Jump to content

Bενζίνες BP Ultimate/ Vpower/ Eco100/ Vpower Racing 99+


VIDEOMIX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eγώ φίλε μου βάζω την V-Power την απλή την 95άρα και είμαι μια χαρά!

Και απ΄ότι έχω δει δεν έχει τσιμπήσει μεγάλες αυξήσεις...1 άντε 2 βαριά ευρωλεπτά!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι πως όποια και να βάζουμε θα πρέπει να ειναι τουλάχιστον 95 καθαρά οκτάνια και να μην πληρώνουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας. Και δυστηχώς ακούγεται πως η τιμή του βαρελιού πετρελαίου θα φτάσει τα 40 δολάρια αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

ολες οι βενζινες ειναι ιδιες...ολοι παιρνουν απο τα δυλιστηρια Ελευσινας(δεν υπαρχουν κ αλλα),μολις γεμιζουν τα βυτια σφραγιζονται αρα δεν υπαρχουν περιπτωση να βαζουν¨"χημικα".

Επιπλεον δεν υπαρχουν δεξαμενες στις εταιριες..2-3(Περαμα Αθηνας ειναι της shell) ειναι συνολικα κ νομιζω ειναι για τα καραβια.

Mhn sας κοροιδευουν,θεμα μαρκετινκ ειναι κ του βενζινα..

Link to comment
Share on other sites

H BP Ultimate EISAGETAIi ap th Souidia i diplanh xwra (de thimame akrivws,to xw diavasei se periodiko aftokinhtoy)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kage ( 2 Απρ. 2004 , 02:11)

 

ολες οι βενζινες ειναι ιδιες...ολοι παιρνουν απο τα δυλιστηρια Ελευσινας(δεν υπαρχουν κ αλλα),μολις γεμιζουν τα βυτια σφραγιζονται αρα δεν υπαρχουν περιπτωση να βαζουν¨"χημικα".

Επιπλεον δεν υπαρχουν δεξαμενες στις εταιριες..2-3(Περαμα Αθηνας ειναι της shell) ειναι συνολικα κ νομιζω ειναι για τα καραβια.

Mhn sας κοροιδευουν,θεμα μαρκετινκ ειναι κ του βενζινα..

 

οι διαφορες που υπαρχουν,αν υπαρχουν στις χημικες αναλυσεις κτλ ισως ειναι κ θεμα του ιδιοκτητη του βενζιναδικου.

Απλα το θεμα ειναι ποσο συχνα κ ποσο σωστους ελεγχους κανουν η εταιριες στα βενζιναδικα τους.

 

Ας πουμε οτι η bp ultimate k h shell racing 99+(που λεμε οτι μονο αυτες κανουν την διαφορα) ερχονται απο το εξωτερικο,εννοωντας παντα με καραβια αλλιως δεν γινεται.ΜΠορειται να μου πειτε που τα ξεφορτωνουν?ειπαμε οι δεξαμενες ειναι ελαχιστες κ ισως να μην ειναι καν για βενζινη αλλα για πετρελαιο για καραβια κ σιγουρα δεν φτανουν για τα ΙΧ

Link to comment
Share on other sites

To max power se test pou ekane me shell v-power racing,eco kinitron 100 kai bp ultimate me to RX-8,EVO 8 kai WRX kaliteri vgike i BP sto EVO kai WRX kai i eco sto RX-8.

I shell sto Evo eihe 5 aloga ligotera,1 sto WRX kai 2 sto RX-8.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οποιος δεν γνωριζει ας μην γραφει ασκοπα posts με το τι νομιζει και το τι εχει ακουσει...!

Φυσικα και δεν υπαρχουν χημικες αλλαγες στα καυσιμα απο την πλευρα των πρατηριουχων, δεξαμενες καυσιμων υπαρχουν σε αρκετα σημεια στην Ελλαδα (αυτες που εξυπηρετουν την Θεσσ/νικη βρισκονται στο Καλοχωρι Θεσσ/νικης) και η καθε εταιρια εχει τις δικες της. Σε διαφορετικο "συγκροτημα" βρισκονται οι δεξαμενες της EKO, σε διαφορετικο της JETOIL, σε διαφορετικο της SHELL κλπ κλπ...

Πρεπει να ξεκαθαριστουν ορισμενα πραγματακια:

1) Ο καθε πρατηριουχος σχεδον ποτε δεν ερχεται σε επαφη με τα καυσιμα που παραλαμβανει απο το βυτιο (εδω πρεπει να εξαιρεθει η περιπτωση της νοθειας). Λειτουργει απλα ως διαμεσολαβητης μεταξυ των πελατων και των εταιριων πετραιλεοειδων. Τα καυσιμα αποθηκευονται σε υπογειες δεξαμενες και μεσω των αντλιων διοχετευονται στα αυτοκινητα/φορτηγα κλπ!

2)Φυσικα και ολες οι βενζινες δεν ειναι ιδιες! Δεν αποθηκευονται ολες μαζι αλλα οπως προανεφερα η καθε εταιρια (αναφερομαι σε μεγαλες εταιριες οπως SHELL, BP klp) εχουν τις δικες τους δεξαμενες... Δυστυχως δεν γνωριζω ακριβως αν η προσθηκη ολων αυτων των χημικων γινεται πριν η μετα τη μεταφορα των καυσιμων στις δεξαμενες.

3) Ο αριθμος των οκτανιων δεν ειναι παντοτε ο ιδιος. Ας παρουμε για παραδειγμα την Shell V-power Racing 99+ η οποια συμφωνα με την SHELL εχει το λιγοτερο 99 οκτανια ομως μπορει να εχει και 100,101 αναλογα με τις συνθηκες. Αντιστοιχα για την ΒΡ Ultimate που οπως ισχυριζεται η ΒΡ εχει 100 οκτανια αυτος ο αριθμος αντιστοιχει στον μεσο ορο των οκτανιων (μπορει να πεσουν και στα 99,98 η και να ξεπερασει τα 100 ισως και τα 101 αναλογα και παλι με τις συνθηκες) Αυτες οι λεπτομεριες εχουν να κανουν με τα διαφημιστικα τρικ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.

Για οτιδηποτε παραπανω ειμαι εδω για να σας πληροφορησω "εκ των εσω" μιας και ασχολουμε με αυτα σχεδον καθημερινα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη βενζινη οσον αφορα τον λογο ποιοτητα-αποτελεσμα προς την τιμη της θα ελεγα οτι ειναι η V-power της Shell. Ουτε ιδιατερα ακριβη ειναι και κανει και πολυ καλη δουλεια στον τομεα του καθαρισμου του κινητηρα (πιστονια, βαλβιδες κλπ) με αποτελεσμα την καλυτερη λειτουργια του κινητηρα! Αμα τωρα η τσεπη σου αντεχει τα 99+ οκτανια GO FOR IT! Θα δεις διαφορα... ;)
Link to comment
Share on other sites

Anti na agxwnosaste gia 1 oktanio panw ena katw... :p

kalytera dwste bash se poia benzinadika bazete benzinh..

Sthn Ellada ta lamogia einai polla kai olo kai kapoios 8a prospa8hsei na epwfelh8ei eis baros mas adiaforontas gia th zhmia sto amaksi...

 

PROSOXH SE NO8IES KLP... eidika se prathria ths eparxias (kai oxi mono) kai se etairies amfiboloy empistosynhs... (kyr-mitsos oil :p klp)

 

(ki opoios pisteyei oti den no8eyontai klp as allaksei pleyro giati me enoxlei to roxalhto... ;) :whistle: :happy: )

Link to comment
Share on other sites

Kai ego elega oti mesa stin athina den nothevoun alla gia valte venzini stin Kmoil fidipidou kai Kmoil mesogeion katehaki kai deite diafora sto gazi...:mad:
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η πικρή αλήθεια στην χώρα μας είναι οτί πολλοί είναι οι επιτήδειοι πρατηριούχοι που νοθεύουν τη βενζίνη που πουλάνε χωρίς να ελέγχονται... Μετά από πολλές μελέτες σε περιοδικά και μετά από προσωπική εμπειρία, μπορώ να πω ότι οι bp ultimate, eko kinitron, shell v-power racing πραγματικά βοηθούν στην ιπποδύναμη του κινητήρα ακόμα και σε αυτοκίνητα μικρού κυβισμού με λίγα άλογα... βέβαια, έχοντας΄ένα τέτοιο αυτοκίνητο δεν αξίζει να ξοδεύεις τόσα λεφτά για βενζίνη... εγώ προτιμώ την v-power της shell η οποία είναι σχεδόν ίδια σε τιμή με τις άλλες, βοηθάει στην απόδοση του κινητήρα καθώς και στον καθαρισμό του... καλό είναι βέβαια, μία στις δέκα να βάζεις μία απ'τις 3 των 100 οκτανίων...

Toyota Yaris power....

http://www.yarisclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freenow ( 6 Απρ. 2004 , 07:42)

 

mia simbouli zitao!!

se sindiasmo poiotita&timi ti mou sinistate na balo???

egw exw brei 1 fthino benzinadiko kai bazo tin apli unleaded me

0.73eurw.

 

 

dld an balo to v power apo tin shell poso exei to litro???

an einai na pliroso 5-10 lepta parapano apo 0.73 eurw giati oxi!!!

Link to comment
Share on other sites

H αμολυβδη βενζινη εχει γινει ελαφρως πιο ακριβη τις τελευταιες δυο βδομαδες μιας που η τιμη του βαρελιου πλεον εχει ξεπερασει τις τιμες κατα τη διαρκεια της αμερικανικης "επεμβασης" στο Ιρακ. Θα ελεγα οτι μια λογικη τιμη ειναι αυτη της ταξης των 0,77-0,80. Για την V-power υπολογισε 5-10 λεπτακια παραπανω (αναλογα με τα πρατηρια)

Οσο για την νοθεια αυτη στα μεγαλα αστικα κεντρα δεν ειναι ευκολη υποθεση μιας και οι ελεγχοι εχουν ενταθει αρκετα... ;) Στην επαρχια φυσικα τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο ροδινα...!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohnis ( 7 Απρ. 2004 , 02:55)

 

Η πικρή αλήθεια στην χώρα μας είναι οτί πολλοί είναι οι επιτήδειοι πρατηριούχοι που νοθεύουν τη βενζίνη που πουλάνε χωρίς να ελέγχονται... Μετά από πολλές μελέτες σε περιοδικά και μετά από προσωπική εμπειρία, μπορώ να πω ότι οι bp ultimate, eko kinitron, shell v-power racing πραγματικά βοηθούν στην ιπποδύναμη του κινητήρα ακόμα και σε αυτοκίνητα μικρού κυβισμού με λίγα άλογα... βέβαια, έχοντας΄ένα τέτοιο αυτοκίνητο δεν αξίζει να ξοδεύεις τόσα λεφτά για βενζίνη... εγώ προτιμώ την v-power της shell η οποία είναι σχεδόν ίδια σε τιμή με τις άλλες, βοηθάει στην απόδοση του κινητήρα καθώς και στον καθαρισμό του... καλό είναι βέβαια, μία στις δέκα να βάζεις μία απ'τις 3 των 100 οκτανίων...

 

 

Να συμφωνησω οτι εχω κι εγω δει διαφορα με τις βενζινες πολλων οκτανιων...

Βαζω στανταρ Shell V-Power δεν λυπαμαι τα λεφτα για κατι που μου κραταει καθαρο τον κινητηρα,αυξανει και λιγο την αποδοση...

 

Βαζω και Ultimate αλλα μια προτιμηση προς την Shell δεν την κρυβω...Τι Tifosi θα ημουν αλλωστε... :p

 

Εγω βαζω 1 στα 4-5 γεμισματα V-Power Racing.... :whistle: :lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Σε δέκα πρατήρια shell που ξέρω σε Θεσσαλονίκη και Καβάλα οι τιμές της V-power είναι 0.79-0.84... Σχετικά μικρή η διαφορά με την απλή αμόλυβδη, αλλά μεγάλη η σιγουριά για την ποιότητα της βενζίνης...

Toyota Yaris power....

http://www.yarisclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog ( 9 Απρ. 2004 , 09:02)

 

Παιδιά τι προτείνετε στο νέο αβένσις 1800cc?

Ποια βενζίνη?

Ευχαριστώ :)

 

 

Φιλε μου ο,τι καλύτερο μπορεις να διαθεσεις τοσο το καλύτερο....

Εγω εχω επιλεξει οπως σου ειπα και πρωτυτερα,V-Power και μια στα 4 ή 5 γεμισματα να βαζω και την Racing... :rolleyes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πατέρας μου βάζει συνέχεια την V-Power 99+....

 

Τι λέτε....

Είναι αμαρτία τόσα λεφτά ή αξίζει τον κόπο?

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...