Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πραγματι...δηλωνουν σχολες με βαση τις μοναδες τους, κ οχι με τα "θελω" τους

 

συμφωνώ κι εγώ μαζί σου... αλλά δεν φταίνει μόνο τα παιδιά .. όσο αυτή η χώρα και φυσικά οι γονείς που αναπαράγουν αυτό το συναίσθημα "του κύρους" , της "οικονομικής άνεσης - εξασφάλισης " , πολλές γενιές τώρα και θα συνεχίσουν, εκτός κι αν εμείς οι ίδιοι κάποια στιγμή βάλουμε μυαλό.....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για ακόμη μια φορά θα πρέπει να επέμβω, βλέποντας κάποιες κινήσεις παιδιών του forum να "κρίνουν" άκριτα.

Πρώτα απ' όλα είναι άδικο και επιπόλαιο να εντάσσουμε κάποιο άτομο σε μια συγκεκριμένη "ομάδα" με κοινή λογική και αντίληψη, στην οποία ο καθένας μας ως ειδήμονας (μη χέσω...) έχει εντάξει άτομα που θεωρεί θύματα (στη συγκεκριμένη περίπτωση θύματα του συστήματος).

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου. Πραγματικά τρέφω μεγάλη αγάπη για όλα τα μαθήματα στα οποία εξετάστηκα φέτος πανελλαδικώς και ιδιαίτερα στα Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία και Χημεία και λόγω του αντικειμένου τους τα έχω εντάξει, όπως και όλος ο κόσμος σε 2 ομάδες: στα Φυσικομαθηματικά (που δικαιολογεί την προτίμησή μου στις πολυτεχνικές σχολές) και στα Ιατρικά (που δικαιολογεί την προτίμησή μου στις ιατρικές σχολές).

Πραγματικά όλη τη χρονιά σκεφτόμουν πως ό,τι κι αν κάνω στη ζωή μου, ό,τι κι αν επιλέξω θα το κάνω σίγουρα καλά και λόγω του διευρυμένου πεδίου επιλογών μου θα μου άρεζε, είτε αυτό λέγεται πολυτεχνείο, είτε λέγεται ιατρική, είτε οποιαδήποτε άλλη σχολή. Ήμουν προετοιμασμένος για τα πάντα, ακόμη και για μια σχολή όχι τόσο περιζήτητη και "κύρους" όπως προείπατε... (όπως για παράδειγμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, που αν και δε θα περνούσα σίγουρα εκεί το δήλωσα επειδή μου άρεσε το περιεχόμενο σπουδών).

Τελικά μετά από πολλή σκέψη και τα πολύ καλά αποτελέσματα με κέρδισε η Ιατρική. Αλλά πάντα η 2η επιλογή μου ήταν η ΗΜΜΥ με το συναρπαστικό περιεχόμενο σπουδών όσο δύσκολο κι αν είναι.

Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ τον εαυτό μου θύμα. Στα 17 μου χρόνια έχω πραγματικά κάνει πολλά καλά πράγματα, θέλω να πιστεύω, και μπορώ να πω πως είμαι πολύ περήφανος για μένα, αλλά κυρίως για τους ανθρώπους που με στήριξαν και με βοήθησαν να πάω μπροστά.

Κάτι ακόμη, ποτέ δεν ήμουν από τα παιδιά που πάσχισαν να βγάλουν όσα περισσότερα μόρια μπορούσαν σπαταλώντας πλήρως σωματικές και πνευματικές ανάγκες, είμαι έτοιμος να βγω εκεί έξω, να αντιμετωπίσω τους κινδύνους και να βοηθήσω όσους περισσότερους συνανθρώπους μου μπορώ με τις γνώσεις και τα πνευματικά κεφάλαια που θα αποκτήσω εκεί έξω.

Είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε εκ του ασφαλούς. Είναι εύκολο να κολλάμε ετικέτες στους ανθρώπους γύρω μας και να κρίνουμε από συγκεκριμένα γεγονότα και καταστάσεις. Για ακόμη μια φορά ελπίζω για κάτι καλύτερο.

Ευχαριστώ όσους διάβασαν τα λόγια μου, είναι μια κατάθεση ψυχής...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία για να αλλάξουμε κλίμα....

 

Σήμερα ήταν η τελευταία μέρα υποβολής των μηχανογραφικών.. Ελπίζω όλοι να βάλατε τις σχολές που θέλατε... (μαζί σας κι εγώ .. η γριά) και να έχουμε καλά αποτελέσματα....

Βάσεις, κατά το τέλος του Αυγούστου... ;

(Ωραία.. μετά τις διακοπές... το "κερασάκι")

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Βάσεις, κατά το τέλος του Αυγούστου... ;

(Ωραία.. μετά τις διακοπές... το "κερασάκι")

 

 

Τι μου θυμησες τωρα...!

Διαβαζα σε μια τοπικη εφημεριδα, σχετικα με τις πανελληνιες εξετασεις:

"Σημερα εξεταστηκαν σε πανελληνιο επιπεδο, στο τελευταιο μαθημα.

Η αγωνια τους ελαβε τελος και οι μαθητες ελπιζουν σε ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.

Ενα ονειρο που τελειωνει τον Αυγουστο..."

 

Πωωωωωωωω, στην τελευταια σειρα με επιασαν τα γελια!

Μας το πεταν καταμουτρα:lol:

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησες τωρα...!

Διαβαζα σε μια τοπικη εφημεριδα, σχετικα με τις πανελληνιες εξετασεις:

"Σημερα εξεταστηκαν σε πανελληνιο επιπεδο, στο τελευταιο μαθημα.

Η αγωνια τους ελαβε τελος και οι μαθητες ελπιζουν σε ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.

Ενα ονειρο που τελειωνει τον Αυγουστο..."

 

Πωωωωωωωω, στην τελευταια σειρα με επιασαν τα γελια!

Μας το πεταν καταμουτρα:lol:

 

:lol::lol::lol::lol: νομίζω θα κλάψω τον Αύγουστο μόνο και μόνο επειδή τελειώνει το όνειρο :lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η άποψη είναι ότι τον Αύγουστο αρχίζει... γιατί ξεκινάει ένας καινούργιος κόσμος για όλους.. μια νέα πραγματικότητα.. ξεφεύγεις από την καθημερινότητα του σχολείου, μπαίνεις στο τριπάκι του να γνωρίσεις νέο κόσμο, να αποκτήσεις νέες εμπειρίες, νέες γνώσεις (μην το ξεχνάμε).. και πολλά πολλά άλλα .. σε ένα ταξίδι διάρκειας 4-5 χρόνων (για μερικούς ίσως και παραπάνω ανάλογα τη σχολή :P )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε καμιά άποψη περί της βάσης των Παιδαγωγικών? Ειδικά για Θεσσαλονίκη. Ενδιαφέρεται πολύ μια φίλη μου...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε καμιά άποψη περί της βάσης των Παιδαγωγικών? Ειδικά για Θεσσαλονίκη. Ενδιαφέρεται πολύ μια φίλη μου...

 

α, οχι...οχι...να μη μαζευτουμε πολλοι θεσ/νικη!:lol:

και γω ενδιαφερομαι, πρωτη επιλογη το εβαλα το παιδ/κο θεσ/νικης.

απ'οτι διαβαζα, γυρω στα 18.500-18.600 μορια, μονο η εφημεριδα "ΤΑ ΝΕΑ" (νομιζω)

εγραφε πως αγγιζουν μεχρι και τις ιατρικες σχολες, στα 19.000 μορια περιπου (Θεσ/νικη-Αθηνα).

πολλοι ενδιαφερονται για παιδαγωγικα(και γω μεσα σ'αυτους) για την αμεση επαγγελματικη αποκατασταση...θα δουμε, ενας μηνας εμεινε!

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

ποιος θα πρωτομπεί σε αυτά τα παιδαγωγικά...;στον Αγγελιοφόρο έγραφε ότι 1 στους 3 μαθητές δήλωσε παιδαγωγικό. Καλύτερα πάντως...πηγαίνετε όλοι εκεί να περάσω και εγώ εκεί που θέλω :lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε καμιά άποψη περί της βάσης των Παιδαγωγικών? Ειδικά για Θεσσαλονίκη. Ενδιαφέρεται πολύ μια φίλη μου...

 

κι εγω ακουσα θα ανεβουν αρκετα Αθηνα-Θεσσαλονικη..

two beer,or not two beer??
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να έχουμε υπογεννητικότητα στην Ελλάδα και να υπάρχει αποκατάσταση στο παιδαγωγικό?

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

α, οχι...οχι...να μη μαζευτουμε πολλοι θεσ/νικη!:lol:

και γω ενδιαφερομαι, πρωτη επιλογη το εβαλα το παιδ/κο θεσ/νικης.

απ'οτι διαβαζα, γυρω στα 18.500-18.600 μορια, μονο η εφημεριδα "ΤΑ ΝΕΑ" (νομιζω)

εγραφε πως αγγιζουν μεχρι και τις ιατρικες σχολες, στα 19.000 μορια περιπου (Θεσ/νικη-Αθηνα).

πολλοι ενδιαφερονται για παιδαγωγικα(και γω μεσα σ'αυτους) για την αμεση επαγγελματικη αποκατασταση...θα δουμε, ενας μηνας εμεινε!

 

πλέον έχει μπουκώσει και αυτός ο κλάδος. οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση..

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

ποιος θα πρωτομπεί σε αυτά τα παιδαγωγικά...;στον Αγγελιοφόρο έγραφε ότι 1 στους 3 μαθητές δήλωσε παιδαγωγικό. Καλύτερα πάντως...πηγαίνετε όλοι εκεί να περάσω και εγώ εκεί που θέλω :lol:

 

Μακαρι να ηταν ετσι.. Αλλα οι περισσοτεροι που δηλωσαν παιδαγωγικα φανταζομαι δεν θα εχουν και βλεψεις και για σχολες με μηχανολογικα/πληροφορικη κτλ.. Γιατι πρεπει να ειναι κατι που το θες, και πιστευω δεν ειναι μεγαλο το ποσοστο αυτων που δηλωσαν παιδαγωγικα 1η και το ηθελαν πραγματικα (ειναι της μοδας ομως οπως και να το κανουμε, αυτο λενε και οι βασεις). :p

trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

ποια θεωρειται ρε παιδια η μεγαλη ανοδος πανω απο 500 μορια?εγω ειμαι 700 μορια πανω απο τη βαση του 2007 και θελω περιφερειακο τμημα 1ο πεδιο ...πιστευετε οτι θα το πιασω?
Link to comment
Share on other sites

Εμ, εξαρτάται κι από το πιο περιφερειακό τμήμα θέλεις...

Γιατί περιφερειακό τμήμα θεωρείται και το Μοριακής - Γενετικής (πως λέγεται) αυτό στην Αλεξανδρούπολη και έχει βάση "στον ουρανό" ..!!

Τώρα άμα θες κανά Αιγαίου, Πελοποννήσου, κτλ ... πιστεύω ότι εκεί οι βάσεις είναι λιγότερο πιθανό να εκτοξευθούν...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εμ, εξαρτάται κι από το πιο περιφερειακό τμήμα θέλεις...

Γιατί περιφερειακό τμήμα θεωρείται και το Μοριακής - Γενετικής (πως λέγεται) αυτό στην Αλεξανδρούπολη και έχει βάση "στον ουρανό" ..!!

Τώρα άμα θες κανά Αιγαίου, Πελοποννήσου, κτλ ... πιστεύω ότι εκεί οι βάσεις είναι λιγότερο πιθανό να εκτοξευθούν...

 

Η μοριακή βιολογία-γενετική 17500 είχε πέρυσι βάση...αν είναι αυτό ουρανός τότε οι άλλες τι είναι;:lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η μοριακή βιολογία-γενετική 17500 είχε πέρυσι βάση...αν είναι αυτό ουρανός τότε οι άλλες τι είναι;:lol:

 

:lol::lol: εχω μείνει στις παλιές βάσεις φαίνεται... που ήταν κάπου στα 18-19...

 

{μεταξύ μας ... οτιδήποτε .. ξεπερνάει το 13000 για μένα ουρανός ήταν...}

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η μοριακή βιολογία-γενετική 17500 είχε πέρυσι βάση...αν είναι αυτό ουρανός τότε οι άλλες τι είναι;:lol:

αιγαιου ..κοινωνικης ανθρωπολογιας και ιστοριας θελω....

Link to comment
Share on other sites

αιγαιου ..κοινωνικης ανθρωπολογιας και ιστοριας θελω....

 

α ωραία.. εδώ θα σε έχουμε δηλαδή.. μια χαρά..!!

ε.. .δεν νομίζω να ανέβει τόσο πολύ πια..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Nees ektimiseis ...

 

TELEIWS koules se sxesh me auta pou legane prin.. :blink::blink:

 

 

http://ta-nea.dolnet.gr//Article.aspx?d=20080719&nid=9245352&sn=&spid=876

Link to comment
Share on other sites

Nees ektimiseis ...

 

TELEIWS koules se sxesh me auta pou legane prin.. :blink::blink:

 

 

http://ta-nea.dolnet.gr//Article.aspx?d=20080719&nid=9245352&sn=&spid=876

 

μόλις διάβασα κι εγώ την εφημερίδα...

 

Κατ' εμέ μεγάλη βλακεία πάντως να αφήνουν κενές θέσεις στις σχολές, επειδή δεν συμπληρώνουν οι μαθητές βαθμολογία... Θα μπορούσαν να δώσουν τις θέσεις αυτές με μια καλύτερη ποσόστοση σε αυτούς που έχουν τελειώσει προηγούμενα χρόνια κι έχουν καταθέσει μηχανογραφικό.. ή έστω να δίνουν σε όλους την ευκαιρία, όπως ήταν κ παλιά, κι από κει κ πέρα ας τους διαγράφουν εντός σχολής, όσους δεν πατάνε ή δεν παρακολουθούνε..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

μόλις διάβασα κι εγώ την εφημερίδα...

κι από κει κ πέρα ας τους διαγράφουν εντός σχολής, όσους δεν πατάνε ή δεν παρακολουθούνε..

 

Ακουμπάς άσχημα σφηνωμένο αγκάθι στο πόδι της εκπαίδευσης. :lol:

Χωρίς πλάκα αυτό ξεκίνησε να γίνει αλλά δεν πρόκειται να εφαρμοσθεί ποτέ, διότι πολύ απλά πολλοί φοιτητές δεν το θέλουν (για διάφορους λόγους)

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...