Jump to content

Eurobasket 2007 - 4η η Ελλάδα


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια ομάδα θα κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ 2007;  

166 members have voted

  1. 1. Ποια ομάδα θα κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ 2007;

    • Γερμανία
      2
    • Γαλλία
      2
    • Ελλάδα
      80
    • Ισπανία
      61
    • Ιταλία
      1
    • Λιθουανία
      8
    • Ρωσία
      9
    • Σερβία
      2
    • Σλοβενία
      1
    • Άλλη,ποια;
      0


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 552
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γιατι δεν βαζεις και τον δευτερο αγωνα με την ισπανια στις καλες εμφανισεις. πιστευω παιξαν πολυ καλα και δυνατα τα παιδια...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εύγε στον κόσμο που ήταν χτες αεροδρόμιο να υποδεχτεί την ομάδα (γιατί έχουν αρχίσει να βγαίνουν μαχαίρια και δε μου αρέσει)
KCB
Link to comment
Share on other sites

Παει λοιπον και αυτο το Ευρωμπασκετ... καλα τα πηγαμε σε σχεση με αυτο που παιξαμε, στην ουσια δε μας αξιζε και θεση μεσα στα μεταλια εδω που τα λεμε, μονο στον αγωνα με την Ισπανια δειξαμε τα δοντια μας αλλα τι να το κανεις, δε τα καταφεραμε. Θεωρω την 4η θεση επιτυχια και τωρα παμε για αλλα, χωρις θεατες...(οπως π.χ. Χατζηβρεττας) και διαφορους αλλους...

 

 

 

 

Υ.Γ. Μπραβο στους ρωσους που παλικαρισια νικησαν τους αλλαζονες ισπανους, επρεπε να ταρακουνηθουν λιγο, το ειχαν σιγουρο απ΄την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερα από το Eurobasket του 99 δεν μπορείς να πας. Η Εθνική μπορεί να τερμάτισε 4η, αλλά ήταν στην ίδια ταχύτητα με τους Γάλλους, τους Σλοβένους, τους Κροάτες και τους Ιταλούς. Δεν παρουσίασε τίποτα το ιδιαίτερο και με βάση τις εμφανίσεις μας, η 4η θέση είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητική.

 

Ως προς την ουσία συμφωνώ, αλλά θέλω να πω ότι η επιτυχία από την αποτυχία απέχουν ελάχιστα σε ένα τέτοιο τουρνουά με αγώνες νοκ-άουτ. Το 2005 νικήσαμε τη Γαλλία - που καλή ομάδα ήταν/είναι αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο -με θαύμα πριν κάνουμε περίπατο στον τελικό (όπου βρήκαμε τη Γερμανία και όχι την Ισπανία - πολύ μεγάλη έκπληξη). Το Σάββατο χάσαμε στο τέλος από την Ισπανία που και πολύ ισχυρότερη είναι αλλά και στην έδρα της έπαιζε.

Ούτε πέρσι και πρόπερσι η Ελλάδα ήταν dream-team, ούτε φέτος είμαστε για πέταμα, ψυχραιμία. Η ομάδα έχει πολύ ταλέντο αλλά και κάποιες χτυπητές ελλείψεις οπότε ας κοιτάξουμε να τις μπαλώσουμε όσο το δυνατόν εν όψει προολυμπιακού τουρνουά και Πεκίνου και μετά βλέπουμε.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

+1.

 

Η εθνική έχει δυνατότητες πολλές. Δεν έκανε ιδιαίτερα καλό πρωτάθλημα, αλλά έδειξε, σε κρίσιμα σημεία την αξία της. Διατηρείται στις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και έχει ποιότητα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

παντως απο Σημερινες ειδησεις ο Χατζηβρετας(οικογενειακοι λογοι) και ο Παπαδοπουλος(κοντρα που εχει με την ομοσπονδια) αποχωρουν απο την Εθνικη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παντως απο Σημερινες ειδησεις ο Χατζηβρετας(οικογενειακοι λογοι) και ο Παπαδοπουλος(κοντρα που εχει με την ομοσπονδια) αποχωρουν απο την Εθνικη.
Κατι ακουγεται και για Παπαλουκα, τουλαχιστον ετσι δημοσιευσε μια εφημεριδα, προσωπικα ελπιζω να πεφτει εξω...
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακουγεται και για Παπαλουκα, τουλαχιστον ετσι δημοσιευσε μια εφημεριδα, προσωπικα ελπιζω να πεφτει εξω...

Δεν νομιζω γι'αυτον..παντως υλικο απο πισω υπαρχει...καλο ειναι να το ριξουν στην μαχη ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παντως απο Σημερινες ειδησεις ο Χατζηβρετας(οικογενειακοι λογοι) και ο Παπαδοπουλος(κοντρα που εχει με την ομοσπονδια) αποχωρουν απο την Εθνικη.

 

Κατι ακουγεται και για Παπαλουκα, τουλαχιστον ετσι δημοσιευσε μια εφημεριδα, προσωπικα ελπιζω να πεφτει εξω...

 

Δεν μας βλέπω καλά...Αυτό για τον Παπαδόπουλο μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αν μπορείς(ποιο είναι το πρόβλημα κτλ.)Τώρα αν φύγει και ο Παπαλουκάς τι να πω...Είναι και από τους καλύτερους της Εθνικής(κατα τη γνώμη μου)!Υπάρχει κάποιος που να μπορει να τον αντικαταστήσει;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, ο Διαμαντίδης (με αντιαθλητικό) και Παπαδόπουλος (με τεχνική) μας κατέστρεψαν με την Λιθουανία στο 30-34. Αντί να γίνει 32 (ή 33) - 34, πήγε 30-39 και άντε να τους φτάσεις μετά (μέχρι 5 πόντους μειώσαμε, αν δεν κάνω λάθος)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βλέπω καλά...Αυτό για τον Παπαδόπουλο μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αν μπορείς(ποιο είναι το πρόβλημα κτλ.)

 

Πολλά τα ερωτηματικά για τον Παπαδόπουλο στην εθνική

 

info:news.in.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βλέπω καλά...Αυτό για τον Παπαδόπουλο μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αν μπορείς(ποιο είναι το πρόβλημα κτλ.)Τώρα αν φύγει και ο Παπαλουκάς τι να πω...Είναι και από τους καλύτερους της Εθνικής(κατα τη γνώμη μου)!Υπάρχει κάποιος που να μπορει να τον αντικαταστήσει;

 

Για Παπαδόπουλο ακούγεται ότι στράβωσε και ο Γιαννάκης λόγω συνδικαλιστικών αλλά και απόδοσης/συμπεριφοράς στο γήπεδο. Ειδικα για την τεχνική που έφαγε σε κρίσιμο σημείο. Δε με χαλάει καθόλου να φύγει.

 

Ο Παπαλουκάς όμως θα είναι μεγάλη ζημιά να φύγει IMHO

KCB
Link to comment
Share on other sites

 

Πιστευω πως αν τελικά τον διώξουν θα κάνουν μεγάλη βλακεία.Οκ έκανε μερικά λάθη και η παρουσία του ίσως να μην ήταν η αναμενόμενη αλλά δεν παυει να είναι χρήσιμος για την εθνική.Είναι καλό να υπάρχει έστω και στον πάγκο.

Link to comment
Share on other sites

τετοιους παιχτες δεν τους κρατας στον παγκο.."τσαμπα" θεση ποιανουν.

και αν του χρονου ειναι στα καλα του ο Σοφοκλης και ισως ο Κουφος...θα πρεπει σιγα σιγα να μας αδειασει την μερια..γιατι οπως και να το κανουμε..υπαρχουν πιο διψασμενα παιδια απ'αυτον...τον :worry: φετος που ηταν μετριος ως κακος! εχει πει κιολας με παλιοτερες δηλωσεις οτι το Ελληνικο πρωταθλημα ειναι για τον σουτσο και ηι'αυτο εχει φυγει τοσα χρονια απο την Ελλαδα{ρωσια} και τωρα θα παιξει στο καλυτερο (κατα την γνωμη του) Ισπανια.

ποιος Ελληνας λεει τετοιες μπαρουφες..εγω μετα απ'αυτα που ειπε του εχω ριξει κοκκινη καρτα.αντε να παει στο καλο..και η λυση υπαρχει..δεν θα μας ληψει καθολου.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για Παπαδόπουλο ακούγεται ότι στράβωσε και ο Γιαννάκης λόγω συνδικαλιστικών αλλά και απόδοσης/συμπεριφοράς στο γήπεδο.

Τι λέει ρε ο Γιαννάκης; Ποιος ξεκίνησε το συνδικαλισμό στον αθλητισμό; Αυτός με το Φασούλα τα ξεκινήσανε, χωρίς να θέλω να πάρω θέση αν είναι σωστό ή όχι.

 

Raver σε αυτό που λες για το Λάζο έχεις άδικο. Οσο πικραμένος κι αν είμαι, λόγω του τελικού στο Σαρλερουά, δεν μπορώ να πω ότι είναι λίγοι οι παίχτες στην Ευρώπη σαν αυτόν. Και κακά τα ψέμματα, το ιταλικό και το ισπανικό είναι πολύ καλύτερα από το ελληνικό πρωτάθλημα, και από πλευράς ενδιαφέροντος, και από πλευράς εκπλήξεων, και από πλευράς ποιότητας παικτών, αλλά και από πλευράς πληρότητας γηπέδων.

Link to comment
Share on other sites

τετοιους παιχτες δεν τους κρατας στον παγκο.."τσαμπα" θεση ποιανουν.

και αν του χρονου ειναι στα καλα του ο Σοφοκλης και ισως ο Κουφος...θα πρεπει σιγα σιγα να μας αδειασει την μερια..γιατι οπως και να το κανουμε..υπαρχουν πιο διψασμενα παιδια απ'αυτον...τον :worry: φετος που ηταν μετριος ως κακος! εχει πει κιολας με παλιοτερες δηλωσεις οτι το Ελληνικο πρωταθλημα ειναι για τον σουτσο και ηι'αυτο εχει φυγει τοσα χρονια απο την Ελλαδα{ρωσια} και τωρα θα παιξει στο καλυτερο (κατα την γνωμη του) Ισπανια.

ποιος Ελληνας λεει τετοιες μπαρουφες..εγω μετα απ'αυτα που ειπε του εχω ριξει κοκκινη καρτα.αντε να παει στο καλο..και η λυση υπαρχει..δεν θα μας ληψει καθολου.:mad:

 

Είχε πει τέτοιο πράγμα;Αν έλεγε για ποδόσφαιρο θα τον δικαιολογούσα αλλά τώρα:X.Τεσπα όταν είναι στις καλές του όμως παίζει αρκετά καλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Raver σε αυτό που λες για το Λάζο έχεις άδικο. Οσο πικραμένος κι αν είμαι, λόγω του τελικού στο Σαρλερουά, δεν μπορώ να πω ότι είναι λίγοι οι παίχτες στην Ευρώπη σαν αυτόν. Και κακά τα ψέμματα, το ιταλικό και το ισπανικό είναι πολύ καλύτερα από το ελληνικό πρωτάθλημα, και από πλευράς ενδιαφέροντος, και από πλευράς εκπλήξεων, και από πλευράς ποιότητας παικτών, αλλά και από πλευράς πληρότητας γηπέδων.

 

Μπορεί αλλά δεν είναι το πρωτάθλημά μας για τον ...... όπως δήλωσε

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ρε ο Γιαννάκης; Ποιος ξεκίνησε το συνδικαλισμό στον αθλητισμό; Αυτός με το Φασούλα τα ξεκινήσανε, χωρίς να θέλω να πάρω θέση αν είναι σωστό ή όχι.

 

Η παρουσία του Παπαδόπουλου ήταν υποτονική στο τουρνούα. Μόνο με την Κροατία είχε εξαιρετική απόδοση. Αν και ήταν καλός επιθετικά εναντίον της Σλοβενίας, αμυντικά δεν μπορούσε να περιορίσει τον Νεστέροβιτς. Με αντιπάλους την Ισπανία και τη Ρωσία ήταν τραγικός.

 

Πιστεύω πως το δίδυμο Σχορτσιανίτη-Κουφού θα είναι εξαιρετικό. Αρκεί φυσικά ο σέντερ του Ολυμπιακού να βελτιώσει τη φυσική του κατάσταση ώστε να μπορεί να αγωνίζεται 20-25 λεπτά σε κάθε αναμέτρηση κι όχι μόλις 10 όπως έκανε φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ρε ο Γιαννάκης; Ποιος ξεκίνησε το συνδικαλισμό στον αθλητισμό; Αυτός με το Φασούλα τα ξεκινήσανε, χωρίς να θέλω να πάρω θέση αν είναι σωστό ή όχι.

 

Ωπα αυτά τα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι τα λένε, δεν άκουσα τον ίδιο τον Γιαννάκη να το λέει και στο κάτω κάτω ποτέ δεν θα έλεγε ανοιχτά κάτι τέτοιο γιατί είναι κύριος και επαγγελματίας. Επίσης υποθέτω ότι όσοι αναφέρονται στον συνδικαλισμό των παικτών, δεν εννοούν να μην υπάρχει αλλά να μην ανακατεύεται στην προετοιμασία της εθνικής όπως έγινε φέτος.

Προσωπικά δεν ξέρω αν αυτό πραγματικά επηρέασε ή τα διοχετεύει ο πρωτεργάτης αυτής της άποψης... ΦΣ.

Ο Λάζος όμως όπως ειπώθηκε θα είναι πολυτέλεια αν υπάρχει καλός Σοφο, Κουφός, Μαυροκεφαλίδης κλπ βλ Κοτζιά σήμερα: http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=101819

 

Τώρα για τις δηλώσεις του Λάζου για το πρωτάθλημα, δεν είπε για ούτσους κλπ αλλά είπε το επίσης βαρύ ότι οι ξένοι γελάνε με μας. Κι αυτό όχι τόσο για το επίπεδο του πρωταθλήματος που όντως συνολικά απέχει από Ισπανία και ίσως Ιταλία. Το είπε νομίζω ως πρόεδρος των παικτών γιατί υπάρχουν ακόμα το 2007 στη χώρα που έχει αυτήν την εθνική, ομάδες που δεν πληρώνουν τους παίκτες ή τους έχουν ανασφάλιστους και ακόμα ομάδες που βαράνε κανόνια. Εξού και η κίνηση προ euro για κάλυψη των παικτών της Α2 από τους διεθνείς... Μην ξεχνάμε την κατάντια του Μακεδονικού και τον ΑΓΟΡ που δεν ήξερε αν θα παίξει Α1 ή Α2 μέχρι τελευταία στιγμή. Είχε δηλαδή κι ένα δίκιο εδώ που τα λέμε, έτσι;;)

KCB
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνανε οιπαιχταράδες της ποδοσφαιρικής εθνικής ομάδας κατά τη διάρκεια του Euro και λέγανε για αποχές από τη συνέχεια και κάτι τέτοιες αρλούμπες, δεν βγήκε όμως κανένας να πάρει θέση, αλλά ο κοσμάκης έβγαινε στους δρόμους να πανηγυρίζει.

Τώρα, με τον Λάζο, βγήκανε όλοι να τον φάτε, και δεν μιλάω για σένα, γενικά μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνανε οιπαιχταράδες της ποδοσφαιρικής εθνικής ομάδας κατά τη διάρκεια του Euro και λέγανε για αποχές από τη συνέχεια και κάτι τέτοιες αρλούμπες, δεν βγήκε όμως κανένας να πάρει θέση, αλλά ο κοσμάκης έβγαινε στους δρόμους να πανηγυρίζει.

Τώρα, με τον Λάζο, βγήκανε όλοι να τον φάτε, και δεν μιλάω για σένα, γενικά μιλάω.

 

Δεν ξέρω αν παρατήρησες την τελευταία μου φράση στο προηγούμενο post:

 

...Eίχε δηλαδή κι ένα δίκιο εδώ που τα λέμε, έτσι;;)

 

Προσωπικά αν λέω ότι είναι καλό να φύγει είναι καθαρά για αγωνιστικούς λόγους. Αμυντικά δεν προσφέρει ποτέ. Έχει πολύ καλές επιθετικές κινήσεις που τώρα έβγαλε μόνο με την Κροατία, κι επειδή δεν έχουμε και πολλούς ψηλούς είναι πολυτέλεια να τον παίρνει μαζί ΑΝ έχει στη διάθεση του Σοφο κλπ

KCB
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και κάνουμε απολογισμό για το Ευρωμπάσκετ 2007, ας σημειώσουμε εδώ, για όσους πιθανόν να μην το έχουν πληροφορηθεί ότι, παρόλο που Εθνική μπάσκετ κατέλαβε την 4η θέση, η Ελλάδα ανέβηκε στην παγκόσμια κατάταξη της FIBA. Συγκεκριμένα, αναρριχηθήκαμε στην έκτη θέση, από την έβδομη που βρισκόμασταν πριν το Ευρωμπάσκετ.

 

Αναλυτικά, η πρώτη δεκάδα:

1.Η.Π.Α. 832.2

2.Αργεντινή 726

3.Ισπανία 580

4.Σερβία 534

5.Λιθουανία 486

6.Ελλάδα 429

7.Ιταλία 378

8.Γαλλία 369

9.Γερμανία 284

10.Αυστραλία 284

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

χαοτικη διαφορα μεταξυ αργεντινης και ισπανιας...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Raver σε αυτό που λες για το Λάζο έχεις άδικο. Οσο πικραμένος κι αν είμαι, λόγω του τελικού στο Σαρλερουά, δεν μπορώ να πω ότι είναι λίγοι οι παίχτες στην Ευρώπη σαν αυτόν. Και κακά τα ψέμματα, το ιταλικό και το ισπανικό είναι πολύ καλύτερα από το ελληνικό πρωτάθλημα, και από πλευράς ενδιαφέροντος, και από πλευράς εκπλήξεων, και από πλευράς ποιότητας παικτών, αλλά και από πλευράς πληρότητας γηπέδων.

 

Για θύμισέ μου,ποιον τελικό έπαιξε η Εθνική στο Σαρλερουά; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...