Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως ο τρόπος αποστολής αναφέρεται στην εκάστοτε δημοπρασία. Αλλιώς μπορείς να ενημερωθείς ρωτώντας τον μέσα από την σχετική φόρμα επικοινωνίας.

 

Δεν δέχονται όλοι οι πωλητές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν δέχονται όλοι οι πωλητές ερωτήσεις.

 

Νομιζω σε ολες υπαρχει επικοινωνια με τον πωλητη.. αν και ποτε δεν συναντησα το αντιθετο να μην δεχετε ερωτησεις αλλα σιγουρα δεν θα αγοραζα τιποτα χωρις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Δεν θα ρίσκαρα ποτέ να αγοράσω κάτι από πωλητή που δεν έχει τρόπο επικοινωνίας ή που τον ρώτησα και δε μου απάντησε κάτι πριν αγοράσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το Ask a Question Υπάρχει σε όλες τις δημοπρασίες ή πωλήσεις .

Απλά το ΕΒΑΥ μετακίνησε το Ask a question πολύ χαμηλά στην σελίδα της αγγελίας για να περιοριστούν οι ερωτήσεις που γινόνταν με το παραμικρό .

Αν ψάξετε λίγο χαμηλά στην σελίδα της δημοπρασίας , θα το βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Το Ask a Question Υπάρχει σε όλες τις δημοπρασίες ή πωλήσεις .

Απλά το ΕΒΑΥ μετακίνησε το Ask a question πολύ χαμηλά στην σελίδα της αγγελίας για να περιοριστούν οι ερωτήσεις που γινόνταν με το παραμικρό .

Αν ψάξετε λίγο χαμηλά στην σελίδα της δημοπρασίας , θα το βρείτε.

Ακριβώς... Μάλιστα ακόμα και εκεί θα πρέπει να διαλέξετε την κατηγορία της ερώτησης και να πατήσετε την επιλογή που λέει "Όχι δεν βρήκα την απάντηση που έψαχνα" (κάπως έτσι το λέει).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Δεν θα ρίσκαρα ποτέ να αγοράσω κάτι από πωλητή που δεν έχει τρόπο επικοινωνίας ή που τον ρώτησα και δε μου απάντησε κάτι πριν αγοράσω.

 

Ε ναι εννοειτε.. καταρχην πολλα που αγοραζεις δεν αναγραφετε τα εξοδα αποστολης οποτε πρεπει να ερθεις σε επαφη με τον πωλητη να μαθεις ποσο κοστιζει το ταχυδρομειο ωστε να κανεις καταθεση...

χωρις επαφη .. ειναι 99% απατεωνες

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια στις 7 Δεκεμβριου αγορασα κατι απο το ebay αξιας 14,25$ το θεμα ειναι οτι μεχρι τωρα δεν μου εχει ερθει εστειλα πριν 2 μερες e-mail στον seller και του ζητησα refund αλλα δεν εχει απαντησει στο e-bay και στο paypal δεν μπορω να ανοιξω case γιατι εχουν παρελθει 45 μερες απο την συναλλαγη αφησα ομως τις μερες λογω χριστουγεννων τωρα τι κανω στο e-bay ο τυπος δεν το εχει μαρκαρει as shiped τις πρωτες μερες επικοινωνησα και μου ειπε οτι το εχει στειλει τι να κανω τωρα υπαρχει καποιο e-mail να μιλησω με το e-bay? εχω ειδοποιησει το paypal σχετικα να περιμενω απαντηση απο αυτους?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια στις 7 Δεκεμβριου αγορασα κατι απο το ebay αξιας 14,25$ το θεμα ειναι οτι μεχρι τωρα δεν μου εχει ερθει εστειλα πριν 2 μερες e-mail στον seller και του ζητησα refund αλλα δεν εχει απαντησει στο e-bay και στο paypal δεν μπορω να ανοιξω case γιατι εχουν παρελθει 45 μερες απο την συναλλαγη αφησα ομως τις μερες λογω χριστουγεννων τωρα τι κανω στο e-bay ο τυπος δεν το εχει μαρκαρει as shiped τις πρωτες μερες επικοινωνησα και μου ειπε οτι το εχει στειλει τι να κανω τωρα υπαρχει καποιο e-mail να μιλησω με το e-bay? εχω ειδοποιησει το paypal σχετικα να περιμενω απαντηση απο αυτους?

 

To μονο που μπορείς να κανεις τωρα είναι να παρακαλάς να στο εχει στείλει, αλλιώς τα κλες τα 14,25 δολαριακια σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια στις 7 Δεκεμβριου αγορασα κατι απο το ebay αξιας 14,25$ το θεμα ειναι οτι μεχρι τωρα δεν μου εχει ερθει εστειλα πριν 2 μερες e-mail στον seller και του ζητησα refund αλλα δεν εχει απαντησει στο e-bay και στο paypal δεν μπορω να ανοιξω case γιατι εχουν παρελθει 45 μερες απο την συναλλαγη αφησα ομως τις μερες λογω χριστουγεννων τωρα τι κανω στο e-bay ο τυπος δεν το εχει μαρκαρει as shiped τις πρωτες μερες επικοινωνησα και μου ειπε οτι το εχει στειλει τι να κανω τωρα υπαρχει καποιο e-mail να μιλησω με το e-bay? εχω ειδοποιησει το paypal σχετικα να περιμενω απαντηση απο αυτους?

45+ μέρες μετά λυπάμαι που στο λέω αλλά αν δεν έχει έρθει ακόμα, ακόμα και από ΚΙΝα να είναι πολύ χλωμό τώρα να το λάβεις...

Και δεν είναι απαραίτητο να φταίει ο χρήστης.Μπορεί να χάθηκε στο ταχυδρομείο κλπ.

Απλά αν κινούσες την διαδικασία του case, θα μπορούσες να διεκδικήσεις χρήματα ή να το ξαναστείλει.Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..Και δεν έχει νόημα να βάλεις αρνητική, γιατί όπως προείπα δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει ο πωλητής. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

45+ μέρες μετά λυπάμαι που στο λέω αλλά αν δεν έχει έρθει ακόμα, ακόμα και από ΚΙΝα να είναι πολύ χλωμό τώρα να το λάβεις...

Και δεν είναι απαραίτητο να φταίει ο χρήστης.Μπορεί να χάθηκε στο ταχυδρομείο κλπ.

Απλά αν κινούσες την διαδικασία του case, θα μπορούσες να διεκδικήσεις χρήματα ή να το ξαναστείλει.Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..Και δεν έχει νόημα να βάλεις αρνητική, γιατί όπως προείπα δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει ο πωλητής. ;)

 

Φταιει δεν φταίει χωστου εσυ ενα αρνητικό να σε θυμάται, τι θα πει δεν φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όποιον έβλεπα ότι δεν έχει βάλει θετική του έστελνα ένα email ρωτώντας αν έλαβε τα πράγματα. Παρ' όλα αυτά, μου βάζανε αρνητικές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όποιον έβλεπα ότι δεν έχει βάλει θετική του έστελνα ένα email ρωτώντας αν έλαβε τα πράγματα. Παρ' όλα αυτά, μου βάζανε αρνητικές.

 

Τα έχουμε πει αυτα, εχει σημασία η εικόνα σου, ειναι πολυ λεπτές οι ισορροπίες στο εβαυ, υπαρχουν πωλητές με χιλιαδες πωλησεις και 100% feedback, όπως και το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής βάζει πάντα στον αγοραστή feedback;;Τόσες αγορές έχω κάνει και όλοι μου βάζανε,θετικό εννοείται,και στην τελευταία μου δεν έχει βάλει ο πωλητής.

 

Μπορώ να του το ζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής βάζει πάντα στον αγοραστή feedback;;Τόσες αγορές έχω κάνει και όλοι μου βάζανε,θετικό εννοείται,και στην τελευταία μου δεν έχει βάλει ο πωλητής.

 

Μπορώ να του το ζητήσω;

Φυσικά και μπορείς και καλό είναι να του το θυμήσεις δε περίπτωση που το έχει ξεχάσει.Έχει υποχρέωση να βάλει αν και σπάνια κάποιος μπορεί να το ξεχάσει.

 

Φταιει δεν φταίει χωστου εσυ ενα αρνητικό να σε θυμάται, τι θα πει δεν φταιει?

Πλάκα κάνεις... :wacko::wacko:

Καταστρατηγείς έτσι όλη την σημασία της αρνητικής ψήφου.Δηλαδή όλοι στο ίδιο τσουβάλι?Φταίει, δεν φταίει??Τι λογική είναι αυτή??

Ελπίζω να μην είσαι αστυνομικός σαν επάγγελμα.Φταίει δεν φταίει κάποιος στον δρόμο, θα τον έβαζες φυλακή...:blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις... :wacko::wacko:

Καταστρατηγείς έτσι όλη την σημασία της αρνητικής ψήφου.Δηλαδή όλοι στο ίδιο τσουβάλι?Φταίει, δεν φταίει??Τι λογική είναι αυτή??

Ελπίζω να μην είσαι αστυνομικός σαν επάγγελμα.Φταίει δεν φταίει κάποιος στον δρόμο, θα τον έβαζες φυλακή...:blink:

 

Δεν κανω καθόλου πλακα, για την αποστολή των αντικειμένων την αποκλειστική ευθύνη την φέρει ο πωλητής, άλλωστε για το θεμα αυτό βαθμολογείται κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν τα έστειλε με συστημμένο, φέρει ευθύνη.

Αν όφειλε να τα στείλει με συστημένο, ναι έχει ευθύνη.

Αν έλεγε small packet και δεν το έψαξε ο αγοραστής, τότε δεν φέρνει ευθύνη ο πωλητής.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν όφειλε να τα στείλει με συστημένο, ναι έχει ευθύνη.

Αν έλεγε small packet και δεν το έψαξε ο αγοραστής, τότε δεν φέρνει ευθύνη ο πωλητής.

Είμουν κι εγώ κάποτε πωλητής και έστελνα με απλό ταχυδρομείο τα μικρής αξίας πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν χάνονταν κάτι δεν θα είχα ευθύνη. Από τη στιγμή που δεν μπορείς να αποδείξεις ότι το έστειλες, έχεις ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει αρκετες αγορες απο ebay και δεν ειχα προβλημα

μια φορα μονο που αγορασα απο usa μια μπλουζα και δεν την πηρα ποτε

αλλα και τοτε ανοιξα case στο paypal και αφου εστειλα συνημενα ολα τα μυνηματα που ειχα στειλει χωρις να παρω απαντηση απο τον πωλητη (συμβουλη καντε την επαφη σας μονο μεσω ebay και οχι απο το προσωπικο σας mail γιατι ετσι ειστε πιο κατοχειρωμενοι) πηρα τελικα πισω ολα τα χρηματα

και οταν εβαλα αρνητικο feedback εχα σαν απαντηση οτι "επιστραφηκαν τα χρηματα και χαρισμα σου και η μπλουζα που εμεις σου στειλαμε"

ο τυπος μου κανε πλακα δεν εξηγητε αλλιως γιατι ηταν η μοναδικη επικοιονωνια του μαζι μου και ειχε θετικη αξιολογηση 99,7 %

αυτο φυσικα αλαξε γιατι μετα απο κανα μηνα "χαθηκε" απο το ebay

τελοσπαντων οντως μπορει να μην φταιει παντα ο πωλητης αλλα αν κανει την παπια ομως και δεν σου απανταει τοτε φταιει κι ας χαθηκε και στο ταχυδρομιο

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει αρκετες αγορες απο ebay και δεν ειχα προβλημα

μια φορα μονο που αγορασα απο usa μια μπλουζα και δεν την πηρα ποτε

αλλα και τοτε ανοιξα case στο paypal και αφου εστειλα συνημενα ολα τα μυνηματα που ειχα στειλει χωρις να παρω απαντηση απο τον πωλητη (συμβουλη καντε την επαφη σας μονο μεσω ebay και οχι απο το προσωπικο σας mail γιατι ετσι ειστε πιο κατοχειρωμενοι) πηρα τελικα πισω ολα τα χρηματα

και οταν εβαλα αρνητικο feedback εχα σαν απαντηση οτι "επιστραφηκαν τα χρηματα και χαρισμα σου και η μπλουζα που εμεις σου στειλαμε"

ο τυπος μου κανε πλακα δεν εξηγητε αλλιως γιατι ηταν η μοναδικη επικοιονωνια του μαζι μου και ειχε θετικη αξιολογηση 99,7 %

αυτο φυσικα αλαξε γιατι μετα απο κανα μηνα "χαθηκε" απο το ebay

τελοσπαντων οντως μπορει να μην φταιει παντα ο πωλητης αλλα αν κανει την παπια ομως και δεν σου απανταει τοτε φταιει κι ας χαθηκε και στο ταχυδρομιο

 

Να σου πω οτι αυτο ειναι περιττό, το παυπαλ εχει πρόσβαση στα μηνύματα του εβαυ και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος γι' αυτό; Δε μου φαίνεται λογικό να μπορεί το paypal να ελέγχει τι στέλνει κάποιος μέσω ebay.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος γι' αυτό; Δε μου φαίνεται λογικό να μπορεί το paypal να ελέγχει τι στέλνει κάποιος μέσω ebay.

 

εβαυ και παυπαλ ειναι πλεον ο ιδιος οργανισμός.

 

Αν ανοίξεις case στο παυπαλ, χωρις να κανεις τιποτα στο εβαυ, θα δεις μετα απο λιγο στον λογαριασμό σου στο εβαυ να σε ενημερώνει οτι το αντικείμενο αυτο ειναι σε case.

 

Για αυτο προσοχή τι γραφετε στα εμαιλ σχετικα με καποια διεκδίκηση γιατι ολα αυτα λαμβάνονται υπ' οψιν κατα τον έλεγχος για το ποιος εχει δικιο και ποιος άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω ότι είναι ο ίδιος οργανισμός, το παράλογο που λέω είναι να ανοίγονται έτσι απλά τα προσωπικά μηνύματα των χρηστών. Το ότι έχεις ανοίξει case προφανώς και θα φαίνεται, αυτό δε σημαίνει ότι έχουν διαβάσει και τα μηνύματά σου. Ελπίζω τουλάχιστον. Θεωρητικά ούτε το ίδιο το eBay μπορεί να δει τα μηνύματα των χρηστών του.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω ότι είναι ο ίδιος οργανισμός, το παράλογο που λέω είναι να ανοίγονται έτσι απλά τα προσωπικά μηνύματα των χρηστών. Το ότι έχεις ανοίξει case προφανώς και θα φαίνεται, αυτό δε σημαίνει ότι έχουν διαβάσει και τα μηνύματά σου. Ελπίζω τουλάχιστον. Θεωρητικά ούτε το ίδιο το eBay μπορεί να δει τα μηνύματα των χρηστών του.

 

Mα τι λες τωρα, τι προσωπικά μηνύματα?

 

Τα εμαιλς αυτα αυτον το σκοπο εξυπηρετούν. Ο λόγος που επικοινωνούμε μεσω εβαυ αυτος ειναι, δλδ σε μια διεκδίκησή ο ελεγχος του ιστορικού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...