Jump to content

Datapack και wireless internet


KostasDj_2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά! Είμαι νέος σ'αυτο το site και θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να ενεργοποιήσω την υπηρεσία COSMOTE DATA PACK BASIC (με 1mb τον μήνα) με την αποστολή ενός μηνύματος, όπως η αντίστοιχη υπηρεσία της WIND.

"Έφαγα" όλο τον κόσμο να βρώ καμία πληροφορία...αλλά τίποτα...

Έχω το Sony Ericsson W960i ( με σύνδεση COSMOTE ) το οποίο είναι 3G αλλά όχι i-mode. Έχω τις κατάλληλες ρυθμίσεις και μπήκα απο το κινητό μου στο Internet (απίστευτα γρήγορο!!) αλλά θέλω να μπορώ να ελέγχω τις χρεώσεις. Στο W810i μου έχω WIND και ενεργοποιώ όποτε θέλω την υπηρεσία WiND Plus Non Stop!

 

Plz guys help...

 

[(Το SE W960i το πήρα από τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ με παραγγελία από την κεντρική τους αποθήκη)]

 

Πρέπει να πας σε κατάστημα, κατά προτίμηση κοσμοτέ. Δεν έχει αλλάξει...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια φίλη μου έχει ένα πρόβλημα κι εγώ δεν μπορώ να τη βοηθήσω τηλεφωνικά γιατί δεν ξέρω τι παίζει.

Της δώσανε το Huawei e220, το συνέδεσε με τον υπολογιστή της, της έβγαλε κάποιο install το οποίο έκανε, της ζήτησε και κάποιο προφίλ κάποια στιγμή, δεν έβαλε κάτι.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί αν συνδεθεί.. Τι πρόβλημα υπάρχει;

Παίζει να φταίνε τα windows που έχει πάνω;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια φίλη μου έχει ένα πρόβλημα κι εγώ δεν μπορώ να τη βοηθήσω τηλεφωνικά γιατί δεν ξέρω τι παίζει.

Της δώσανε το Huawei e220, το συνέδεσε με τον υπολογιστή της, της έβγαλε κάποιο install το οποίο έκανε, της ζήτησε και κάποιο προφίλ κάποια στιγμή, δεν έβαλε κάτι.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί αν συνδεθεί.. Τι πρόβλημα υπάρχει;

Παίζει να φταίνε τα windows που έχει πάνω;

 

Όχι δεν φταίνε τα windows Κατά πάσα πιθανόητα θα πρέπει στις ρυθμίσεις να φτιάξει προφίλ βάζοντας ως σημείο πρόσβασης (APN) το internet.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν φταίνε τα windows Κατά πάσα πιθανόητα θα πρέπει στις ρυθμίσεις να φτιάξει προφίλ βάζοντας ως σημείο πρόσβασης (APN) το internet.

 

Που εμφανίζεται αυτή η επιλογή;

Μπορεί κάποιος να μου δώσει directions? (Βοηθώ μια φίλη μέσω τηλεφώνου, οπότε θέλω ακριβείς κατευθύνσεις..)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Που εμφανίζεται αυτή η επιλογή;

Μπορεί κάποιος να μου δώσει directions? (Βοηθώ μια φίλη μέσω τηλεφώνου, οπότε θέλω ακριβείς κατευθύνσεις..)

 

Χωρίς να ξέρω πολλά έπρεπε να το κάνεισ την αρχή όταν της ζ΄ητησε την δημιουργία προφίλ. Τώρα μπορεί ανοίγοντας την εφαρμογή να πάει στις ρυθμίσεις εκεί ή θα λέει " δημιουργία νέου προφίλ" ή "δημιουργία λογαριασμού"

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω πολλά έπρεπε να το κάνεισ την αρχή όταν της ζ΄ητησε την δημιουργία προφίλ. Τώρα μπορεί ανοίγοντας την εφαρμογή να πάει στις ρυθμίσεις εκεί ή θα λέει " δημιουργία νέου προφίλ" ή "δημιουργία λογαριασμού"

 

ok, θα της το πω μπας και κάνει τίποτα και θα ενημερώσω.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ok, θα της το πω μπας και κάνει τίποτα και θα ενημερώσω.

 

To έκανε απεγκατάσταση και το ξαναπέρασε από την αρχή το software. Και έβαλε από τα settings profile name : internet. και του έκανε save.

 

ωστόσο ακόμα δεν μπορεί να συνδεθεί .. μήπως πρέπει να κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

To έκανε απεγκατάσταση και το ξαναπέρασε από την αρχή το software. Και έβαλε από τα settings profile name : internet. και του έκανε save.

 

ωστόσο ακόμα δεν μπορεί να συνδεθεί .. μήπως πρέπει να κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό;

 

Στο σημείο πρόσβασης να βάλει internet.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα παραλάβω μια καινούργια σύνδεση internet on the go για σταθερό και laptop από την cosmote, με το πακέτο προσφοράς που έχει στο απεριόριστο με 29.5 πάγιο μέχρι 30/9.

Πρωτού λοιπόν μπω στη διαδικασία να το συνδέσω, κτλ.. υπάρχουν κάποια "tips" για τους rookies?

Υπάρχει περίπτωση να συναντήσω προβλήματα σε pc επιτραπέζιο (αρχικά) με windows xp proffessional πάνω;

Κι αν πούμε ότι εγώ θέλω να το συνδέσω σε mac θα λειτουργει; ή πρέπει να ζητήσω άλλο modem ειδικό;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά η απορία μου είναι εαν το COSMOTE EXPRESS CARD E870(7,2Mbps) εχει μαζί του και ανταπτορα οπού την κάνει PCMCIA;

Όπος έχει της Vodafone η Merlin XU870;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά η απορία μου είναι εαν το COSMOTE EXPRESS CARD E870(7,2Mbps) εχει μαζί του και ανταπτορα οπού την κάνει PCMCIA;

Όπος έχει της Vodafone η Merlin XU870;

 

από ότι είδα τον χρεώνει extra γύρω στα 18 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Χτές έκανα σύνδεση on-the-go και πήρα το HUAWEI E170 Usb Stick. Επειδή δεν συμπάθησα καθόλου το προγραμμα της Cosmote γιατι κάθε φορά που άλλαζε απο 3G se HSPA τα Vista τα παίζανε και επρεπε να κανω reconnect, έβαλα το firmware του E170 απο το official site της HUAWEI το οποίο δουλεύει πολύ καλύτερα. Το μόνο που έβαλα στις ρυθμίσεις ήταν στο APN internet και στο No. *99#.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει περίπτωση λογο λάθος ρύθμισης ή (λεμε τωρα) επειδή δεν χρησιμοποιο το software της cosmote να χρεωονομαι..

 

Υ.Γ. Την ίδια sim με τις ίδιες ρυθμίσεις χρησιμοποιώ και σε συσκευή η οποία έχει ενσωματομενο modem για 3G/HSPA.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Χτές έκανα σύνδεση on-the-go και πήρα το HUAWEI E170 Usb Stick. Επειδή δεν συμπάθησα καθόλου το προγραμμα της Cosmote γιατι κάθε φορά που άλλαζε απο 3G se HSPA τα Vista τα παίζανε και επρεπε να κανω reconnect, έβαλα το firmware του E170 απο το official site της HUAWEI το οποίο δουλεύει πολύ καλύτερα. Το μόνο που έβαλα στις ρυθμίσεις ήταν στο APN internet και στο No. *99#.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει περίπτωση λογο λάθος ρύθμισης ή (λεμε τωρα) επειδή δεν χρησιμοποιο το software της cosmote να χρεωονομαι..

 

Υ.Γ. Την ίδια sim με τις ίδιες ρυθμίσεις χρησιμοποιώ και σε συσκευή η οποία έχει ενσωματομενο modem για 3G/HSPA.

 

Εγω εχω το original Huawei και ψαχνω το firm της Cosmote. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το original Huawei και ψαχνω το firm της Cosmote. :p

 

Αν δουλεύεις Vista κράτα το original firmware Καλύτερα..

 

τελικά υπάρχει περίπτωση να μας έρθει καμια τρελλή χρεωση αν δε χρησιμοποιουμε το soft. ή hardware της cosmote..?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μια ερώτηση..εχω 2-3 PPTP συνδέσεις που πέφτουν σε ενα CISCO με VODAFONE kai WIND συνδεομαι κανονικότατα με COSMOTE οχι υπάρχει κάποια φραγή???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να συνδεθώ από mac με τίποτα..

Επικοινώνησα με cosmote και με έβαλαν να ψάξω στο site της huawei για να βρω drivers. Βρίσκω κάτι, το εγκαθιστώ, βάζω κάποιες ρυθμίσεις που έχει μέσα το κουτί, αλλά δεν μου αναγνωρίζει καν ότι υπάρχει usb modem στο mac. Δεν έχουν πρόβλημα οι ports μου, είναι σίγουρο. Και φυσικά η Cosmote απλά αδιαφορεί..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, θα ηθελα να μου πείτε αν μπορούμε να έχουμε ιντερνετ σε ενα παλμ, pda ή κινητό, "απεριοριστο" όπως πχ εχουμε σε ενα λαπτοπ με το usb τις comsote. Δηλαδή, βάζοντας την sim καρτα που μας παρέχουν απο την cosmote σε μια συσκευη που υποστιρίζει GPRS/3G/HSDPA, θα μπορούμε με λογισμικό windows mobile να εχουμε πληρη προσβαση στο ιντερνετ? Αν ναι, μπορούμε να συζητησουμε για την καταληλλότερη συσκευή? Με ενδιαφέρει πολυ ενα pda, που να ειναι και κινητο, να εχω προσβαση στα μαιλ μου, skype και msn! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στα Χανιά. Εδω και 1 μηνα απόκτησα το Cosmote Internet on the Go, με τη συσκευή Huawei E170. Από την πρώτη κιολας μέρα και μετα την εγκατάσταση του, υπήρχαν συνεχώς προβλήματα με αποσυνδέσεις της συσκευής καθε λίγο.

Δεν θα αναφέρω για τα συνεχη σκαμπανεβάσματα του σήματος, μεσα στο σπιτι ειναι σπανιο να εχω 3G, μόνο οταν βγαίνω στο μπαλκόνι πιάνω 3G - HSDPA. Τα ίδια σχεδόν προβλήματα αντιμετώπισα και οταν το χρησιμοποίησα για κάποιες μέρες στην Αθήνα που υποτίθεται το σήμα είναι καλύτερο.

Οταν το βάζω "μόνο 2G" δεν αποσυνδέεται όταν όμως το βαζω "μόνο 3G" αρχίζουν οι αποσυνδέσεις. Κατέβασα και το Mobile Partner από την huawei αλλά και πάλι τα ίδια. Όλα αυτά συμβαίνουν είτε συνδέω τη συσκευή με καλώδιο είτε χωρίς αυτό.

Υπάρχει περίπτωση οι αποσυνδέσεις να οφείλονται σε διακοπή τροφοδοσίας του Ε170 απο τη θύρα USB?

Αν ναι πως λύνεται αυτό το πρόβλημα??

Αν ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο Mobile Partner (εκτός από ΑΡΝ:Internet) για να χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό και όχι το άλλο της Cosmote?

Μήπως η μόνη λύση είναι να το γυρίσω πίσω και να διακόψω τη σύνδεση??

Link to comment
Share on other sites

kalimera, file mou ta provlimata pou amaferis einai poli "sinithismena" kai ta antimetopizo kai ego kai malista exontas dokimasi tin ipiresia se toulaxiston 7-8 diaforetikes polis...

epidi provlimatistika kai ego an prepei na diakopso i oxi to epsaksa ligo kai se sinomilia pou ixa me gnosto mesa apo ton ote mou ipe oti i ipiresi theorite "dokimastiki" kai olo to kalokeri tha katagrafoun provlimata kai tha ta epiliioun oste apo ton semtemvri pou ligi i prosfora na "pezei" sosta...

ta simperasmata dika sou...

:)
Link to comment
Share on other sites

μην προβληματιζεσαι

στο κεντρο Θεσσαλονικης με download manager κατεβασμα με 600kb/sec

εκτός πόλης το μέγιστο 140kb/sec

και τα δυο με 3G-HSDPA

αρα είναι θεμα δικτύου...............................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παίδες καλησπέρα. Χτές έκανα σύνδεση on-the-go και πήρα το HUAWEI E170 Usb Stick. Επειδή δεν συμπάθησα καθόλου το προγραμμα της Cosmote γιατι κάθε φορά που άλλαζε απο 3G se HSPA τα Vista τα παίζανε και επρεπε να κανω reconnect, έβαλα το firmware του E170 απο το official site της HUAWEI το οποίο δουλεύει πολύ καλύτερα. Το μόνο που έβαλα στις ρυθμίσεις ήταν στο APN internet και στο No. *99#.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει περίπτωση λογο λάθος ρύθμισης ή (λεμε τωρα) επειδή δεν χρησιμοποιο το software της cosmote να χρεωονομαι..

 

Υ.Γ. Την ίδια sim με τις ίδιες ρυθμίσεις χρησιμοποιώ και σε συσκευή η οποία έχει ενσωματομενο modem για 3G/HSPA.

 

Με ποιο από τα δύο είσαι πιο ευχαριστημένος, με το huawei modem ή με το κινητό με το ενσωματωμένο 3G/HSDPA modem?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμβούλευα όποιον ενδιαφέρεται για mobile internet και έχει ήδη συμβόλαιο κοσμοτέ, να ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο wireless internet στο ήδη υπάρχον συμβόλαιο παρά να πάρει νέα σύνδεση internet on the go με κάρτα σε ρόλο modem. Αν δεν σας πειράζει να έχετε την ίδια συσκευή ως modem συνδεδεμένη στον υπολογιστή, θα έχετε οικονομικό όφελος. Ο φόρος κινητής τηλεφωνίας θα πληρωθεί μια φορά στο συμβόλαιο που ήδη έχετε και θα είναι 10ευρώ για λογαριασμό άνω των 50 ευρώ. Αν βάλετε internet on the go αυτό πιάνεται σαν ξεχωριστή σύνδεση και επιβαρύνεται με φόρο κινητής τηλεφωνίας τον οποίο θα πληρώνετε και στο συμβόλαιό σας...

Τα πακέτα wireless internet και on the go έχουν ίδιες τιμές, ενδεικτικά αναφέρω το πακέτο 5GB με κόστος 29,5ευρώ, απλώς δεν θα έχετε την προσφορά του "απεριόριστου" (με όριο 1GB/μέρα) μέχρι τέλος Σεπτέμβρη που δίνει το on the go. Το πλεονέκτημα είναι η μη επιβάρυνση 2η φορά με φόρο κινητής καθώς και η δυνατότητα να απενεργοποιείται/τροποποιείται το πακέτο wireless internet όποτε το επιθυμείτε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

 

σε καρτοκινητο Κοσμοτε ειναι δυνατον καποιος να ενεργοποιησει την υπηρεσια Wireless Internet?

αν ναι ποσο στοιχιζει και ποσα ΜΒ αντιστοιχουν?

 

αυτη η υπηρεσια ειναι για καθαρο ιντερνετ και οχι για γουαπ σωστα?

ενδιαφερομαι για να εχω στο κινητο μου (iPhone)πληρεις υπηρεσιες οπως μειλ/σαφαρι/καιρος...

 

ευχαριστω πολυ.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...