Jump to content

Πρωτοετείς στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας


livtylerfan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To 2o εξαμηνο ποτε περιπου αρχιζει?
μεσα φεβρουαριου.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και στο Ηλεκτρονικης Χανιων εχουμε ηλεκτρονικη φυσικη. Καθε ΤΕΙ και καθε μαθημα ουδεμια σχεση εχει στη δυσκολια του με οποιοδηποτε αλλο. Αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα. Ενας καθηγητης να αλλαξει το μαθημα μπορει να γινει το πιο ευκολο ή το πιο δυσκολο της σχολης με χαρακτηριστικη ευκολια. Οποτε αν δε σου πουν οι παλιοι στη σχολη σου, ακρη δε θα βγαλεις. Και απο θεμα παρακολουθησης, στο τει μου δεν εχω παρακολουθησει ουτε ενα μαθημα μετα τους πρωτους ενα-δυο ψαρωτικους μηνες και τα εχω περασει ολα με παλια θεματα, αντιγραφη, σκονακια, σημειωσεις και ουτε 1 λεπτα διαβασμα σε κανενα απο αυτα...

 

Επειδή είμαι στο ίδιο τμήμα άσε τις ιστορίες και τα παραμύθια για όσους διαβάζουν το forum.

Μπορώ να σου πω 8-9 μαθήματα που δε γίνεται να τα περάσες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στο ίδιο τμήμα άσε τις ιστορίες και τα παραμύθια για όσους διαβάζουν το forum.

Μπορώ να σου πω 8-9 μαθήματα που δε γίνεται να τα περάσες έτσι.

 

Πες μου τα μαθηματα να το συζητησουμε. Γιατι το υφακι ομως? Δεν προτεινω σε ολους να κανουν οτι εκανα εγω. Ετσι τα περασα ομως. Δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τα μαθηματα να το συζητησουμε. Γιατι το υφακι ομως?

 

Eντάξει sorry για το ύφος του post μου,αλλά στα forum γενικά γράφουν αρκετοί υπερβολές.

Αν πήγες 4-5 φορές να δώσεις το καθένα και πέρασες και 5 στο erasmus τότε γίνεται.

Δεν έχει σημασία να το δώσουμε συνέχεια,γιατί θα μιλάμε για μια συγκεκριμένη σχολή και θα είμαστε offtopic

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει sorry για το ύφος του post μου,αλλά στα forum γενικά γράφουν αρκετοί υπερβολές.

Αν πήγες 4-5 φορές να δώσεις το καθένα και πέρασες και 5 στο erasmus τότε γίνεται.

Δεν έχει σημασία να το δώσουμε συνέχεια,γιατί θα μιλάμε για μια συγκεκριμένη σχολή και θα είμαστε offtopic

 

Σωστα τα ειπες τωρα φιλε μου.

 

Δεν ηθελα να τονισω το "τα περασα ολα χωρις να παρακολουθησω". Αλλα να δειξω οτι δε βγαζεις ακρη αν δεν εισαι μεσα στα πραγματα. Παλι θα δωσω δικο μου παραδειγμα. Τα 6 πρωτα εξαμηνα ειχα περασει συνολικα μονο 10 μαθηματα και αυτα ηταν τα περισσοτερα εργαστηρια. Στη συνεχεια αυτο που αλλαξα ηταν να βρω παλια θεματα, σημειωσεις κτλ, και οχι να παρακολουθησω. Σιγουρα οποιος παρακολουθει εχει περισσοτερες πιθανοτητες να περασει το μαθημα. Πολυ περισσοτερες.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενα υποθετικο σεναριο(για εσας) στο οποιο θα ηθελα τις απαντησεις σας:

(ακολουθει σεντονι)

εστω οτι ειστε καθηγητης σε καποιο τμημα με πρωτοετεις.

ολα καλα κατα την διαρκεια της χρονιας,με μοναδικη παραφωνια την ασεβεια ορισμενες φορες των φοιτητων(μιλανε δυνατα την ωρα του μαθηματος,γκρινιαζουν για το οτι πρεπει να διαβασουν κτλ κτλ)

ερχεται ο καιρος που πρεπει να γραψουν στο μαθημα σας.βαζετε 10 ερωτησουλες πολλαπλης επιλογης (για να τους βοηθησετε να παρουν την βαση καθως δεν περιμενετε και πολλα) και 2 θεματα αναπτυξης.

την ωρα της εξετασης,πατε απο φοιτητη σε φοιτητη (σε ολους ανεξαιρετως) και σφυριζετε 2-3 σωστες απαντησεις.

να διευκρινιστει πως ο καθε φοιτητης εχει διαφορετικα θεματα.μερικες απο τις ερωτησεις επαναλαμβανονται σε ολους τους φοιτητες ΑΛΛΑ με μπερδεμενη την σειρα των απαντησεων(δλδ στην ιδια ερωτηση στον ενα φοιτητη η σωστη απαντηση ειναι το Β , σε αλλον το Δ, σε αλλον το Α κοκ)

παρα τις πολλες παρατηρησεις σας συνεργαζονται μεταξυ τους(χωρις να γνωριζουν ωστοσο την μπερδεμενη σειρα των απαντησεων, αλλα γνωριζοντας πως ο καθε ενας εχει διαφορετικα θεματα)

αποτελεσμα?

κατω απο την βαση ειναι το 16%

γυρω στην βαση(αλλα πανω απο αυτη) 16%

αρκετα πανω απο την βαση αλλα οχι αριστα 45%

αριστα 23%

 

φοιτητες παραπονουνται στον ανωτερο σας, καλειστε κατω, δειχνετε τα γραπτα και εξηγειτε.

ο ανωτερος σας καταλαβαινει πως δε μπορουσατε να κανετε κατι διαφορετικο(οταν καποιος σου γραψει 4 σωστα απο 10 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης, δεν μπορεις να του δωσεις σωστα πανω απο 4)

 

ως εδω οκ.

την επομενη μερα γραφουν σε αλλο μαθημα στο οποιο συμμετεχετε κι εσεις μαζι με καποιο συναδελφο σας.

δινετε τα θεματα (κοινα αυτη την φορα).

παλι ξεκινουν συνεργασιες τις οποιες ομως κοβετε χωρις πολλα πολλα.

ο συναδελφος σας (ο οποιος συνηθως κανει χαβαλε στο μαθημα και γενικοτερα εχει την ταση να ειναι ο "καλος" της ιστοριας) λεει ΟΛΕΣ τις σωστες απαντησεις(για 2-3 ποτε δε γινεται θεμα)

αποτελεσμα : ολοι οι φοιτητες γραφουν αριστα,με εξαιρεση εναν που γραφει λιγο πιο πανω απο την βαση(για αγνωστους λογους)

 

ερωτηση:

τι κανετε τωρα για να μην εκτεθειτε εσεις?να σημειωθει πως δε σας νοιαζει να βαλετε χαμηλη ή υψηλη βαθμολογια.εσεις αλλωστε δε κερδιζετε τιποτα απο αυτο.

αυτο που σας ενδιαφερει ειναι τα παιδια αυτα να μαθουν 5 πραγματα και οχι να λενε ανοησιες(οπως στα γραπτα της προηγουμενης ημερας)

επισης αναμεσα στα παιδια,υπαρχουν ορισμενα που κυνηγουν την υποτροφια.τους γραφουμε και δεν αναγνωριζουμε την προσπαθεια τους?

τελος δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη απο το 4 καποιος να παει στο 20.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καταρχάσ ειμαι καινουριος στο φορουμ και σας καλησπερίζω απο άρτα!

μολις τελειωσα τις πανελλαδικές και απότι φαινεται πιανψ τη σχολη που παντα ηθελα(πολιτικος μηχανικος)αλλα μονο στην ξανθη και μονο με θαυμα βολο.μου λενε ομωσ οτι στην ξανθη δεν ειναι ωραια η φοιτητικη ζωη,δεν εχει γυναικες και λοιπα...ειμαι σε μεγαλο διλημμα.σκεφτομαι να μη δηλωσω εκει και να παω τοπογραφος θεσσαλονικη.οποιαδηποτε γνωμη και βοηθεια θα ηταν αποδεκτη. σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχάσ ειμαι καινουριος στο φορουμ και σας καλησπερίζω απο άρτα!

μολις τελειωσα τις πανελλαδικές και απότι φαινεται πιανψ τη σχολη που παντα ηθελα(πολιτικος μηχανικος)αλλα μονο στην ξανθη και μονο με θαυμα βολο.μου λενε ομωσ οτι στην ξανθη δεν ειναι ωραια η φοιτητικη ζωη,δεν εχει γυναικες και λοιπα...ειμαι σε μεγαλο διλημμα.σκεφτομαι να μη δηλωσω εκει και να παω τοπογραφος θεσσαλονικη.οποιαδηποτε γνωμη και βοηθεια θα ηταν αποδεκτη. σας ευχαριστω :)

 

γιατι δεν εχει γυναικες αδερφε η ξανθη?

μην κανεις το εγκλημα να πας σε σχολη δευτερης επιλογης μονο και μονο για την πολη...

αν κανεις κατι τετοιο αντε πεσε καλυτερα απο το γεφυρι σας... :D

(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ - ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ...)

Edited by jpsih
Link to comment
Share on other sites

καταρχάσ ειμαι καινουριος στο φορουμ και σας καλησπερίζω απο άρτα!

μολις τελειωσα τις πανελλαδικές και απότι φαινεται πιανψ τη σχολη που παντα ηθελα(πολιτικος μηχανικος)αλλα μονο στην ξανθη και μονο με θαυμα βολο.μου λενε ομωσ οτι στην ξανθη δεν ειναι ωραια η φοιτητικη ζωη,δεν εχει γυναικες και λοιπα...ειμαι σε μεγαλο διλημμα.σκεφτομαι να μη δηλωσω εκει και να παω τοπογραφος θεσσαλονικη.οποιαδηποτε γνωμη και βοηθεια θα ηταν αποδεκτη. σας ευχαριστω :)

 

Συγνώμη κιόλας αλλά να αφήσεις το επάγγελμα που θέλεις να σπουδάσεις επειδή εκεί που θα πας δεν έχει γυναίκες, είναι ότι πιο άκυρο έχω ακούσει. Και ποιός σου είπε ότι δεν έχει κοπέλες η Ξάνθη; Επειδή είναι Πολυτεχνική σχολή; Και στην τελική και η Ξάνθη να μην έχει πολλές κοπέλες, έχει η Κομοτηνή! Μισή ώρα δρόμος είναι! Πετάγεσαι για ένα καφεδάκι Κομοτηνή και γνωρίζεις όσες κοπέλες θες!

 

Η φοιτητική ζωή στην Ξάνθη είνα όπως θα είναι σε οποιαδήποτε επαρχιακή πολή. Σίγουρα δεν τη συγκρίνω με Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά μια χαρά θα περάσεις. Γενικότερα τώρα με την Εγνατία οι αποστάσεις έχουν μικρύνει πάρα πολύ, σε μισή ώρα από Ξάνθη είσαι Καβάλα, σε μία ώρα είσαι Αλεξ/πόλη...η Θεσσαλονίκη δίπλα είναι επίσης. Και βόλτες θα κάνεις και εκδρομές πολλές έχεις να πας...μην το σκέφτεσαι! Εννοείται ότι αν πιάνεις τη βάση για Πολιτικούς Μηχανικούς να πας εκεί, και όχι Τοπογράφους...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε φίλε αυτό θα κοιτάξεις δηλαδή?Ναι καταλαβαίνω ότι κουράστηκες για να πετυχεις τον στόχο σου και ίσως θέλεις λίγο να ξεσαλώσεις παραπάνω αλλά αυτό δεν λέει απραίτητα κάτι.Ναι σίγουρα δεν έχει πολλές κοπέλες αλλά και τι να λέει αυτό.Άλλωστε κάποια πράγματα έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις.Στην τελική σε 6-7 χρόνια (γιατί σε 5 αποκλείεται αν τελίωσεις:p)θα σε ρωτάνε ΤΙ σπούδασες όχι ΠΟΥ σπούδασες.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε ξάνθη και αν σε θέλει θα τη βρεις τη κοπελιά ;)

υγ. διάβαζα αυτα που γράφτηκαν πριν καιρό σε αυτο το θέμα και θα ήθελα να πω 2-3 πράγματα σε όποιον/οποία διαβάζει το θέμα μιας και τα πήγε οκ στις πανελλήνιες και αναρωτιέται το μέλλον του σε αει-ατει....

1)η καραμέλα που έλεγαν ολοι μεχρι τώρα περάστε στη σχολή και αραξτε απλά δεν ισχύει!εκτός αν κάποιος θέλει να γίνει αιώνιος φοιτητής.θέλει διάβασμα.

2)τώρα αν πρέπει να παρακολουθήτε μαθήματα είναι δίκη σας απόφαση.προσωπικα δεν τα παρακολουθώ ΑΛΛΑ συζητώ με αλλά παιδιά, καθηγητές και ψάχνω σημειώσεις από παντού και αν μπορώ πηγαίνω στα επαναληπτικά.βέβαια για να καταφέρω να γράψω για εμένα χρειάζεται περισσότερο διάβασμα από έναν που παρακολουθεί το μάθημα αλλά είναι επιλογή μου.άρα πηγαίνετε για μάθημα αν μπορείτε και δεν χάνετε βέβαια υπάρχουν και κάποια μαθήματα που αναγκαστικά πρέπει να τα παρακολουθήσετε γιατί αλλιώς δεν περνάτε μιας και δεν καταλαβαίνετε.τέλος!

3)αν νομίζατε ότι το λύκειο που είσασταν ήταν μπ*****λο τότε στη τριτοβάθμια θα αλλάξετε γνώμη(πως λέμε κάθε πέρσι και καλύτερα; )

αλλά υπάρχει και περισσότερος χαβαλές, μεγαλύτερες παρέες και καλές εκπτώσεις ααα ανοίγει και το μυαλουδακι...

καλή τύχη!

 

υγ.2 αααα 666!!

Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις αποπσεις μαγκες.δεν θα απερριπτα φυσικα τη σχολη απλωσ ειχα μπει σε σκεψεισ γιατι με οσους εχω μιλησει αυτο μου ειπαν να μην παω εκει... τεσπα,αλλωστε εχω κανει και σχεδια γι αυτη τη δουλεια εχω ενα μπαρμπα μηχανικο που θα με βοηθησει πολυ =)
Link to comment
Share on other sites

Στη Ξανθη θα περασεις πολυ ωραια, αν δεν εμενα στη Θεσσαλονικη η επομενη επιλογη μου θα ηταν σιγουρα η Ξανθη.
Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σ αρεσει, συμφωνω κι εγω, μη κοιταξεις τη πολη

Το επαγγελμα θα το χεις 1 ζωη ενω απο τη πχ Ξανθη σε 5-6 χρονια θα φυγεις

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα την πέμπτη βγήκε νέα εγκύκλιος και μας είπανε στο τει ότι ακυρώθηκε η β εξεταστική και στους παλιούς φοιτητές , ενώ στους πρωτοετής ίσχυε ήδη. Ξέρει κανείς περισσότερα;. Μας είπε ότι δεν μπορούμε να δηλώσουμε τα μαθήματα ξανά που κόπηκαμε και τα δίνουμε τον σεπτέμβριο και το επόμενο εξάμηνο πόσες ώρες μπορούμε να δηλώσουμε εάν έχουμε κοπεί σε μαθήματα που είναι αλυσίδες και μη. Επίσης τι γίνεται με τα εργαστήρια; εάν κοπείσ; μέχρι προτείνωσ οποίος κοβότανε στο εργαστήριο το έδινε το επόμενο εξάμηνο τώρα τι γίνεται ;. Το δηλώνουμε το επόμενο έτος; . Ακούστηκε ότι θα έχουμε κάτι σαν δεύτερη εξεταστική για τα άτομα που έχουνε κοπεί στα εργαστήρια. Αν γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο ας με ενημερώσει διότι έσκασε σαν βόμβα η συγκεκριμένη εγκύκλιος και μας έχουνε κοπεί τα πόδια από το Ανχος και την αγωνία για την εξεταστική ...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...