Jump to content

..Άλλο ενα πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο..


slide13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα..Έχω έναν Western Digital My Book 500 GB..όλα μια χαρά είναι, εκτός από την περίπτωση που θέλω να μεταφέρω ένα τεράστιο αρχείο, πχ 6 ή 8 GB, δεν μ'αφήνει και μου βγάζει σφάλμα ότι ο δίσκος γέμισε, ενώ έχει καμιά 200αριά GB ακόμα..όχι να κατεβάσω, να μεταφέρω μόνο, απ'το δίσκο του pc πχ..

Ξέρει κανείς τι γίνεται;..Α, έχω WinXP SP2 if that matters..

Ευχαριστώ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αυτό .. αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Άνοιξε το "My Computer" βρες τον εξωτ. σκληρό σου , π.χ. 500 (F: ) ,κάνε Δεξί-click properties - hardware - properties - policies και κάνε "enable" (ενεργοποίηση) το "Enable write caching on the disk" ... καλή τύχη!

 

*** δεν μας είπες φυσικά και αν έχεις ακόμα τον σκληρό σε FAT32 , διότι αν ναι έχει όριο μέχρι τα 4 GB ανα αρχείο ! οπότε μονόδρομος : format και NTFS !

Link to comment
Share on other sites

 

*** δεν μας είπες φυσικά και αν έχεις ακόμα τον σκληρό σε FAT32 , διότι αν ναι έχει όριο μέχρι τα 4 GB ανα αρχείο ! οπότε μονόδρομος : format και NTFS !

 

Περίεργο αυτό, γιατί σε δίσκο με φατ32 έχω δουλέψει με αρχεία >4gb. Εκτός αν παίζει ρόλο που ήμουν σε xpsp2

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Περίεργο αυτό, γιατί σε δίσκο με φατ32 έχω δουλέψει με αρχεία >4gb. Εκτός αν παίζει ρόλο που ήμουν σε xpsp2

 

Πάντως για τον MyBook ισχύει ο περιορισμός, το διάβασα στο support της WD όταν αναρωτιόμουνα αν θα τον αφήσω σε FAT ή θα τον κάνω NTFS. Τον έκανα λοιπόν NTFS για να γράφω κατευθείαν αρχεία που θα κατεβάζω από το νετ, και μετά συνηδειτοποίησα οτι το fritz modem/router στο οποίο ήθελα να τον συνέσω υποστήριζε μόνο FAT -χε χε...

 

Στο θέμα μας τώρα, φίλε slide13 μάλλον πρέπει να τον κάνεις NTFS για μεγάλα αρχεία....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Paidia exei provlima enas skliros diskos mou enas my book essential edition 250gb!!!Ton anagnwrizei mia xara alla dn mporw na mpw mesa stos skliro disko:(:(:(Mporei kapoios na mou pei ti mporw na kanw:(:(:(

 

Euxaristw Polu

 

Nikolas

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Ti leei re paidia kanenas kalo8elitis dn uparxei:(:(:(

Μπες στην ουρά με τους προβληματικούς mybook...

Μια αναζήτηση εδώ θα σε διαφωτίσει σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις, αλλά αν βαριέσαι το ζουμί είναι ότι θα πρέπει να τον στείλεις για αλλαγή με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε...Εάν τον αναγνωρίζει και δεν μπορείς να μπεις μέσα από τον Υπολογιστή μου δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ επάνω του και να κάνεις Εξερεύνηση εάν ανοίξη κανονικά τότε απλώς έχεις πρόβλημα με το εγκατεστημένο software που κάνει autorun ο δίσκος μου έχει συμβεί και εμένα. Το σβήνεις και το κατεβάζεις πάλι από την ιστοσελίδα της WD. Εάν δεν σου ανοίγει πας στην ιστοσελίδα κατέβασε τα διαγνωστικά εργαλεία δίσκων και τρέξτα. Εαν έστω και κάτι βρεις πακέτο και πίσω από εκεί που τον αγόρασες. Ειδικά εάν είναι μέσα στο πρώτο 20ήμερο είναι υποχρεωμένοι να στον αλλάξουν με καινούργιο αλλίως εάν έχει παρέλθει αυτό το διάστημα είναι καθαρά στην πολιτική του καταστήματος εάν θα στον αλλάξει ή εάν θα πρέπει να τον στείλεις εσύ στην WD.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...