Jump to content

GreekSMSWriter


kterz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα χρησιμοποιουσα το phonepad,

ΑΛΛΑ!!!!

δεν μπορω να γραψω με 160 χαρακτηρες!

οταν γραφω ελληνικα μου δειχνει μονο 70!!!

αν γινοταν να στελνει με 160 θα κρατουσα το phonepad το βρισκω πολυ βολικο.

δυστυχως δεν βρεθηκε καποιος να δωσει μια λυση σε αυτο το προβλημα.....

για αυτο το λογο ψαχνω αλλο πληκτρολογιο!!!

σαν το phonepad,δηλαδη με enter,backspace,t9,κενο,βελακια δεξια/αριστερα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα χρησιμοποιουσα το phonepad,

ΑΛΛΑ!!!!

δεν μπορω να γραψω με 160 χαρακτηρες!

οταν γραφω ελληνικα μου δειχνει μονο 70!!!

αν γινοταν να στελνει με 160 θα κρατουσα το phonepad το βρισκω πολυ βολικο.

δυστυχως δεν βρεθηκε καποιος να δωσει μια λυση σε αυτο το προβλημα.....

για αυτο το λογο ψαχνω αλλο πληκτρολογιο!!!

σαν το phonepad,δηλαδη με enter,backspace,t9,κενο,βελακια δεξια/αριστερα κτλ.

 

Φίλε μου τα πράγματα είναι απλά. Ο πρώτος λόγος που με οδήγησε να φτιάξω αυτό το πρόγραμμα είναι η on the fly προγραμματιστική μετατροπή των Unicode χαρακτήρων σε SMS (160char) format, πριν στείλουμε το μήνυμα. Όταν λέω να χρησιμοποιείς το phonepad, εννοώ σε συνδυασμό με το GreekSMSWriter, δηλ. για να μπορείς να στέλνεις μηνύματα 160char.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!

δουλευει.

το παραξενο εινε οτι ανοιγω το greeksmswriter,γραφω με το

phonepad και οταν εινε να το στειλω κανει αντιγραφη αυτα που

εγραψα στην κανονικη οθονη των sms και στελνει 160 χαρακτηρες!!!

παντως δουλευει....

και παλι ευχαριστω για το προγραμμα!!!

το μονο που δεν δουλευει ειναι με το sendSMS...

π.χ. αν πατησω δυο νουμερα δεν μου βγαζει ολες τις επαφες μου.

υπαρχει καπιο κολπο???

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν δουλευει ειναι με το sendSMS...

π.χ. αν πατησω δυο νουμερα δεν μου βγαζει ολες τις επαφες μου.

υπαρχει καπιο κολπο???

 

Μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα επαφής την οποία δε βρίσκει; (αν δε θες εδώ, στείλε μου pm). Δηλ. κάποιες τις βρίσκει και κάποιες όχι;

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα:

παταω 11 βγαζει 19 τηλεφωνα

"""""""""22"""""""""""38""""""""""""""

"""""""""00"""""""""""19"""""""""""""

"""""""""33"""""""""""23"""""""""""""

"""""""""30"""""""""""43"""""""""""""

"""""""""49"""""""""""68"""""""""""""

:dizzy:

δεν βρηκα καποιον συνδυασμο να μου βγαζει ολα τα τηλεφωνα!!!

δεν θα ηταν καλυτερα να τα βγαζει με τα γραμματα???

π.χ. να πατας το (Κ) και να σου βγαζει ολες τις επαφες που

αρχιζουν απο (Κ)......

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα:

παταω 11 βγαζει 19 τηλεφωνα

"""""""""22"""""""""""38""""""""""""""

"""""""""00"""""""""""19"""""""""""""

"""""""""33"""""""""""23"""""""""""""

"""""""""30"""""""""""43"""""""""""""

"""""""""49"""""""""""68"""""""""""""

:dizzy:

δεν βρηκα καποιον συνδυασμο να μου βγαζει ολα τα τηλεφωνα!!!

δεν θα ηταν καλυτερα να τα βγαζει με τα γραμματα???

π.χ. να πατας το (Κ) και να σου βγαζει ολες τις επαφες που

αρχιζουν απο (Κ)......

 

Πάλι δε σε κατάλαβα...

Το πρόγραμμα ψάχνει στις επαφές, το Επώνυμο, το Όνομα, το όνομα της εταιρίας (αν υπάρχει) και τον αριθμό τηλεφώνων για το αν ταιριάζει κάπου με το sequence το οποίο έχουμε εισάγει. Π.χ:

Αν γράψεις: "638", τότε θα βρεί ό,τι επαφές έχουν π.χ. στους αριθμούς τηλεφώνου τους το 638, τις επαφές π.χ. που έχουν κάπου "Net", ή τις επαφές που έχουν κάπου "νερ". (όχι μόνο να ξεκινούν από αυτό).

Αν εσύ για παράδειγμα έχεις μια επαφή που λέγεται Michael, τότε θα σου βγεί είτε πατήσεις "642" που αντιστοιχεί στο "Mic" είτε πατήσεις "235" που αντιστοιχεί στο "ael". Αυτό που προφανώς σε μπερδεύει εσένα είναι ότι έχεις τις επαφές σου με ξένη γραμματοσειρά και νομίζεις ότι το "Mic" θα το έβρισκε αν πατούσες το 5 πρώτα.

Στην έκδοση που θα ανεβάσω αύριο, θα έχω ένα option να βγάζει το dialpad στο SendSMS με αγγλικά γράμματα, που ίσως εσένα να σε βολέψει.

Πες μου αν έχω καταλάβει καλά και αυτό είναι όντως το πρόβλημά σου. Διαφορετικά, θα πρέπει να θεωρήσω ότι είναι κάποιο bug. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσω να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!!

λυθηκε το προβλημα!

εγραφα μονο 2 νουμερα...

τωρα γραφω το ονομα με νουμερα και

μου βγαζει την σωστη επαφη!

ευχαριστω πολυ για το προγραμμα και την βοηθεια σου!!!

:up:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η νέα έκδοση (v.0.4) του GreekSMSWriter με τις αλλαγές που έλεγα πιο πάνω.

 

(αντικαταστήστε τα xx με tt)

 

Καθότι μπήκε ο Σεπτέμβρης, άρχισαν :O τα πρωτοβρόχια και η δουλειά αρχίζει να πιέζει, όπως έχω ξαναπεί, από εδώ και πέρα θα έχω πολύ περιορισμένο χρόνο για να ασχοληθώ με αυτό το πρόγραμμα. Αυτή τη φορά περιέλαβα και τον source code (σε C#) για όποιον θέλει να ασχοληθεί (και αντέχει να διαβάζει spaghetti code που λένε ;)). Εγώ δεν πρόκειται να κάνω καμία άλλη αλλαγή στο προσεχές μέλλον και ο μόνος λόγος να ξοδέψω χρόνο για αυτό το πρόγραμμα από δω και πέρα είναι για bug fixing.

Και ως bug ορίζεται οτιδήποτε δεν λειτουργεί as documented. Για αυτό παρακαλώ πολύ, προτού αρχίσετε "αυτό δεν δουλεύει", "αυτό θα το ήθελα έτσι", διαβάστε προσεκτικά το Readme.rtf που συνοδεύει την εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις και τις ιδέες σας (αν και δεν μπόρεσα να τις υλοποιήσω όλες).

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτική εφαρμογή.Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου και ευχαριστώ που το διανέμεις δωρεάν.Ελληνικό t9 με αγγλικά wm6 στο x500 απλά super:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
distixos den douleuei to link pou exeis dosei.mporeis na to ksanaanebaseis???:)

 

 

To link που δίνω στο post #33 δουλεύει (ακόμη). Δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να κάνω edit το original post και έτσι είναι πιθανόν κάποιοι να μπερδεύονται.

Έχω φτιάξει ένα (ομώνυμο) project στο sourceforge.net με τη λογική ότι θα μπορέσω να το έχω hosted χωρίς χρονικούς περιορισμούς (και για να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση στο source code). Μένει βέβαια να βρω χρόνο για να το "φτιάξω".

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

...Δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να κάνω edit το original post και έτσι είναι πιθανόν κάποιοι να μπερδεύονται. ...

 

 

Εγώ όμως μπορώ να κάνω edit :p

Σου το άλλαξα. Αν ήθελες κάτι άλλο, στείλε μου ένα pm.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το σωστό λίνκ ποιο είναι για την εφαρμογή; αντικατέστησα τα χχ με tt αλλά τζίφος...
Link to comment
Share on other sites

το σωστό λίνκ ποιο είναι για την εφαρμογή; αντικατέστησα τα χχ με tt αλλά τζίφος...

 

Τελικά το ανέβασα και εδώ (και αν κάποια στιγμή στο μέλλον κάνω οποιεσδήποτε αλλαγές θα τις βρείτε σε αυτή τη διεύθυνση):

 

http://sourceforge.net/projects/greeksmswriter/

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το εγκατέστησα και δεν ξέρω πώς το ενεργοποιώ.

Στο Qtek S110 με rom από Touch...

 

άκυρο έβγαλα άκρη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια.

Εχω μια ερωτηση. Πως κανουμε εισαγωγη λεξης στο λεξικο... Π.Χ. Θελω να γραψω την λεξη ΜΑΚΙΑ η οποια δεν υπαρχει στο λεξικο... ,μπορει να με βοηθησει καποιος ?

 

Ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυ

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω μια ερωτηση. Πως κανουμε εισαγωγη λεξης στο λεξικο... Π.Χ. Θελω να γραψω την λεξη ΜΑΚΙΑ η οποια δεν υπαρχει στο λεξικο... ,μπορει να με βοηθησει καποιος ?

 

Ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυ

 

Τη γράφεις με το κανονικό πληκτρολόγιο, στη συνέχεια κάνεις spell check, δεν τη βρίσκει και από το μενού κάνεις "Add to dictionary".

 

Και για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω, όχι, δεν έχει σχεδιαστεί για VGA οθόνες, γιατί κάτι τέτοιο δε με αφορά προσωπικά.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ φιλε μου ... Η εφαρμογ ειναι καταπληκτικη.... Αλλη μια ερωτηση υπαρχει καπυ καποια επιλογη για να μην με γυρναει στο μηνυμα που εχω ιδη στειλει????

 

Ευχαριστω και παλι

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ φιλε μου ... Η εφαρμογ ειναι καταπληκτικη.... Αλλη μια ερωτηση υπαρχει καπυ καποια επιλογη για να μην με γυρναει στο μηνυμα που εχω ιδη στειλει????

 

Ευχαριστω και παλι

 

Όχι. Που θα ήθελες δηλαδή να σε πάει;

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν κανω λαθος οταν στελνεις μηνυμα με το κανονικο οταν το στειλεις σε παει στην οθονη των εισερχομενων . . . Επειδη αυτο τωρα ειναι ενα προγραμμα που βοηθαει παρα πολυ στο γραψιμο του μηνυματος μηπως θα επρεπε να κλεινει τελειως μολις στειλεισ το μηνυμα??? απλα ρωταω και δεν θελω να κανω καμια υποδειξη και ουτε να παρεξηγησεις κατι...

 

Ευχαριστω παρα πολυ...

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν κανω λαθος οταν στελνεις μηνυμα με το κανονικο οταν το στειλεις σε παει στην οθονη των εισερχομενων . . . Επειδη αυτο τωρα ειναι ενα προγραμμα που βοηθαει παρα πολυ στο γραψιμο του μηνυματος μηπως θα επρεπε να κλεινει τελειως μολις στειλεισ το μηνυμα??? απλα ρωταω και δεν θελω να κανω καμια υποδειξη και ουτε να παρεξηγησεις κατι...

 

Ευχαριστω παρα πολυ...

 

Εγώ το έκανα επίτηδες έτσι, μήπως κάποιος θέλει να ξαναστείλει το ίδιο μήνυμα σε άλλον παραλήπτη (έστω και ελαφρώς αλλαγμένο). Δεν ξέρω σε τί εξυπηρετεί να πηγαίνει κατευθείαν στην οθόνη εισερχομένων (πέραν του ότι η M$ μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοιο).

Αν από την άλλη το θεωρείς σημαντικό, τότε το μόνο εύκολο είναι να βάλω και ένα τέτοιο option. Το δύσκολο είναι να βρεθεί χρόνος αυτή την εποχή να κάνω κάτι έστω και τόσο απλό.

Το feedback σου και των άλλων παιδιών είναι πάντα πολύτιμο και δε τίθεται κανένα θέμα παρεξήγησης :-) Μακάρι να μπορούσα να έβρισκα πιο πολύ χρόνο να ασχοληθώ με το προγραμματάκι αυτό. Ίσως στις γιορτές.

 

Regards,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ξερω οτι δεν υπαρχει πολυ χρονος και γιαυτο δεν επιμενω σε κατι απλα ρωτησα αμα υπαχει καποια επιλογη.... Τες πα το προγραμματακι αυτο ειναι τελειο και ιδη το συνηθησα απιστευτα... Ευχαριστουμε παρα πολυυυυυυυ . Αμα βγαλεις καποια νεα εκδοση σιγουρα θα την βαλω κατευθειαν....
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...