Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει να κάνει με το τι υπολογιστή έχεις, π.χ. laptop->2.5άηδες, desktop->3.5άρηδες. Έχει να κάνει με τι χρήση κάνεις. Στο laptop μου που το έχω για μουσική παραγωγή (λόγω φορητότητας επέλεξα laptop κι όχι desktop), έχω κουμπωμένους επάνω 2 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (εσωτερικούς με εξωτερικές θήκες με ανεμιστήρες κλπ), και άλλους 3 για backup. Οπότε οι ανάγκες για αποθηκευτικά μέσα καθορίζονται από τη χρήση για την οποία θέλεις το κάθε μηχάνημα. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω να αγοράσω θήκη για καλύτερη τακτοποίηση των δύο εξωτερικών δισκων που έχω πάνω στο γραφείο μου. Υπάρχει κάτι στην αγορά; θέλω να κάνω εξοικονόμηση χώρου..
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω θήκη για καλύτερη τακτοποίηση των δύο εξωτερικών δισκων που έχω πάνω στο γραφείο μου. Υπάρχει κάτι στην αγορά; θέλω να κάνω εξοικονόμηση χώρου..

 

Σε πόσες ίντσες? Έψαξες και δεν βρήκες? :blink:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω θήκη για καλύτερη τακτοποίηση των δύο εξωτερικών δισκων που έχω πάνω στο γραφείο μου. Υπάρχει κάτι στην αγορά; θέλω να κάνω εξοικονόμηση χώρου..

 

Τι ακριβώς θες; Και τι μέγεθος/ίντσες σκληρούς έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου ... Μου άρεσε αυτός εδώ : http://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/apothikeftika-mesa/exoterikoi-skliroi-diskoi/exoterikos-diskos-verbatim-2-5-500gb-usb-3-0-mav οποιαδήποτε γνώμη δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου ... Μου άρεσε αυτός εδώ : http://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/apothikeftika-mesa/exoterikoi-skliroi-diskoi/exoterikos-diskos-verbatim-2-5-500gb-usb-3-0-mav οποιαδήποτε γνώμη δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

 

Ειχα τον αντιστοιχο στο 1ΤΒ αλλα του "εκαψα" τον cotroller απο δικο μου λαθος, μια χαρα ειναι αλλα λιγο αργος. Αν κοιτας μονο 500αρι δες και αυτον τον Τoshiba.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τον αντιστοιχο στο 1ΤΒ αλλα του "εκαψα" τον cotroller απο δικο μου λαθος, μια χαρα ειναι αλλα λιγο αργος. Αν κοιτας μονο 500αρι δες και αυτον τον Τoshiba.

 

Ευχαριστώ πολύ ! Υπάρχει κατι αλλο που πρέπει να προσέξω ;; Δεν θα με "χάλαγε" και 1ΤΒ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Συνφορουμίτες γεια σας!Ποιο μοντέλο από αυτά που έχετε ή γνωρίζετε θεωρείτε εσείς καλύτερο από φορητούς σκληρούς;;..Σκέφτομαι να πάω στα Public να κοιτάξω έχει ποικιλία WD,Τοshiba και Seagate αν θυμάμαι καλά..Υπόψην θέλω να έχει συμβατότητα τουλάχιστον USB 2.0 και από όσο είδα όλοι οι καινούργιοι έχουν..
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Western digital κατα προτίμηση και με εγγύηση όσα περισσότερα χρόνια γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Ζητω τη βοηθεια σας. Αγορασα χθες εναν καινουργιο σκληρο δισκο WD My Passport 1D και ενω αναγνωριζεται κανονικα στο ενα καινουργιο μου λαπ τοπ που χει w8 δεν αναγνωριζεται με τπτ στο παλιο με w7. Ο λογος που το πηρα ηταν για να μεταφερω ολα τα αρχεια μου απο το παλιο στο καινουργιο . Μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες ή εστω εναν συνδεσμο για να το παλεψω λιγακι ; Σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Drivers πήρε όταν τον σύνδεσες ;; Ρεύμα παίρνει ;; Δοκίμασε τον σε άλλη θύρα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά τη γνώμη έχετε γι'αυτόν το δίσκο και επίσης την εταιρεία?

 

http://www.e-shop.gr/adata-dashdrive-durable-hd650-1tb-usb30-red-p-PER.331107

 

Απλώς επειδή είναι ανθεκτικός και έχει και 3 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γνώμη έχετε γι'αυτόν το δίσκο και επίσης την εταιρεία?

 

http://www.e-shop.gr/adata-dashdrive-durable-hd650-1tb-usb30-red-p-PER.331107

 

Απλώς επειδή είναι ανθεκτικός και έχει και 3 χρόνια εγγύηση.

 

H adata ειναι πασιγνωστη και χρονια στην πιατσα, παλιοτερα ειδικα παρα πολλα laptops απο μαμα ειχαν μνημες της Adata.

 

Δεν ξερω και δεν αναφερει τι ταχυτητες εγγραφης εχει ο δισκος, αλλα αν δεν σε πολυαπασχολει αυτο οτι δινει 3 χρονια εγγυηση ειναι μεγαλο πλεονεκτημα. Επισης ενα αλλο ατου ειναι η σκληρη θηκη που τον κανει πιο ανθεκτικο, βεβαια οχι να πεσει απο τον 5ο οροφο και να βγει ατσαλακωτος.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
παιδια καλησπερα και απο μενα.θελω να με βοηθησετε να επιλεξω ενα σκληρο δισκο 1tb οσο το δυνατο φθηνοτερο αλλα για επαγγελματικη χρηση στο μελλον djλικι φαση.ειδα εναν της seagate πειτε μ τη γνωμη σας
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα.θελω να με βοηθησετε να επιλεξω ενα σκληρο δισκο 1tb οσο το δυνατο φθηνοτερο αλλα για επαγγελματικη χρηση στο μελλον djλικι φαση.ειδα εναν της seagate πειτε μ τη γνωμη σας

 

Πιστεύω ότι ο κλασσικός wd blue με μια θήκη θα κάνει την δουλειά σου άνετα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που είπα κανονικά είναι για να τον βάλεις σε υπολογιστή http://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html, δηλαδή είναι εσωτερικός σκληρός δίσκος. Με μια θήκη http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?from=similar_cat_searches&keyphrase=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9+%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85+3.5, από θήκες δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, ας απαντήσει κάποιος άλλος ..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον εξωτερικό wd blue passport αν θυμάμαι σωστά,τον blue έχει μέσα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε φενεται καλη η προταση σ.θα τα ζυγισω τα πραματα να δω που θα καταληξω.

Στην ουσία ίδια τιμή βγαίνει νομίζω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με το να πάρεις ξεχωριστά θήκη και σκληρό κερδίζεις περισσότερη εγγύηση αναλογα με ρπν δίσκο που θα επιλέξεις. Επιπλέον συνήθως χαλάει ο controller, οπότε με μια άλλη θήκη είσαι οκ με τα δεδομένα σου. Σε έτοιμους στέλνεις πακέτο τον σκληρό και κλαις τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...