Jump to content

Αll about Kymco


likoyrgos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Αποψεις,γνωμες και εμπειριες -

Τα Μichelin m45 ειναι πολυ καλα λαστιχα για βροχη ειδικα οτι πρεπει,το μονο αρνητικο ειναι οπως προαναφερθηκε ασχημο λαστιχο.Επιπλεον θετικο ειναι η αντοχη τους σε ανωμαλο οδοστρωμα (χωματοδρομοι).

Τα Μichelin Pilot ειναι οτι πρεπει για στεγνο δρομο καθως ζεσταινοντε γρηγορα και αποδιδουν φουλ.Επισης τα pilot φοριουντε περισσοτερο για μουρη καθως η παραμικρη αποτομη κλιση και το γλιστερο οδοστρωμα μπορει να σε ριξει ανετα κατω.

Τα Michelin Gazelle M62 ειναι οτι πρεπει για στεγνο δρομο,ειδικα για βροχη και ειναι πολυ ομορφο λαστιχο καθως βγαινει μεχρι πολυ μικρες αναλογιες.

Οτι ανεφερα αντιπροσωπευουν δικες μου αποψεις και εμπειριες που εχουν αποκομισει φιλοι μου με τα παραπανω λαστιχα.

Κατι αλλο τωρα,αποφασισα να αλλαξω τη μαρσπεδιερα με το μονο σταντ (που ειναι μαυρο χαλι).Μετα απο αρκετο ψαξιμο σε μαγαζια το μονο σταντ που μπαινει με πατεντα ειναι απο honda astrea.Μολις το πατενταρω και το τοποθετησω θα σας πω παραιτερω πληροφοριες,οποιος ενδιαφερεται φυσικα:).

Να στε καλα και παντα ορθιοι, με εκτιμηση,solitary.

 

δεν νομιζω να μπαινει με παντεντα αλλα μπαινει κοτι....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

BlackX:Οταν λες οτι μπαινει κατι...αμα μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες για μαρσπεδιερα,θα μου ηταν πολυτιμη βοηθεια.Δοκιμασα σχεδον ολες τις γνωστες μαρσπεδιερες απο glx - supra - crypton r και astrea η οποια μπορει να γινει πατεντα για να μπει επειδη οπως ειναι βρισκει πανω στην εξατμιση.Πηγα σημερα σε 2 σιδεραδες στην περιοχη μου που ξερω και κανεις δεν μπορει να μου κανει την δουλεια που θελω:(...αλλα κατι θα κανω με ενα φιλαρακι που ειναι μηχανικος.

grigoriso:Το δικο μου δεν σκαει παντως (αμα εννοεις απο εξατμιση),για κοιταξε τις βιδες στην κεφαλη να δεις αν ειναι καλα βιδωμενες.

 

Κατι τελευτεο...ψαχνω να βρω φαναρι με τα φλας ενσωματωμενα,η KYMCO δεν βγαζει τετοια φαναρια και κοιταω εδω και καιρο καποιο το οποιο μπορει να ταιριαξει πανω στο nexxon...το πιο ταιριαστο που εχω δει ειναι του crypton x.Αν γνωριζει κανεις κατι ας το αναφερει.

Φιλικα,solitary.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

BlackX:Οταν λες οτι μπαινει κατι...αμα μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες για μαρσπεδιερα,θα μου ηταν πολυτιμη βοηθεια.Δοκιμασα σχεδον ολες τις γνωστες μαρσπεδιερες απο glx - supra - crypton r και astrea η οποια μπορει να γινει πατεντα για να μπει επειδη οπως ειναι βρισκει πανω στην εξατμιση.Πηγα σημερα σε 2 σιδεραδες στην περιοχη μου που ξερω και κανεις δεν μπορει να μου κανει την δουλεια που θελω:(...αλλα κατι θα κανω με ενα φιλαρακι που ειναι μηχανικος.

grigoriso:Το δικο μου δεν σκαει παντως (αμα εννοεις απο εξατμιση),για κοιταξε τις βιδες στην κεφαλη να δεις αν ειναι καλα βιδωμενες.

 

Κατι τελευτεο...ψαχνω να βρω φαναρι με τα φλας ενσωματωμενα,η KYMCO δεν βγαζει τετοια φαναρια και κοιταω εδω και καιρο καποιο το οποιο μπορει να ταιριαξει πανω στο nexxon...το πιο ταιριαστο που εχω δει ειναι του crypton x.Αν γνωριζει κανεις κατι ας το αναφερει.

Φιλικα,solitary.

 

Απο τι καταλαβα φορας την μαμα εξατμιση...τοτε δεν θα βρεις ευκολα μαρσπιεδερα...αν αλλαξεις εξατμιση και βαλεις καθαρα για supra τοτε θα κανει ευκολα απο supra....

Τωρα για φαναρι υπαρχει μια μικρη περιπτωση να κανει απο το crypton r με ενσωματωμενα τα φλας αλλα θα πρεπει να κοψεις τα καλωδια και να τα ενωσεις..συν οτι πρεπει να βγαλεις το φτερω...αυτο για το φαναρι ειναι μια σκεψη μου και δεν ειναι 100% σιγουρος...και δεν το εχω δει σε αλλο nexxon.......

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

BlackX:Φοραω ακομη τη μαμα εξατμιση,οταν αλλαξω αργοτερα θα βαλω την οβαλ protech.Απο supra που δοκιμασα βρισκει στα καπακια του μοτερ ο μασπιες.Παντως κατι θα κανω ελπιζω με ενα καμινετο θα καταφερω να το ισιωσω το σιδερο του μασπιε.

Σε ευχαριστω για το φαναρι που λες θα το κοιταξω το συντομοτερο....

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

το straight εχει κολοφαναρο με ενσοματομενα φλασ αλλα εμενα δεν μου αρεσε καθολου γιατι εξεχουν. δες και αυτο.
Link to comment
Share on other sites

grigoriso:Το χω τσεκαρει το φαναρι του straight,εχει τις ιδιες βασεις με το nexxon και μπορει να μπει κουτι στο nexxon οπως το χω δει.Μονο που οπως αναφερεις και συ ειναι ασχημο που προεξεχουν τα φλας....αλλιως δεν θα το συζητουσα,θα το βαζα με την πρωτη.Τελικα τι εγινε,ακομα σου σκαει το nexxon σου?

BlackX:Τσεκαρα το φαναρι του crypton r,πολυ φαρδυ για να μπει παντως σε ευχαριστω πολυ για τη σκεψη σου.

 

Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα για το φαναρι του crypton x να μπει αλλα χωρις το φτερο πισω...το μελεταω ακομη,οταν εχω νεοτερα θα σας πω.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

σκαει απο τα 2000χλμ μεχρι και σημερα στα 7000. φοβαμαι να σφιξω και αλλο τις βιδες της κεφαλης μην χαλασει τα πασα στα μπουζονια και τρεχω. Απο την εξαγωγη δεν χανει παντως ελεγμενα. Γνωμη μου παντος για τα φλασακια του nexxon μπορει να ειναι μαμα αλλα ειναι πολυ προτωτυπα. αν θες να του κανεις μετατροπες καντο 150cc βαλτου και ενα καρμιρατερ και δεν σε ποιανει ουτε x
Link to comment
Share on other sites

grigoriso:Το παπι το πηρα για να κανω τη δουλεια μου...φυσικα μαρεσουν οι επιδοσεις και η ταχυτητα αλλα προτιμω να του κανω μια μικρη αναβαθμιση στα 72cc και πολλες αλλαγες στην εμφανιση του.Βαψιματα,ζαντες,λαστιχα,νικελομα σε καποια σημεια κ.α...

Για το προβλημα σου,αν και δεν ξερω τι μπορει να φταιει...ενας μηχανικος θα μπορει να σου δωσει λυση στο προβλημα αυτο....ή ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της εταιριας (αν και γω ειμαι πλεον καθετος,στα μερη μου ειναι ολοι να τους φτ***ς).Οτι χρειαστω εχω φιλο και φοβερο μαστορα μηχανικο.

 

Φιλικα,solitary..

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

και εγω για πακετο το εχω, απλα νομιζα πως το εχεις σε 125κιβικα. Οταν θα κανεις καποια αλλαγη αν μπορεις ανεβασε φωτο να το καμαρωσουμε. Οταν πηγα να κανω το servise των 3000 το ειπα στην αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι φταιει η βενζινη που βαζω χωρις να το δουν καθολου, μαλλον δεν θελαν να ασχοληθουν. και εγω εχω απογοητευτει απο αυτους και τα servise τα κανω μονος μου.
Link to comment
Share on other sites

grigoriso:Φυσικα θα ανεβασω φωτογραφιες,οσο για τα servise δεν το συζητω τα ιδια χαλια και εδω ειναι.Επισης και στο δικο μου κανω μονος μου service,παντως επειδη στρωνω ακομη το χω ανοιξει 2 φορες και παει πολυ καλα για 50αρι μαμα μηχανακι... (75χιλιομ. με μικρη κλιση σε κανονικη σταση).....

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα 75 το 125 ποιανει μεχρι 100χλμ. ουτε λογος για παραπανω. Οταν ειναι κρυο το δικο σου πατιναρει καθολου?
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα 75 το 125 ποιανει μεχρι 100χλμ. ουτε λογος για παραπανω. Οταν ειναι κρυο το δικο σου πατιναρει καθολου?

Μονο 100 τελικη βγαζει ?? Περιμενα για κανα 115 χαλαρα τουλαχιστον,αλλα ετσι που ειναι φιμομενο απο τις προδιαγραφες euro 3 λογικο μου ακουγετε.Οταν ειναι τελειος κρυος ο κινητηρας μου πατιναρει και μενα το δικο μου...ειναι μεχρι να πιασει τις σωστες θερμοκρασιες.Παντως μπορει να βελτιωθει αφαιρωντας ολο το φιλτροκουτι,βαζεις χοανη και καταργεις τον καταλυτη αλλαζοντας εξατμιση.Αναλογως τα γουστα και την χρηση που θες να κανεις φυσικα;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να το εχω ζορισει πανω απο 100 δεν παει. Ισως φταινε τα δισκακια της καμπανας που πατιναρουν και δεν το αφηνουν να ανεβασει. ενας φιλος εβαλε δισκακια της yamaha και τελος το πατιναρισμα. Μεγαλο προβλημα ειχα τωρα που εβρεχε και ειχε κρυο δεν εστρονε με τιποτα αφου ειπα αν παει ετσι τωρα στα μεγαλα τα κρυα τι θα κανει?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος.Σε λιγο καιρο βγαζω διπλωμα για 50ρι και σκεφτομαι να παρω το nexxon 50 τι λετε??Δεχομαι και αλλες αποπσεις..Ευχαριστω σε οποιον με βοηθησει:!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος.Σε λιγο καιρο βγαζω διπλωμα για 50ρι και σκεφτομαι να παρω το nexxon 50 τι λετε??Δεχομαι και αλλες αποπσεις..Ευχαριστω σε οποιον με βοηθησει:!

 

gia sou(ime kai ego kainourios)prin apo ena mina pira ena jetix 50cc.i prosopiki m apopsi ine oti i mixani t itan athlia idika sto strosimo p piga na kano kai stis anifores asta kateuthian meta apo 2 meres piga kai allaksa mixani.ebala mia lifan 125cc pou ine kai fthini 300e me perasma +oti mporis na tin bris eukola.. allaksa granazia kai ekopse o mastoras ena click apo tin alisida kai tora sto stosimo me to 1/3 apo to gazi exo 50-60km xoris zorisma fisika.Tora an thes 50ari pou na aksizi ti na sou po protimise kanena dixrono an kai papi 2xrono dn briskis thats all

Link to comment
Share on other sites

XtaC:Καλωσηρθες στην συζητηση μας:)Ειμαι κατοχος nexxon 50 και θα χαρω να σου λυσω οποια απορια εχεις.

HalfAlive:Καλοριζικο το jetix,για το στρωσιμο ειναι γνωστο το θεμα (για τα 50αρια) οτι δεν θελει ζορια καθολου και αν ειναι δυνατον αποφευγεις παντα τις ανηφορες...επειδη εχω και γω 50αρι το nexxon τα ξερω τα χαλια του....μετα απο αρκετα χιλιομετρα εχει ανοιξει αρκετα και δεν παει τοσο ασχημα για 50αρι (περαν του οτι ειναι φιμομενο απο παντου,φιλτροκουτι,καταλυτης κτλ λογω προδιαγραφων) παντως μπορεις να το κανεις να πηγαινει καλυτερα (αναβαθμιση).Απο τι ανεφερες αλλαξες και εβαλες λιφαν...προσεχε τους μπατσους πολυ:O

grigoriso:Φιλε μου υπομονη στα κρυα οσο μπορεις για να παιρνει τις καταληλες θερμοκρασιες το μοτερ.Επισης η χρηση του τσοκ σε τετοια κρυα ειναι απαραιτητη για την εκιννηση;)Με βλεπω και μενα να πηγαινω για καινουργια δισκακια...

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

XtaC:Καλωσηρθες στην συζητηση μας:)Ειμαι κατοχος nexxon 50 και θα χαρω να σου λυσω οποια απορια εχεις.

HalfAlive:Καλοριζικο το jetix,για το στρωσιμο ειναι γνωστο το θεμα (για τα 50αρια) οτι δεν θελει ζορια καθολου και αν ειναι δυνατον αποφευγεις παντα τις ανηφορες...επειδη εχω και γω 50αρι το nexxon τα ξερω τα χαλια του....μετα απο αρκετα χιλιομετρα εχει ανοιξει αρκετα και δεν παει τοσο ασχημα για 50αρι (περαν του οτι ειναι φιμομενο απο παντου,φιλτροκουτι,καταλυτης κτλ λογω προδιαγραφων) παντως μπορεις να το κανεις να πηγαινει καλυτερα (αναβαθμιση).Απο τι ανεφερες αλλαξες και εβαλες λιφαν...προσεχε τους μπατσους πολυ:O

grigoriso:Φιλε μου υπομονη στα κρυα οσο μπορεις για να παιρνει τις καταληλες θερμοκρασιες το μοτερ.Επισης η χρηση του τσοκ σε τετοια κρυα ειναι απαραιτητη για την εκιννηση;)Με βλεπω και μενα να πηγαινω για καινουργια δισκακια...

exo kalo mastora kai m brike plastika pou bidonoun pano sti mixani ti lifan..ee poso psagmeni tha ine i mpatsi dn pisteuo na m bgaloun kai ta plastika... kai kati allo kseri kanis ti mporo na balo epipleon gia na to anabathmiso ligaki?(mexri 150e)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να προσεχει τους μπατσους??Οι κινητηρες Lifan συνοδευεται με εγγραφο για να μπορεις να κυκλοφορεις νομιμα:blink::blink:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι ανηλικος.

 

 

solitary εχεις και εσυ προβλημα με του δισκους? φανταζομαι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το πισω φρενο που ειναι ποιο ψηλο απο το πατουρι! το εχεις λυσει αυτο η το συνηθισες?

Link to comment
Share on other sites

HalfAlive:Τι πλαστικα βρηκες για το jetix που βιδωνουν πανω στον κινητηρα?για δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις:cool:Μια εξατμιση και ενα καινουργιο πιστονι κατα προτιμηση Αasa και εισαι κομπλε (η αποψη μου).

powerman95:Αυτο που λες δεν στηριζετε πουθενα...ποσο μαλλον επειδη ξερω ατομα με Lifan κινητηρα στο παπι τους και δεν εχουν τετοιο εγγραφο;)

grigoriso:Το nexxon μου πατιναρει οταν κρυος ο κινητηρας,οταν ανεβασει θερμοκρασιες δεν το κανει τοσο...τορα δεν ξερω σε ποσο μεγαλο βαθμο μπορει να εχουν φθαρει τα δισκακια,εχω 550 χιλιομ. μεχρι στιγμης.Με το πατουρι για το πισω φρενο δεν εχω συναντησει προβλημα.....μια χαρα ειναι.Ενα προβληματακι που παρατηρησα προσφατα ειναι οτι απο την ταπα της βενζινης στο ντεποζιτο,βλεπω μικρα ρυακια βενζινα να εχει χυθει γυρω γυρω,πιθανον το λαστιχακι της ταπας εχει φθαρει και πρεπει να το αλλαξω.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

HalfAlive:Τι πλαστικα βρηκες για το jetix που βιδωνουν πανω στον κινητηρα?για δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις:cool:Μια εξατμιση και ενα καινουργιο πιστονι κατα προτιμηση Αasa και εισαι κομπλε (η αποψη μου).

powerman95:Αυτο που λες δεν στηριζετε πουθενα...ποσο μαλλον επειδη ξερω ατομα με Lifan κινητηρα στο παπι τους και δεν εχουν τετοιο εγγραφο;)

grigoriso:Το nexxon μου πατιναρει οταν κρυος ο κινητηρας,οταν ανεβασει θερμοκρασιες δεν το κανει τοσο...τορα δεν ξερω σε ποσο μεγαλο βαθμο μπορει να εχουν φθαρει τα δισκακια,εχω 550 χιλιομ. μεχρι στιγμης.Με το πατουρι για το πισω φρενο δεν εχω συναντησει προβλημα.....μια χαρα ειναι.Ενα προβληματακι που παρατηρησα προσφατα ειναι οτι απο την ταπα της βενζινης στο ντεποζιτο,βλεπω μικρα ρυακια βενζινα να εχει χυθει γυρω γυρω,πιθανον το λαστιχακι της ταπας εχει φθαρει και πρεπει να το αλλαξω.

 

dn ksero apo ti mixanaki ta brike ta plastika gia tin mixani o mastoras m:( pantos ine kymco kai apo tis 2 meries...mporis na m protinis kamia eksatmisi p na teriazi eksoterika me to jetix kai na dini kai sti mixani apodosi?

Link to comment
Share on other sites

HalfAlive:Δεν μου ρχετε κατι που να ταιριαζει με τις βασεις των πλαστικων απο αλλο kymco,τελοςπαντων σημασια εχει οτι εγινε καλη δουλεια;)Απο εξατμιση (τσεκαρε το αν μπαινει) βαλε την oval protech κανει ωραιο μπασο ηχο και δεν ειναι και πολυ δυνατος (μη γεμισεις κλησεις για θορυβο).Απο τιμη παιζει στα 75 με 85 ευρω.Εγω παντως αυτη θα βαλω στο nexxon μολις το βαλω για αναβαθμιση.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...