο Free Wlan της δουλείας μόνο πρόβλημα ήταν ότι που και που ξεσινδεόταν! Όταν γύρισα σπίτι δοκίμασα να συνδεθώ με το Wlan που έχω στημένο σπίτι μου, χωρίς επιτυχία . Δοκίμασα να απενεργοποιήσω την προστασία ( encryption ) του Router μου αλλά τα ίδια.Διάβασά μερικά κόλπα στο ιντερνέτ αλλά τίποτα. Το μόνο που μάλλον ( δεν το δοκίμασα αρκετά) που διορθώθηκε , ήταν η αποσύνδεση στο WLAN της δουλειάς με το κολπάκι που βρήκα στο ιντερνέτ (να απενεργοποιήσω την εξοικονόμηση ενέργειας του Wlan).

Γενικά όμως αντιμετωπίζω και προβλήματα με τα αλλά free WiFi στον δρόμο , που μερικές φορές, βρίσκει 1 άλλες 2 άλλες 4 άλλες κανένα, στο ίδιο σημείο , ακίνητος! Αντιμετωπίζει κανείς αντίστοιχα προβλήματα;

 

Ένα άλλο θέμα είναι η ποιότητα κλήσης , είναι και σε εσάς με ένα ελαφρύ μονότονο παράσιτο; Με λίγα λόγια όχι πολύ καλή η ποιότητα κλήσης.

Αξίζει να το πάω στην ΝΟΚΙΑ;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ειναι το κλειδι ενεργοποιησης στο spider man?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν εχω βρει κανα ωραιο θεμα για το κινητο μας. εχει κανεις υποψην του τιποτα? ολο χαζομαρες βρισκω. :(
Link to comment
Share on other sites

Παιρνει msn messnger? ξερετε? Χρεωνεται αν το χρησιμοποιεις?

 

ναι παιρνει κανονικα.

αμα μπεις μεσο wifi δεν χρεωνεσαι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν εχω βρει κανα ωραιο θεμα για το κινητο μας. εχει κανεις υποψην του τιποτα? ολο χαζομαρες βρισκω. :(

Εδω ολο και κατι καλο θα βρεις :)

www.babinokia.com
www22.ownskin.com
www.mobile-reviews.de
www.zedge.com
www.mobile9.com

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εδω ολο και κατι καλο θα βρεις :)

www.babinokia.com
www22.ownskin.com
www.mobile-reviews.de
www.zedge.com
www.mobile9.com

babinokia : Αυτό που λέμε "Ιταλικόdesign" με πολύ καλή αίσθηση των χρωματικών συνδυασμών και όμορφα icons.

ownskin και zedge .....κλασσικά χωρις πρωτοτυπίες

mobile9 : συν τοις άλλοις ...δύσχρηστο.

 

Προσωπικά, ο Ιταλός δίνει άλλον αέρα στο στυλ του κινητού μου.

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia,tha ithela na rotiso tous filoys poy to exoyn parei an telika axizei ta xrimata mia tetoia syskeyi giati diabazo gia mi ikanopoitiki piotita kataskeyis,metria mpataria,gia kolimmata ktl..

an ke to perimena poly kero ke itan i proti moy epilogi mipos telika den aksizei?

na perimeno kati allo?

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia,tha ithela na rotiso tous filoys poy to exoyn parei an telika axizei ta xrimata mia tetoia syskeyi giati diabazo gia mi ikanopoitiki piotita kataskeyis,metria mpataria,gia kolimmata ktl..

an ke to perimena poly kero ke itan i proti moy epilogi mipos telika den aksizei?

na perimeno kati allo?

 

Tο έχουμε ξαναπεί. €740 δεν τα αξίζει με τίποτα!

520 που κάνει στην Ιταλία είναι μία ρεαλιστική τιμή για ό,τι προσφέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Tο έχουμε ξαναπεί. €740 δεν τα αξίζει με τίποτα!

520 που κάνει στην Ιταλία είναι μία ρεαλιστική τιμή για ό,τι προσφέρει.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

μονο με επιδοτηση αξιζει..η μπαταρια για τριτη μερα εξακολουθει στα ιδια επιπεδα..τριτη αν δεν εχει στρωσει θα κανω την πρωτη μου επισκεψη στη νοκια..
Link to comment
Share on other sites

μονο με επιδοτηση αξιζει..η μπαταρια για τριτη μερα εξακολουθει στα ιδια επιπεδα..τριτη αν δεν εχει στρωσει θα κανω την πρωτη μου επισκεψη στη νοκια..

 

h me simvoleo;)

 

emena eklise 1 evdomada kai mera para mera thelei fortisi (xoris na doulevo gps ). an vgaleis akri apo nokia,pes kai se emas..

Link to comment
Share on other sites

kalispera ksana

tha thela na rotiso 2-3 pragmatakia akomi?

moy etyxe an piaso ena iphone sta xeria,ekpliktiki othoni

sto n95-2 pos eiene i othoni?antagonizete katholoy auti toy iphone?

i poiotita kataskeyis pos eine?diabazo edo gia trigmoys sto slide,gia kena

pragmata aparadekta kata tin gnomi moy gia mia syskeyi san ayti

eilikrina exo apogoiteytei apo oti diabasa giati ithela na to paro

alla tora mallon tha perimeno.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ολο και κατι καλο θα βρεις :)

www.babinokia.com
www22.ownskin.com
www.mobile-reviews.de
www.zedge.com
www.mobile9.com

Ενας ακομα μαιτρ του ειδους με προσεγμενη δουλεια...

http://www.pizero.net/

Link to comment
Share on other sites

kalispera ksana

tha thela na rotiso 2-3 pragmatakia akomi?

moy etyxe an piaso ena iphone sta xeria,ekpliktiki othoni

sto n95-2 pos eiene i othoni?antagonizete katholoy auti toy iphone?

i poiotita kataskeyis pos eine?diabazo edo gia trigmoys sto slide,gia kena

pragmata aparadekta kata tin gnomi moy gia mia syskeyi san ayti

eilikrina exo apogoiteytei apo oti diabasa giati ithela na to paro

alla tora mallon tha perimeno.

 

to mono apogoiteftiko sto n95 8gb,einai h mpataria tou

 

oi trigmoi parousiastikan sto proigoumeno montelo.prosopika aperipsa to iphone,logo elipsi internal gps kai keypad

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω ότι κυνηγάμε την ουρά μας ( :) ) να συμπληρώσω 2-3 πράγματα στις παραπάνω ερωτήσεις.

 

Ξεκινώντας από την μπαταρία , προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Εντάξει, την έχω γονατίσει και εγώ σε μια μέρα (wi-fi, βίντεο, ΜΡ3, φωτό κλπ ) αλλά όταν του κάνω νορμάλ χρήση πάει για 2+μέρες. Νομίζω ότι είναι καλό σκορ για τα σημερινά δεδομένα που πλέον έχουμε ξεφύγει απο τα ασπρόμαυρο δίπτυχο sms-κλήσεις μόνο = 4-5 και 7 μέρες χωρίς φόρτιση (6310, 3310 κλπ)

 

Η ποιότητα κινείται σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το σλαιντ δεν είναι samsung (το έχω ξαναπεί ν φορές) αλλά δεν είναι και για χλευασμό. Το τηλέφωνο ΔΕΝ τρίζει όπως πολλά άλλα και γενικά έχει μια πολύ καλή εικόνα.

 

Η οθόνη είναι πολύ καλή αλλά την αδικεί πιστεύω η χαμηλή ανάλυση η οποία όμως ΔΕΝ φαίνεται καθόλου στο βίντεο η στις φωτό. Αν είσαι ψείρας σου κακοφαίνεται η ανάλυση στο μενού και σε κείμενα-ιντερνετ.

 

Η οθόνη του i-phone απέχει όμως μακραν. Ειναι πολύ πιο καλή και πιστεύω ότι έχουν προσέξει πολύ το pixelασμια καθώς δεν μπορείς να διακρίνεις καθόλου πιξελ. Ειναι επίσης πιο μεγάλη και το "πρωτότυπο" που έχει είναι παρόλο που είναι αφής είναι "τζαμένια" στο μάτι. Δεν είναι δηλαδή σαν των P-series της SonyEricsson που φοβάσαι να ακουμπήσεις το πενάκι για να μην την χαράξεις. Έχει επίσης και το Multitap, δηλαδή για παράδειγμα μπορείς να πιάσεις με τα δυο σου δάκτυλα μια φωτό από τις δύο άκρες και να της κάνεις μεγέθυνση η σμίκρυση. Αυτό μέχρι τώρα δεν ήταν εφικτό , όλες οι οθόνες αφής καταλάβαιναν μόνο ένα και μοναδικό πάτημα.

 

ΟΜΩΣ το i-phone ΔΕΝ είναι ένα δυνατό τηλέφωνο. Αν θέλετε να σας κοιτάνε στο καφέ ή να πιάσετε καμιά κουβέντα στο μπαρ με το μωρό δίπλα στη μπάρα τότε το I-phone είναι για σας. Αν όμως θέλετε κάτι παραπάνω τότε δεν αξίζει. Δεν στέλνει αρχεία από bluetooth, δεν μπορείς να βάλεις όποιο ringtone Θέλεις εσύ παρά μόνο ότι έχεις από i-tunes, δεν αλλάζει η μπαταρία του, δεν έχει ΜΜS, δεν φτιάχνει φακέλους στα SMS (φτιάχνει ένα πολύ όμορφο μενου με τα μηνύματα από ίσιους παραλήπτες ,το όποίο είναι έξυπνο αλλά φάκέλος δικός σου γιοκ!),δεν γράφει βίντεο,δεν έχει φωνητική κλήση και δεν ηχογραφεί κλήσεις ή σημείωσεις και το σημαντικότερο ΜΕΙΟΝ για μένα είναι ότι τις περισσότερες φορές θέλεις δύο χέρια για να το χειριστείς. Ετσι είναι άλλωστε όλα τα αφής.Δείτε και μια χιουμοριστική σύκγριση του iphone με το Ε70 εδώ :http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=iphone

 

Προσωπικά ήμουν των smartphone παλιότερα και πήγα σε πιο νορμαλ κατάσταση για τον τελευταίο χρόνο καθώς μου έλειψε πολύ η ταχύτητα του s40 αλλά πλέον βλέπω ότι πολλά προγράμματα δεν αξίζει να μην τα έχεις μόνο και μόνο για τη μούρη (στην όποια βέβαια δεν υστερεί καθόλου το Ν95!).Το θέμα της ταχύτητας στο Ν95 λύθηκε !!

 

Τέλος για την τιμή θεωρώ ότι δεν είναι υπερβολική. Μιλάμε για τη ναυαρχίδα της Νοκια για το επόμενο 8μηνο-10μήνο και η Νοκια την κοστολογεί τόσο (το Καιζερ σας πούμε η το Ε90 είναι φυσιολογικά? Ολα πανάκριβα είναι αν συνυπολογίσουμε ότι με 450Ε παίρνεις έστω και εναν "αργόστροφο" φορητό!) Εντάξει θα μπορούσε να είναι και 50 και 100 και 150 ευρώ φθηνότερο. Δεν θα άλλαζε πάλι κάτι. Πάλι ακριβό θα μας φαινότανε. Τώρα αν έχει στην Ιταλία 520 πάλι δεν σημαίνει κάτι για μένα. Στην Ελλάδα έχει 735, τέρμα. Και οι Πορσε στη Γερμανια είναι περίπου 40% φθηνότερες αυτό τι σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσω να ψάχνω τρόπους να φέρω μία? Και μετά να ψάχνομαι για εγγυήσεις? Η Νοκια έχει τα γνωστά της χάλια στην υποστήριξη εδώ και χρόνια, πόσο μάλλον δε αν τους πας κινητό από ευρωπαϊκή ένωση, ισχύει δεν ισχύει η εγγύηση. Και μένα έχει πολλά χρόνια να μου χαλάσει κινητό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω το νου μου για τη "στραβή" που ενδεχομένως θα έρθει κάποτε.

 

Ολοκληρώνοντας πιστεύω ότι όποιος "τρώγεται" για το αν πρέπει να το πάρει ή όχι πρέπει να ξεκοκαλίσει το ίντερνετ. Να διαβάσει όλα τα ριβιού και πολλές σελίδες από φόρουμ και να βρει τι του άρεσει και τι όχι στο κινητό. Τα βάζει κάτω και βλέπει (http://www.gsmarena.com , http://www.mobile-review.com , http://www.howardforums.com κλπ) !

 

Προσωπική γνώμη πάντως είναι ότι το κινητό αξίζει κάθε ευρώ και μάλιστα στο ακέραιο. Οπως είπα και παραπάνω είναι αυτό που έπρεπε να ήταν εδώ και πολύ καιρό τα έξυπνα τηλέφωνα. Εκτός από έξυπνα να είναι γρήγορα, δυνατά και άνετα ... ;)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι ενας πλεον ευτηχής κάτοχος του Ν95-2 το κινητό είναι με μία λέξη άψογο έχεις απλά τα πάντα μαζί σου στο φουλ των δυνατοτήτων τους , τη τιμή του την θεωρώ καλή (μην ξεχνάμε είναι και νόκια)

Για την μπαταρία θέλω να πω πως μου ΄κράτησε 24 ώρες ακριβώς αλλα με 3 ώρες wifi , 3 ώρες μουσική, λίγες κλήσεις, bluetooth καμια δεκαριά φωτο βίντεο εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών και γενικά σχεδον δεν κοιμηθηκα και το πείραζα όλη την ώρα τέλος και κανα 15λεπτο gps είμαι απόλυτα ικανοποιημένος το απλό θα έπρεπε να το είχα φορτίσει 2 με 3 φορές . Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με τον sleon και επαυξάνω.

ck
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν εχω καταλαβει τι παιζει με το GPS. Δεν μου βρισκει την περιοχη μου με τιποτα.

Χρεωνομαι? τι γινεται?λιγο βοηθεια γιατι θα το σπασω (πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν εχω καταλαβει τι παιζει με το GPS. Δεν μου βρισκει την περιοχη μου με τιποτα.

Χρεωνομαι? τι γινεται?λιγο βοηθεια γιατι θα το σπασω (πλακα κανω)

 

υπαρχει το αναλογο θεμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 :!:

αστο να κλειδωσει δορυφορους εμενα εκανε 5λεπτα.

και απο'κει και περα σε 1λεπτο.

δεν χρωνεσαι για κατι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με αυτα που γραφει ο φιλος "sleon" και θα προσθεσω οτι για οποιον τα λεφτα του φαινωντε πολλα υπαρχει και η λυση του απλου με τις οποιες διαφορες εχει, οι οποιες τελικκα ειναι μικρες, και μαλιστα εχει και "+" και "-".

τα θετικα τα αναφεραμε πολλες φορες οποτε εγω θα πω 2 σημεια που ειδικα για μενα ειναι σοβαρα "+" για το απλο...

Το ενα ειναι το ενεργο καλυμα του φακου της καμερας και το αλλο οτι η μνημη ειναι αποσπωμενη και αλλαζει.

Αυτα φυσικα δεν ειναι πανακια ωστε να μηδενισουν την υπαρξη του 8Γιγα... το αντιθετο, εχουμε δυο κινητα με ¨σχεδον ιδιες δυνατοτητες (αλλα διαφορα στην τιμη) και ετσι ο καθενας διαλεγει αυτο που ειναι πιο κοντα στις αναγκες του.

Αν τωρα στην Ιταλια εχει 500 η στην κορεα 400 ειναι κατι που ΔΕΝ με ενδιαφερει αφου εγω ζω εδω, αλλα ααπο την αλλη σκεφτομε και το γιατι... μηπως αυτο των 500+ ευρω απο Ιταλια ειναι απο αραβια? μηπως δεν ισχυει η πανευρωπαικη εγγυση?

Φιλοσοφικες ερωτησεις αφου και αυτο που εχω αλλα και αν και οταν παρω το επομενο θα το παρω απο εδω για να ειμαι 100% καλλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...