Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο περίεργα έτσι όπως μας τα λες.

Συστημένο πακέτο που παραδόθηκε σε άλλο όνομα και άλλη διεύθυνση.

Δηλαδή 2 στραβά πράγματα σε αποστολή με tracKing.

Ή είσαι εξαιρετικά γκαντέμης ή κάτι άλλο φταίει.

 

Κοιτα κατά αρχήν δεν πιστευω οτι μου έστειλαν ποτε την παραγελια μου.

Υποψιάζομαι πως το tracking number αφορούσε κάποιον αλλον που παρέλαβε την ιδια περίοδο που εκανα εγω την παραγγελία μου και μου το εδειξαν και καλα για να μου πουν πως εγινε η αποστολή

Αν οντως μου ειχαν στείλει την παραγγελία δεν θα έπρεπε να εχω tracking number από τη πρωτη μερα;

Εγω το πηρά μετα από την καταγγελία που εκανα μετα απο ένα μηνα.

Επισης στο paypal στις πληροφορίες αποστολής δεν υπαρχει αριθμός παρα μονο ενα ερωτηματικό.

Το εντυπωσιακό είναι πως το ebay έκρινε λανθασμένα χωρις πιθανον να μπορεί να ελέγξει εάν το tracking number αφορα το δικο μου ονομα και διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάτι δεν έκανε καλά το ebay. Το tracking number δεν αντιστοιχεί σε κάποιο όνομα? Αυτό δεν το ελέγχουν?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται όχι.

Σε αυτή την περίπτωση είναι προφανές πως υπάρχει τρύπα στην ασφάλεια των συναλλαγών αφού μπορεί να δοθεί ένα υπαρκτό μεν tracking number αλλά από την στιγμή που δεν ελέγχεται να είναι άσχετο με την συναλλαγή

Link to comment
Share on other sites

εγω παραγγειλα ενα power banks σημερα και επειδη διευκρυνησα οτι δεν εχει λαμπακι ζητησα απο τον πωλητη να μου κανει refund και ο τυπος αντι να μου κανει refund μολις το εκανε και shipping.τι κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ελέγξεις τις πληροφορίες αποστολής στο my eBay. Εκεί θα δεις τα στοιχεία τα οποία έχει χρησιμοποιήσει ο πωλητής.

Έπικοινωνησε με την ACS και ζητησε τους να σου δωσουν περισσότερα στοιχεια σχετικά με την παραδοση (όνομα, ημερομηνία παράδοσης κτλ).

Πρέπει να επικοινωνήσεις με το customer support του eBay και να τους εξηγήσεις τι συνέβει, ότι παραδόθοθηκε σε άλλο άτομο και να τους δώσεις όλα τα στοιχεία τα οποία θα σου δώσουν απο την ACS.

Το tracking number σου το δίνει ο πωλητής. Μερικοί πωλητές το δίνουν μόνο αν το ζητήσεις. Το έδωσε στο eBay γιατι θα του ζήτησαν να τους δώσει στοιχεία σχετικά με την αποστολή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παραγγειλα ενα power banks σημερα και επειδη διευκρυνησα οτι δεν εχει λαμπακι ζητησα απο τον πωλητη να μου κανει refund και ο τυπος αντι να μου κανει refund μολις το εκανε και shipping.τι κανω ?

Πριν αγοράσεις κάτι πρέπει να διαβάζεις προσεκτικά την περιγραφή του αντικειμένου. Αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις ή δεν είσαι σίγουρος, μπορείς να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να τον ρωτήσεις. Μετά την αγορά είναι στο χέρι του πωλητή αν θα σου κάνει refund ή όχι, γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα με το αντικείμενο (δεν το παρέλαβες ή το παρέλαβες και δεν λειτουργεί). Κάποιοι πωλητές στην περιγραφή του αντικειμένου, γράφουν αν αποδέχονται επιστροφές. Διάβασε ξανά την περιγραφή του αντικειμένου και προσπάθησε να επικοινωνήσεις ξανα με τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ελέγξεις τις πληροφορίες αποστολής στο my eBay. Εκεί θα δεις τα στοιχεία τα οποία έχει χρησιμοποιήσει ο πωλητής.

 

Εννοεις τα στοιχεια που υπαρχουν στο λογαριασμο μου στο Personal Information?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τα στοιχεια που υπαρχουν στο λογαριασμο μου στο Personal Information?

Τα στοιχεία που υπάρχουν στο Personal information, ναι.

Επίσης μέσα απο το my eBay, εντόπισε το αντικείμενο και δεξιά απο τα στοιχεάι του αντικειμένου, θα δεις την επιλογή: more actions. Κάνε κλικ εκεί και θα δεις περισσότερες επιλογές. Επέλεξε: view order details. Αυτό θα σε μεταφέρει σε μια σελίδα με τα στοιχεία της παραγγελίας. Εκεί μπορείς να δεις την διεύθυνση στην οποία έστειλε ο πωλητής. Αν τα στοιχεία στο personal information ειναι τα σωστα αλλα τα στοιχεια στο view order details δεν εχουν σχεση, επικοινωνησε με το customer support και δωσε αυτα τα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που υπάρχουν στο Personal information, ναι.

Επίσης μέσα απο το my eBay, εντόπισε το αντικείμενο και δεξιά απο τα στοιχεάι του αντικειμένου, θα δεις την επιλογή: more actions. Κάνε κλικ εκεί και θα δεις περισσότερες επιλογές. Επέλεξε: view order details. Αυτό θα σε μεταφέρει σε μια σελίδα με τα στοιχεία της παραγγελίας. Εκεί μπορείς να δεις την διεύθυνση στην οποία έστειλε ο πωλητής. Αν τα στοιχεία στο personal information ειναι τα σωστα αλλα τα στοιχεια στο view order details δεν εχουν σχεση, επικοινωνησε με το customer support και δωσε αυτα τα στοιχεια.

Τα τσέκαρα φίλε μου και όλα είναι σωστά.

Στο order details γράφει σωστά τα στοιχεία μου.

Αν ο πωλητής δεν είναι λαμόγιο τότε αυτό που μένει να τσεκάρω είναι η acs

Πάντως ο πωλητής δεν δείχνει και πολύ συνεργάσιμος αφού δεν απαντά σε κανένα μου μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Τα τσέκαρα φίλε μου και όλα είναι σωστά.

Στο order details γράφει σωστά τα στοιχεία μου.

Αν ο πωλητής δεν είναι λαμόγιο τότε αυτό που μένει να τσεκάρω είναι η acs

Πάντως ο πωλητής δεν δείχνει και πολύ συνεργάσιμος αφού δεν απαντά σε κανένα μου μήνυμα

Επικοινωνησε με την ACS και ζητησε τα στοιχεια της αποστολής και ποιος το παρελαβε.

Μετά επικοινωνησε με το customer support και δωσε τους οτι στοιχεια εχεις, δηλαδη τα στοιχεια που βλεπεις απο το view order details κα ιτα στοιχεια απο την ACS. Προσπαθησε να τους πεισεις να ξανακοιταξουν την υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αναθεωρησω ενα feedback που εδωσα;

Η παραγγελια εγινε πριν 2 μηνες, ειχα δωσει αρνητικη κριτικη, αλλα το δεμα ηρθε, 2 μηνες μετα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αναθεωρησω ενα feedback που εδωσα;

Η παραγγελια εγινε πριν 2 μηνες, ειχα δωσει αρνητικη κριτικη, αλλα το δεμα ηρθε, 2 μηνες μετα.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται, πάντως καλό είναι να μην δίνεται αρνητικό feedback για καθυστερήσεις γιατί 90% δεν φταίνε οι πωλητές αλλά τα ταχυδρομεία.. Και με την αρνητική του κάνετε ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται, πάντως καλό είναι να μην δίνεται αρνητικό feedback για καθυστερήσεις γιατί 90% δεν φταίνε οι πωλητές αλλά τα ταχυδρομεία.. Και με την αρνητική του κάνετε ζημιά

Εμένα μου είχε τύχει να καθυστερήσει ένα δέμα. Μου έστειλε νέο το οποίο ήρθε σε 7 μέρες επειδή το έστειλε αεροπορικώς. Άρα αν θέλει ο πωλητής μια χαρά τα στέλνει γρήγορα και στην ώρα του, όταν ζορίζεται

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλα τα λετε.

Μου στειλε κατι. Δεν παρελαβα ποτε. Θα μου πειτε, εισαι σιγουρος οτι αυτος φταιει;

Κι εγω τι να κανω;

Του ειπα για refund, για να τελειωνουμε, και ξερετε τι προτεινε; 10% της αξιας!!!! Εντωμεταξυ, μιλαμε για κοστος αντικειμενου, 2€! Απλα επρεπε να τρεξω για να το βρω στην ελλαδα, κι ειπα δε βαριεσαι που να τρεχω, και το παρηγγειλα απο κινα.

Refund λοιπον προτεινε κοροϊδια, δεμα δεν ελαβα, τι να κανα;

Βαρεθηκα να ανοιξω case γι'αυτο το ποσο. Κριμα τον χρονο που θα χανα, και τα μηνυματα με ebay κλπ.

Ετσι του κοπανησα κι εγω μια αρνητικη, κατι το οποιο δεν εχω κανει ποτε στις εκατονταδες παραγγελιες που εχω κανει ολα τα χρονια απο ebay, κι ειπα ας παει στην ευχη και τελος.

Αλλα στο διμηνο, ηρθε το δεμα.

Γι'αυτο ειπα αν αλλαζει η αξιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω παραγγείλει μια θήκη από Αγγλία στις 21 το βράδυ (την έστειλαν στις 24 όμως) και ακόμα δεν έχει φτάσει, ενώ έγραφε πως θα είχε φτάσει στις 3 του μήνα.

 

Να περιμένω ακόμα λίγες ημέρες (είμαι στην Κω οπότε λογικό να αργήσει λίγο παραπάνω) ή να στείλω κάποιο μήνυμα;

 

Είμαι νέος σχετικά στο eBay..! Είχα πάραγγείλει μια ακόμη φορά, από την Αγγλία πάλι, αλλά δεν είχε αργήσει τόσο πολύ! Μάλιστα έλεγε πως θα αργήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλα τα λετε.

Μου στειλε κατι. Δεν παρελαβα ποτε. Θα μου πειτε, εισαι σιγουρος οτι αυτος φταιει;

Κι εγω τι να κανω;

Του ειπα για refund, για να τελειωνουμε, και ξερετε τι προτεινε; 10% της αξιας!!!! Εντωμεταξυ, μιλαμε για κοστος αντικειμενου, 2€! Απλα επρεπε να τρεξω για να το βρω στην ελλαδα, κι ειπα δε βαριεσαι που να τρεχω, και το παρηγγειλα απο κινα.

Refund λοιπον προτεινε κοροϊδια, δεμα δεν ελαβα, τι να κανα;

Βαρεθηκα να ανοιξω case γι'αυτο το ποσο. Κριμα τον χρονο που θα χανα, και τα μηνυματα με ebay κλπ.

Ετσι του κοπανησα κι εγω μια αρνητικη, κατι το οποιο δεν εχω κανει ποτε στις εκατονταδες παραγγελιες που εχω κανει ολα τα χρονια απο ebay, κι ειπα ας παει στην ευχη και τελος.

Αλλα στο διμηνο, ηρθε το δεμα.

Γι'αυτο ειπα αν αλλαζει η αξιολογηση.

 

Εντάξει αλλάζει το πράγμα τότε.. Όταν δεν έρχεται κάτι παίρνεις όλο το ποσό πίσω.. Τώρα τι χαζομάρες σου έλεγε για το 10% καλά του έκανες με την αρνητική αν δεν συνεργαζοταν.. Εγώ παίρνω όλο το ποσό πίσω αφήνω θετική κριτική και αν μου έρθει και είναι οκ το αντικείμενο του επιστρέφω το ποσό.

 

Και για τον Πάνο.. Οταν τα μεταφορικά είναι μηδέν και η αξία του αντικειμένου είναι πολύ μικρή δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να στο στείλει γρήγορα.. Ειδικά από Κίνα.. Οπότε δεν είναι θέμα να ζοριστεί ή όχι.. Καλό είναι να σκεφτόμαστε και λίγο από την πλευρά του πωλητή.. Υπάρχουν και επιλογές να πληρώσεις μεταφορικά για να σου έρθει πολύ πιο γρήγορα

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σας!

Έχω παραγγείλει μια θήκη από Αγγλία στις 21 το βράδυ (την έστειλαν στις 24 όμως) και ακόμα δεν έχει φτάσει, ενώ έγραφε πως θα είχε φτάσει στις 3 του μήνα.

 

Να περιμένω ακόμα λίγες ημέρες (είμαι στην Κω οπότε λογικό να αργήσει λίγο παραπάνω) ή να στείλω κάποιο μήνυμα;

 

Είμαι νέος σχετικά στο eBay..! Είχα πάραγγείλει μια ακόμη φορά, από την Αγγλία πάλι, αλλά δεν είχε αργήσει τόσο πολύ! Μάλιστα έλεγε πως θα αργήσει περισσότερο.

 

Είναι γιορτές τώρα.. Όλα αργούν πάρα πολύ.. Απλά να το έχεις υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Είναι γιορτές τώρα.. Όλα αργούν πάρα πολύ.. Απλά να το έχεις υπόψιν.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Θα ενημερώσω αν κάτι δεν πάει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αναθεωρησω ενα feedback που εδωσα;

Η παραγγελια εγινε πριν 2 μηνες, ειχα δωσει αρνητικη κριτικη, αλλα το δεμα ηρθε, 2 μηνες μετα.

Αυτό μπορεί να το κάνει ο πωλητής. Δηλαδή πρέπει να σου στειλει αίτημα όπου θα ζητάει να αλλάξεις το feedback

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αλλάζει το πράγμα τότε.. Όταν δεν έρχεται κάτι παίρνεις όλο το ποσό πίσω.. Τώρα τι χαζομάρες σου έλεγε για το 10% καλά του έκανες με την αρνητική αν δεν συνεργαζοταν.. Εγώ παίρνω όλο το ποσό πίσω αφήνω θετική κριτική και αν μου έρθει και είναι οκ το αντικείμενο του επιστρέφω το ποσό.

 

Και για τον Πάνο.. Οταν τα μεταφορικά είναι μηδέν και η αξία του αντικειμένου είναι πολύ μικρή δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να στο στείλει γρήγορα.. Ειδικά από Κίνα.. Οπότε δεν είναι θέμα να ζοριστεί ή όχι.. Καλό είναι να σκεφτόμαστε και λίγο από την πλευρά του πωλητή.. Υπάρχουν και επιλογές να πληρώσεις μεταφορικά για να σου έρθει πολύ πιο γρήγορα

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είναι γιορτές τώρα.. Όλα αργούν πάρα πολύ.. Απλά να το έχεις υπόψιν.

και γω εχω παραγγειλει απο 30-10 και δε μου χουν ερθει ακομα αλλα οντως αργουν τα ταχυδρομια λογο γιορτων
Link to comment
Share on other sites

Και για τον Πάνο.. Οταν τα μεταφορικά είναι μηδέν και η αξία του αντικειμένου είναι πολύ μικρή δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να στο στείλει γρήγορα.. Ειδικά από Κίνα.. Οπότε δεν είναι θέμα να ζοριστεί ή όχι.. Καλό είναι να σκεφτόμαστε και λίγο από την πλευρά του πωλητή.. Υπάρχουν και επιλογές να πληρώσεις μεταφορικά για να σου έρθει πολύ πιο γρήγορα

 

εμενα δεν μου βγαζει τετοια επιλογη να πληρωσω μεταφορικα για να ρθει πιο γρηγορα. προφανως και δεν εχω παραπονο απ τον πωλητη αλλα αν ειχε επιλογη για γρηγορη αποστολη με δικα μου εξοδα θα ηταν καλυτερα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

τελικα παρελαβα τα διαφορα πακετα που ειχα παραγγειλει απο ebay αλλα εχει γινει το εξης τραγικο

μου ηρθε θηκη που ειχα παραγγειλει 25-11-2014 και δε μου εχουν ερθει ακομα 2 mp3 που εχω παραγγειλει απο 30-10-2014

αυτο πως το βλεπετε ? ?

η θηκη ειχε ημερομηνια απο 8-12-2014 ως 24-12-2014 και ηρθε σημερα ενω τα mp3 εχουν απο 17-11-2014 ως 8-12-2014 και ακομα δεν εχουν ερθει

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνετε, πως το χρονικό όριο που σας δίνει το eBay είναι estimated, δηλαδή μία εκτίμηση, το πακέτο συνήθως θα έρθει μέσα σε εκείνες τις ημερομηνίες αλλά δεν είναι νόμος.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου ηρθε σημερα η μπαταρια.την αγορασα 16/11 και εγινε ship 17/11 απο τολεντο Ισπανιας.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνετε, πως το χρονικό όριο που σας δίνει το eBay είναι estimated, δηλαδή μία εκτίμηση, το πακέτο συνήθως θα έρθει μέσα σε εκείνες τις ημερομηνίες αλλά δεν είναι νόμος.
η πλακα οτι οι θηκες που παραγγειλα πριν 20 μερες ηρθανε γρηγορα και τα mp3 που τα εχω παραγγειλει πριν 40 μερες ακομα ερχονται

απλα δεν ειχα ποτε καθυστερηση στις ημερομηνιες μονο περσυ μια φορα

Link to comment
Share on other sites

η πλακα οτι οι θηκες που παραγγειλα πριν 20 μερες ηρθανε γρηγορα και τα mp3 που τα εχω παραγγειλει πριν 40 μερες ακομα ερχονται

απλα δεν ειχα ποτε καθυστερηση στις ημερομηνιες μονο περσυ μια φορα

 

Shit happens :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Shit happens :)

το θεμα ειναι θα ερθουν οι χαθηκανε

γιατι εκανα 2 παραγγελιες απο τον ιδιο και μονο αυτες δεν εχουν ερθει

ολες οι αλλες και πριν και μετα απο αυτον εχουν ερθει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...