Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εχω νεα!!συμπληρωσα την φορμα για τα unpaid items και μου εστηλαν το παρακατω μηνυμα.το θεμα ειναι οτι εστειλα για δυο unpaid items αλλα τον λογαριασμο μου δεν τον ενεργοποιησαν ακομα.μηπως εχω και αλλα απληρωτα προιοντα η θελει χρονο για να τον ενεργοποιησουν??--->Thanks for contacting us about the unpaid item recorded on your account.

 

Our records show this is the first time you've appealed an unpaid item.

Based on this and the information you gave us, we've removed the unpaid

item from your account. Any future unpaid items could affect your

account status, so take a few minutes to learn more about our unpaid

item policy:

http://pages.ebay.com/help/policies/unpaid-item.html

 

If you're having trouble getting in touch with your seller by email,

here's how to request the seller's contact information:

1. Click the "Advanced Search" link at the top of most eBay pages.

2. Under the "Members" section on the left side of the page, click the

"Find contact information" link.

3. Enter the member's user ID and the item number you have in common.

 

If you sent payment for the item in question, but haven't received it,

consider your options under our buyer protection programs:

http://resolutioncenter.ebay.com

 

Here are some tips for success with future transactions:

-- Carefully review each listing. If you have any questions about an

item, be sure to use the "Ask a question" link to ask the seller a

question before you bid or buy.

 

-- Make sure that you're eligible to purchase the item. If the seller

has any buyer requirements that you don't meet, don't bid on or buy the

item. For example, review the shipping details to make sure you live in

an area the seller is willing to ship to.

 

-- If you run into technical problems, remember you can access your eBay

account with any computer connected to the Internet and monitor your

bids through My eBay.

 

To log into My eBay:

1. Click My eBay at the top of any eBay page.

2. On the next page, enter your user ID and password.

3. Click the "Sign In" button.

 

Thanks for your effort to help resolve this unpaid item.

 

Sincerely,

 

eBay

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

sorry δεν το εθεσα σωστα.πες οτι οτι πατας το κουμπι Buy now,στην πορεια το μετανιονεις.εγω λεω να υπηρχε ενα κουμπι κατι τελος παντων για να ακυρωνει την παραγγελεια.ειπα και τους πωλητες,να μιλησουν με ε-βαυ και εγω θα αγορασω το προιον τους,η αμα θελουν να βρουμε ενα τροπο να το αγορασω και να μιλησει μετα με ε-βαυ.

 

...και παλι δεν εχεις δικιο γιατι υπαρχει και αυτο το κουμπι που λες.

 

Οταν αγοραζεις κατι δεν αρκει να πατησεις Buy now για την αγορά του πρεπει να κανεις και αποδοχη της αγορας.

 

Αρα ειναι δυο τα κουμπια και τα πατησες και τα δυο:cry:

 

Προσοχη λοιπον τις επομενες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κατι απο ebay αλλα τελικα θελω να το επιστρεψω γιατι δεν μου κανει :),ποιος ειναι ο οικονομικοτερος τροπος για να το στειλω πισω?Τι εχετε να μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα καποια πραγματα το σαββατο απο hong kong και μου ηρθε μηνυμα σημερα οτι τα παρεδωσε για αποστολη στο ταχυδρομειο.

 

Δουλευουν και τα Σαββατοκυριακα τα ταχυδρομεια εκει ή το γραφει για να φαινεται οτι ειναι γρηγορος στην αποστολη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα καποια πραγματα το σαββατο απο hong kong και μου ηρθε μηνυμα σημερα οτι τα παρεδωσε για αποστολη στο ταχυδρομειο.

 

Δουλευουν και τα Σαββατοκυριακα τα ταχυδρομεια εκει ή το γραφει για να φαινεται οτι ειναι γρηγορος στην αποστολη?

 

http://www.hongkongpost.com/eng/locations/branch/hk/index.htm

απ' ότι φαίνεται δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω κανει μια παραγγελια ενως ρουτερ απο HONG KONG και μου το εστειλαν με DHL courier. Η αξια του ειναι 105 dollars και 25 dollars τα μεταφορικα . με πηρε τηλ η DHL courier και μου ειπε οτι για να εκτελωνιστη πρεπει να πληρωσω 140 ευρω, ειναι δυνατον να θελει τοσα λεφτα για εκτελωνισμο?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω κανει μια παραγγελια ενως ρουτερ απο HONG KONG και μου το εστειλαν με DHL courier. Η αξια του ειναι 105 dollars και 25 dollars τα μεταφορικα . με πηρε τηλ η DHL courier και μου ειπε οτι για να εκτελωνιστη πρεπει να πληρωσω 140 ευρω, ειναι δυνατον να θελει τοσα λεφτα για εκτελωνισμο?

 

Αν είναι αλήθεια έπεσες στην περίπτωση, να ξέρεις αλλη φορά απο κινα αποστολές μόνο με ΕΜΣ.

 

Τωρα δεν ξερω αν μπορείς να πας εσυ στο τελωνείο και να διαπραγματευτείς, ρώτησε την DHL.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω κανει μια παραγγελια ενως ρουτερ απο HONG KONG και μου το εστειλαν με DHL courier. Η αξια του ειναι 105 dollars και 25 dollars τα μεταφορικα . με πηρε τηλ η DHL courier και μου ειπε οτι για να εκτελωνιστη πρεπει να πληρωσω 140 ευρω, ειναι δυνατον να θελει τοσα λεφτα για εκτελωνισμο?

Ποια είναι η αξία του router;

 

Σημείωση: Εννοώ ποια είναι η αξία του router στην Ελλάδα γιατί συνήθως προσπαθούν να "φτάσουν" στο σύνολο την εδώ αξία...

Edited by kostas_pr_mp
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αλήθεια έπεσες στην περίπτωση, να ξέρεις αλλη φορά απο κινα αποστολές μόνο με ΕΜΣ.

 

Τωρα δεν ξερω αν μπορείς να πας εσυ στο τελωνείο και να διαπραγματευτείς, ρώτησε την DHL.

 

το δεμα ειναι αθηνα και εγω βρισκομαι σερρες. παντως μου φαινονται πολλα τα λεφτα ...

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η αξία του router;

 

Σημείωση: Εννοώ ποια είναι η αξία του router στην Ελλάδα γιατί συνήθως προσπαθούν να "φτάσουν" στο σύνολο την εδώ αξία...

 

δηλαδη αν φερεισ μια μηχανη απο εξωτερικο θα πληρωσεις την αξια τησ μηχανης και παραπανω απο οσο εχει........?

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που παιρνεις κατι εκτος ΕΕ υπαρχει εκτελωνισμος.Εχω την εντυπωση πως αν επιλεξεις απλο ταχυδρομιο δεν υπαρχει εκτελωνισμος αλλα μεταφορικες οπως DHL,Fedex δεν ρισκαρουν να μην τα εκτελωνισουν αλλιω θα χουν προβλημα,και ναι ο εκτελωνισμος καπου τοσο παει,μπορει και παραπανω,δεν υπαρχει καποιος στανταρ τιμοκαταλογος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν φερεισ μια μηχανη απο εξωτερικο θα πληρωσεις την αξια τησ μηχανης και παραπανω απο οσο εχει........?

 

Σε γενικές γραμμές αυτό συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που παιρνεις κατι εκτος ΕΕ υπαρχει εκτελωνισμος.Εχω την εντυπωση πως αν επιλεξεις απλο ταχυδρομιο δεν υπαρχει εκτελωνισμος αλλα μεταφορικες οπως DHL,Fedex δεν ρισκαρουν να μην τα εκτελωνισουν αλλιω θα χουν προβλημα,και ναι ο εκτελωνισμος καπου τοσο παει,μπορει και παραπανω,δεν υπαρχει καποιος στανταρ τιμοκαταλογος.

 

δηλαδη οσο ειναι η αξια του ρουτερ και λιγο παραπανω ειναι δυνατον αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εδω αλλος εχει παρει προιον αξιας 80 ευρω και του ζητουσαν για εκτελωνισμο αλλα 200. :down:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οσο ειναι η αξια του ρουτερ και λιγο παραπανω ειναι δυνατον αυτο?

 

Είναι, με την λογική να μην έχεις όφελος όταν ψωνίζεις από το εξωτερικό έτσι ώστε να ψωνίζεις από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το username μου στο ebay και τωρα δεν μπορώ να συνδεθώ στο λογαριασμό μου. Πώς μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους;

 

Οπα. κανα χρονο το εκανα και γω...καταρχην συνδεεσε με το καινουργιο username οχι με το παλιο..Δευτερον ανακτηση κωδικου γινεται μεσω email με τον γνωστο τροπο... τριτον για ενα μηνα μετα την αλλαγη username ολοι θα βλεπουν πιο ηταν το παλιο σου σε μια παρενθεσουλα διπλα στο καινουργιο!!

Πες μας τι εγινε τελικα...:)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει μία μπαταρία από το ebay για το κινητό πριν κανα μήνα, η οποία όμως δεν ήταν καλή σε απόδοση. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου είπε αν θέλω να μου επιστρέψει τα χρήματα.. και έτσι και έγινε.

Σήμερα όμως που μπήκα στο ebay μου λέει "I need to pay for 1 item." και μου βγάζει την μπαταρία! Έτσι γίνεται όταν μου επιστρέφουν χρήματα? Απ' όσο θυμάμαι πιο παλιά που είχε τύχει να μου επιστρέψουν χρήματα δεν μου εμφάνιζε κάτι τέτοιο.. Πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει μία μπαταρία από το ebay για το κινητό πριν κανα μήνα, η οποία όμως δεν ήταν καλή σε απόδοση. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου είπε αν θέλω να μου επιστρέψει τα χρήματα.. και έτσι και έγινε.

Σήμερα όμως που μπήκα στο ebay μου λέει "I need to pay for 1 item." και μου βγάζει την μπαταρία! Έτσι γίνεται όταν μου επιστρέφουν χρήματα? Απ' όσο θυμάμαι πιο παλιά που είχε τύχει να μου επιστρέψουν χρήματα δεν μου εμφάνιζε κάτι τέτοιο.. Πρέπει να κάνω κάτι?

 

Που στο βγάζει αυτο που λες, στα "won"? και αν ναι τι ημερομηνία αγοράς λεει? ειναι το ιδιο αντικείμενο? εσυ ποτε ειχες αγοράσει αυτο που σου επέστρεψαν τα χρηματα? συμπίπτουν οι ημερομηνίες και ή ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...