Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Thanks ρε φίλε, απλά είναι 37 σελίδες και δεν βγάζω άκρη πως να κάνω sign μια εφαρμογή (αν το λέω σωστά...)

Έδωσα το ΙΜΕΙ της συσκευής μου και το mail μου για (αν κατάλαβα καλά) να μου στείλουν ένα αρχείο .cer το οποίο θα τοχρησιμοποιώ όταν θέλω να κάνω sign μια εφαρμογή. Το πως θα το κάνω αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί και ψάχνομαι εδώ και πολλές ώρες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη :)

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το Ultimate Voice Recorder το οποίο αναφέρεται πιο πάνω, ΑΝ κάποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο να ασχολήθεί λίγο με αυτό, ας με κατατοπίσει κι εμένα, μπας και το εγκαταστήσω πλήρες στο τηλέφωνο...

Πάντως στη demo version που έχω βάλει δείχνει να μη λειτουργεί καλά για το E51.

Όποια βοήθεια δεκτή!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks ρε φίλε

Τίποτα φίλε tipota.

απλά είναι 37 σελίδες και δεν βγάζω άκρη πως να κάνω sign μια εφαρμογή (αν το λέω σωστά...)

 

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις 37 σελίδες. Μόνο ένα πόστ. Το 1ο στο θέμα Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2

 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το Ultimate Voice Recorder το οποίο αναφέρεται πιο πάνω, ΑΝ κάποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο να ασχολήθεί λίγο με αυτό, ας με κατατοπίσει κι εμένα, μπας και το εγκαταστήσω πλήρες στο τηλέφωνο...

Πάντως στη demo version που έχω βάλει δείχνει να μη λειτουργεί καλά για το E51.

Όποια βοήθεια δεκτή!

Ευχαριστώ

Μεχρι να βγάλεις άκρη με την υπογραφή εφαρμογών, γιατί δεν δοκιμάζεις τα προγράμματα που είναι έτοιμα υπογεγραμμένα;

 

SmartphoneWare Best CallRecorder V1.02

Private Call And Sms Guard v3.20

Call Recorder Pro 1.10

Killer Mobile Total Recall 2.02

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατά κάποιο τρόπο τα κατάφερα να εγκαταστήσω το Ultimate Voice Recorder και ολόκληρο, όχι το demo, το θέμα είναι άλλο τώρα...

Πάλι δεν μπορεί να ηχογραφήσει κλήση, πατάω για να ηχογραφήσει και κλείνει στο 1 δευτερόλεπτο... Γιατί ρε παιδιά;;; Μήπως δεν κάνει για το Ε51 η συγκεκριμένη εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Μη κολλάς με το Ultimate Voice Recorder. Μπορεί να μην παίζει σωστά στο Ε51. ΔΟκίμασε τα άλλα που σου προτείνω. Έβαλα για δοκιμή το 1ο και το 3ο απο την πάνω τετράδα και λειτουργούσαν χωρίς κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα πριν λίγο από το Πλαίσιο στα 299€ + μια 2GB MicroSD (άλλα 15€). Ελπίζω να μην απογοητευτώ, αν και από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι κινητάρα!
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα πριν λίγο από το Πλαίσιο στα 299€ + μια 2GB MicroSD (άλλα 15€). Ελπίζω να μην απογοητευτώ, αν και από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι κινητάρα!

 

Εχεις καποιο link της καρτας που πηρες ? Μ'ενδιαφερει να δω σε τι ταχυτητα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Μη κολλάς με το Ultimate Voice Recorder. Μπορεί να μην παίζει σωστά στο Ε51. ΔΟκίμασε τα άλλα που σου προτείνω. Έβαλα για δοκιμή το 1ο και το 3ο απο την πάνω τετράδα και λειτουργούσαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ξέρεις τι γίνεται; Θέλω ένα πρόγραμμα με ηχογράφηση συνομιλίας ΧΩΡΙΣ το ενοχλητικό μπιπ που κάνει ενώ ηχογραφείς και αυτό το έχει ΣΙΓΟΥΡΑ το Ultimate Voice Recorder. Υπάρχει κάποιο άλλο το οποίο δεν έχει αυτόν τον ενοχλητικό ήχο όταν ηχογραφείς μια συνομιλία;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται; Θέλω ένα πρόγραμμα με ηχογράφηση συνομιλίας ΧΩΡΙΣ το ενοχλητικό μπιπ που κάνει ενώ ηχογραφείς και αυτό το έχει ΣΙΓΟΥΡΑ το Ultimate Voice Recorder. Υπάρχει κάποιο άλλο το οποίο δεν έχει αυτόν τον ενοχλητικό ήχο όταν ηχογραφείς μια συνομιλία;

 

Απ'ότι ξέρω το Killer Mobile Total Recall 2.02, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο link της καρτας που πηρες ? Μ'ενδιαφερει να δω σε τι ταχυτητα δουλευει.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=923745

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο link της καρτας που πηρες ? Μ'ενδιαφερει να δω σε τι ταχυτητα δουλευει.

 

φιλε μ πολυ καλη καρτα&ταχυτατη ειναι η sandisk premium.αυτη εχω παρει εγω-στα 2giga-&εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.βεβαια ειναι λιγο ακριβη,στα 25-30 ευρω,αλλα ο,τι πληρωνεις παιρνεις..;);)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ πολυ καλη καρτα&ταχυτατη ειναι η sandisk premium.αυτη εχω παρει εγω-στα 2giga-&εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.βεβαια ειναι λιγο ακριβη,στα 25-30 ευρω,αλλα ο,τι πληρωνεις παιρνεις..;);)

 

Χμμμ...απο που την πηρες αυτη ?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω το Killer Mobile Total Recall 2.02, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Λοιπόν το δοκίμασα αυτό, κάνει αυτό το μπιπ κάθε περίπου 18 δευτερόλεπτα αλλά νομίζω ότι το κάνει μόνο στο τηλέφωνο μου και όχι στο άλλο τηλέφωνο (αυτό που συνομιλώ), μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;

 

Στο επίσημο site λέει τα εξής:

Not all devices support the default "best" method of recording the call without the beep tone, if you hear the beep, or the program only records a couple seconds of the call, please try using the "Good" and "Low" Sound Quality settings (3rd edition only)

 

Μήπως αυτό σημαίνει ότι κάποιοι που με παίρνουν θα ακούνε το μπιπ ενώ κάποιοι άλλοι όχι; Και αυτό που λέει για good and low sound quality settings τι είναι;

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λέει για good and low sound quality settings τι είναι;

Σημαίνει η ποιότητα της ηχογραφημένης συνομιλίας σε τι επίπεδο θα πρέπει να βάλεις σε πείπτωση που έχεις τα συμπτώματα που σου γράφει....

(if you hear the beep, or the program only records a couple seconds of the call, please try using the "Good" and "Low" Sound Quality settings (3rd edition only))

Μήπως αυτό σημαίνει ότι κάποιοι που με παίρνουν θα ακούνε το μπιπ ενώ κάποιοι άλλοι όχι;

Δεν πιστεύω ότι σημαίνει κάτι τέτοιο απλά καλό θα είναι να κάνεις δοκιμή με κάποιον για επιβεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει η ποιότητα της ηχογραφημένης συνομιλίας σε τι επίπεδο θα πρέπει να βάλεις σε πείπτωση που έχεις τα συμπτώματα που σου γράφει....

(if you hear the beep, or the program only records a couple seconds of the call, please try using the "Good" and "Low" Sound Quality settings (3rd edition only))

 

Δεν πιστεύω ότι σημαίνει κάτι τέτοιο απλά καλό θα είναι να κάνεις δοκιμή με κάποιον για επιβεβαίωση...

 

Μάλιστα. Πρώτ' απ' όλα σε ευχαριστώ και όλους όσους έχουν βοηθήσει.

Λοιπόν, στο Good quality ακούγεται το μπιπ κάθε 2 δευτερόλεπτα, στο Low δεν ακούγεται καθόλου, αλλά η ποιότητα ηχογράφησης είναι χάλια!

Τώρα, το δοκίμασα και με σταθερό και με κινητό (στο Best Quality - εκεί που κάνει μπιπ στο δικό μου κάθε περίπου 18 δευτερόλεπτα) και δεν ακούγεται (στα άλλα) αυτο το μπιπ. Λογικά τώρα όποιος και να με παίρνει δεν θα το ακούει, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε δοκιμάη και πες μας με ποιές ρυθμίσεις τελικά σου δούλεψε.

 

Δεν το έχω δουλέψει το πρόγραμμα αλλά διάβασα οτι είναι οτ μοναδικό που μπορεί να κάνει εγγραφή συνομιλίας χωρίς μπίπ. Βάλε όλες τις πιθανές ρυθμίσεις και ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε δοκιμάη και πες μας με ποιές ρυθμίσεις τελικά σου δούλεψε.

 

Δεν το έχω δουλέψει το πρόγραμμα αλλά διάβασα οτι είναι οτ μοναδικό που μπορεί να κάνει εγγραφή συνομιλίας χωρίς μπίπ. Βάλε όλες τις πιθανές ρυθμίσεις και ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

 

Λοιπόν, όπως είπα και πιο πάνω, με Best Quality ακούγεται κάθε 18 δευτερόλεπτα το μπιπ, με good κάθε 2 δευτερόλεπτα και με low κάθόλου αλλά χάλια ποιότητα ηχογράφησης. Το θέμα είναι ότι αυτό το μπιπ, κατά πάσα πιθανότητα δεν το ακούει ο συνομιλητής. Και όλα αυτά αν το έχεις στο auto recording δηλαδή να ηχογραφούνται όλες οι κλήσεις (ή μόνο οι εισερχόμενες, μόνο οι εξερχόμενες αναλόγως πως θα το ρυθμίσει ο καθένας), γιατί αν δεν το βάλεις στο auto recording και ηχογραφείς μόνο όποτε θες εσύ (με παρατεταμένη πίεση του πράσινου ακουστικού που απαντάμε) δεν ακούγεται κανένα μπιπ! Εγώ εκεί το έχω βάλει και με βόλεψε...

Τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο προβληματάκι :) Το έβαλα στο usb για να πάρω τα αρχεία (που ηχογράφησα) και βρίσκω μέσα μόνο το πρώτο και αυτό δεν παίζει κιόλας! Το ψάχνω, αν γνωρίζει κάτι κάποιος άλλος και μπορεί να με βοηθήσει, ευχαρίστως :)

 

EDIT: Λοιπόν αυτό που κάνω για να τα περάσω και στο pc, τελίκά, είναι να κάνω δεξί κλικ σε κάθε αρχείο και copy to gallery και πάει στο gallery, στο sound clips απ' όπου και τα παίρνω και τα περνάω στο pc.

 

Και κάτι άλλο άσχετο: Το έχω βάλει να φορτίσει τώρα, είναι η 2η του φόρτιση, πειράζει αν το αφήσω ανοιχτό και το πειράζω λιγάκι;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...απο που την πηρες αυτη ?

 

http://www.photoagora.gr/index.php?target=products&product_id=32743

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4386

 

την έχω αγοράσει και εγώ από τον Κατερέλο (2ο λινκ) και είναι πολύ καλή..:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω οτι το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό αλλά επειδή θέλω να δώσω το Ν73 και να πάρω το Ε51 θέλω να ρωτήσω αν ο ήχος του ραδιοφώνου και των mp3 είναι στην ίδια ένταση και ποιότητα με το Ν73.

Ευχαριστώ πολύ.

 

@Φίλε mirror εσύ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ασημι το εχει βρει κανεις?ξερετε αν το ασημι ειναι λιγοτερο ποιοτικο απο το μαυρο?εννοω αν ειναι πιο ευαισθητο σε γρατζουνιες.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ασημι το εχει βρει κανεις?ξερετε αν το ασημι ειναι λιγοτερο ποιοτικο απο το μαυρο?εννοω αν ειναι πιο ευαισθητο σε γρατζουνιες.

 

πηρα τηλεφωνο σε ΟΛΑ τα νοκια club στην αθηνα&στον πειραια,&τελικα το βρηκα μονο ενα τελευταιο κομματι στο αιγαλεω...

αλλα τα καταφερα

παρε &εσυ,δεν εχεις να χασεις τιποτα.απλως σε ασημι φερνουν πολυ λιγα κομματια&γινονται αναρπαστα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρω οτι το τηλέφωνο είναι επαγγελματικό αλλά επειδή θέλω να δώσω το Ν73 και να πάρω το Ε51 θέλω να ρωτήσω αν ο ήχος του ραδιοφώνου και των mp3 είναι στην ίδια ένταση και ποιότητα με το Ν73.

Ευχαριστώ πολύ.

 

@Φίλε mirror εσύ τι λες?

 

Σαν συσκευή, κατά την άποψή μου, το Ε51 είναι πολύ ανώτερο απο το Ν73. Πολύ πιο γρήγορο στο μενού, στην εκκίνηση, φοβερή - παρόλο που είναι μικρή - οθόνη, κορυφαίο πληκτρολόγιο, Wi-Fi, πάρα πολύ καλή αναμονή και ίσως είναι η πιο εύχρηστη series 60 συσκευή που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

 

Αλλά όλα έχουν να κανουν με τις ανάγκες του κάθε χρήστη. Αν θέλεις ένα κινητό με καλή κάμερα, ξέχνα το Ε51. Η κάμερά του είναι πολύ μέτρια, δεν έχει αυτόματη εστίαση και φλάς, κάτι που σημαίνει οτι τραβάς φωτο μόνο αν υπάρχουν πολύ καλές συνθήκες φωτισμού. Σε εσωτερικούς χώρους οι φωτο είναι κάτω του μετρίου.

 

Όσον αφορά την μουσική,το Ε51 έχει πολύ μεγάλο προβάδισμα λόγω του προτύπου A2DP. Χρησιμοποιώ το stereo bluetooth Nokia BH-500 και η απόδοση μουσικής είναι καταπληκτική, τουλάχιστον για τα γούστα μου.

 

Και το ραδιάκι, μια χαρά είναι.

 

Το καλό με το Ε51 είναι οτι του βάζεις οτι ακουστικά θέλεις χάρις στη θύρα 2,5". Τον αντάπτορα 2,5" σε 3,5" τον προμηθεύτηκα απο Nokia Shop με χρέωση 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η θήκη για το κινητό που είχα παραγγείλει απο το ebay uk. Πρόκειται για μια krussel δερμάτινη. Μου κόστισε 15Ε με τα μεταφορικά, είναι σχεδιασμένη ακριβώς για το ε51, όπως δείχνει και η εικόνα στο εξώφυλο της συσκευασίας και αγγαλιάζει ακριβώς το κινητάκι.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η θήκη για το κινητό που είχα παραγγείλει απο το ebay uk. Πρόκειται για μια krussel δερμάτινη. Μου κόστισε 15Ε με τα μεταφορικά, είναι σχεδιασμένη ακριβώς για το ε51, όπως δείχνει και η εικόνα στο εξώφυλο της συσκευασίας και αγγαλιάζει ακριβώς το κινητάκι.

 

Εμένα λόγω ενός προβλήματος μου την έστειλε εχθές (ενώ την είχα παραγγείλει από την προηγούμενη Πέμπτη), τώρα δεν ξέρω πότε θα την έχω στα χέρια μου (αλήθεια πότε περίπου λέτε να την έχω στα χέρια μου; ), αλλά την περιμένω πως και πως γιατί, τουλάχιστον απ' όσα βλέπω στις φωτογραφίες, πρέπει να του πηγαίνει πολύ. Όχι τίποτα άλλο αλλά το κινητό είναι αρκετά λεπτό για τα γούστα μου. Με τη θήκη δεν "γεμίζει" κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει πως την έστειλε την προηγούμενη Τετάρτη και ήρθε σήμερα (Παρασκευή) οπότε υπολόγισε. Έχε υπόψιν ότι ήρθε με απλό ταχυδρομείο σαν φάκελος και μάλιστα τον είχαν ανοίξει αλλά ευτυχώς δεν την πήραν!

 

Όπως έγραψα και παραπάνω αγγαλιάζει ακριβώς το τηλέφωνο και έχει ένα τμήμα στο πίσω μέρος όπου πατάει το multidapt κλιπ και κρύβει και την κάμερα. Μια και θέλω να το βάζω στην τσέπη σκέφτομαι να το ξηλώσω γιατί δίνει τσάμπα πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει πως την έστειλε την προηγούμενη Τετάρτη και ήρθε σήμερα (Παρασκευή) οπότε υπολόγισε. Έχε υπόψιν ότι ήρθε με απλό ταχυδρομείο σαν φάκελος και μάλιστα τον είχαν ανοίξει αλλά ευτυχώς δεν την πήραν!

 

Όπως έγραψα και παραπάνω αγγαλιάζει ακριβώς το τηλέφωνο και έχει ένα τμήμα στο πίσω μέρος όπου πατάει το multidapt κλιπ και κρύβει και την κάμερα. Μια και θέλω να το βάζω στην τσέπη σκέφτομαι να το ξηλώσω γιατί δίνει τσάμπα πάχος.

 

Επειδή δεν έχω πάρει ποτέ θήκη για κινητό, αυτό το διάφανο πλαστικό που έχει (κάτι τέτοιο δεν έχει; ) στα πλήκτρα και στην οθόνη δεν εμποδίζει να δεις καθαρά τουλάχιστον την οθόνη; Δε θα βρομίζει εύκολα αυτό κιόλας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...