Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος UnReaL ( 6 Ιαν. 2004 , 19:31)

 

Αυτό βλέπω και φοβάμε.... :)

 

Δηλαδή, αν κάνουμε κάτι κακό στο φόρουμ, όχι μόνο θα φάμε BAN αλλά θα μας δείρετε και από πάνω? :)

 

Εννοείται :!:

Άλλωστε το γράφουν και Ο.Π.Χ

Όποιος κάνει μαμακία τρώει ξύλο :lol:

Πέρα απ την πλάκα όσο περισσότερο ασχολείται κάποιος με τις πολεμικές τέχνες τόσο λιγότερο μπλέκει σε καυγάδες.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Johny-B ( 6 Ιαν. 2004 , 19:36)

 

World TaeKwonDo Federation (WTF)

και

International TaeKwonDo Federation (ITF)

 

 

το συστημα στο οποιο πηγαινα εγω ειναι Traditional..

 

 

Πέρα απ την πλάκα όσο περισσότερο ασχολείται κάποιος με τις πολεμικές τέχνες τόσο λιγότερο μπλέκει σε καυγάδες.

 

 

μα αυτη ειναι και η φιλοσοφια τους

εχω εδω τον "Ορκο" που πρεπει να τηρουμε σαν μελη του TaeKwonDo..... θα το γραψω στα αγγλικα οπως τον εχει

 

- I shall observe the principles of TaeKwonDo

- I shall respect the instructor and all senior ranks

- I shall never misuse TaeKwonDo

- I shall be a champion of freedom and Justice

- I shall build a more peaceful world

 

και κατι ακομα για τις ζωνες, στο δικο μου συστημα εχουμε ενα ρητο: "Μια μαυρη ζωνη ειναι μια ασπρη ζωνη που δεν σταματα ποτε"..... ;)

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Egw phgaina eksi xronia sto kick boxing sth thessaloniki.Sxolh alpanh.Exw para polla kypela kai metalia.Eftasa th mayrh zwnh kai stamathsa.Thimamai poy xa paei se ring mia fora,kai afoy eixa dei ti ksilo epefte eixa tromaksei para poly!(deytera gymnasioy eimoyn) eytyxws gia mena eleipe o antipalos moy kai phra to xrhso xwris na kanw tipota! Eimoyn kai o mikroteros ekei! Ta saitkick ta backkick,to gyristo ayta prepei na ta kserete osoi asxoleiste e? Thelei kala anoigmata kai tharos gia na pas se agwnes.Mou thn espage emena poy otan phgaina se agwnes apo to prwi ws to apogeuma phgainame me th sxolh se ghpaida gia na plakothoume me alles sxoles oi opoies htan judo polles fores kai oxi kickboxing!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από hackfree

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Egw phgaina eksi xronia sto kick boxing sth thessaloniki.Sxolh alpanh.Exw para polla kypela kai metalia.Eftasa th mayrh zwnh kai stamathsa.Thimamai poy xa paei se ring mia fora,kai afoy eixa dei ti ksilo epefte eixa tromaksei para poly!(deytera gymnasioy eimoyn) eytyxws gia mena eleipe o antipalos moy kai phra to xrhso xwris na kanw tipota! Eimoyn kai o mikroteros ekei! Ta saitkick ta backkick,to gyristo ayta prepei na ta kserete osoi asxoleiste e? Thelei kala anoigmata kai tharos gia na pas se agwnes.Mou thn espage emena poy otan phgaina se agwnes apo to prwi ws to apogeuma phgainame me th sxolh se ghpaida gia na plakothoume me alles sxoles oi opoies htan judo polles fores kai oxi kickboxing!

 

Mia fora ekana kai rekor: me balan me alous tris na palepsw (shnhthws se agwnes kati san prwtathlimatakia einai.Dhladh se bazoun me allous tris tesseris,polemas bebaia ana dyo kai o nikiths pernei to kypelo h to metallio analoga.) kai toys kerdisa kai meta me balan na palepsw kai me alloys tesseris! (dyo dyo paleyame ennoeite) ekana polla enaeria gyrista,kai kerdisa.(ws gnwstw ta enaeria metrane pio polloys pontoys stoys agwnes)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από hackfree

Wirelessly posted (Nokia 7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Egw phgaina eksi xronia sto kick boxing sth thessaloniki.Sxolh alpanh.Exw para polla kypela kai metalia.Eftasa th mayrh zwnh kai stamathsa.Thimamai poy xa paei se ring mia fora,kai afoy eixa dei ti ksilo epefte eixa tromaksei para poly!(deytera gymnasioy eimoyn) eytyxws gia mena eleipe o antipalos moy kai phra to xrhso xwris na kanw tipota! Eimoyn kai o mikroteros ekei! Ta saitkick ta backkick,to gyristo ayta prepei na ta kserete osoi asxoleiste e? Thelei kala anoigmata kai tharos gia na pas se agwnes.Mou thn espage emena poy otan phgaina se agwnes apo to prwi ws to apogeuma phgainame me th sxolh se ghpaida gia na plakothoume me alles sxoles oi opoies htan judo polles fores kai oxi kickboxing!

 

Mia fora ekana kai rekor: me balan me alous tris na palepsw (shnhthws se agwnes kati san prwtathlimatakia einai.Dhladh se bazoun me allous tris tesseris,polemas bebaia ana dyo kai o nikiths pernei to kypelo h to metallio analoga.) kai toys kerdisa kai meta me balan na palepsw kai me alloys tesseris! (dyo dyo paleyame ennoeite) ekana polla enaeria gyrista,kai kerdisa.(ws gnwstw ta enaeria metrane pio polloys pontoys stoys agwnes)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 1994-1998 SHOTOKAN KARATE ....ΕΦΤΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΑΦΕ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ...... :( ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.... :(

ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 17......ΤΟ ΚΑΡΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.......

ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ,ΕΥΕΛΙΞΙΑ,ΔΥΝΑΜΗ.......ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΦΙΛΙΕΣ......ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.........(ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ Η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ)......ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟ ΔΑΣΚΑΛΟ...ΤΕΤΣΟΥΟ ΟΤΑΚΕ....ΛΕΓΟΝΤΑΝ......ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.......!!!!!!!!

ΜΟΝΙΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ,ΠΑΝΤΑ ΕΥΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕΣ.....!!ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΥΣ....! :D

 

ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΑΡΑΤΕ.....ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ......ΑΥΤΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΕΓΩ ΚΟΛΗΣΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
εγω εκανα απο 5 μερχι 10 TaeKwonDo (ITF) και σταματησα διοτι βρηκα κατι καλυτερο:) krav manga με προπονει ο πατερας μου μεχρι σημερα καθως με εσωσε τελικα απο πολλες περιπτωσεις με αλβανους
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arfi-gorgona ( 2 Σεπ. 2004 , 23:02)

 

υπάρχει κανεις που ασχολείται με το σπορ αυτό? εγώ έχω κάποια χρονια που ασχολιόμουν και τώρα θέλω να πάω πάλι,για πείτε τις γνώμες σας για τις σχολες όσοι ξέρετε,με ενδιαφέρει το WING ΤΣUΝ επίσης μπορούμε να μιλάνε για τις πολεμικές τέχνες εδώ όσοι ασχολούνται,με ενδιαφέρει μια καλή σχολη που να διδάσκει ο δάσκαλος και όχι κάτι μαϊμού σχολες όπως συνήθως υπάρχουν..

 

 

Μιας και ασχολιόσουν παλιά, τότε θα ξέρεις ίσως ότι οι Πολεμικές Τέχνες δεν είναι σπορ. Κακώς ο κόσμος βάζει και τα δύο είδη σε μια κατηγορία.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω, ψάχνεις για μια καλή σχολή, που ο Δάσκαλος να είναι Δάσκαλος με ότι συνεπάγεται αυτό. Δεν θα σου πω σε ποια Σχολή να πας, πάντως μπορώ να σου πω ότι πράγματι οι αληθινές Σχολές είναι από λίγες έως ελάχιστες και, δυστυχώς, οι πιο πολλοί δάσκαλοι (με "δ") είναι μαϊμού. :p

 

Ένα καλό κριτήριο στο ψάξιμό σου, είναι να βρεις κάποια σχολή που να μην είναι "φανταχτερή". Δηλαδή, εάν δεις μια σχολή... λουσάτη με καθρέφτες, με ατσαλάκωτους μαθητές (εάν με καταλαβαίνεις ;) ) κτλ κτλ, τότε μάλλον βρήκες κάτι που πλησιάζει πολύ σε lifestyle γυμναστήριο, κάτι δλδ που υπάρχει λόγω "μόδας".

 

Γνωρίζω Δασκάλους (πολύ λίγους), οι οποίοι διδάσκουν σε υπόγεια, με λίγους μαθητές, οι οποίοι μαθητές έχουν αποδείξει πως πράγματι θέλουν να μάθουν. Εάν είσαι τυχερός, σου εύχομαι να βρεις κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

άντε για πείτε καμια σχολη wing tsun καλή εντός αθηνών φυσικά :p για τι δεν ξέρω που στο καλο να βρω στο net..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TN97 ( 3 Σεπ. 2004 , 11:28)

 

Μιας και ασχολιόσουν παλιά, τότε θα ξέρεις ίσως ότι οι Πολεμικές Τέχνες δεν είναι σπορ. Κακώς ο κόσμος βάζει και τα δύο είδη σε μια κατηγορία.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω, ψάχνεις για μια καλή σχολή, που ο Δάσκαλος να είναι Δάσκαλος με ότι συνεπάγεται αυτό. Δεν θα σου πω σε ποια Σχολή να πας, πάντως μπορώ να σου πω ότι πράγματι οι αληθινές Σχολές είναι από λίγες έως ελάχιστες και, δυστυχώς, οι πιο πολλοί δάσκαλοι (με "δ") είναι μαϊμού. :p

 

Ένα καλό κριτήριο στο ψάξιμό σου, είναι να βρεις κάποια σχολή που να μην είναι "φανταχτερή". Δηλαδή, εάν δεις μια σχολή... λουσάτη με καθρέφτες, με ατσαλάκωτους μαθητές (εάν με καταλαβαίνεις ;) ) κτλ κτλ, τότε μάλλον βρήκες κάτι που πλησιάζει πολύ σε lifestyle γυμναστήριο, κάτι δλδ που υπάρχει λόγω "μόδας".

 

Γνωρίζω Δασκάλους (πολύ λίγους), οι οποίοι διδάσκουν σε υπόγεια, με λίγους μαθητές, οι οποίοι μαθητές έχουν αποδείξει πως πράγματι θέλουν να μάθουν. Εάν είσαι τυχερός, σου εύχομαι να βρεις κάτι ανάλογο.

 

 

εγω παλια ημου σε ενα υπογειο και τωρα απο οτι ειδα εγινε ολοκληρο κτηριο αλλα και παλι αυτος που το εχει εχει βαλει πολυ βαθια το χερι του στην τσεπη διοτι εχει αλλαξει εχει βαλει καθρεφτες αλλα δεν εχει "ψωνια" λετε να εγινε και αυτο της μοδας? :mad:

Link to comment
Share on other sites

όχι μονο μαϊμού είναι αλλα σου δίνουν και μια μπανάνα με την εγγραφη...μονο σε karate έχω μείνει ευχαριστημένος από τις σχολες kung fu μονο που δεν έβγαλα ουρα για να σκαρφαλώνω στα δέντρα.μονο wing tsun δεν έχω δοκιμάσει ακόμα σε kung fu θα το δοκιμάσω και αυτό και βλέπουμε.1a μου την σπάει?γιατί δεν κάνουν γυμναστική όπως στο karate?όταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται...και ότι απ της άκσησης κανιά σιγά σιγά και γυμναστική xaxax δηλαδή έτσι πιασμένος που πας και αγύμναστος θα αποκτήσεις από τις άσκησης και μονο φυσική κατάσταση..σε ποσα χρονια σε καμια 20 aria? τόσο καραγκιόζηδες είναι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Emena mou proteinan wing chun kai hapkido...

 

Gia peite tis empeiries sas apo ayta...

Oson afora ayto pou ypo8ike gia gimnastiki sto wing chun, mou eipan pws o genikoteros tropos pou vgainoun oi askiseis, einai gymnastiki...dld, den einai kai to eykolotero pragma tou kosmoy, na eisai me ligismena ta gonata gia 20 lepta, kai na kratas ena kontari 4 metra sto ypsos tou kefaliou...meta apo 5 lepta tremeis olokliros...ali8evei ???

 

Ayto pantws pou mou eipan na apofygw opws kai dhpote, itan to kick boxing... Kamia sxesi me polemikes texnes kai oti aytes presvevoun, se ma8enei apla na antexeis to ksilo, kai na varas pio dinata...e3allou, kamia sxesi den exei me tis anatolikes texnes...

 

Petros

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με πολεμικές Ανατολίτικες τέχνες εγώ.

Εχω όμως 5 χρόνια μποξ, με συμμετοχές σε διασυλλογικές διοργανώσεις εδώ στο νομό Αχαίας. Εδώ και λίγα χρόνια λόγω εγχείρησης στο κεφάλι όμως το έκοψα μαχαίρι... :o

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε γυμναστική φιλε μου εννοούμε φυσική κατάσταση μέχρι τώρα κανέναν σε σχολη kung fu δεν έχω δει να κάνει φυσική κατάσταση,μονο σε karate το έχει δει,χωρίς φυσική κατάσταση δεν αντέχεις για πολύ,απλά βαριούνται να κάνουν γυμναστική 1a δεν γίνετε να μην έχεις φυσική κατάσταση και να θες να μάθεις kung fu,τι εννοώ χωρίς αντοχή δεν βγαίνουν οι ασκήσεις 1a πρέπει να (χτίσεις) την αντοχή και παράλληλα να μαθαίνεις και τις ασκήσεις,πχ στο karate κάναμε μιση ώρα αντοχή και μιση ασκήσεις,αυτό είναι και το σωστότερο,αλλιώς θα δεις και μονο σου ότι δεν αντέχεις,λόγο χρόνου? και βαρεμάρας στις σχολες kung fu δεν κάνουν αντοχή,όταν το είχα πει αυτό μου είπε ο δάσκαλος εδώ είμαστε για να μάθουμε kung fu και όχι για γυμναστική,αλλα αυτά είναι του k@lou για να καλύψει το χαλι του,δεν μπορείς να κανεις kung fu η οποια άλλη πολεμική τέχνη χωρίς να έχεις αντοχή,εκεί στην σχολη ήταν παιδιά που κάναν χρονια και με έβαλε να παλέψω με ένα από αυτά και τον ρεζίλεψα,γιατί ο άνθρωπος δεν άντεξε ούτε λεπτό να παλέψει τα είχε φτύσει...φυσικά μετά από αυτό έψαχνα για άλλην σχολη ώσπου στο τέλος απογοητευτικά και σταμάτησα,αλλα έλα τώρα που θέλω πάλι?τώρα για το box/kick boxing σου απάντησε ο μύθος .wing tsun να πας έχω κάνει λιγάκι και είναι πολύ καλο και από τα πιο (εύκολα) συστήματα kung fu και αποτελεσματικό σχετικά γρήγορα.γιατί σε αυτά τα συστήματα αργείς λιγάκι να δεις αποτελέσματα,δεν είναι aμέσα όπως το box και το kick/boxing για αυτό προτιμούν να πηγαίνουν box k kick/b πολλά παιδιά,αλλα όμως εκεί παθαίνεις μεγάλες ζημιες μακροχρόνια από τα χτυπήματα που δέχεσαι.αν θες μια πολεμική τέχνη πήγαινε karate η kung fu εμενα m αρέσει το kung fu παρόλο που είναι πιο δύσκολο,μπρές μια καλή σχολη wing χουν και πήγαινε :) και εγώ ψάχνω να βρω μια στην αθηνα αν τυχόν κάποιος ξέρει ας πει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

http://www.wing-chun.gr/main.html

 

δες και εδώ αν σε ενδιαφέρει :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 1994-1998 SHOTOKAN KARATE ....ΕΦΤΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΑΦΕ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ...... :( ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.... :(

ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 17......ΤΟ ΚΑΡΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.......

ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ,ΕΥΕΛΙΞΙΑ,ΔΥΝΑΜΗ.......ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΦΙΛΙΕΣ......ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.........(ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ Η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ)......ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟ ΔΑΣΚΑΛΟ...ΤΕΤΣΟΥΟ ΟΤΑΚΕ....ΛΕΓΟΝΤΑΝ......ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.......!!!!!!!!

ΜΟΝΙΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ,ΠΑΝΤΑ ΕΥΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕΣ.....!!ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΥΣ....! :D

 

ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΑΡΑΤΕ.....ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ......ΑΥΤΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΕΓΩ ΚΟΛΗΣΑ....

 

φίλε Kukukali,

Με τον Sensei Otake ξεκίνησα κι εγώ σοτοκαν καράτε και πραγματικά είναι όπως τα λες. ένας φανταστικός άνθρωπος που σε κάνει να λατρεύεις το καράτε. είχα διακόψει για περίπου 10 χρόνια κι όταν ξαναξεκίνησα πριν απο 2 χρόνια συνειδητοποίησα ότι στη θεωρία οι γνώσεις παραμένουν χάρη στον άνθρωπο αυτό. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το σώμα

:D

Και τώρα προσπαθώ να βρω και πάλι που ΔΙΔΑΣΚΕΙ ο Οτακε αλλά δυστυχώς η έρευνα είναι άκαρπη... :O

Link to comment
Share on other sites

....( εχω ξεκοψει απο το myphone) αλλα...

 

Χαλαλι....επειδη ειναι Ο δασκαλος σου απαντω.;)

 

Εχει μετακομισει στο Χαλανδρι....απο την πλατεια Δουρου ανεβαινεις την Πεντελης και στα 200 μετρα περιπου ειναι στα δεξια σου σε ενα στενο (δεν θυμαμαι το ονομα)....αλλα αν ρωτησεις εκει γυρω θα σου πουνε.:ninja::)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα συνολο 5 χρονια WADO KAI.Αλλα δεν τα εκαανα συνεχομενα..και πηγα μεχρι την καφε.Ειχα παει και σε 3 πανελληνιους και 2 κανονικους.Αλλα απο τα τοσα χρονια που εχω να προπονηθω αν μου την επεφτε κανενας για ξυλο στο δρομο δυσκολα να μου βγουνε ολα αυτα που εκανα,η να πω σχεδον τιποτα :lol:
Link to comment
Share on other sites

εχω εκανα περιπου 7 χρονια Wu Shu Kwan αλλα το σταματησα περυσι. εχω φτασει μεχρι τον πρωτο βαθμο της μαυρης ζωνης. ρε γμτ ενω ξερετε διαφορες κινησεις που οι αλλοι δεν ξερουν δεν εχω το θαρρος να τις εφαρμοσω με αποτελεσμα να μοιαζουν ολα αυτα τα χρονια χαμενος χρονος.. οχι πως τρωω ξυλο, δεν εχω πλακωθε ποτε, απλα θα ειχε φαση να πλακωνα κανα δυο ετσι για την πλακα ή να μην μου πηγαινε κανεις κοντρα ουτε να μου πουλουσε μαγκια.. γαμω την εκ γενετη δειλια μου.. :(
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα 3 χρονια SHITO RYO KARATE DO, αλλα το σταματησα γιατι βαρεθηκα στην καφε ενα κιου...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε γυμναστική φιλε μου εννοούμε φυσική κατάσταση μέχρι τώρα κανέναν σε σχολη kung fu δεν έχω δει να κάνει φυσική κατάσταση,μονο σε karate το έχει δει,χωρίς φυσική κατάσταση δεν αντέχεις για πολύ,απλά βαριούνται να κάνουν γυμναστική 1a δεν γίνετε να μην έχεις φυσική κατάσταση και να θες να μάθεις kung fu,τι εννοώ χωρίς αντοχή δεν βγαίνουν οι ασκήσεις 1a πρέπει να (χτίσεις) την αντοχή και παράλληλα να μαθαίνεις και τις ασκήσεις,πχ στο karate κάναμε μιση ώρα αντοχή και μιση ασκήσεις,αυτό είναι και το σωστότερο,αλλιώς θα δεις και μονο σου ότι δεν αντέχεις,λόγο χρόνου? και βαρεμάρας στις σχολες kung fu δεν κάνουν αντοχή,όταν το είχα πει αυτό μου είπε ο δάσκαλος εδώ είμαστε για να μάθουμε kung fu και όχι για γυμναστική,αλλα αυτά είναι του k@lou για να καλύψει το χαλι του,δεν μπορείς να κανεις kung fu η οποια άλλη πολεμική τέχνη χωρίς να έχεις αντοχή,εκεί στην σχολη ήταν παιδιά που κάναν χρονια και με έβαλε να παλέψω με ένα από αυτά και τον ρεζίλεψα,γιατί ο άνθρωπος δεν άντεξε ούτε λεπτό να παλέψει τα είχε φτύσει...φυσικά μετά από αυτό έψαχνα για άλλην σχολη ώσπου στο τέλος απογοητευτικά και σταμάτησα,αλλα έλα τώρα που θέλω πάλι?τώρα για το box/kick boxing σου απάντησε ο μύθος .wing tsun να πας έχω κάνει λιγάκι και είναι πολύ καλο και από τα πιο (εύκολα) συστήματα kung fu και αποτελεσματικό σχετικά γρήγορα.γιατί σε αυτά τα συστήματα αργείς λιγάκι να δεις αποτελέσματα,δεν είναι aμέσα όπως το box και το kick/boxing για αυτό προτιμούν να πηγαίνουν box k kick/b πολλά παιδιά,αλλα όμως εκεί παθαίνεις μεγάλες ζημιες μακροχρόνια από τα χτυπήματα που δέχεσαι.αν θες μια πολεμική τέχνη πήγαινε karate η kung fu εμενα m αρέσει το kung fu παρόλο που είναι πιο δύσκολο,μπρές μια καλή σχολη wing χουν και πήγαινε :) και εγώ ψάχνω να βρω μια στην αθηνα αν τυχόν κάποιος ξέρει ας πει.

 

 

Απαντάω λίγο... καθυστερημένα.

 

Υπάρχουν Σχολές και... σχολές και αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τα παραδοσιακά συστήματα, τα οποία από την φύση τους είναι εύκολο να παραποιηθούν. Αληθινό Kung Fu στην Ελλάδα θα το βρεις σε λίγες Σχολές και, φυσικά, αν δεις κάποιο Δάσκαλο να σου λέει ότι θα γίνεις Shaolin, φύγε διακριτικά...

 

Δεν θα αναφέρω σε ποια Σχολή πηγαίνω εγώ, ωστόσο εμείς καταρρίπτουμε την εικόνα που - δυστυχώς - έχεις για το KF. Και αντοχή κάνουμε, και φυσική κατάσταση και τα πάντα. Σε μία τυπική προπόνησή μας, έχουμε περίπου 1-1,5 ώρα γυμναστική και κάπου 45 λεπτά με μία ώρα Τέχνη, χωρίς να αναφέρω όσα κάνουμε οι προχωρημένοι μετά το τέλος του μαθήματος.

 

Δυστυχώς, στην Ελλάδα πολλές σχολές βάζουν τους μαθητές να κάνουν ένα πρόχειρο ζέσταμα διάρκειας 15-20 λεπτών το οποίο από μόνο του δεν αρκεί, με αποτέλεσμα πολλοί να τραυματίζονται. Όπως και να 'χει, η αλήθεια είναι όσα είπα πριν. Πολύ λίγοι διδάσκουν KF κάνοντας ό,τι προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...