Jump to content

Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;


johnney
 Κοινοποίηση

Σε ποια πόλη θα προτιμούσατε να ζήτε?  

156 members have voted

  1. 1. Σε ποια πόλη θα προτιμούσατε να ζήτε?

    • ΑΘΗΝΑ
    • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Το μόνο καλύτερο στην Αθήνα είναι ότι έχει περισσότερα μέρη να βγείς ,μετρό και περισσότερη εργασία.

 

Κατα τ'άλλα για τον .........τσο.

 

Ακόμη στη Σαλόνικα έρχονται όλα πρώτα.

ΌΛες οι μόδες απο εδώ ξεκινάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Volo pshfises giati apo ekei eisai!:p

Μουαχαχα, νταξει βάλε Ναύπλιο, εκεί θα κολλήσουμε τώρα;

Απλά ψηφίζω τις μικρές όμορφες πόλεις. Στηρίζω την περιφέρεια.:p

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα βέβαια, δε συμβαίνει αυτό που συνέβη στην περίπτωσή σου.

 

Συνήθως όταν τα παιδιά περάσουν σε σχολή στην πόλη που ζουν - και τουλάχιστον μέχρι κάποια ηλικία - μένουν με τους γονείς τους για διάφορους (κυρίως βέβαια οικονομικούς) λόγους. Και εγώ Αθήνα πέρασα, Αθήνα μένω (και είναι όντως μια χαρά πόλη, δεν την αλλάζω με τίποτα) και σπουδάζω, αλλά το να μείνεις μόνος σου - εκτός και αν έχεις δικό σου σπίτι κάπου στην Αθήνα - είναι αντιοικονομικό. Μόνο νοίκι, φαγητά, λογαριασμοί και ποτά (:p) πάει ο μισθός!

Nαι, η αλήθεια είναι ότι έμενα (και μένω ακόμα) σε δικό μου σπίτι, δεν πλήρωνα ενοίκιο. Και πάλι μπορείς να το θεωρήσεις αντιοικονομικό καθώς για ένα άτομο το σπίτι είναι μεγάλο και θα μπορούσα να το νοικιάζω και να μένω σε ένα μικρότερο, εξασφαλίζοντας έτσι και άλλο ένα εισόδημα, αλλά...

Xαίρω πολύ, αν βάλουμε και τα προάστια τότε και εγώ Αθήνα ψηφίζω!:p

 

Εννοείται πως όταν μιλάμε για Αθήνα, δεν εννοούμε μόνο το κέντρο. Και όταν μιλάμε για προάστια της Αθήνας δεν μιλάμε μόνο για Εκάλη, Κηφισιά, Φιλοθέη, Ψυχικό, Γλυφάδα και Βουλιαγμένη (γιατι από ότι κατάλαβα υπονοήθηκε θέμα οικονομικό). Αλλά και στο κέντρο υπάρχουν φθηνές περιοχές και ακριβές περιοχές. Εγώ προσωπικά προτιμώ να μένω στο κέντρο (και αυτό κάνω!).

 

Γενικά η Αθήνα είναι μια χαρά πόλη, προσωπικά δεν την αλλάζω με τίποτα. Έχει κυριολεκτικά τα πάντα (για αγορές, διασκέδαση, εργασία κ.λ.π καθώς και συγκοινωνίες). :happy:Και υπάρχουν περιοχές, τόσο στο κέντρο όσο και στα προάστια που είναι πολύ ωραίες. Επίσης, αναφέρθηκε ότι η Αθήνα δεν έχει θάλασσα, δηλαδή ο Πειραιάς και όλη η παραλιακή τι είναι?:wacko:

 

Το μόνο κακό σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη είναι ότι δεν είναι καθόλου μαζεμένη. Αλλά όποιος ξέρει, βρίσκει αυτό που ψάχνει. Επίσης άλλο ένα αρνητικό είναι ότι οι "καλές" περιοχές είναι αρκετά ακριβές για ένα φοιτητή...:(

 

Με λίγα λόγια, είναι η πρωτεύουσα, με ότι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται. Όσο για αυτές τις κόντρες Αθηναίων-Θεσσαλονικιών (οι οποίες έχω την εντύπωση ότι τροφοδοτούνται κυρίως από τους Θεσσαλονικείς, σπάνια έχω ακούσει Αθηναίο να μιλάει άσχημα για τη συμπρωτεύουσα) μόνο ανωριμότητες μπορούν να θεωρηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτές τις κόντρες Αθηναίων-Θεσσαλονικιών (οι οποίες έχω την εντύπωση ότι τροφοδοτούνται κυρίως από τους Θεσσαλονικείς, σπάνια έχω ακούσει Αθηναίο να μιλάει άσχημα για τη συμπρωτεύουσα) μόνο ανωριμότητες μπορούν να θεωρηθούν.

Αν και δεν υποστηρίζω καμία κόντρα, αυτός που έχει αδικηθεί τροφοδοτεί συνήθως τις κόντρες. Ο Αθηναίος έχει λόγο να μιλήσει άσχημα για τη θεσ/κη;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν υποστηρίζω καμία κόντρα, αυτός που έχει αδικηθεί τροφοδοτεί συνήθως τις κόντρες. Ο Αθηναίος έχει λόγο να μιλήσει άσχημα για τη θεσ/κη;

 

Ενώ ο Θεσσαλονικιός έχει λόγο να μιλήσει άσχημα για την Αθήνα? Αν θεωρεί ότι η πόλη του έχει αδικηθεί, ας διαμαρτυρηθεί για το κράτος, αλλά η Αθήνα και οι Αθηναίοι τι φταίνε? Είπαμε εμείς ποτέ π.χ να γίνουν εδώ έργα και να μη γίνουν στη Θεσσαλονίκη? Έλεος πια...:O

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ο Θεσσαλονικιός έχει λόγο να μιλήσει άσχημα για την Αθήνα? Αν θεωρεί ότι η πόλη του έχει αδικηθεί, ας διαμαρτυρηθεί για το κράτος, αλλά η Αθήνα και οι Αθηναίοι τι φταίνε? Είπαμε εμείς ποτέ π.χ να γίνουν εδώ έργα και να μη γίνουν στη Θεσσαλονίκη? Έλεος πια...:O

 

+2192874573875. Απο Θεσ/νικιους εχω ακουσει(επειδη καταγομαι απο εκει κοντα) πολλες φορες "πως ζειτε εσεις εκει στην Αθηνα;" περιφρονητικα, ενω το αντιθετο σπανια εχω δει να συμβαινει, και οπως ειπε ο Bored και παρεθεσα εμεις τι φταιμε;:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απογοητεύομαι να διαβάζω τη φράση "δεν την αλλάζω με τίποτα" (ειδικά από συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα περίμενα κάτι παραπάνω :worry:).

Πως είναι δυνατόν κανείς να λέει κάτι τόσο απόλυτο είτε για τη μία είτε για την άλλη πόλη που κατατάσσονται ανάμεσα στις χειρότερες να ζει κανείς στην Ευρώπη :(

 

Εξάλλου, έχετε ζήσει και στις δύο (όχι να έχετε περάσει σαν τουρίστες αλλά να έχετε actually ζήσει) για να βγάλετε συμπέρασμα, ή έστω σε οποιαδήποτε άλλη ώστε να λέτε δεν την αλλάζω με τίποτα?

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν τόσο μαζόχες άνθρωποι που την βρίσκουν να ζουν μες τη βρωμιά, το νέφος και τη κίνηση.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, λίγο άκυρη δεν είναι η ερώτηση και η δημοσκόπηση; Εννοώ πως στη δημοσκόπηση όσοι έχουν απαντήσει έχουν χωριστεί σε Αθηναίους και Σαλονικιούς...ο καθένας ψηφίζει την πόλη του! Όσον αφορά στην ερώτηση σου...δεν καταλαβαίνω...αφού πέρασες ΑΠΘ, ε Θεσσαλονίκη θα πας! Μια χαρά φοιτητική ζωή έχει απ' ό,τι έχω ακούσει από φίλους..και όταν τελειώσεις σπουδές με το καλό κατεβαίνεις Αθήνα ή τέλος πάντων αποφασίζεις τότε (που ξέρεις μπορεί να είσαι μαζί με καμιά Θεσσαλονικιά και να αποφασίσετε να μείνετε πάνω, δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή!)

 

Οπότε πραγματικά δεν καταλαβάινω την ερώτηση..εκτός αν σκέφτεσαι να ξαναδώσεις μηχανογραφικό ή να ξαναδώσεις πανελλήνιες! Έχεις πιθανότητες να περάσεις Αθήνα τότε; Πολλά παίζουν..μπορεί να έχεις ανάγκη να φύγεις μακριά από γονείς κτλ και να ζήσεις φοιτητική ζωή..μπορεί πάλι να είσαι από τους τυχερούς που και με γονείς μες στο σπίτι είσαι ΟΚ. It's your choice, after all! Ζύγισέ τα, μη ρωτάς κάποιους από ένα φόρουμ :)

 

(πιστεύω να βοήθησα...)

 

μεταγραφη για αθηνα / ηθελα να διαμορφωσω αποψη, μια πολη μπορει να τη μαθεις ή ζώντας σ'αυτην για πολυ καιρο ή ακουγοντας απο αλλους. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πολλοι ανθρωποι αισθανονται πιο καλα αν ζουνε σε ενα οικειο περιβαλλον, και ας ειναι βρωμικο...

 

στην αγγλια προτιμαω να μενω στο Winchester (επαρχεια της νοτιας αγγλιας) παρα να μενω στο Λονδινο, γιατι εκει μεγαλωσα και εκει αισθανομαι ανετος και ωραιος... στο λονδινο πηγαινω για Σ/Κ...

 

το ιδιο και για την Αθηνα... εχω μεινει και στο κεντρο μικρος, αλλα και σε προαστιο (κεντρικο προαστιο, θα ελεγα) και παρολο που το θεωρο κωλοχωρι (ελεος, ειναι ο μικροτερς δημος της αθηνας και η καθε κουτσομπολα ξερει με ποιον βγηκες χθες) ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Άρα? Καλύτερα να μείνεις εκεί που σ'αρέσει γιατί έτσι έχεις μάθει.

 

Και η γιαγιά μου μένει σε ένα κ@λοχώρι του κερατά, σε ένα σπίτι που βαράει διάλυση με την τουαλέτα στο δίπλα χωριό, αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Βέβαια αυτή είναι 78 :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

πολλοι ανθρωποι αισθανονται πιο καλα αν ζουνε σε ενα οικειο περιβαλλον, και ας ειναι βρωμικο...

 

στην αγγλια προτιμαω να μενω στο Winchester (επαρχεια της νοτιας αγγλιας) παρα να μενω στο Λονδινο, γιατι εκει μεγαλωσα και εκει αισθανομαι ανετος και ωραιος... στο λονδινο πηγαινω για Σ/Κ...

 

το ιδιο και για την Αθηνα... εχω μεινει και στο κεντρο μικρος, αλλα και σε προαστιο (κεντρικο προαστιο, θα ελεγα) και παρολο που το θεωρο κωλοχωρι (ελεος, ειναι ο μικροτερς δημος της αθηνας και η καθε κουτσομπολα ξερει με ποιον βγηκες χθες) ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Ε τότε ρε johney γιατί άνοιξες αυτό το θέμα και το συζητάμε 4 σελίδες;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απογοητεύομαι να διαβάζω τη φράση "δεν την αλλάζω με τίποτα" (ειδικά από συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα περίμενα κάτι παραπάνω :worry:).

Πως είναι δυνατόν κανείς να λέει κάτι τόσο απόλυτο είτε για τη μία είτε για την άλλη πόλη που κατατάσσονται ανάμεσα στις χειρότερες να ζει κανείς στην Ευρώπη :(

 

Εξάλλου, έχετε ζήσει και στις δύο (όχι να έχετε περάσει σαν τουρίστες αλλά να έχετε actually ζήσει) για να βγάλετε συμπέρασμα, ή έστω σε οποιαδήποτε άλλη ώστε να λέτε δεν την αλλάζω με τίποτα?

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν τόσο μαζόχες άνθρωποι που την βρίσκουν να ζουν μες τη βρωμιά, το νέφος και τη κίνηση.

Αυτο που ειπε καποις παραπανω για την οικειοτητα.

 

Σου την δινει ειπαμε ε; ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, λοιπον!:p:p:p:p

 

Εγω θα ηθελα να μενω σε ενα ιγκλου λοιπον, σοβαρα. Στην Αλασκα.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν τόσο μαζόχες άνθρωποι που την βρίσκουν να ζουν μες τη βρωμιά, το νέφος και τη κίνηση.

 

Aν για να έχω τα πάντα σε διασκέδαση, αγορές, δουλειά, και γενικά να είμαι σε μία πόλη με ζωή (και αναφέρομαι και στις δύο που συγκρίνουμε) πρέπει να ανέχομαι το νέφος και τη κίνηση, θα το ανεχτώ. Αλλιώς θα πήγαιναμε όλοι σε χωριά να μείνουμε.

 

Επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό σίγουρα και οι δύο πόλεις είναι αρκετά υποδεέστερες. Από εκεί και πέρα, στη Θεσσαλονίκη έχω μείνει για 2 εβδομάδες, προφανώς δεν μπορώ να έχω καθαρή άποψη. Αλλά αυτό το χαρακτηριστικό της πιο "μαζεμένης" πόλης σε σχέση με την Αθήνα είναι και αυτό που με ενοχλεί... Και σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι τις ανοησίες του τύπου ότι η Αθήνα σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη είναι χάλια...

 

Προσωπικά, αν είναι να μείνω στην Ελλάδα, εννοείται ότι δεν αλλάζω την Αθήνα με τίποτα. Όπως είπα και παραπάνω είναι η πρωτεύουσα, με ότι θετικά και αρνητικά έχει αυτό. Επειδή όμως ζώ από τότε που γεννήθηκα στην Αθήνα και την ξέρω καλά, μπορώ και ανακαλύπτω τις ομορφιές της. Εξάλλου τα βασικά αρνητικά στοιχεία που συγκεντρώνει η Αθήνα, παρουσιάζονται και στη Θεσσαλονίκη (καυσαέριο, κίνηση κ.λ.π).:O

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε καποις παραπανω για την οικειοτητα.

 

Σου την δινει ειπαμε ε; ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, λοιπον!

 

Εγω θα ηθελα να μενω σε ενα ιγκλου λοιπον, σοβαρα. Στην Αλασκα.:happy:

 

1. Δεν είπα ποτέ "μου την δίνει". Δεν είναι του επιπέδου μου:worry::p

2. All i'm saying is, keep your minds open (and your zips closed :p )

3. http://img408.imageshack.us/img408/821/allthecomfortsofhomesu0.th.jpg :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, φοιτητες δοξα το θεω απο την επαρχια εχουμε πολλους εδω.:happy:

 

Εγώ ξέρω αρκετούς πάντως. Και φοιτητές και περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις κτλ.

Δε βλέπω το λόγο του να μην ισχύει και το ανάποδο. Καθένας έχει διαφορετικά γούστα και προταιρεότητες.

 

Φυσικά και οι περισσότεροι καταλήγουν στην Αθηνα αντί της Θεσσαλονίκης, απλά είθισται την Αθηνα οι φοιτητές να τη διαλέγουν για διαφορους λόγους (καλύτερα πανεπιστήμια, πιο εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση κτλ) και όχι τόσο επειδή γουστάρουν την Αθηνα σαν Αθηνα.

 

Συμβαίνει κι αυτό, αλλα όχι στον ίδιο βαθμό με τη Θεσσαλονίκη πιστεύω. Για να δώσω ένα παράδειγμα από το δικό μου κλάδο, στη Θεσσαλονίκη θα πας όχι γιατί γουστάρεις το Πα.Μακ αλλα γιατί γουστάρεις στην Θεσσαλονίκη ενώ ο φοιτητής της AΣOEE διάλεξε πρώτα AΣOEE και δευτερευόντως Αθηνα ;)

 

@gmac +0.5 το αλλο 0.5 το αφηνω γιατι αμα μου ελεγαν Αγγλια ή Αθηνα θα ελεγα Αθηνα με τα χιλια :lol:

 

Loool. Πάντως είτε το πιστεύεις είτε όχι, εγώ θα διάλεγα Αγγλία. Βεβαια εσύ έχεις το Portsmouth στο μυαλό σου για αυτό το λες αυτό :p:p:D

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη είναι πολύ καλύτερα,γιατί παρέχει τις δυνατότητες μιας μεγάλης πόλης(βλέπε¨διασκέδαση,υπηρεσίες κτλ)και επίσης δεν είναι τόσο "μάζα" όπως είναι στην Αθήνα.Δηλαδή δεν είναι τόσο μεγάλες οι αποστάσεις και μπορέι κανείς να βρεί εύκολα τον συνφοιτητη του,χωρίς να χρειάζεται να κάνει 10 km με το μετρό.

Link to comment
Share on other sites

παροτι Αθηναιος με συμφεροντα στην Αθηνα και δικό του σπίτι εκεί, η Θεσσαλονικη στην οποια κατοικώ εδω και 2 χρόνια είναι ιδανική τοσο για τον οικογενειρχη όσο και για τον ελευθερο.. Πολύ πιο ανθρωπινη , καλυτερη σε τιμες και κοστο ζωης αλλά και με περισοτερες επιλογες για ταξίδια το weekend... Το μονο κακό που βρικω δεν ειναι ουτε το κυκλοφοριακό ουτε η ελλειψη μετρό...αλλά η έλειψη IQ σε ορισμενους κατε ευφημισμό Μακεδόνες που λογο ποδοσφαιρικών πεπιθησεων εχουν αναγαγει σε επιστήμη την σπίλωση και απαξίωση σε οτιδήποτε Αθηναϊκό απο ΙΧ με αθηναϊκες πινακιδες μεχρι την Βουλή και το πολιτευμα.... Το τελευταιο που ακουσα και με εξοργισε αφανταστα ηταν απο καποιον να λεει ενω καιγοταν ολη η Ελλάδα ¨Θα χαρει να καουν ολα απο την Λαρισα και κάτω¨...
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω ότι η αθήνα έχει όλα τα θετικά και τα αρνητικά της συμπρωτεύουσας, αλλά από εκεί και πέρα επειδή πολλά λέγονται ότι οι αθηναίοι κάνουν σαν τρελοί και τρέχουν ακόμα και στις κυλιόμενες :lol::lol:, εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα ανθρωπων και όχι πόλης... για παράδειγμα εγώ που δεν είμαι γενικά αγχώδης και στην αθήνα που είμαι δεν τρέχω στις κυλιόμενες ακόμα και αν βιάζομαι!!! δεν θα προλάβω αυτό το τρένο, θα έρθει άλλο σε δυο λεπτά, και τι έγινε;;;

πιστεύω όμως ακράδαντα ότι αυτά που κοροιδεύουν μερικοί θεσσαλονικείς θα τα κάνουν σε χειρότερο βαθμό από τους αθηναίους... ας γίνει με το καλό το μετρό και ελάτε να τα ξαναπούμε ποιοι θα τρέχουν στις κυλιόμενες!!!! :wacko::wacko::wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

και τρέχουν ακόμα και στις κυλιόμενες :lol::lol:

 

Νόμιζα ότι δεν μπορείς να "τρέξεις" στις κυλιόμενες ακόμα και να θες γιατί οι Αθηναίοι δεν έχουν μάθει να στέκονται μονο από τη μια μεριά και σε μπλοκάρουν :p

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι δεν μπορείς να "τρέξεις" στις κυλιόμενες ακόμα και να θες γιατί οι Αθηναίοι δεν έχουν μάθει να στέκονται μονο από τη μια μεριά και σε μπλοκάρουν :p

 

Ότι έχει γίνει πρόοδος έχει γίνει...αλλά μερικοί εξακολουθούνε να κάθονται στα αριστερά.Στο Σύνταγμα γίνεται χαμός.Αλλάζει γραμμή και είναι και πολλοί φοιτητες....τρέχουν,σπρώχνονται,χαμμός...:blink::blink::blink:

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gmac kai opoios allos uposthrizei me kleista ta matia oti ta kalutera panepisthmia ths elladas einai sthn A8hna:

Eidate kamia sovarh aksiologhsh mexri twra(pera apo thn hlithia lista me ta 500 panepisthmia tou kosmou poy lamvanontai upopsin parametroi opws to megethos twn panepisthmiwn) pou na leei oti ta panepisthmia ths A8hnas einai kalutera apo ths 8essalonikis h ths Krhths h ths Patras h twn Iwanninwn?:O

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...