Jump to content

BlackBerry Curve 8310


vegos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε το να κάνει update απο το DM (desktop manager). Έτσι θα σου περάσει την τελευταία official και θα σου κανει downgrade

 

Για συγκρίσεις και επιλογή συσκευών άνοιξε ένα νέο thread εδώ, μην επεκταθούμε εδώ και βγούμε Off-topic.

 

Έτσι θα πάρεις γνώμες και απο χρήστες που δεν έχουν κάποιο απο τα δύο και θα είναι πιο αντικειμενικοί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΒΒ 8310 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕ BLUETOOTH ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες στα blackberry είναι ota. Γίνονται μέσω νετ κατ ευθείαν από τον bb browser. Όπως καταλαβαίνεις προϋποθέτει κάποιο data plan από τον παροχο σου.

 

Για να τα περάσεις απλά στείλε email με το link στην συσκευή σου.

 

Αν βρεις desktop install αρχεία (jad και Alx) τα περνάς με το application loader του desktop manager.

Επίσης μην χρησιμοποιείς κεφαλαία. Πέραν ότι δεν είναι ωραίο αισθητικά είναι σαν να φωνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα χριστό απο αυτα που μου εστειλες...:) φιλε μου πρωτη φορα αγοραζω bb και ζητω μια βοηθεια στην εγκατασταση εφαρμογων.. μπορεις να με βοηθησεις με πιο κατανοητα πραγματα??

να αναφερω οτι δεν εχω ιντερνετ στο κινητο μου μονιμα.. εχω για 10 μερες δωρεαν ιντερνετ απο την κοσμοτε..(αν αυτο βοηθαει γιατι μ ειπες κατι για ιντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση εφαρμογών γίνεται είτε over the air (OTA) στα αρχεία τύπου .jad ενώ αν το αρχείο είναι .alx/.cod μέσω υπολογιστή. Εσύ τι αρχεία έχεις???

 

ΥΓ: Ψάξε λίγο και θα καταλάβεις περισσότερα από τον Κύριο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα ΒΒ 8310.. Έχω ένα "πρόβλημα".. Βάζω ένα mp3 για ήχο κλήσης και όταν με καλούν ΔΕΝ χτυπάει ολόκληρο το mp3..Δηλαδή παίζουν περίπου τα 5 πρώτα δευτερόλεπτα και μετά πάλι από την αρχή! Πως διορθώνεται αυτό??? Είμαι νέος με τα ΒΒ ! Help !:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση εφαρμογών γίνεται είτε over the air (OTA) στα αρχεία τύπου .jad ενώ αν το αρχείο είναι .alx/.cod μέσω υπολογιστή. Εσύ τι αρχεία έχεις???

 

ΥΓ: Ψάξε λίγο και θα καταλάβεις περισσότερα από τον Κύριο.

 

εχω κατεβασει καποι αρχεια .jar και καποια .cod ..

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα ΒΒ 8310.. Έχω ένα "πρόβλημα".. Βάζω ένα mp3 για ήχο κλήσης και όταν με καλούν ΔΕΝ χτυπάει ολόκληρο το mp3..Δηλαδή παίζουν περίπου τα 5 πρώτα δευτερόλεπτα και μετά πάλι από την αρχή! Πως διορθώνεται αυτό??? Είμαι νέος με τα ΒΒ ! Help !:rolleyes:

Δε νομίζω οτι αλλάζει αυτό. Στο profile setup σου δίνει επιλογή πόσες φορές θα χτυπάει? Δεν το θυμάμαι καλά. Τσέκαρε το κι αν μπορείς επέλεξε μία φορά. Διαφορετικά έχει θέμα το mp3.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

OK! Ευχαριστώ αλλά είχα καιρό να πιάσω το Curve μου. Λοιπόν δε μπορείς να κάνεις κάτι γι΄αυτό παρά μόνο να αλλάξεις ήχο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει καποι αρχεια .jar και καποια .cod ..

 

Aυτά δεν τα κατεβάζεις. Aπλά μπαίνεις στην σελίδα (απ όπου τα κατέβασες) απο τον browser της συσκευής σου. Μόλις μπείς θα καταλάβει ότι είναι blackberry και θα αρχίσει κατευθείαν η εγκατάσταση.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ! Μην κάνεις καμία εγκατάσταση αν δεν έχεις ενεργοποιήσει bis γιατι θα χρεωθείς αρκετά.

 

Για το τι είναι bis και τα άλλα βασικά των ΒΒ διάβασε πρώτα το BlackBerry FAQ

Link to comment
Share on other sites

Aυτά δεν τα κατεβάζεις. Aπλά μπαίνεις στην σελίδα (απ όπου τα κατέβασες) απο τον browser της συσκευής σου. Μόλις μπείς θα καταλάβει ότι είναι blackberry και θα αρχίσει κατευθείαν η εγκατάσταση.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ! Μην κάνεις καμία εγκατάσταση αν δεν έχεις ενεργοποιήσει bis γιατι θα χρεωθείς αρκετά.

 

Για το τι είναι bis και τα άλλα βασικά των ΒΒ διάβασε πρώτα το BlackBerry FAQ

 

 

δεν θελω να μπω απο το κινητο μου στο ιντερνετ!!δεν εχω ουτε bis ουτε τιποτα... θελω να κατεβασω τις εφαρμογες στο pc μου και μετα να τις εγκαταστησω με καποιο τροπο (που δεν ξερω) στο κινητο.. αυτο ρωταω... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία .alx και .cod τα βάζεις μέσω υπολογιστή. Απλά!

Πρόσεξε όμως γιατί οι εφαρμογές μπορεί να χρειάζονται internet.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία .alx και .cod τα βάζεις μέσω υπολογιστή. Απλά!

Πρόσεξε όμως γιατί οι εφαρμογές μπορεί να χρειάζονται internet.

 

ναι ρε φιλε μου το ξερω οτι μπορει να τα βαζω απο το pc, τον τροπο δεν ξερω!!! πως γινεται??????????????

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό θα σου κάνει: HOWTO: Manually convert .jad/.jar to .cod if you cant do OTA

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό θα σου κάνει: HOWTO: Manually convert .jad/.jar to .cod if you cant do OTA

 

σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο αλλα κατι σε ελληνικα δεν παιζει?εσυ δεν ξερεις τι πρεπει να κανω?? κανενας?? δηλαδη ολοι σας στο myphone περνατε εφαρμογες μεσω ιντερνετ?? :wacko::wacko: μια βοηθεια ρε παληκαρια... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τεσπα, δεν εβγαλα ακρη.. ευχαριστω παντως.. αν καποιος αλλος εχει καμια ιδεα και μπορει να μου πει πως να εγκαταστησω εφαρμογες χωρις να εχω ιντερνετ στο κινητο τοτε καλοδεχουμενος ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο google για desktop install αρχεία (πχ "opera mini blackberry desktop install'") και κατέβασε τα. Όσα είναι σε μορφή zip κάνε τα extract σε φακέλους. Άνοιξε το desktop manager, που θα βρείς ή στο site της blackberry ή στο cd στην συσκευασία της συσκευής σου, και πάτα application loader - add/ remove applications - start. Ακολουθείς το setup και κάποια στιγμή σου βγάζει τις εφαρμογές που έχεις ήδη στην συσκευή σου. Εκεί πάνω δεξιά έχει μια επιλογή add ή browse (δεν θυμάμαι καλά). Πατάς αυτό και διαλέγεις το αρχεία που κατέβασες προηγουμένως (.alx). Αυτό μπορεί να επιλέγει μονο τα .alx αλλά και τα .cod πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο, είναι εξίσου σημαντικά.

 

Αυτό είναι το καλύτερο που μπορω να κάνω. Αν δεν βγάλεις άκρη και τώρα πάρε την τεχνική υποστήριξη ή ψάξε για το manual στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο google για desktop install αρχεία (πχ "opera mini blackberry desktop install'") και κατέβασε τα. Όσα είναι σε μορφή zip κάνε τα extract σε φακέλους. Άνοιξε το desktop manager, που θα βρείς ή στο site της blackberry ή στο cd στην συσκευασία της συσκευής σου, και πάτα application loader - add/ remove applications - start. Ακολουθείς το setup και κάποια στιγμή σου βγάζει τις εφαρμογές που έχεις ήδη στην συσκευή σου. Εκεί πάνω δεξιά έχει μια επιλογή add ή browse (δεν θυμάμαι καλά). Πατάς αυτό και διαλέγεις το αρχεία που κατέβασες προηγουμένως (.alx). Αυτό μπορεί να επιλέγει μονο τα .alx αλλά και τα .cod πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο, είναι εξίσου σημαντικά.

 

Αυτό είναι το καλύτερο που μπορω να κάνω. Αν δεν βγάλεις άκρη και τώρα πάρε την τεχνική υποστήριξη ή ψάξε για το manual στο Internet.

 

μια τετοια απαντηση ηθελα... σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα με κατατοπισες. +100 απο εμενα..

 

 

 

λοιπον.. εκανα οτι μου ειπες, κατεβασα τον desktop manager, κατεβασα και καποιες εφαρμογες και πατησα browse οπως μου ειπες βρηκα το προγραμμα πατησα οκ αλλα μου βγαζει το εξης μηνυμα: this application is not compatible with your device and cannot be loaded

 

τι κανω????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα πληροφορίες για το blackberry 8310 σχετικά με ποιά προγράμματα χαρτών είναι συμβατή η συσκευή μου, γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ?
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει οτι τα blackberry εκτός από google maps / blackberry maps είναι συμβατά με garmin και το amaze (http://www.amazegps.com). Πάνω από όλα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την BIS στη γραμμή σου.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
δεν θελω να μπω απο το κινητο μου στο ιντερνετ!!δεν εχω ουτε bis ουτε τιποτα... θελω να κατεβασω τις εφαρμογες στο pc μου και μετα να τις εγκαταστησω με καποιο τροπο (που δεν ξερω) στο κινητο.. αυτο ρωταω... ευχαριστω

 

Υπάρχει τρόπος πανεύκολα: 'otaloader.exe' βλέπε επισυναπτόμενο.

Στο PC: Τρέχεις το exe, κάνεις copy-paste στο παράθυρο που ανοίγει, τον σύνδεσμο της ιστοσελίδας που περιέχει το OTA (=over-the-air) αρχείο, (η κατάληξη αυτού του αρχείου είναι jad), και δημιουργείται στο PC κανούριος φάκελος που περιέχει πολλά cod αρχεία και ένα jad. Συνδέεις το ΒΒ σε USB mode, κάνεις copy-paste τον φάκελο στο BB. Αποσυνδέεις το BB.

Στο ΒΒ: Πας Media-πατάς το κουμπι με τα μούρα-πατάς Explore-βρίσκεις τον φάκελο-πατάς πάνω στο jad αρχείο, πατάς στο Download, και γίνεται εγκατάσταση της εφαρμογής.

 

Τέλος. Δουλεύει τέλεια.

 

Το αγγλικό κείμενο:

Run Exe

Start the Blackberry OTA downloader, copy the link to the OTA file (the filetype should be .jad). Paste the URL in the textfield, and click on download.

you will now see a description of your download in the field below, and a list of

required files which will be downloaded by the blackberry OTA downloader.

from the moment the download has finished, the folder which contains the download (this is a subfolder of the folder where you placed the Blackberry OTA downloader) will automatically open.

 

How to install an OTA download through your desktop?

 

Well, it’s a bit tricky but once you know how to do it, it’s almost as easy as installing a normal desktop installer download…

 

First of all, you will need to make sure that all downloaded OTA files

are moved on the blackberries device memory or memory card.

 

Its easy to put it on the memory card, just connect the blackberry to your

computer, enter the mass storage password on the blackberry when asked for

and your memory card will pop-up on your computer as if it was a normal memory stick.

 

If you want to put the download in the device memory, you will need to

have the desktop manager installed. When your desktop manager is booted

you can go to the “media manager” and browse to the device memory under

“my devices” make sure that the system is set to allow all files to be imported

in the device memory.

 

Once you have uploaded all COD and JAD files you can disconnect the blackberry

from the computer.

 

Now open the media application on the blackberry, and press the left button next to the trackball to open the full menu. Here you will need to click “explore”. Now browse to the location where your OTA download is installed.

Once you’ve located the jad and cod files, select the JAD file (it should be only 1 file) and click “open”. Now you will see the details about this file on your blackberry such as name, version and vendor. Here you will need to select the “download” button on the bottom of the screen. Once the application is downloaded you will be able to install or use the application.

WM 5.0 -> WM 6.0 -> Symbian s60v3 -> UIQ3 -> Android 1.5 -> BB 4.5 -> Palm 5.4.9-> iPhone 3.1.2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το πόστ σου. Είχε ξαναναφερθεί στο "εφαρμογές και παιχνίδια" αλλά όχι τόσο αναλυτικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...