Jump to content

Bενζίνες BP Ultimate/ Vpower/ Eco100/ Vpower Racing 99+


VIDEOMIX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo ( 9 Απρ. 2004 , 10:15)

 

απλά το κόστος είναι λιιιίγο αυξημένο!

 

αυτό είναι η αμαρτία...να χάνωνται τόσα λεφτά κάθε φορά που το γεμίζει......

 

Τελικά αξίζει τα λεφτά....η να πάμε στην απλή V-Power?

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πιστεύω ότι αξίζει!
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αρκετά ακριβή......1€ το λίτρο.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker ( 9 Απρ. 2004 , 12:10)

 

Εμένα ο πατέρας μου βάζει συνέχεια την V-Power 99+....

 

Τι λέτε....

Είναι αμαρτία τόσα λεφτά ή αξίζει τον κόπο?

 

Α,καθόλου αμαρτία δεν είναι!

Τόσο το καλύτερο για τον κινητήρα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά.....αλλά τόσο καλό κάνει στον κινητήρα ή μας δουλεύουν ψιλό γαζί.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker ( 9 Απρ. 2004 , 12:10)

 

Εμένα ο πατέρας μου βάζει συνέχεια την V-Power 99+....

 

Τι λέτε....

Είναι αμαρτία τόσα λεφτά ή αξίζει τον κόπο?

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker ( 9 Απρ. 2004 , 12:21)

 

αυτό είναι η αμαρτία...να χάνωνται τόσα λεφτά κάθε φορά που το γεμίζει......

 

Τελικά αξίζει τα λεφτά....η να πάμε στην απλή V-Power?

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (10 Απρ. 2004 , 01:18)

 

Πάντως είναι αρκετά ακριβή......1€ το λίτρο.....

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (10 Απρ. 2004 , 14:23)

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά.....αλλά τόσο καλό κάνει στον κινητήρα ή μας δουλεύουν ψιλό γαζί.....

 

 

Χμ...Επειδη σε βλεπω αναποφασιστο...Μολις αποφασισεις...Let us know.... ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Την βοείθηά σας ζητά....για να μην είμαι πια αναποφάσιστος.....αλλιώς δεν θα ρώταγα...;)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (11 Απρ. 2004 , 02:47)

 

Την βοείθηά σας ζητά....για να μην είμαι πια αναποφάσιστος.....αλλιώς δεν θα ρώταγα...;)

 

 

Ωραια...Εγινε κατανοητο οτι εισαι αναποφασιστος...

Δεν ειναι αναγκη να ποσταρουεμ 5 και πλεον φορες το ιδιο πραγμα...

Αν βρεθει καποιος θα σε βοηθησει...

 

Εγω προσωπικα σου ειπα...Βλεπω μεγαλη διαφορα με την V-Power...Πολλω δε μαλλον με την Racing 99 που βαζω ενιοτε...

Και σκεψου οτι εχω Fiat Punto προς το παρον...

 

Αρα σε ενα μεγαλυτερο αμαξι ακομη περισσοτερα τα οφελη..Και πιο εμφανη...

Και κατι αλλο...Αν εχεις ενα αμαξι που κανει καποια χρηματα,σεβαστα,την βενζινη θα λυπηθεις...?

Προσωπικα δεν τιθεται καν θεμα επιλογης...Ο,τι καλυτερο για το αμαξι μου...Κι αν οχι Racing τοτε εστω "απλη" V-Power...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (11 Απρ. 2004 , 02:59)

 

Ωραια...Εγινε κατανοητο οτι εισαι αναποφασιστος...

Δεν ειναι αναγκη να ποσταρουεμ 5 και πλεον φορες το ιδιο πραγμα...

Αν βρεθει καποιος θα σε βοηθησει...

 

Εγω προσωπικα σου ειπα...Βλεπω μεγαλη διαφορα με την V-Power...Πολλω δε μαλλον με την Racing 99 που βαζω ενιοτε...

Και σκεψου οτι εχω Fiat Punto προς το παρον...

 

Αρα σε ενα μεγαλυτερο αμαξι ακομη περισσοτερα τα οφελη..Και πιο εμφανη...

Και κατι αλλο...Αν εχεις ενα αμαξι που κανει καποια χρηματα,σεβαστα,την βενζινη θα λυπηθεις...?

Προσωπικα δεν τιθεται καν θεμα επιλογης...Ο,τι καλυτερο για το αμαξι μου...Κι αν οχι Racing τοτε εστω "απλη" V-Power...

 

Ευχαριστώ απεριόριστα... ;)

Αλλά μπορείς τι είδους καλό κάνει στον κινητήρα?

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (11 Απρ. 2004 , 03:09)

 

Ευχαριστώ απεριόριστα... ;)

Αλλά μπορείς τι είδους καλό κάνει στον κινητήρα?

 

 

1.Το αυτονοητο.Αυξηση της ιπποδυναμης λογω του οτι οπως γνωριζουμε απο τη χημεια,οσο πιο πολλα οκτανια διαθετει μια χημικη ενωση,η βενζινη στην περίπτωσή μας,τοσο ευκολοτερη και πιο αποδοτικη καυση γινεται,με αποτελεσμα καλύτερες επιταχυνσεις,και αμεση απόκριση στο γκάζι,κατι που εχω νιωσει και εγω σε αμαξι και μεγαλης και μικροτερης ιπποδυναμης

 

2.Καλύτερη χρηση του κινητηρα...Τι εννοω...Κραταει τα μηχανικα μερη απο τα οποια περναει(θαλαμος καυσης,φιλτρο βενζινης κα) πολυ πιο καθαρα και δεν βλεπεις μαυριλα που βλέπεις με αλλα αυτοκινητα...

 

3.Αν και πολυ ακριβοτερη απο την 95 φαινομενικα,αν βαζεις συνεχεια Racing,κανεις δεν εχει αναφερει εδω και καλο ειναι να το πω,οτι σε βαθος χρονου πιο πολλη οικονομια κανουμε με την βενζινη αυτη καθως το αυτοκινητο μας εχει λιγοτερες απαιτησεις σε καυσιμο λογω καλυτερης ποιοτητος βενζινης..,Το εχουμε ψαξει με πολλους συγγενεις και φιλους και ειναι οπως το ειχαμε διαβασει σε περιοδικα που ειχαν αρθρα για τις εν λογω βενζινες...

 

Αυτα...Ελπιζω να βοηθησα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (11 Απρ. 2004 , 10:45)

 

1.Το αυτονοητο.Αυξηση της ιπποδυναμης λογω του οτι οπως γνωριζουμε απο τη χημεια,οσο πιο πολλα οκτανια διαθετει μια χημικη ενωση,η βενζινη στην περίπτωσή μας,τοσο ευκολοτερη και πιο αποδοτικη καυση γινεται,με αποτελεσμα καλύτερες επιταχυνσεις,και αμεση απόκριση στο γκάζι,κατι που εχω νιωσει και εγω σε αμαξι και μεγαλης και μικροτερης ιπποδυναμης

 

2.Καλύτερη χρηση του κινητηρα...Τι εννοω...Κραταει τα μηχανικα μερη απο τα οποια περναει(θαλαμος καυσης,φιλτρο βενζινης κα) πολυ πιο καθαρα και δεν βλεπεις μαυριλα που βλέπεις με αλλα αυτοκινητα...

 

3.Αν και πολυ ακριβοτερη απο την 95 φαινομενικα,αν βαζεις συνεχεια Racing,κανεις δεν εχει αναφερει εδω και καλο ειναι να το πω,οτι σε βαθος χρονου πιο πολλη οικονομια κανουμε με την βενζινη αυτη καθως το αυτοκινητο μας εχει λιγοτερες απαιτησεις σε καυσιμο λογω καλυτερης ποιοτητος βενζινης..,Το εχουμε ψαξει με πολλους συγγενεις και φιλους και ειναι οπως το ειχαμε διαβασει σε περιοδικα που ειχαν αρθρα για τις εν λογω βενζινες...

 

Αυτα...Ελπιζω να βοηθησα

 

Με κάλυψες :) ;)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχετε πει εως τώρα αλλά θέλω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Είχα δοκιμάσει την V power την απλή. Είχα παρατηρήσει μια ελάχιστη βελτίωση και μείωση της κατανάλωσης. Συγκεκριμένα υπολόγισα ότι τα 2 από τα 5 λεπτά που δινεις παραπάνω για την v power τα κερδίζεις από την μειωμένη κατανάλωση. Πάντως αυτή την είχα βάλει σε νησί μόνο και μόνο για να μειώσω τις πιθανότητες μιας νοθευμένης. Σε κανονικές συνθήκες βάζω απλή αμόλυβδη από ένα σταθερό πρατήριο και αφού βλέπω ότι στο σέρβις δεν βρίσκω τίποτε κακό στα φίλτρα το εμπιστεύομαι.

Ακόμα και σε ακριβό αυτοκίνητο για κίνηση στην Αθήνα δεν θα έβαζα σούπερ. Για ταξίδι τώρα μου είχε πει και ο βενζινάς να δοκιμάσω τη σούπερ, πήγα και το γέμισα και μετά δυστυχώς διαπίστωσα ότι σούπερ η ΕΚΟ έχει μόνο 100 οκτανίων (και έτσι πλήρωσα 10 ευρώ παραπάνω το γέμισμα) ενώ εγώ απλώς ήθελα 98 οκτανίων. 98 οκτανίων ΔΕΝ έχουν πια λέει. Τι ξέρετε για αυτό;

Όσο για τα 100 οκτάνια, στο Astra που έχει κινητήρα χαμηλης συμπίεσης δεν είδα τρομερή διαφορά όπως αναμενόταν, απλά πήγαινε φορτωμένο όπως θα πήγαινε χωρίς βάρος. Πάντως σίγουρα τα 100 δεν τα αξίζει ούτε για ταξίδι.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (11 Απρ. 2004 , 17:49)

 

ενώ εγώ απλώς ήθελα 98 οκτανίων. 98 οκτανίων ΔΕΝ έχουν πια λέει. Τι ξέρετε για αυτό;

 

Μερικά βενζινάδικα έχουν λίγες αντλίες....με αποτέλεσμα να πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στις δύο αυτές βενζίνες....

 

Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (11 Απρ. 2004 , 17:49)

 

Δεν ξέρω τι έχετε πει εως τώρα αλλά θέλω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Είχα δοκιμάσει την V power την απλή. Είχα παρατηρήσει μια ελάχιστη βελτίωση και μείωση της κατανάλωσης. Συγκεκριμένα υπολόγισα ότι τα 2 από τα 5 λεπτά που δινεις παραπάνω για την v power τα κερδίζεις από την μειωμένη κατανάλωση. Πάντως αυτή την είχα βάλει σε νησί μόνο και μόνο για να μειώσω τις πιθανότητες μιας νοθευμένης. Σε κανονικές συνθήκες βάζω απλή αμόλυβδη από ένα σταθερό πρατήριο και αφού βλέπω ότι στο σέρβις δεν βρίσκω τίποτε κακό στα φίλτρα το εμπιστεύομαι.

Ακόμα και σε ακριβό αυτοκίνητο για κίνηση στην Αθήνα δεν θα έβαζα σούπερ. Για ταξίδι τώρα μου είχε πει και ο βενζινάς να δοκιμάσω τη σούπερ, πήγα και το γέμισα και μετά δυστυχώς διαπίστωσα ότι σούπερ η ΕΚΟ έχει μόνο 100 οκτανίων (και έτσι πλήρωσα 10 ευρώ παραπάνω το γέμισμα) ενώ εγώ απλώς ήθελα 98 οκτανίων. 98 οκτανίων ΔΕΝ έχουν πια λέει. Τι ξέρετε για αυτό;

Όσο για τα 100 οκτάνια, στο Astra που έχει κινητήρα χαμηλης συμπίεσης δεν είδα τρομερή διαφορά όπως αναμενόταν, απλά πήγαινε φορτωμένο όπως θα πήγαινε χωρίς βάρος. Πάντως σίγουρα τα 100 δεν τα αξίζει ούτε για ταξίδι.

 

 

Ναι για αυτο που λες για τη συμπιεση δεν εχεις και αδικο Νικολα...

Απο την αλλη οσον αφορα στο θεμα με τα 98 οκτανια και βεβαια υπάρχει βενχινη 98 οκτανιων και ειναι η Super Plus που λεμε...

Ειναι το ενδιαμεσο σταδιο μεταξυ 95 και 100 οκτανιων...Αυτος απλα στο ειπε για να τα τσεπωσει ή επειδη απλά δεν ειχε...ήεπειδη ισως να μην εχει η ΕΚΟ...

 

:worry: :rolleyes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλα αυτοκίνητα καταλαβαίνεις την διαφορά ;)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σχέση το μέγεθος του αυτοκινήτου νομίζω, αλλά ο κινητήρας και συγκεκριμένα το θέμα της συμπίεσης.

 

Πάντως το ότι δεν έχουν super plus στην ΕΚΟ μου το είπε ένας φίλος, στο βενζινάδικο απλά είδα ότι δεν είχαν άλλη ΕΚΟ, επειδή όμως είμαι τακτικός εκεί, θα πάω από αύριο να το διευκρινήσω.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (11 Απρ. 2004 , 18:10)Μερικά βενζινάδικα έχουν λίγες αντλίες....με αποτέλεσμα να πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα στις δύο αυτές βενζίνες....

Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει.....

Οντως μερικα βενζιναδικα και ιδιατερα τα μικρα μεσα στις πολεις εχουν λιγες -οχι ομως αντλιες- αλλα δεξαμενες!! Πλεον υπαρχουν αντλιες που μπορουν να "ρουφανε" καυσιμα απο εως και 6 δεξαμενες επομενως αυτο που μετραει ειναι οι δεξαμενες! Εμεις παντως στα δικα μας εχουμε τα παντα.... :D Οσο για την ελλειψη αμολυβδης 98 οκτανιων αυτο πρεπει να οφειλεται στην EKO που δεν εφοδιαζει τα πρατηρια της με αυτη!! Anyway παιδια V-power rulezzzz!!! Και δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (12 Απρ. 2004 , 19:28)

 

δεν έχει σχέση το μέγεθος του αυτοκινήτου νομίζω, αλλά ο κινητήρας και συγκεκριμένα το θέμα της συμπίεσης.

 

 

όταν λέω μεγάλα ενοώ μεγάλου κυβισμού ;)

 

 

 

Πάντως το ότι δεν έχουν super plus στην ΕΚΟ μου το είπε ένας φίλος, στο βενζινάδικο απλά είδα ότι δεν είχαν άλλη ΕΚΟ, επειδή όμως είμαι τακτικός εκεί, θα πάω από αύριο να το διευκρινήσω.
Μου φένεται περίεργο.....να μην έχει....καλά δεν την ένοιαζε ο ανταγωνισμος?

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (12 Απρ. 2004 , 19:29)

 

Οντως μερικα βενζιναδικα και ιδιατερα τα μικρα μεσα στις πολεις εχουν λιγες -οχι ομως αντλιες- αλλα δεξαμενες!! Πλεον υπαρχουν αντλιες που μπορουν να "ρουφανε" καυσιμα απο εως και 6 δεξαμενες επομενως αυτο που μετραει ειναι οι δεξαμενες! Εμεις παντως στα δικα μας εχουμε τα παντα.... :D Οσο για την ελλειψη αμολυβδης 98 οκτανιων αυτο πρεπει να οφειλεται στην EKO που δεν εφοδιαζει τα πρατηρια της με αυτη!! Anyway παιδια V-power rulezzzz!!! Και δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη...

 

Δεξαμενές ήθελα να πώ ;)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω στον προβληματισμό για τις βενζίνες και τον παράγοντα συνθήκες οδήγησης.

Διαφορετική κατανάλωση έχει το ίδιο αυτοκίνητο όταν κινείται εντός πόλης (1η-2η, ξέρετε...), διαφορετική όταν κινείται στην εθνική οδό με κανονική ταχύτητα, δηλαδή γύρω στις 3.000 στροφές, και διαφορετική με πατημένο το γκάζι στο πάτωμα... ;)

Όπως και να 'χει πάντως, οι ultimate και racing 99+, είναι κορυφαίες ιδιαίτερα για ταξίδια.

Link to comment
Share on other sites

ego eho 3 minicooperakia ke toys vazo otidipote ke travane mia hara.

(ean deite stin drosopoyloy ena camprio mini cooper, min anarotithite poianoy eine)!!!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος philipBRAZIL (13 Απρ. 2004 , 12:00)

 

ego eho 3 minicooperakia ke toys vazo otidipote ke travane mia hara.

(ean deite stin drosopoyloy ena camprio mini cooper, min anarotithite poianoy eine)!!!

 

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλει καμία με 100 ωκτάνια?

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κινητήρας 1800, 150άλογα, ατμοσφαιρικός.

 

Shell V-Power απλή : καμμία σημαντική διαφορά

Shell V-Power Racing 99+ : μικρή έως μεσαία διαφορά

BP Ultimate : σαν Vpower απλή αλλά 100+ χλμ λιγότερη κατανάλωση.

 

Παράδειγμα. Με την απλή V-Power έκανα 270 χλμ σε μικτές συνθήκες οδήγησης. Με την BP Ultimate κάνω 360-370 χλμ.

 

Ωστόσο με την Vpower Racing 99+ γεμίζω στα 50+ Ευρώ , ενώ με την BP Ultimate στα 35+....

 

Για μένα η καλύτερη βενζίνη ήταν η Texaco Clean System. Κρίμα που έφυγε η Texaco από την Ελλάδα.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (13 Απρ. 2004 , 13:08)

 

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλει καμία με 100 ωκτάνια?

 

haha... tha kopei sta 2 to kakomiro. :D

edo to kalokeri eihame paei me ton videomix stin mykono ke ena apogeyma fortosame 3 italides ke akoysame ena kopsimo sto patoma. 2 meres afoy efyge o videomix, moy anoixe stin mesi ke eytihos o vrazilianos gnostos moy poy me filoxenise ixere enan me argon sto nisi ke etsi katafera ke gyrisa. ti 100ara moy les; :cry:

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος philipBRAZIL (13 Απρ. 2004 , 13:40)

 

haha... tha kopei sta 2 to kakomiro. :D

edo to kalokeri eihame paei me ton videomix stin mykono ke ena apogeyma fortosame 3 italides ke akoysame ena kopsimo sto patoma. 2 meres afoy efyge o videomix, moy anoixe stin mesi ke eytihos o vrazilianos gnostos moy poy me filoxenise ixere enan me argon sto nisi ke etsi katafera ke gyrisa. ti 100ara moy les; :cry:

 

Αυτό είναι επικύνδινο...καλύτερα να αλλάξεις αυτοκίνητο...

 

 

PS.Πολύ καλύτερος ο τίτλος

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας κάνει 25.000 χλμ με το Verso μέσα σε 1.5 χρόνο, διαπιστώνω ότι είναι πολύ ευαίσθητο στην κακή βενζίνη. Mετά από προσεκτική εκτίμηση των οικονομικών δεδομένων, έχω καταλήξει να βάζω μισή μισή BP απλή αμόλυβδη + Ultimate 100 φέρνοντας δηλ. τα οκτάνια θεωρητικά στα 97,5. Η αίσθηση είναι ότι έχω +10 ίππους. Με Vpower o κινητήρας πάει καλύτερα από την απλή αμόλυβδη, έχει όμως ένα κενό ως τις 1500 στροφές. Με τη μισή μισή ultimate η απόκριση (δηλ. η ροπή) είναι σαφώς καλύτερη στις 1000-1500rpm και από κει και επάνω ο κινητήρας γεμίζει καλύτερα στο γκάζι. Στο παλιό 8βάλβιδο Fiat TIPO η Ultimate δε δείχνει να προσθέτει τίποτε εκτός από κόστος - συμβουλεύω να αρκεστείτε στην απλή VPower.

Προσοχή όμως ένα άλλο θέμα: μερικοί πρατηριούχοι τώρα που ο κόσμος αρχίζει και καταναλώνει μεγαλύτερες ποσότητες από "ειδικές" βενζίνες το πήραν χαμπάρι και άρχισαν να νοθεύουν την Super αμόλυβδη με απλή. Τι καλύτερος τρόπος να κερδίσεις λεφτά από το να κάνεις την Ultimate ή τη Racing Vpower κοκτέηλ 50-50%;

Πρέπει όλοι να εντείνουμε την πιεση (γράμματα σε περιοδικά, στο υπουργείο Εμπορίου??) για περισσότερο έλεγχο. Είναι απλά αδιανόητο στην Ευρώπη του 2004 να τρέμουμε για νοθεία, για καταστροφή του αυτοκινήτου μας από τον κάθε ελεεινό, *#*#* βενζινά. Δηλ. είναι τόσο δύσκολο να γυρνάνε 5 συνεργεία την ημέρα να παίρνουν δείγματα, να μην τα παίρνουν και να κλείνουν οριστικά τους κλέφτες; Πολλά ζητάμε;

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...