Jump to content

Αll about Kymco


likoyrgos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα καποιον τροπο συμφωνω με τα λεγομενα σου,αλλα ειναι απαραδεκτο για μενα να εχω αγορασει ενα ολοκαινουργιο παπι και να το παραλαμβανω χτυπημενο στο χρωμα σε καποια σημεια πιτσιλιες απο γκρι χρωμα.Επισης μου το φορτωσε σε μενα το φταιξιμο η αντιπροσωπεια.Απο τελικες δεν μπορω να πω γιατι ακομη στρωνω...

 

αυτο με τις πιτσιλιες πως εγινε? δεν το ειδες πριν το παρεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και ποσα ? το πηρες???

1.390 euro.

 

αυτο με τις πιτσιλιες πως εγινε? δεν το ειδες πριν το παρεις?

Το πως μπορει να εγινε θα σε γελασω,μακαρι να ξερα.Οταν πηγα να το παραλαβω το παπι ηταν βρωμικο μεχρι αηδιας μπορω να πω,οι πιτσιλιες που ειδα λιγες ωρες μετα (οταν το επλυνα) ηταν στο μπροστινο μερος κατω στην ποδια που εχει το αυτοκολητο της kymco,εκει ειναι πολλες και αχνες καπως.Ελεος δηλαδη...και 2-3 ακομη στα μπροστινα φλας στις ακρες του πλαστικου,αν θελετε ανεβαζω φωτογραφια να δειτε και μονοι σας.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι μαγαζατορες διορθονουν τα λαθη των κορεατων, οσον αφορα στα παπακια. εχω δει οτι ερχονται σε κουτι και το μονο που δεν ειναι τοποθετιμενο επανω τους ειναι η μπροστινη ροδα οι καθρεφτες και κατι αλλα μικρα αντικειμενα.

δεν θα μπορουσαν να τεσταρουν καθεβιδα γιατι ειναι χρονοβορο και σε καποιες δεν ειπαρχει προσβαση π.χ η πανω βιδα της αναρτησης. Εγω εσφιξα οσες βιδες φαινονται οταν απο την πρωτη μερα οταν μου εφυγε ενα ανακλαστικο απο πισω.

 

και κατι αλλο, τι τελικες πιανεται?

κα δλδ αμα δεν ειναι σφυγμενει μια βιδα απο το τιμονι δλδ και σκωτοθεις εσυ τι θα γινει;;;εχω μονταρει μηχανακια και ξερω!δεν ειναι τιποτα ολα γινοντε!!θελει προσοχη οταν αγοραζεις καινουργιο μηχανακι!τωρα οτι ειναι ψευτο κατασκευη το Nexxon δεν μου φενετε και παραξενο.
Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει οτι το μηχανακι σου εχει καποια σημαδια αλλα εχει και ενα γερο μοτερ το οποιο οπως φαινεται δεν βγαζει προβληματα. εγω δεν το πηρα επιδη μου αρεσε, αλλα μου το συστησε τρελος φιλος ο οποιος το εχει πακετο σε κρεπες και τα σαββατοκυριακα παει θεσ/νικη πευκοχωρι 220χλμ πανελα χωρις προβληματα εως τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Πράγματι η λαμα που μου κόπηκε είναι αυτή η μαύρη κάτω από τη σέλα με τις 4 βίδες. Κόπηκε σε 2 από τα 4 σημεία που ήταν κολλημένη με ηλεκτροκόλληση πάνω στο σασί. Ομως προβληματίζομαι να την κολλήσω πάλι με ηλεκτροκόλληση επειδή είναι πολύ κοντά η τάπα της βενζίνης και φοβάμαι για τις αναθυμιάσεις της βενζίνης (μπορεί να λέω και βλακεία). Καμμιά ιδέα ?

Οσο για τελική εγώ έχω κάνει 1800χλμ και έχει δείξει στο κοντέρ 100 χλμ. σε δρόμο χωρίς σημαντική κλίση (παραλλιακή στο φάληρο) όμως μόλις το έπιασα έκοψα. Πάντως το γκάζι δεν είχε τερματίσει.

Ενα τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι η κατανάλωση.

Εγώ με γεμάτο ρεζερβουάρ (περίπου 2,5 lt) κάνω maximum 100-110 χλμ εφόσον η διαδρομή είναι συνεχής και χωρίς πολλές στάσεις. Αν είναι μικροδιαδρομές δεν ξεπερνάει τα 75-80 χλμ. Είναι καλά ? Ρωτάω γιατί δεν είχα εμπειρία με μηχανές πριν από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

κα δλδ αμα δεν ειναι σφυγμενει μια βιδα απο το τιμονι δλδ και σκωτοθεις εσυ τι θα γινει;;;εχω μονταρει μηχανακια και ξερω!δεν ειναι τιποτα ολα γινοντε!!θελει προσοχη οταν αγοραζεις καινουργιο μηχανακι!τωρα οτι ειναι ψευτο κατασκευη το Nexxon δεν μου φενετε και παραξενο.

 

προσωπικα δεν παιρνω το μερος των καταστηματων. απλα αναφερω τον τροπο με τον οποιο δουλευουν. Προσωπικα δεν εμπιστευομαι τι βιδες κανενος (kymco yamaha honda κ.α.) αν δεν μπει χερι δικο μου επανω!! και 1000αρα να αγοραζα παλι θα εσφυγγα! το μηχανακι δεν εχει κατι, απλα θελει ενα καλο σφυξιμο και ειναι οκ. μου το ειχαν πει και οταν το αγορασα οτι στα 1000χλμ θελει check απο αυτους αλλα ολα συνεβισαν ποιο πριν

Link to comment
Share on other sites

Τα Ιαπωνεζικα μηχανακια φημιζονται για το κακο συναρμολογημα τους και της κακης ποιοτητας πλαστικα-βιδες κ.λ.π.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μηχανακι αυτο το διαλεξα πανω απ'ολα για το πολυ καλο μοτερ,οικονομικο και πολυ καλες επιδοσεις που προσφερει η Kymco.Φυσικα με κερδισε το design του απο την αρχη,αλλα το εψαξα παρα πολυ για να καταληξω στο nexxon...και μεχρι στιγμης απο μηχανικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Κανενα απολυτως προβλημα.Ουτε τα πλαστικα τριζουν,ειναι κομπλε.

Προσωπικα μεχρι στιγμης απο την εμπειρια που αποκομισα περνωντας το nexxon στα χερια μου,γενικα οτι μηχανακι αποκτησω στο μελλον θα το τσεκαρω παντα ο ιδιος.Δεν εμπιστευομαι καμια αντιπροσωπεια πλεον...

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Πράγματι η λαμα που μου κόπηκε είναι αυτή η μαύρη κάτω από τη σέλα με τις 4 βίδες. Κόπηκε σε 2 από τα 4 σημεία που ήταν κολλημένη με ηλεκτροκόλληση πάνω στο σασί. Ομως προβληματίζομαι να την κολλήσω πάλι με ηλεκτροκόλληση επειδή είναι πολύ κοντά η τάπα της βενζίνης και φοβάμαι για τις αναθυμιάσεις της βενζίνης (μπορεί να λέω και βλακεία). Καμμιά ιδέα ?

Οσο για τελική εγώ έχω κάνει 1800χλμ και έχει δείξει στο κοντέρ 100 χλμ. σε δρόμο χωρίς σημαντική κλίση (παραλλιακή στο φάληρο) όμως μόλις το έπιασα έκοψα. Πάντως το γκάζι δεν είχε τερματίσει.

Ενα τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι η κατανάλωση.

Εγώ με γεμάτο ρεζερβουάρ (περίπου 2,5 lt) κάνω maximum 100-110 χλμ εφόσον η διαδρομή είναι συνεχής και χωρίς πολλές στάσεις. Αν είναι μικροδιαδρομές δεν ξεπερνάει τα 75-80 χλμ. Είναι καλά ? Ρωτάω γιατί δεν είχα εμπειρία με μηχανές πριν από αυτό.

 

κανε την ηλεκτροκοληση αρκει να εχεις μια πετσετα πανω απο την ταπα της βενζινης και αδιο κατα πρωτιμηση. οσο για την καταναλωση για το συγκεριμενο μηχανακι ειναι μια χαρα και μενα καπου εκει ειναι. Τι χρωμα το εχεις το εργαλειο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε grigoriso σ΄ευχαριστώ. Αυτό που είπες θα κάνω. Το ίδιο μου είπε και ένας συγγενής μου που είναι ηλεκτροσυγκολλητής στο επάγγελμα. Θα του το πάω και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Το δικό μου nexxon είναι σε χρώμα night black - platinum. Ουσιαστικά πρόκειται για ανοικτο μαύρο με σκούρο γκρί. Αρκετά όμορφο.
Link to comment
Share on other sites

nikost: Περιμενουμε αποτελεσματα απο την ηλεκτροσυγκολληση.Ωραια η επιλογη στο χρωμα του nexxon,το δικο μου ειναι πορτοκαλι - μαυρο.

 

Θελω να ρωτησω κατι,για φαναρι πισω που να χει τα φλας ενσωματωμενα υπαρχει ή κατι παρομοιο που να μπαινει εστω και με πατεντα??

Στο δικο μου του αφαιρεσα τα αυτοκολητα και τις ποδιες και δειχνει πολυ πιο μουρατο ακομη:)Προτεραιοτητα ειναι να αλλαξω λαστιχα το συντομοτερο δυνατον,μαυτα που εχει πανω εχω κοντεψει να πεσω 3 φορες μεχρι τωρα.Τα Michelin Gazelle M62 θα του βαλω που ειναι για βροχη.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το εγχείρημα έγινε. Και η επιτυχία ήταν απόλυτη.

Βέβαια για να γίνει η απόπειρα της ηλεκτροκόλλησης το μηχανάκι λύθηκε ολόκληρο.

Έφυγαν πρώτα όλες οι ποδιές, η σέλα μαζί με το ντουλαπάκι της, και τέλος το ντεπόζιτο της βενζίνης καθώς το όλο εγχείρημα θεωρήθηκε πολύ επικίνδυνο να γίνει με το ρεζερβουάρ στη θέση του. Μετά όλο το πλαίσιο ντύθηκε με βρεγμένα πανιά για να αποφευχθούν ζημιές σε καλώδια και ντίζες. Κατά την διαδικασία διαπιστώθηκε ότι το κόψιμο της λάμας δεν ήταν μόνο στα δύο σημεία που σας είχα αναφέρει αλλά σε πολύ περισσότερα. Τέλος πάντων ευτυχώς ο ηλεκτροσυγκολλητής ήταν επαγγελματίας και η δουλειά που έκανε απίστευτη. Δεν φαίνεται ούτε τρίχα.Τοποθετήθηκαν και δύο επιπλέον λαμάκια που στερέωσαν την υπάρχουσα λάμα πάνω στο σασί και τώρα δείχνει ιδανικό. Να μην ξεχάσω να πω ότι πριν τη διαδικασία αποσυνδέθηκε και η μπαταρία για λόγους ασφαλείας.

Τέλος καλό.

Σε οτι αφορά τα λάστιχα και τα δικά μου έχουν ψιλογλιστρήσει σε συνθήκες όχι ιδιαίτερα δύσκολες. Αν η κατασκευή είναι πρόχειρη ποσω μάλλον τα εξαρτήματα. Πάω για λάστιχα. Σε βροχή δεν το χρησιμοποιώ.Για στεγνό ποια προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το εγχείρημα έγινε. Και η επιτυχία ήταν απόλυτη.

Βέβαια για να γίνει η απόπειρα της ηλεκτροκόλλησης το μηχανάκι λύθηκε ολόκληρο.

Έφυγαν πρώτα όλες οι ποδιές, η σέλα μαζί με το ντουλαπάκι της, και τέλος το ντεπόζιτο της βενζίνης καθώς το όλο εγχείρημα θεωρήθηκε πολύ επικίνδυνο να γίνει με το ρεζερβουάρ στη θέση του. Μετά όλο το πλαίσιο ντύθηκε με βρεγμένα πανιά για να αποφευχθούν ζημιές σε καλώδια και ντίζες. Κατά την διαδικασία διαπιστώθηκε ότι το κόψιμο της λάμας δεν ήταν μόνο στα δύο σημεία που σας είχα αναφέρει αλλά σε πολύ περισσότερα. Τέλος πάντων ευτυχώς ο ηλεκτροσυγκολλητής ήταν επαγγελματίας και η δουλειά που έκανε απίστευτη. Δεν φαίνεται ούτε τρίχα.Τοποθετήθηκαν και δύο επιπλέον λαμάκια που στερέωσαν την υπάρχουσα λάμα πάνω στο σασί και τώρα δείχνει ιδανικό. Να μην ξεχάσω να πω ότι πριν τη διαδικασία αποσυνδέθηκε και η μπαταρία για λόγους ασφαλείας.

Τέλος καλό.

Σε οτι αφορά τα λάστιχα και τα δικά μου έχουν ψιλογλιστρήσει σε συνθήκες όχι ιδιαίτερα δύσκολες. Αν η κατασκευή είναι πρόχειρη ποσω μάλλον τα εξαρτήματα. Πάω για λάστιχα. Σε βροχή δεν το χρησιμοποιώ.Για στεγνό ποια προτείνετε ?

Το καλυτερο λαστιχο για εμενα για τα σκουτερ ειναι το μισελεν το παιλοτ το σπορτ,κοστος κοντα στα 100-120 ευρο,αλλα πολυ καλο λαστιχο και με αμεσο ζεσταμα(μαλακο)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα λαστιχα μου φαινονται μια χαρα ποτε μου δεν γλιστρισα εκτος απο τις φορες που υπερβαλω στην οδηγηση μου. ασε που ενα παπι δεν εχει ποτε σωστο κρατημα, λογο λεπτων ελαστικων, και υψηλου κεντρου βαρους. αλλοι μου ειχαν πει οτι θα ηταν μαπα αλλα αυτα με εχουν εντυπωσιασει. ισως φταιει που πριν ειχα town mate.

 

nikost: την ηλεκτροκοληση που εκανες να την βαψεις με μια ειδικη μπογια για να μην σκουριασει.

 

raver: για παπι?

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο λαστιχο για εμενα για τα σκουτερ ειναι το μισελεν το παιλοτ το σπορτ,κοστος κοντα στα 100-120 ευρο,αλλα πολυ καλο λαστιχο και με αμεσο ζεσταμα(μαλακο)
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα λαστιχα μου φαινονται μια χαρα ποτε μου δεν γλιστρισα εκτος απο τις φορες που υπερβαλω στην οδηγηση μου. ασε που ενα παπι δεν εχει ποτε σωστο κρατημα, λογο λεπτων ελαστικων, και υψηλου κεντρου βαρους. αλλοι μου ειχαν πει οτι θα ηταν μαπα αλλα αυτα με εχουν εντυπωσιασει. ισως φταιει που πριν ειχα town mate.

 

nikost: την ηλεκτροκοληση που εκανες να την βαψεις με μια ειδικη μπογια για να μην σκουριασει.

 

raver: για παπι?

Για Scooter :)

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

ειδες κατι περιεργο??? :blink: :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για Scooter :)

 

 

 

ειδες κατι περιεργο??? :blink: :cool:

 

θα σου πω εγω ειναι πολυ μαλακα και δεν κρατανε καθολου στο νερο...τα καλητερα για scooter ειναι τα mentzeler....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Για Scooter :)

 

 

 

ειδες κατι περιεργο??? :blink: :cool:

οχι ρε.απλος δεν μπορεις να κανεις παραθεση χωρις να προσθεσεις 10 χαρακτηρες γιαυτο και εβαλα ,,,,,,,,,,,:)

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω εγω ειναι πολυ μαλακα και δεν κρατανε καθολου στο νερο...τα καλητερα για scooter ειναι τα mentzeler....

σορρυ που θα διαφωνησω αλλα για να εχεις κρατημα στην βροχη πρεπει να εναι μαλακο το πελμα.αλλιως θα εκανες πατιναζ.....!

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που θα διαφωνησω αλλα για να εχεις κρατημα στην βροχη πρεπει να εναι μαλακο το πελμα.αλλιως θα εκανες πατιναζ.....!

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σορρυ που θα διαφωνησω αλλα για να εχεις κρατημα στην βροχη πρεπει να εναι μαλακο το πελμα.αλλιως θα εκανες πατιναζ.....!

 

ναι αλλα τα λαστιχα αυτα εχουν πολυ μεγαλο προβλημα στο νερο...τα εχω στο παπι μου και ενας φιλος στο scooter και εχω δει οτι και στα δυο γληστρανε στο νερο παρα πολυ ευκολα..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τα pilot ειναι καθαρα για ξερω δρομο.οπως και τα cintinental.τεσπα.αμα θες λαστιχο για βροχιες χιονια και κρατημα ειναι τα michelin m45.πολυ καλο λαστιχο...!
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τα pilot ειναι καθαρα για ξερω δρομο.οπως και τα cintinental.τεσπα.αμα θες λαστιχο για βροχιες χιονια και κρατημα ειναι τα michelin m45.πολυ καλο λαστιχο...!

 

Ναι οντως αλλα δεν νομιζω να βγαινει σε δυαρακι(για παπι μηλαω)....και ειναι πιο φθηνα απο τα pilot αλλα και πιο ασχημα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αλλα δεν νομιζω να βγαινει σε δυαρακι(για παπι μηλαω)....και ειναι πιο φθηνα απο τα pilot αλλα και πιο ασχημα...
ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα!:)παντως ειναι πολυ καλο ελαστικο!.τεσπα ας σταματησουμε εδω γιατι ειμαστε τελειως offtopic
Link to comment
Share on other sites

- Αποψεις,γνωμες και εμπειριες -

Τα Μichelin m45 ειναι πολυ καλα λαστιχα για βροχη ειδικα οτι πρεπει,το μονο αρνητικο ειναι οπως προαναφερθηκε ασχημο λαστιχο.Επιπλεον θετικο ειναι η αντοχη τους σε ανωμαλο οδοστρωμα (χωματοδρομοι).

Τα Μichelin Pilot ειναι οτι πρεπει για στεγνο δρομο καθως ζεσταινοντε γρηγορα και αποδιδουν φουλ.Επισης τα pilot φοριουντε περισσοτερο για μουρη καθως η παραμικρη αποτομη κλιση και το γλιστερο οδοστρωμα μπορει να σε ριξει ανετα κατω.

Τα Michelin Gazelle M62 ειναι οτι πρεπει για στεγνο δρομο,ειδικα για βροχη και ειναι πολυ ομορφο λαστιχο καθως βγαινει μεχρι πολυ μικρες αναλογιες.

Οτι ανεφερα αντιπροσωπευουν δικες μου αποψεις και εμπειριες που εχουν αποκομισει φιλοι μου με τα παραπανω λαστιχα.

Κατι αλλο τωρα,αποφασισα να αλλαξω τη μαρσπεδιερα με το μονο σταντ (που ειναι μαυρο χαλι).Μετα απο αρκετο ψαξιμο σε μαγαζια το μονο σταντ που μπαινει με πατεντα ειναι απο honda astrea.Μολις το πατενταρω και το τοποθετησω θα σας πω παραιτερω πληροφοριες,οποιος ενδιαφερεται φυσικα:).

Να στε καλα και παντα ορθιοι, με εκτιμηση,solitary.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...