Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω αγορασα τεσσερα ζευγαρια εντ χαρντι απο αμερικι μεσο ιμπει, δεν ειναι πρωτη φορα...., και αντι να τα στηλει με USPS mail,οπωσ λεει στισ αποστολεσ ο ιδιος, μου τα εστηλε με DHL...το αποτελεσμα εχει ως εξης...τα παπουτσια εχουν τιμολογιο 189.00$ (ευτυχως χωρις τα εξοδα αποστολης δηλ. συνολο 279$) η dhl ζηταει για εκτελωωισμο και μεταφορα απο αθηνα-κερκυρα 100 ευρο και 90 ευρο για δασμουσ... φυσικα αρνηθηκα να τα παραλαβω και ζητησα να επιστραφουν....τωρα αρχηζει το καλω...ο πωλητης δεν δεχετε επιστροφη ενω στο εμπει λεει οτι δεχετε επιστροφεσ και μεχρι 90 ημερες...και εχω ανοιξει 4 υποθεσης στο ιμπει...τωρα δεν ξερω τη θα γινει...αν στηλω καποιον με διατακτικη να τα παρει ποσο θα μου παει το μαλι???Υποψην οτι το ποσο ειναι κατω απο 150ευρο...τη να κανω??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα πεις ότι είπε ότι τα στέλνει με USPS και τα έστειλε με DHL, ότι έλεγε ότι δεχόταν επιστροφές και δεν δέχτηκε. Δύσκολα δεν θα δικαιωθείς.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πρεπει να ειστε και εσεις sellers για να προτεινετε αυτο.Τεσπα,το παυπαλ κατευθειαν στο deny που εκανα εκλεισε υπερ μου και μου εδωσε τα λεφτα μου...Απλως τωρα θα του κανω αναφορα σε παυπαλ και εβαυ.Ειναι το μονο παραπανω που μπορω να κανω

 

Με το paypal εισαι πάντα αφαλισμένος. Απο τι στιγμή που εχεις αποδειξη οτι το έστειλες πίσω.

Το μονο κακο ειναι οτι επομίζεσαι το κοστος επιστροφής αλλα πηρες τα υπολοιπα!:up::dance:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση και απο εμενα pleaaaaaaaaaaase..

εχω βρει αγοραστη για κατι ακριβο που εβγαλα στο ebay (700 euro περιπου)

το προβλημα μου ειναι οτι αυτος βρισκεται στην Ταυλανδη..(!!!)

σε γενικες γραμμες δειχνει πολυ προθυμος για συνεργασια..

συγκεκριμενα μου προτεινε να τα στειλω ασφαλισμενα με το ολο κοστος δικο του (δηλαδη τα εξοδα μεταφορας αλλα και ασφαλισης για 700 euro)

γενικα εχουμε εμπειρια απο αγοραστες απο Ταυλανδη κτλ κτλ;;;

34 feedback εχει και ολα θετικα...να το προχωρησω;;;

 

ευχαριστω προκαταβολικα...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Για τι προϊόν πρόκειται και πώς θα γίνει η συναλλαγή; Ο αγοραστής είναι Ταϋλανδός ή απλά μένει στην Ταϋλάνδη; Υπολόγισε και την προμήθεια του ebay και του paypal (ή όποιο άλλο merchant χρησιμοποιήσεις) για να μην βγεις ζημιωμένος γιατί το ποσό είναι μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα λουρακι απο ρολοι ακριβο που μου το εκλεψαν πριν απο κανα μηνα....σαν αρχικη τιμη το εχω βαλει στις 600 λιρες Αγγλιας...(new κανει κοντα στα 1200-1500 ευρω)

το ειχα σαν δημοπρασια στο ebay και βρεθηκε σα μονος ενδιαφερομενος...το ειχαν 12 σε watch list αλλα μονο αυτος ενδιαφερθηκε εμπρακτα...

αν ειναι Ταυλανδος , δεν το ξερω...υπογραφει σαν Kris και μιλαει/γραφει σε απταιστα Αγγλικα ειναι η αληθεια...

ξερω οτι η προμηθεια θα ειναι αναλογικα μεγαλη..αλλα δεν εχω αλλη επιλογη...αλλου να το δωσω δηλαδη....

περισσοτερο φοβαμαι την αποστολη στην Ταυλανδη , μην το παρει και πει οτι δεν το παρελαβε και μπλεξω με paypal dispute κτλ..αν πηγαινε πχ Γαλλια δε θα ειχα κανενα θεμα...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα το στείλεις συστημμένο. Θα δηλώσεις το tracking number και στο ebay και στο paypal. Αρα δεν μπορεί να πει ότι δεν το έστειλες. Φρόνισε να υπάρχουν καθαρές φωτογραφίες της κατάστασής του στη δημοπρασία σου. Αυτός μετά το μόνο dispute που μπορεί να κάνει είναι να πει ότι δεν είναι στην κατάσταση που λες στην περιγραφή. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα του πει το paypal να το στείλει πίσω με έξοδα δικά του. Και εκεί έρχεται το πρόβλημα. Αυτός θα δώσει στο paypal αριθμό αποστολής. Μπορεί να στείλει ένα κενό φάκελο και να δώσει τον αριθμό αποστολής και να κρατήσει και το λουράκι και τα χρήματα...

 

Δεν σου λέω ότι θα γίνει έτσι, αλλά μου έχει τύχει στο παρελθόν...Και δεν μπορούσα να αποδείξω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

α τοσο ομορφα...αυτο φυσικα μπορει να γινει και σε συναλλαγη με οποιονδηποτε..

αν γινουν οπως τα λες (χτυπα ξυλο κτλ κτλ) και οντως μου το στειλει πισω και ανοιξω το δεμα μπροστα σε υπαλληλο των ΕΛΤΑ , ειμαι κατοχυρωμενος εστω και στο ελαχιστο;;

στην περιγραφη εχω γραψει παντως για μικρογρατζουνιες απο καθημερινη χρηση...

 

παντως , θεμα με το κατα ποσο θα πληρωθω απο το paypal δεν πρεπει να υπαρχει φανταζομαι....δεν εχει καμια σημασια οτι ειναι Ταυλανδη....

Edited by Chameleon

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πληρώσει, δεν στέλνεις το προϊόν.

Αν δεν σε πληρώσει, του στέλνεις ένα invoice με το ποσό της πληρωμής.

Αν δεν σε πληρώσει, ακόμα και τότε, του στέλνεις ένα ευγενικό μήνυμα ότι θα αναγκαστείς να ενημερώσεις το ebay για να μην πληρώσεις τα έξοδα της δημοπρασίας.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

βοηθησες και μαλιστα πολυ...:)

θα ρωτησω σημερα το κοστος ασφαλισης των ΕΛΤΑ για ενα δεμα 700 ευρω και θα το στειλω τελικα...:)

απ'οτι καταλαβα δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος και ξεχωριστος κινδυνος για το οτι ο αγοραστης βρισκεται τοσο μακρια...

thanks και παλι....:)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν είναι λογικό αυτό, καθώς μπορώ εγω απο Ελλάδα να κάνω αγορά για φίλο που μένει στο εξωτερικό, με δικό του λογαριασμό paypal. άρα και διαφορετικά τα έξοδα αποστολής
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι λογικό αυτό, καθώς μπορώ εγω απο Ελλάδα να κάνω αγορά για φίλο που μένει στο εξωτερικό, με δικό του λογαριασμό paypal. άρα και διαφορετικά τα έξοδα αποστολής

 

Αυτο να σου πω την αλήθεια δεν το καταλαβα, θα κανεις εσυ αγορα με λογαριασμό παυπαλ του φίλου σου, πως δηλαδή πως? θα σου δωσει τα password και άντε και το έκανες τι νόημα έχει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ Ελλάδα. ο φίλος εξωτερικό(πες Αγγλία). εχω νετ, ο φίλος όχι. με παίρνει τηλέφωνο με λέει να του κάνω μια αγορά από ebay.

του κάνω την αγορά, με τον δικό του λογαριασμό paypal και το προ'ι'όν πάει σε αυτόν, Αγγλία, με τα έξοδα αποστολής προς Αγγλία(ας πούμε ότι ειναι 10€).

η αγορά έγινε όμως με ελληνική ΙP ;)

άν γίνει αυτό που λέει ο soublaki-3 θα υπολόγιζε τα έξοδα για Ελλάδα (που θα έιναι διαφορετικά από Αγλλία, έστω ότι είναι 50€)

Link to comment
Share on other sites

εγώ Ελλάδα. ο φίλος εξωτερικό(πες Αγγλία). εχω νετ, ο φίλος με παίρνει τηλέφωνο με λέει να του κάνω μια αγορά από ebay.

του κάνω την αγορά, με τον δικό του λογαριασμό paypal και το προ'ι'όν πάει σε αυτόν, Αγγλία, με τα έξοδα αποστολής προς Αγγλία(ας πούμε ότι ειναι 10€).

η αγορά έγινε όμως με ελληνική ΙP ;)

άν γίνει αυτό που λέει ο soublaki-3 θα υπολόγιζε τα έξοδα για Ελλάδα (που θα έιναι διαφορετικά από Αγλλία, έστω ότι είναι 50€)

 

Συμφωνώ μαζι σου, οτι εχει άδικο ο soublaki-3, αλλα το παράδειγμά σου ηταν ατυχές πιστευω, να σου πω εγω κατι πιο απλό που εχω κανει, ειμαι στο εξωτερικό, μου τυχαίνει μια ευκαιρία και το χτυπάω απο Ισπανία, το αντικείμενο σαφώς και ήρθε-χρεώθηκε Ελλάδα και οχι βάσει IP που ήταν της Ισπανίας, αλίμονο.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι, κάπως έτσι τελος πάντων :)

 

πόσο περίπου διαρκει η αποστολή από Χονκ κονγκ και πόσο από κίνα; στο περίπου

Link to comment
Share on other sites

ε ναι, κάπως έτσι τελος πάντων :)

 

πόσο περίπου διαρκει η αποστολή από Χονκ κονγκ και πόσο από κίνα; στο περίπου

 

Αγοράζω πολλά απο Κινα ο μέσος όρος είναι 15-20 μερες .

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι λογικό αυτό, καθώς μπορώ εγω απο Ελλάδα να κάνω αγορά για φίλο που μένει στο εξωτερικό, με δικό του λογαριασμό paypal. άρα και διαφορετικά τα έξοδα αποστολής

Εγώ μιλάω για την αναζήτηση που κατευθείαν υπολογίζει με βάση το ebay της χώρας της οποίας ανοίκει το domain. Δηλαδή μπάινω στο co.uk και υπολογίζει τα έξοδα αποστολής σαν να βρίσκομαι Αγγλία. Δεν μιλάω κατά τη διάρκεια της πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κατι παπυτσια στο ebay με "buy it now" και τωρα ο πωλητης δεν θελει να μου τα στειλει.τι μπορω να κανω για να τον "κυνηγησω"(δεν εχω πληρωσει τπτ ακομα)?
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κατι παπυτσια στο ebay με "buy it now" και τωρα ο πωλητης δεν θελει να μου τα στειλει.τι μπορω να κανω για να τον "κυνηγησω"(δεν εχω πληρωσει τπτ ακομα)?

 

Χωρίς να πληρωσεις πως θα στα στείλει και τι να του κανείς?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες καλα εγω θελω να πληρωσω αλλα εκεινος μου λεει οτι θελει να δωσει το ανικειμενο σε αλλον.Δεν μπορω να τον πληρωσω στο ετσι χωρις να μου πει το οκ αφου μου εχει πει αυτο.μου εστειλε και ειδοποιηση να ακυρωσω την συναλαγη αλλα του ειπα οτι απο την στιγμη που το χε σε buy it now action και το αγορασα και δεν τιθετε θεμα οτι εκανε λαθος το ποσο που εβαλε ,πρπει να μου το πουλησει.εχει στειλει ναφορα στο εβαυ με μαιλ αλλα μολις μου ετειλαν(ενα απο αυτα τα ετοιμα)ενα μηνυμα και μου λενε να επικοινωνησω τηλεφωνικα μαζι τους.

το εβαυ chat λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πλήρωσέ τον κι εσύ με PayPal και μετά βάλε μια ωραία αρνητική ότι δεν παρέλαβες. Προφανώς βρήκε κάποιον που δίνει παραπάνω ή υπολόγισε λάθος τα μεταφορικά και δεν τον συμφέρει. Εγώ όσες φορές καθυστέρησα να στείλω ακόμα και μία μέρα δεχόμουν αρνητικές. Εχει γίνει μόδα η αρνητική στο ebay, οπότε...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πλήρωσέ τον κι εσύ με PayPal και μετά βάλε μια ωραία αρνητική ότι δεν παρέλαβες. Προφανώς βρήκε κάποιον που δίνει παραπάνω ή υπολόγισε λάθος τα μεταφορικά και δεν τον συμφέρει. Εγώ όσες φορές καθυστέρησα να στείλω ακόμα και μία μέρα δεχόμουν αρνητικές. Εχει γίνει μόδα η αρνητική στο ebay, οπότε...

 

δεν εχει νοημα θα τον αφησω τελικα .του δωσα αρνητικη.δεν θελω να ρισκαρω τα χρηματα μου και να μπω σε ιστοριες μετα.Ασε που μπορει να μου κανει refund εξαρχης η να μην δεχτει την συναλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοιους τους πληρώνεις και κάνεις και dispute και με τα πολλά dispute που μαζεύουν τους μπλοκάρουν και το ebay και το paypal.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...