Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα :)

Έχετε να προτείνετα κάποια σχολή για kung fu? (Μου έχει μείνει από το Kill Bill :p )

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια σχολή shotokan ή takwondo στις περιοχές Λυκόβρυση, Πεύκη ή Ηράκλειο ξέρετε να υπάρχει;
ONLY TIME WILL TELL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σκέφτομαι να ξεκινήσω kickboxing περισσότερο για αντί-stress και φυσικά σαν ένα είδος άσκησης. Πιστεύετε ότι γυμναστήρια τύπου joeweider είναι κατάλληλα για κάτι τέτοιο; Χαλαρό πρόγραμμα δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω kickboxing περισσότερο για αντί-stress και φυσικά σαν ένα είδος άσκησης. Πιστεύετε ότι γυμναστήρια τύπου joeweider είναι κατάλληλα για κάτι τέτοιο; Χαλαρό πρόγραμμα δηλαδή.

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο θέμα.Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο θέμα.Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος..

 

Καλο ειναι αν θελετε να κανετε kickboxing να πατε σε σχολη που κανει μονο αυτο και οχι σε γυμναστηρια.Εχω κανει παλια σε σχολη και μετα οταν σταματησα εκανα και σε γυμναστηριο γιατι το ειχε μεσα στην τιμη και δεν ειχε καμια σχεση η προπονηση.Εξαλου ειναι και ποιο λιγο ο χρονος που κανουν στα γυμναστηρια απο οτι στην σχολη;)Παντως ειναι καταπληκτικο αθλημα και φοβερη γυμναστικη.Βεβαια αν θελετε μπορειτε να δοκιμασετε και muay thai αλλα εχει πολυ ξυλο.Το εχω κανει 2 μηνες και ειναι φοβερο:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γνωριζει κανεις αν υπαρχει σχολη laido στην ελλαδα?&βασικα αθηνα...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω kickboxing περισσότερο για αντί-stress και φυσικά σαν ένα είδος άσκησης. Πιστεύετε ότι γυμναστήρια τύπου joeweider είναι κατάλληλα για κάτι τέτοιο; Χαλαρό πρόγραμμα δηλαδή.

 

φιλε το kickboxing δεν πιανει μια μπροστα στο taekwondo. εχω παει και τα δυο και ξερω. εκανα μισο χρονο taekwondo με φοβερες προπονησεις αλλα ηθελα να δοκιμασω και kickboxing. το μονο που εκανες ηταν να βαρας μπουνιες στο σακο η να σπας στο ξυλο τον αντιπαλο. απο τεχνικη, συγκεντρωση και αυτοπειθαρχια μηδεν. εγω ειχα μισο χρονο στις πολεμικες τεχνες και εσπαγα στο ξυλο αλλους που πηγαιναν 3-4 χρονια kickboxing μονο και μονο επειδη ειχα μαθει να χρησιμοποιω το μυαλο μου:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε το kickboxing δεν πιανει μια μπροστα στο taekwondo. εχω παει και τα δυο και ξερω. εκανα μισο χρονο taekwondo με φοβερες προπονησεις αλλα ηθελα να δοκιμασω και kickboxing. το μονο που εκανες ηταν να βαρας μπουνιες στο σακο η να σπας στο ξυλο τον αντιπαλο. απο τεχνικη, συγκεντρωση και αυτοπειθαρχια μηδεν. εγω ειχα μισο χρονο στις πολεμικες τεχνες και εσπαγα στο ξυλο αλλους που πηγαιναν 3-4 χρονια kickboxing μονο και μονο επειδη ειχα μαθει να χρησιμοποιω το μυαλο μου:ninja:

Για πες μου ρε φιλαρακι γιατι και εγω εχω κανει και τα 2 και παραπανω απο εσενα, αν στριμωχθεις σε μια γωνια απο εναν kickboxer πως θα τον χτυπησεις;[και μη μου πεις οτι πανω σε καβγα δεν υπαρχει περιπτωσει να στριμωχθεις καπου]Αυτος που κανει taekwondo θελει χωρο για να χρησιμοποιησει τα ποδια του ποιο πολυ και οχι τα χερια του ενω αυτος που κανει kickboxing κανει τα παντα οπου ναναι.Μαλλον αυτους που εσπασες στο ξυλο πρεπει να καναν kickboxing στο playstation σε κανα tekken:D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει επικρατήσει το αγωνιστικό μέρος του WTF style.

Κανονικά όμως τόσο το ITF (κυρίως) όσο και το WTF μια χαρά χρησιμοποιούν και τα χέρια τους. Αυτό φαίνεται άλλωστε και στα πούμσε...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου ρε φιλαρακι γιατι και εγω εχω κανει και τα 2 και παραπανω απο εσενα, αν στριμωχθεις σε μια γωνια απο εναν kickboxer πως θα τον χτυπησεις;[και μη μου πεις οτι πανω σε καβγα δεν υπαρχει περιπτωσει να στριμωχθεις καπου]Αυτος που κανει taekwondo θελει χωρο για να χρησιμοποιησει τα ποδια του ποιο πολυ και οχι τα χερια του ενω αυτος που κανει kickboxing κανει τα παντα οπου ναναι.Μαλλον αυτους που εσπασες στο ξυλο πρεπει να καναν kickboxing στο playstation σε κανα tekken:D

 

αντιδραση τολιο τσακι:D. φιλε μου δεν θεωρω το kickboxing ακυρο αθλημα. ισα ισα. απλα προτιμω το taekwondo και γι αυτο το προτεινα στο παιδι:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αντιδραση τολιο τσακι:D. φιλε μου δεν θεωρω το kickboxing ακυρο αθλημα. ισα ισα. απλα προτιμω το taekwondo και γι αυτο το προτεινα στο παιδι:)

 

Οχι φιλε μου εγω απλως ειπα επειδη εχω κανει και τα 2.1 χρονο taekwondo και 1/5 kickboxing και 2 μηνες mui thai[Που το θεωρο το καλυτερο απο τα αλλα 2]Το taekwondo δεν το θεωρο πολεμικη τεχνη.Αποψη μου παντα;)

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις αν υπαρχει σχολη laido στην ελλαδα?&βασικα αθηνα...

 

υπαρχουν 2-3 σιγουρα γιατι εγινε το τελευταιο εθνικο σεμιναριο για το iaido.

Εγω ειμαι σε ενα dojo στην θεσσαλονικη αλλα κατεβαινουμε, αμα θελεις πιο πολλες πληροφοριες στειλε Pm.

 

Στην Κυπρο δεν εχει, για οποιον ενδιαφερετε.

 

Οχι φιλε μου εγω απλως ειπα επειδη εχω κανει και τα 2.1 χρονο taekwondo και 1/5 kickboxing και 2 μηνες mui thai[Που το θεωρο το καλυτερο απο τα αλλα 2]Το taekwondo δεν το θεωρο πολεμικη τεχνη.Αποψη μου παντα;)

 

νομιζω οτι δεν ξερετε πως εχουν καταληξει πολλες πολεμικες τεχνες, ακυρες σε πραγματικες συνθηκες.

 

Απο τα τρια το mui thai ειναι απο τις πιο βιαιες πολεμικες τεχνες με αμεση εφαρμογη στο δρομο.

 

Το ιδιο ειναι αμα συγκρινεις το aikido με το καρατε, στο πρωτο ενας μπορει να σε βαλει κατω πριν το καταλαβεις και αμα αντισταθεις και το θελει να σε στειλει με πολλα καταγματα στο νοσοκομειο.

 

Αλλες σαν το iaido δεν εχουν καθολου εφαρμογη, γιατι δεν κυκλοφορουμε με κατανα στο δρομο.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου εγω απλως ειπα επειδη εχω κανει και τα 2.1 χρονο taekwondo και 1/5 kickboxing και 2 μηνες mui thai[Που το θεωρο το καλυτερο απο τα αλλα 2]Το taekwondo δεν το θεωρο πολεμικη τεχνη.Αποψη μου παντα;)

Έχοντας πείρα μόνο από το TKD (2 χρόνια - μπλε ζώνη WTF) θα διαφωνήσω.

Είναι σαφώς πολεμική τέχνη. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω δυστυχώς ή ευτυχώς -στην Ελλάδα τουλάχιστον- έχει δωθεί πολύ μεγάλη βαρύτητα στο αγωνιστικό κομμάτι του WTF και ειδικότερα από την στιγμή που έγινε Ολυμπιακό άθλημα (στην αρχή επιδείξεων και μετά κανονικό). Έχω δει κανονικούς αγώνες στην Αγγλία με το ITF που φυσικά χρησιμοποιούσαν χέρια και πόδια κανονικότατα και ήταν πολύ εντυπωσιακότερο από το γνωστό WTF των ολυμπιακών.

Επίσης, κανονικά τουλάχιστον εκεί που πήγαινα εγώ, μαθαίναμε και αυτοάμυνα. Άρα τουλάχιστον κάποια πράγματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στον δρόμο ακόμη και "στριμωγμένος".

Τώρα αν βρεις λίγο χώρο για να δώσεις και ένα τόλιο τσάκι που είπε ο speed_fire08 ακόμη καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2-3 σιγουρα γιατι εγινε το τελευταιο εθνικο σεμιναριο για το iaido.

Εγω ειμαι σε ενα dojo στην θεσσαλονικη αλλα κατεβαινουμε, αμα θελεις πιο πολλες πληροφοριες στειλε Pm.

 

Στην Κυπρο δεν εχει, για οποιον ενδιαφερετε.

 

thx..δεν σκοπευω φετος-απο την νεα χρονια λεω να αρχισω&δεν ξερω τι!απο την μια μαρεσει η laido απο την αλλη οπως λες δεν χρησιμοποιειτε στον δρομο σε περιπτωση αναγκης...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

thx..δεν σκοπευω φετος-απο την νεα χρονια λεω να αρχισω&δεν ξερω τι!απο την μια μαρεσει η laido απο την αλλη οπως λες δεν χρησιμοποιειτε στον δρομο σε περιπτωση αναγκης...

 

δεν ειναι πολεμικη τεχνη για τον "δρομο", απλως μαθαινεις "ξιφασκία" με τον τροπο, περιπου που μαθαιναν οι ιαπωνες απο το 1600, ισως και νωριτερα και οι ιαπωνες αξιωματικοι στον β' παγκοσμιο, ειναι πολυ διαδεδομενο στην ευρωπη και αμερικη.

 

Οι διαφορες ειναι οτι δεν εχει αγωνες σαν το κεντο αλλα μαθαινεις να χρισιμοποιεις κατανα, θα φορας και διαφορετικα ρουχα σε σχεση με καρατε, aikido.

 

Σε μας πανω διδασκετε με το jodo παραλληλα και ειναι η μαχη με το κοντο κονταρι.

 

Εγω κανω τον τελευταιο χρονο iaido και jodo Και τωρα αρχισα να κανω και aikido, που σαν τεχνη ειναι η απολυτη σε θεμα αυτοαμυνας, εκτος και αν ο αλλος δεν εχει πιστολι βεβαια:p

 

δες στο http://www.atrapos.gr ειναι το dojo που παω εχει πληροφοριες για τις πολεμικες τεχνες, και στην αθηνα αυτα κανουν.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολεμικη τεχνη για τον "δρομο", απλως μαθαινεις "ξιφασκία" με τον τροπο, περιπου που μαθαιναν οι ιαπωνες απο το 1600, ισως και νωριτερα και οι ιαπωνες αξιωματικοι στον β' παγκοσμιο, ειναι πολυ διαδεδομενο στην ευρωπη και αμερικη.

 

Οι διαφορες ειναι οτι δεν εχει αγωνες σαν το κεντο αλλα μαθαινεις να χρισιμοποιεις κατανα, θα φορας και διαφορετικα ρουχα σε σχεση με καρατε, aikido.

 

Σε μας πανω διδασκετε με το jodo παραλληλα και ειναι η μαχη με το κοντο κονταρι.

 

Εγω κανω τον τελευταιο χρονο iaido και jodo Και τωρα αρχισα να κανω και aikido, που σαν τεχνη ειναι η απολυτη σε θεμα αυτοαμυνας, εκτος και αν ο αλλος δεν εχει πιστολι βεβαια:p

 

δες στο http://www.atrapos.gr ειναι το dojo που παω εχει πληροφοριες για τις πολεμικες τεχνες, και στην αθηνα αυτα κανουν.

 

το ξερω οτι δεν ειναι πολεμικη τεχνη για το δρομο..απλως δεν γινεται να κανεις δυο τεχνες ταυτοχρονα γιαυτο δεν ηξερα τι να διαλεξω;)!ομως στοwww.aikidoathens.gr/ συνδυαζουν aikido με Iaidο,αν θελεις...οποτε μαλλον για εκει με κοβω:)!μηπως ξερεις απο τιμες τι παιζει?εστω στην θεσσαλονικη!α&τα ρουχα που θα τα βρω?

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή ευχαριστώ όσους φίλους από το φόρουμ μου έδωσαν τις συμβουλές και τις προτάσεις τους. Τελικά ξεκίνησα καράτε, σύστημα Shito Ryu. :shifty: Εμένα προσωπικά με βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση, είναι πολύ καλή άσκηση χωρίς τρελές εντάσεις και επιπλέον έχει και τεχνικές αυτοάμυνας, πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο. :ninja: Η φόρμα μου φάνηκε "κάπως" επάνω μου όταν τη πρωτοφόρεσα, αλλά συνηθίζεται εύκολα! :happy: Και το dojo έχει ησυχία και λίγα άτομα κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν ειναι πολεμικη τεχνη για το δρομο..απλως δεν γινεται να κανεις δυο τεχνες ταυτοχρονα γιαυτο δεν ηξερα τι να διαλεξω;)!ομως στοwww.aikidoathens.gr/ συνδυαζουν aikido με Iaidο,αν θελεις...οποτε μαλλον για εκει με κοβω:)!μηπως ξερεις απο τιμες τι παιζει?εστω στην θεσσαλονικη!α&τα ρουχα που θα τα βρω?

 

κοιτα δεν ειναι το ιδιο, απλως μαθανεις να αντιμετωπιζεις καποιον με οπλο, bokken, jo και tanto και το κανεις αφου περασει καποιος καιρος

 

μπορεις να κανεις αυτες τις τεχνες μαζι γιατι ειναι διαφορετικες.

ολα τα παιδια που κανουμε iaido κανουμε και aikido και ο δασκαλος μας ειναι 4ο dan aikikai 2ο dan iaido/jodo/kendo

 

εγω δινω 183Ε το τετραμηνο για το iaido, jodo και το aikido.

 

Τα ρουχα του aikido ειναι τα ιδια με ολων των πολεμικων τεχνων, ασπρο GI και ασπρο παντελονι και την ασπρη ζωνη, γυρω στα 70-90Ε ειναι ευκολο να τα βρεις.

 

Τα ρουχα του iaido ειναι παραδοσιακα σαν την φωτο στο λινκ σου, GI ,Hakama (το παντελονι) obi (ζωνη) σε μαυρο χρωμα. αυτα ειναι λιγο δυσκολο να τα βρεις και τις περισσοτερες φορες ερχονται απο το εξωτερικο, κανουν γυρω στα 120-130Ε, αυτα τα κανονιζεις με την σχολη.

 

Ολα ειναι θεμα χρονου;)

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω θα ηθελα την βοηθεια σας τωρα :) .Ασχοληθηκα για 5 χρονια με το Kick boxing εκ των οποιων για 1 χρονο μονο με επαγγελματικα παιχνιδια.Ειχα παρει και την μαυρη ζωνη οταν επιτελους εγινε και η επισημη ομοσπονδια του kick boxing (οσο ασχοληθηκα με αυτο το θεμα,αν και απλα μου εμεινε η ζωνη:p) αλλα εδω και 1 χρονο εχω σταματησει και λογω καποιων συνθηκων βαρεθηκα πραγματικα.Ετσι ηθελα να ξεκινησω κατι αλλο.Εχω κανει και πυγμαχια και περιοδικα και muy thai.Θελω ομως κατι καινουριο που να σε γυμναζει αρκετα και να ειναι και πληρως μαχητικο..εχετε κατι να προτεινεται πανω σε αυτο γιατι ειμαι επιηκος ανιδεος?:O
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα την βοηθεια σας τωρα :) .Ασχοληθηκα για 5 χρονια με το Kick boxing εκ των οποιων για 1 χρονο μονο με επαγγελματικα παιχνιδια.Ειχα παρει και την μαυρη ζωνη οταν επιτελους εγινε και η επισημη ομοσπονδια του kick boxing (οσο ασχοληθηκα με αυτο το θεμα,αν και απλα μου εμεινε η ζωνη:p) αλλα εδω και 1 χρονο εχω σταματησει και λογω καποιων συνθηκων βαρεθηκα πραγματικα.Ετσι ηθελα να ξεκινησω κατι αλλο.Εχω κανει και πυγμαχια και περιοδικα και muy thai.Θελω ομως κατι καινουριο που να σε γυμναζει αρκετα και να ειναι και πληρως μαχητικο..εχετε κατι να προτεινεται πανω σε αυτο γιατι ειμαι επιηκος ανιδεος?:O

 

Τι να σου πω φίλε asmodeus, βλέπω ότι έχεις δοκιμάσει αρκετά extreme πολεμικές τέχνες -ειδικά το αγωνιστικό kick boxing και το muy thai τα σπάνε! :p-

Δε μένει παρά να δοκιμάσεις ufc ή cage fight! :ninja: :dizzy:

Εντάξει, σοβαρά τώρα έχεις σκεφτεί κάτι σε jiu jitsu ή παγκράτιο; Πρέπει να είναι στο στυλ σου απ' ότι κατάλαβα. ;)

Εδώ είναι 2 διευθύνσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν: :help:

http://www.brazilianjiujitsu.gr/

http://www.fighter.gr/main/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=57

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε asmodeus, βλέπω ότι έχεις δοκιμάσει αρκετά extreme πολεμικές τέχνες -ειδικά το αγωνιστικό kick boxing και το muy thai τα σπάνε! :p-

Δε μένει παρά να δοκιμάσεις ufc ή cage fight! :ninja: :dizzy:

Εντάξει, σοβαρά τώρα έχεις σκεφτεί κάτι σε jiu jitsu ή παγκράτιο; Πρέπει να είναι στο στυλ σου απ' ότι κατάλαβα. ;)

Εδώ είναι 2 διευθύνσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν: :help:

http://www.brazilianjiujitsu.gr/

http://www.fighter.gr/main/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=57

 

Παω να τσεκαρω τα link φιλε μου.To παγκρατιο με λαβες δεν εχει να κανει?:O

Link to comment
Share on other sites

Παω να τσεκαρω τα link φιλε μου.To παγκρατιο με λαβες δεν εχει να κανει?:O

 

Ναι! ;)

Δες μερικούς eελληνικούς αγώνες από παγκράτιο στο youtube για να πάρεις μια ιδέα...! :p

http://www.youtube.com/watch?v=YJD_GzqH7V8

...και από ελληνικό jiujitsu! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! ;)

Δες μερικούς eελληνικούς αγώνες από παγκράτιο στο youtube για να πάρεις μια ιδέα...! :p

http://www.youtube.com/watch?v=YJD_GzqH7V8

...και από ελληνικό jiujitsu! :ninja:

 

σκεφτομουν και για tae kwo do και kung fu....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν και για tae kwo do και kung fu....

 

Αν κοιτάξεις το topic από την αρχή του θα δεις σχόλια παιδιών από το forum για τα 2 τελευταία που με ρώτησες γιατί δε τα κατέχω. :O

Εγώ όπως βλέπεις και στην υπογραφή μου με το καράτε ασχολούμαι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...