Jump to content

Αll about Kymco


likoyrgos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγα σημερα και ρωτησα για εξατμιση και μου ειπαν να βαλω η sebring η motorsport..

μου λενε οτι αν βαλω protech δεν θα γεμιζει ο σωληνας και οτι ειναι για παραπανω χιλιοστα...

sebring kai mtorosport τις συχενομε σαν εξατμισεις...τι να κανω:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kkoletsis:Καθολου.

marioslol:Φιλε protech βαλε και αστους να λενε.Καταρχην,75cc δεν ειπες οτι εχεις το Jetix? μια χαρα θα εισαι,ακου δεν θα γεμιζει η εξατμιση λενε:lol:

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα προβληματα συνεχιζονται εχθες μου πεταξε τον πισω πυρο της μηχανης με καμια 80χλμ και επαθα και λαστιχο

 

πρεπει να φταιει το τριξιμο γιατι δεν μου εχει αφησει βιδα, οχι στο λαστιχο!

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα προβληματα συνεχιζονται εχθες μου πεταξε τον πισω πυρο της μηχανης με καμια 80χλμ και επαθα και λαστιχο

 

πρεπει να φταιει το τριξιμο γιατι δεν μου εχει αφησει βιδα, οχι στο λαστιχο!

grigoriso δεν εισαι ευχαριστημενος με το μηχανακι?οταν λες παιδες τα προβληματα συνεχιζονται πρεπει να χες πολλα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

marioslol:Μια χαρα εισαι:).Αν θες πες μας λιγα λογια για το Jetix θετικα - αρνητικα στοιχεια που ειδες πανω του,οδηγικη συμπεριφορα.Για να ενημερωνουμε τους μελλοντικους καταναλωτες;)

grigoriso::blink::shock::X:X:wacko:

Εμενα αυτο που δεν εχει δωσει ιδιαιτερη προσοχη η Kymco ειναι οι αναρτησεις μπροστα και πισω (που παιζει σημαντικο ρολο στη συμπεριφορα του παπιου).Βεβαια διορθωνετε η κατασταση βαζοντας το χερακι στην τσεπη...που δεν ευνοει την διανυουσα περιοδο που μας εχει καταρακωσει η παγκοσμια οικονομικη κριση.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

grigoriso δεν εισαι ευχαριστημενος με το μηχανακι?οταν λες παιδες τα προβληματα συνεχιζονται πρεπει να χες πολλα προβληματα!

 

εχω! διαβασε ολα τα μηνυματα ποιο πανω στο ονομα grigoriso για να δεις τι τραβαω

 

sol οι μπροστα αναρτησεις ειναι λιγο για τα αναθεμα αλλαξε μονο τις μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

grigoriso:Φιλε ακομα δεν μπορω να το συνηδητοποιησω πως σου "εφυγε" ο πυρος της μηχανης:X:XΚαι εγω εχω κραδασμους απο το μοτερ αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικοι (φαντασου οτι οταν το χα στοκ 50 κυβικα οι κραδασμοι του μοτερ ηταν διπλασιοι σχεδον:confused:)Βεβαια μερικοι τριγμοι και αρκετες ασταθειες του παπιου οφειλοντε στο στησιμο των αναρτησεων,εκει "επιασα" αδιαβαστη την Κymco!!:mad:Στις μπροστα στο δικο μου ειχα κανει την εξης "διορθωση" αντικατεστησα μονο τα λαδακια (σιλικονες) με πιο σκληρη περιεκτικοτητα και δεν αλλαξα τα ελατηρια τα οποια ειναι ΤΕΛΙΚΑ μαπα εντελως:wacko:Φυσικα αυτη η παρεμβαση στις μπουκαλες δεν απεδωσε καρπους.Οποτε παμε για αλλαγη ελατηριων με πιο σκληρα μεγαλυτερου παχους των εργοστασιακων και πισω πιθανον να αντικατασταθουν με ενα ζευγαρι αναρτησεων αεριου πληρως ρυθμιζομενα.Θελω να χω πληρη αυτοελεγχο στο παπι,αλιως την χασαμε την μπαλα προπαντως με τους ελληνικους δρομους μας.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΤΙΚΑ:

-το jetix σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι πολλη καλη.:D

 

-πολλη καλο κιβωτιο ταχυτητων..απαλες αλλαγες στις ταχυτητες αν εξαιρεσεις την αλλαγη απο 1η σε 2α που κανει ενα σαν τιναγμα...:

-φρενα υπερβολικα καλα για εργοστασιακα...απο 80 κοκκαλωνει παρα πολυ γρηγορα

και με 2ο ατομο τα ιδια..:D

 

-κινητηρας σκυλι..δεν νιωθει σχεδον τιποτα:D

 

-ανετη θεση και οδηγου και συνεπιβατη...(του συνεπιβατι περισσοτερο μου αρεσει:p)

 

-και αλλα πολλα που δεν μου ερχοντε τωρα

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

 

-η μπροστινη αναρτηση πολυ μαλακιά...φτανει στο τερμα πολυ ευκολα...

 

-εργοστασιακα λαστιχα...γκουχου...για drift ισως τα καλυτερα:p

αλλαγμα επιγωντος

 

-αποθηκευτικος χωρος...υπερβολικα μικρος χαρτια, διπλωμα ,ασφαλεια, γαντια γεμισε...

 

-ανα 2 χιλιαδες κμ θελει servise...ετσι γραφει στο βιβλιαρακι δηλαδη...(παρα ειναι λιγα δεν νωμιζετε:confused:)

 

οτι αλλο μου ερθει θα τα γραψω:)

 

οτι ερωτησεις εχετε...εδω ειμαι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ παιδια και απο εμενα!!!!Θελω να αγορασω το jetix το 50cc και θελω να με βοηθησετε λιγο πρωτον θελω να μ πειτε εντυπωσεις οσει το εχετε και μετα θελω να μ πειτε πω μπορω να το κανω καπωσ καλητερα για να τραβαει με μενα και δευτερο ατομο σε ανιφοριτσες (90 kg ειμαι παρεπιπτοντος) απο χρηματα υπαρχουν θελω αμα μπορειτε να μ πειτε και μαρκες απο τα ανταλαχτεικα π θα βαλω. και τι αλλες αλλαγες μπορουν να γινουν εξωτερικα στο μηχανακι. Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ παιδια και απο εμενα!!!!Θελω να αγορασω το jetix το 50cc και θελω να με βοηθησετε λιγο πρωτον θελω να μ πειτε εντυπωσεις οσει το εχετε και μετα θελω να μ πειτε πω μπορω να το κανω καπωσ καλητερα για να τραβαει με μενα και δευτερο ατομο σε ανιφοριτσες (90 kg ειμαι παρεπιπτοντος) απο χρηματα υπαρχουν θελω αμα μπορειτε να μ πειτε και μαρκες απο τα ανταλαχτεικα π θα βαλω. και τι αλλες αλλαγες μπορουν να γινουν εξωτερικα στο μηχανακι. Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!!!!!

 

Εξωτερικα μια χαρα ειναι!Αν βγαλεις και τα αυτοκλλητα ακομη καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

batusai:Πανω απο το post σου εχει γραψει τις εντυπωσεις του για το Jetix 50 ο συμφορουμιτης marioslol.Kαλο διαβασμα:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

οπς οκ το διαβασα!!!! μηπως μπορειτε να μ πειτε τωρα τι μετατροπεσ μπορω να κανω στο μηχανακι? παντωσ οπως προειπα χρηματα υπαρχουν!!!
Link to comment
Share on other sites

batusai:Εξαρταται τι ζητας απο το παπι...εφοσον δεν υπαρχει χρηματικο θεμα;)μπορεις να κανεις πολλα.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

οπς οκ το διαβασα!!!! μηπως μπορειτε να μ πειτε τωρα τι μετατροπεσ μπορω να κανω στο μηχανακι? παντωσ οπως προειπα χρηματα υπαρχουν!!!

 

θες να το κανουμε να ειναι πλαι πλαι με dinamic?

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τη δικια μου φιλοσοφια & εκτιμηση των πραγματων για μηχανολογικες μετατροπες σε ενα παπι.

 

Μια μηχανικη μετατροπη ασχετως μεγεθους και κοστους βασιζετε σε ενα και βασικο κριτηριο.Σαν κατοχος τι ζητας απο το παπι σου να σου προσφερει(?).

 

1ον:Αξιοπιστια και αντοχη (το σημαντικοτερο)

2ον:Ροπη και ανταποκριση δυναμης (οσο χρειαζετε για τα δεδομενα καθημερινης κυκλοφοριας μεσα στην πολη,εξου ο λογος εφευρεσης & κατασκευης τους)

3ον:Οτι θες να κανεις σε ενα παπι χρειαζεσε να εχεις καλα φρενα.Χωρις φρενα τα 2 παραπανω κριτηρια αναιρουντε.

4ον:Κρατηματα*,που συνδεετε αμεσα με το 3ο κριτηριο.Αυτα τα 2 πανε μαζι.Χωρις αυτα το 1ο & 2ο κριτηριο παλι αναιρουντε.

 

*Το κατα ποσο εννοουμε κρατηματα απο ενα διτροχο κατασκευασμα πιστευω οτι ειναι απολυτως κατανοητο.

 

Συμπερασμα:

Τα 4 βασικα κριτηρια ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους.

---------------------------------------

2χρονο παπι με 4χρονο δεν υπηρξε ουτε προκειτε να υπαρξει συγκριση,σε οτι σταδιο μηχανολογικης μετατροπης δεχτουν και τα 2.Επισης το να κανεις ¨τερας" δυναμης ενα παπι ειτε 2χρονο ειτε 4χρονο ειναι ανωφελο - ανοησια.Φτασε 10 λεπτα μετα στον προορισμο σου απτο να μην φτασεις ποτε.......

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τη δικια μου φιλοσοφια & εκτιμηση των πραγματων για μηχανολογικες μετατροπες σε ενα παπι.

 

Μια μηχανικη μετατροπη ασχετως μεγεθους και κοστους βασιζετε σε ενα και βασικο κριτηριο.Σαν κατοχος τι ζητας απο το παπι σου να σου προσφερει(?).

 

1ον:Αξιοπιστια και αντοχη (το σημαντικοτερο)

2ον:Ροπη και ανταποκριση δυναμης (οσο χρειαζετε για τα δεδομενα καθημερινης κυκλοφοριας μεσα στην πολη,εξου ο λογος εφευρεσης & κατασκευης τους)

3ον:Οτι θες να κανεις σε ενα παπι χρειαζεσε να εχεις καλα φρενα.Χωρις φρενα τα 2 παραπανω κριτηρια αναιρουντε.

4ον:Κρατηματα*,που συνδεετε αμεσα με το 3ο κριτηριο.Αυτα τα 2 πανε μαζι.Χωρις αυτα το 1ο & 2ο κριτηριο παλι αναιρουντε.

 

*Το κατα ποσο εννοουμε κρατηματα απο ενα διτροχο κατασκευασμα πιστευω οτι ειναι απολυτως κατανοητο.

 

Συμπερασμα:

Τα 4 βασικα κριτηρια ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους.

---------------------------------------

2χρονο παπι με 4χρονο δεν υπηρξε ουτε προκειτε να υπαρξει συγκριση,σε οτι σταδιο μηχανολογικης μετατροπης δεχτουν και τα 2.Επισης το να κανεις ¨τερας" δυναμης ενα παπι ειτε 2χρονο ειτε 4χρονο ειναι ανωφελο - ανοησια.Φτασε 10 λεπτα μετα στον προορισμο σου απτο να μην φτασεις ποτε.......

 

+1!!.παιδια ξερετε ποτε θα βγει το jetix 150?γιατι στο site της kymco δεν το εχει.

Τιποτα δεν εχει αλλαξει

και τιποτα δεν ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

patsas:Δεν γνωριζουμε ακομη ημερομηνια.Οταν το ανακοινωσουν θα το αναφερουμε εδω;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

stathis1992:Καιρο εχουμε να σε δουμε φιλε,τι νεα?Οταν λες νεα συζητηση,τι σε απασχολει?Αν εχει σχεση με Kymco πες μας τι σε προβληματιζει να το συζητησουμε:)Αν θες να ανοιξεις νεο θεμα που δεν υπαρχει κατι σχετικο στο forum πας πανω αριστερα που λεει "Νεο Θεμα".

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Gia sas pedia ida ti zizitisi kai ipa na rotiso tin gnomi sas gia to diko m problima

Exo ena kymco jetix 50cc kai thelo na to ftiakso gia na pigeni.

1o) piga simera kai rotisa enan mixaniko stin gitonia m kai m ekane ena bujet gia strofalo kilindropistona kefali kai carb ena 350-400euro

2o) me ta idia lefta 370euro gia tin akribia m bazi ena moter Lifan 125 CDI comple.

 

ase p an ftiakso to iparxon moter tha theli oposdipote granazoma kai tha xaso se aksiopistia ase p mpori na sapsi kamia taxitita.Ala pali an balo lifan to exo kani karnabali to mixanaki

 

Kai gia osous psaxnode gia papia to jetix to protino anepifilakta to mono 50ari

4xrono p ta me pernai ine to liberty me baries mpilies ime telios ergostasiakos episis korifea asfalia.....kai pl xamilo kostos service stin adiprosopia Π.χ. service takakia ladia igra frenon rithmisi balbides kai carb 28euro

Link to comment
Share on other sites

stathis1992:1o)Για ποσα κυβικα (χιλιοστα) μιλαμε σε αυτην την τιμη που σου προτεινε ο μηχανικος?

2ο)Η γνωμη μου ειναι να αποφυγεις τα Lifan (ειδικα το 125αρι της),για 2 λογους:

Δεν αξιζει.

Αν σε σταματησουν σε ελεγχο η αστυνομια τους την σερβιρεις στο πιατο οτι εισαι υπερκυβισμενος επειδη αλλοι αριθμοι γραφει το Lifan πανω και αλλοι η αδεια κυκλοφοριας σου.

3ο)Αλλαζωντας γραναζωμα που επιβαλεται με την αναβαθμιση για να πηγαινει σωστα το παπι,δεν χανεις αξιοπιστια ουτε καιγεται καμια ταχυτητα:blink:(Ποιος στο ειπε αυτο?)

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι τα Kymco 50αρια ειναι τα καλυτερα παπια στην κατηγορια τους.Kymco Activ 50- Kymco Nexxon 50 και το καινουργιο kymco Jetix 50 ειναι κορυφαια.Γερα μοτερ με μεγαλες δυνατοτητες αναβαθμισης:).Φτηνα στην αγορα και στην συντηρηση.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

otan leo pos tha sapsi kamia taxitita enoo apo aftes p exo idi granazoma mono to piso tha balo mikrotero tr gia gia kibika imaste sta 110-115 analoga me ton strofalo.Katste giati ena filso m ekane tin metatropi kai m ipan oti perase

crypton x to opio pai kala an oxi to kalitero apo ta mama

Link to comment
Share on other sites

stathis1992:Για 115 κυβικα μια χαρα ειναι τα λεφτα που ανεφερες αν συμπεριλαμβανει την εργασια του μηχανικου ειναι super καλα;)Θα το ευχαριστηθεις με το παραπανω το παπι σε αυτα τα κυβικα.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

sol το τριξιμο λυθηκε! τελικα ο πυρος που εσπασε ηταν χαλαρομενος και ετριζε η μηχανη στο σασι εβαλα ενα αλλο πυρο και ειμαι οκ! τζαμπα 9000χλμ τριξιματος.

αν το εβλεπα ποιο πριν??? τεσπα καθε εμποδιο σε καλο!!

 

τωρα το μηχανακι το παω 80 90 και δεν τριζει τιποτα!!!

πεταει το νεξξακι πεταει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...