Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Παιδιά, μια ερώτηση. Μετά από φορμάτ είχα στήσει πολύ προσεκτικά το μηχάνημα(τις ρυθμίσεις, όλα τα προγράμματα κλπ κλπ...)και είχα πάρει αντίγραφα ασφαλείας με το πρόγραμμα της νόκια. Αν κάνω πάλι φορμάτ και επαναφέρω το αντίγραφο ασφαλείας εκείνο, το τηλέφωνο δεν θα είναι όπως ακριβώς τότε;και ως προς τις ρυθμίσεις και ως προς τα προγράμματα και ως προς τις ρυθμίσεις των προγραμμάτων;;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλα τα μέλη!

 

Παρατήρησα ότι μέσα στο forum αλλά και γενικότερα υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση όσον αφορά το τι είναι και το τι κάνει ο δείκτης SAR.

 

Ο SAR (Ειδικός ρυθμός απορρόφησης) είναι μια τιμή που εκφράζει το μέγιστο ρυθμό με τον οποίο το ανθρώπινο σώμα μπορεί να απορροφήσει την ενέργεια που προέρχεται από την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (ραδιοκύματα) που εκπέμπει το κάθε κινητό. Η λέξη κλειδί εδώ είναι το "μέγιστο". Η μέτρηση του SAR δηλαδή γίνεται με το κινητό κολλημένο στο αυτί και ανοιχτά WiFi, Bluetooth, 3G, GPRS/EGPRS, GSM/WCDMA κτλ. Για κάποιον που έχει την καλή συνήθεια να μιλάει με handsfree ο δείκτης SAR δεν έχει κανένα νόημα.

 

Επίσης μετρήσεις του SAR για το E51 σε δίκτυο GPRS1900 με όλα τα υπόλοιπα (WLAN, 3G κτλ) κλειστά δείχνουν 0.96 W/kg (Ευρωπαϊκός δείκτης) ενώ σε δίκτυο GSM850 μόνο 0.622 W/kg.

 

Αν και συνήθως η ακτινοβολία του WiFi δεν αυξάνει παρά ελάχιστα τον SAR, στο Ε51 η τοποθέτηση της κεραίας WiFi έχει γίνει σε τέτοιο σημείο (κοντά στο αυτί) που η ενεργοποίηση του WLAN αυξάνει αρκετά το δείκτη, ο οποίος να μην ξεχνάμε ότι επηρρεάζεται αρκετά από τη γεωμετρία της συσκευής και την τοποθέτηση των εξαρτημάτων (κεραιών) μέσα σε αυτή. Άρα άλλη μια συμβουλή είναι κρατήστε κλειστό το WLAN όταν μιλάτε (το ίδιο -αν δε σας χρειάζεται- και το 3G)!

 

Τώρα πιο γενικά χρειάζεται να αναφερθεί ότι ο δείκτης SAR σχετίζεται με τις σημερινές μας γνώσεις μόνον με τις επιπτώσεις της θερμότητας που προκαλούν τα ραδιοκύματα στον ανθρώπινο ιστό (hxxp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Cellphone_head_sar_1.png). Αυτό σημαίνει πως είναι λάθος ή δεν έχει επίσημα αποδειχτεί ότι ο δείκτης SAR έχει σχέση με την εμφάνιση του καρκίνου, αλλαγές της εγκεφαλικής δραστηριότητας, διαταραχές στον ύπνο, πονοκεφάλους. Φυσικά όλα αυτά είναι αρνητικές επιπτώσεις που μάλλον έχουν τα κινητά στην υγεία μας αλλά καμία επίσημη έρευνα δεν τα έχει συσχετίσει με τον δείκτη SAR.

 

O δείκτης απλά θέτει κάποια όρια που δε θα πρέπει να ξεπεράσουν οι εταιρείες ώστε να μη συμβεί αύξηση της θερμοκρασίας του ιστού (hxxp://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health#Thermal_effects) και με τα όρια που υπάρχουν τουλάχιστον για αυτό είμαστε ασφαλείς με οποιαδήποτε τιμή κάτω του ορίου.

 

Φυσικά δεν έχω σκοπό να καθησυχάσω κανέναν ότι η χρήση του κινητού είναι ασφαλής. Προσωπικά πιστεύω πως η χρήση του κινητού μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, αλλοιώσεις της εγκεφαλικής δραστηριότητας, διαταραχές στον ύπνο, πονοκεφάλους κτλ απλά δεν έχει μελετηθεί ακόμη με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει αυτό και σίγουρα ο δείκτης SAR δεν περιγράφει κάτι τέτοιο.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post!

 

Υ.Γ.: Αν μετά από όλα αυτά ο angel123 σκέφτεται να δώσει το κινητό σε καλή τιμή ΠΑΡΤΕ το! Εγώ έχω ήδη ένα...

 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αυτές για το SAR και τις μετρήσεις με κλειστό το WAN, 3G κτλ. Όμως προκύπτουν από κάποια επίσημη πηγή που μπορείς να παραθέσεις; (π.χ. manual, επίσημο website, etc)?

Πραγματικά με έχει προβληματίσει και μένα το υψηλό SAR αυτού του πολύ λειτουργικού κινητού σε σημείο που έχω αναβάλλει (προς το παρόν) την αγορά του.

 

Sorry, αν σε κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπήρχε ένα ρώσσικο site με τις μετρήσεις που λέω αλλά τώρα δεν είναι πια online. Είναι το hxxp://home.relline.ru/~maxstorm/nokia51/

Είχε μέσα πολύ αναλυτικές μετρήσεις σε pdf αρχεία. Ουσιαστικά έκανε το κινητό φύλλο και φτερό. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τα αρχεία παρά μόνο τις μετρήσεις που βρήκα από το επίσημο forum της Nokia (hxxp://discussions.nokia.ie/discussions/board?board.id=communicators)

 

Αν κάποιος έχει πάει στο site παλιότερα και έχει κρατήσει τα pdf ας τα ανεβάσει. Είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

 

παιδια ψαχνω μια θηκη ζωνης για το τ/φ αυτο κατα προτημηση απο ελλαδα,και κατι ακομη αν υπαρχει καποιο bluetooth το οποιο να εχει οθονη και να εμφανιζει τον αριθμο που σε καλει???αυτα .......

Link to comment
Share on other sites

Για το bluetooth ρωτησε στο αναλογο θεμα :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=75258

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υποτίθεται ότι αν πάρω ένα BT GPS με το wi-fi του κινητού θα μπορέσω να ανανεώσω τους χάρτες του κινητού απο την εγκατεστημένη εφαρμογή την οποία έχω ήδη χρησιμοποιήσει αλλά δεν έχω ανανεώσει ακόμα. Και κατι σημαντικό, το Ε51 μπορει και πως να κάνει αναβάθμιση λογισμικού ΟΤΑ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να είμαστε 100% ακριβεις, οχι, δεν κάνει ΟΤΑ (over the air FW update, δηλαδή μέσω data κλήσης) ....

 

αλλά κάνει ΟΤΙ (Over the Intenet FW update, δηλαδή μέσω WiFi) που είναι ΠΟΛΥ καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα φίλε μου αλλά δεν μου αναλύεις τον τρόπο με τον οποίο είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί. Δεν έχω βρει μεχρι στιγμής ανάλογη επιλογή στο μενού του εκτός αν δεν έψαξα καλά..
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, δεν βρήκα κάτι χρήσιμο στο site της Nokia, πέραν του ότι λέει να χρησιμοποιήσεις USB καλωδιο...:blink: με το Nokia Software Updater.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα φίλε μου αλλά δεν μου αναλύεις τον τρόπο με τον οποίο είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί. Δεν έχω βρει μεχρι στιγμής ανάλογη επιλογή στο μενού του εκτός αν δεν έψαξα καλά..

Για αναβάθμιση μέσω internet υπάρχει μόνο ο κλασσικός τρόπος του NSU. Περισσότερα μπορείς να δεις εδώ.

 

 

αλλά κάνει ΟΤΙ (Over the Intenet FW update, δηλαδή μέσω WiFi) που είναι ΠΟΛΥ καλύτερα....

Μέσω WiFi...;:confused:

Δεν νομίζω πως γίνεται τέτοιο πράγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα έχει ρωτηθεί ξανά αλλά με μια αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι.

 

Σε παλιότερα κινητά που είχα όταν κάποιος έστελνε ένα SMS ενώ είχα το κινητό κλειστό, όταν το λάμβανα έγραφε στα στοιχεία του μηνύματος την ώρα αποστολής.

 

Στο Ε51 παρατήρησα το παράλογο να γράφει στα στοιχεία την ώρα που ανοίγω κάθε φορά το κινητό. Δηλαδή δε γράφει την ώρα που μου το έστειλαν αλλά την ώρα που το έλαβα.

 

Πως γίνεται να το αλλάξω αυτό γιατί π.χ. αν κάποιος πιάσει φωτιά στις 2 το βράδυ και μου στείλει SMS "Βοήθεια! Καίγομαι!", γιατί εγώ που θα ξυπνησω στις 11 το πρωί να το δω και να μην ξέρω αν θα σπεύσω για βοήθεια ή αν έχει ήδη γίνει στάχτες οπότε να μην ανησυχήσω;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... δυστυχώς.

Πρόκειται για γενικό bug της Series 60 3rd Edition και περιλαμβάνει και άλλες συσκευές, δεν είναι μόνο το E51.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό, εκτός από το να περιμένεις μια αναβάθμιση η οποία θα το λύνει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό, εκτός από το να περιμένεις μια αναβάθμιση η οποία θα το λύνει.

Ή να μην το κλείνεις ποτέ ;)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω παρατηρήσει και με το Ν73 αλλά και σε άλλα κινητά που έχουμε στο σπίτι της νόκια ακόμα και σε παλιότερα μοντέλα. Άγνωστο γιατί δεν το διορθώνουν ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

παίδες καμία γραμματοσειρά που να κάθεται καλά έχετε βρεί?

όχι απλά να παίζει, να κάθεται και καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

ήθελα να ρωτήσω για το 3G και το wifi.

Προς το παρόν δεν θέλω να χρησιμοποιώ ιντερνετ απο βονταφονε και να μην χρεώνομαι τίποτα σχετικά με αυτά. Ιντερνετ θέλω να χρησιμοποιώ μόνο μέσω wifi όπου υπάρχει. πρόσεξα όμως ότι πολλές φορές χάνει τη σύνδεση μέσω wifi (χωρίς να έχω μετακινηθεί) και προσπαθεί να συνδεθεί μέσω βόνταφονε. Βρήκα ένα σημείο που εμφανίζει συνδέσεις κ μπορώ να διαγράψω τις συνδέσεις βονταφονε (λιβε, 3g κλπ). Υπάρχει τρόπος απλά να τα απενεργοποιήσω αυτά (και να μην τα σβήσω) έτσι ώστε αν τα χρειαστώ αργότερα να μπορώ να τα επανενεργοποιήσω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@xkorakidis

Πρώτα απ' όλα, τα αποθηκευμένα σημεία πρόσβασης (είτε Vodafone είτε WiFi) που έχεις στη συσκευή σου τα βρίσκεις στις Ρυθμίσεις > Σύνδεση > Σημεία πρόσβασης.

 

Μήπως η συσκευή σου είναι Vodafone Live; Ρωτάω διότι μου κάνει εντύπωση πως προσπαθεί να συνδεθεί μέσω του δικτύου όταν για κάποιο λόγο αποσυνδεθεί από το WiFi access point...

Να τα απενεργοποιήσεις δεν γίνεται.

Μπορείς να πας στις Ρυθμίσεις του Ιστού και στο Γενικές > Σημείο πρόσβασης να επιλέξεις Ερώτηση πάντα.

 

 

Αν τα διαγράψεις, να διαγράψεις μόνο το σημείο πρόσβασης που χρησιμοποιεί για να μπει στο internet και όχι όλα διότι δεν θα μπορείς να λαμβάνεις/στέλνεις MMS, οπότε προσοχή!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω αν είναι λιβε, δεν νομίζω μιας κ το πήρα από το πλαίσιο. Το μόνο που βρήκα σχετικά με βονταφονε είναι κάποιο μενού μέσα στις ρυθμίσεις (βονταφονε μενου που έχει επιλογές για υπηρεσίες κλπ).

Το έβαλα ερώτηση πάντα, ελπίζω να ισχύει για όποτε αποσυνδέεται και να μην αρχίσω πχ ένα κατέβασμα με wifi και στο ενδιάμεσο να συνδεθεί με βονταφονε :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Πρόσφατα αγόρασα το ΝΟΚΙΑ Ε51 ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά εχω ενα πρόβλημα οταν συνδέομαι στο ιντερνετ σε σελίδες οπως το youtube η to skai .gr γενικά οτι site εχει σχέση με βίντεο δεν μου τα εμφανίζει εμφανίζει μεν την εικόνα τους αλλά οταν πατάω enter για να τρέξει το βίντεο δεν το παίζει.

χρησιμοποίησα εκτος απο τον δικο του Browser που εχει και το opera mini αλλα τίποτα!

μήπως χρειάζεται καποίο ειδικό plugin?

όποιος μπορεί ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Πρόσφατα αγόρασα το ΝΟΚΙΑ Ε51 ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά εχω ενα πρόβλημα οταν συνδέομαι στο ιντερνετ σε σελίδες οπως το youtube η to skai .gr γενικά οτι site εχει σχέση με βίντεο δεν μου τα εμφανίζει εμφανίζει μεν την εικόνα τους αλλά οταν πατάω enter για να τρέξει το βίντεο δεν το παίζει.

χρησιμοποίησα εκτος απο τον δικο του Browser που εχει και το opera mini αλλα τίποτα!

μήπως χρειάζεται καποίο ειδικό plugin?

όποιος μπορεί ας βοηθήσει...

Αν εννοείς ό,τι δεν μπορείς να δεις τα flash βίντεο απλά θα χρειαστείς να κάνεις εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα που υποστιρίζει και παίζει flash βίντεο, όπως είναι το emTube ή το mobitubia κτλ. Για πιο πολλές πληροφορίες δες και στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2 - Μέρος ΙΙ. Αυτά τα προγράμματα μπορείς να τα βρεις στο xxxxxxxxxx

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@ANDRE2006

 

Έτσι είναι τα πράγματα, όπως τα λέει ο stendor.

Ας ελπίσουμε πως σε μελλοντική αναβάθμιση να ενσωματώσουν το Flash Lite 3 ώστε να μπορεί να γίνει αναπαραγωγή του βίντεο κατευθείαν από τον Ιστό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετρήσεις του SAR για το E51 σε δίκτυο GPRS1900 με όλα τα υπόλοιπα (WLAN, 3G κτλ) κλειστά δείχνουν 0.96 W/kg (Ευρωπαϊκός δείκτης) ενώ σε δίκτυο GSM850 μόνο 0.622 W/kg.

1) Το 0.96 W/kg και το 0.622 W/kg είναι οι μετρήσεις SAR;

2) Αν ναι, για να επιτύχουμε το μικρότερο (0.622 W/kg) το αλλάζουμε από: Εργαλεία - Ρυθμίσεις - Τηλέφωνο - Δίκτυο - Λειτουργία δικτύου - GSM;

(Εκεί έχει 3 επιλογές: Διπλή λειτουργία, UMTS, GSM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...