Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές: Διαδικασία - Symbian Signed


Pitsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γραφτηκα στο site κανονικα με το e-mail του πανεπιστημιου.

 

Το θεμα ειναι οτι στον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2111397#post2111397

το αρχειο DevCertRequest_30_10_2006_v2.0 δεν γινεται install με καμια δυναμη. Μηπως θελει windows 9x? Ουτε με συμβατοτητα προς τα πισω δουλευει βεβαια..

 

Καλα τι μανουρα ειναι αυτη για να περασεις ενα προγραμμα στο κινητο, ημαρτον..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γραφτηκα στο site κανονικα με το e-mail του πανεπιστημιου.

 

Το θεμα ειναι οτι στον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2111397#post2111397

το αρχειο DevCertRequest_30_10_2006_v2.0 δεν γινεται install με καμια δυναμη. Μηπως θελει windows 9x? Ουτε με συμβατοτητα προς τα πισω δουλευει βεβαια..

 

Καλα τι μανουρα ειναι αυτη για να περασεις ενα προγραμμα στο κινητο, ημαρτον..

Κατέβασε αυτό:

http://developer.symbian.com/main/downloads/files/DevCertRequest_2.1.1.zip

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα με βαση τον οδηγο, περναω το .sis αρχειο, σε καποιο σημειο οταν περναω το αρχειο στο κινητο βγαζει τα πιστοποιητικα οτι ισχυουν εως το 2011 αλλα μετα οταν παταω το τελικο οκ βγαζει σφαλμα οτι υπαρχουν περιορισμοι στο πιστοποιητικο, οτι να ναι. Σε σας δουλεψε η διαδικασια? Γιατι βλεπω να δημιουργειται τα αρχεια κλπ αλλα δεν ειδα κανεναν να αναφερει οτι του δουλευει.

 

Εδω στο αρχικο forum http://www.mobile9.com/invboard/index.php?showtopic=37281 δεν τους βλεπω και πολυ ευχαριστημενους 3/4 εχουν προβλημα.

 

Απο οσους εχουν δεχτει αυτα τα τροποποιημενα .sis σας εχουν δουλεψει? Αν ναι πιο ειναι το % επιτυχιας?

 

Γενικως ολοι αυτοι οι περιορισμοι ειναι κατι σαν το drm στα mp3? Μεγαλη μ...

 

edit: Με βαση τον οδηγο υπαρχει μια παραλαγη στο site symbiansigned. Το request το βρίσκω κατω απο την επιλογη "open signed" αντι του "Developer Certificates", ισχυει αυτο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

αν φτιαξεις τα αρχεια που χρειαζεσαι για την πιστοποιηση, μετα δεν εχεις κανενα περιορισμο, ολα ειναι μια χαρα. στην αρχη μονο σου βγαινει η πιστη :O
Link to comment
Share on other sites

Εδω στο αρχικο forum http://www.mobile9.com/invboard/index.php?showtopic=37281 δεν τους βλεπω και πολυ ευχαριστημενους 3/4 εχουν προβλημα.

 

Απο οσους εχουν δεχτει αυτα τα τροποποιημενα .sis σας εχουν δουλεψει? Αν ναι πιο ειναι το % επιτυχιας?

 

Γενικως ολοι αυτοι οι περιορισμοι ειναι κατι σαν το drm στα mp3? Μεγαλη μ...

 

edit: Με βαση τον οδηγο υπαρχει μια παραλαγη στο site symbiansigned. Το request το βρίσκω κατω απο την επιλογη "open signed" αντι του "Developer Certificates", ισχυει αυτο ετσι?

Ναι διότι άλλαξε πριν λίγες μέρες το site της Symbian, δεν είναι τίποτα το σηματικό.

Όσο αφορά τα πιστοποιητικά σου βγάζει αποτρεπτικό μήνυμα κατά την εγκατάσταση αλλά μην φοβάσαι όλα τρέχουν μια χαρά μετά.

Το ποσοστό επιτυχίας είναι 100%!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα βρε παιδια ειναι το εξης:

 

Δημιουργω μετα κοπων και βασανων το signed αρχειο. Παταω διπλο κλικ πανω του ωστε να περαστει στο κινητο με το nokia suite.

 

Εμφανιζονται στο κινητο τα εξης:

-Εγκατασταση Signed?

-Παταω ναι ( μ αρεσει που ο οδηγος λεει να περιμενεις και λιγο πριν πατησεις το οκ lol )

-Βγαζει στοιχεια κλπ κλπ κατω κατω αν προχωρησω εκει πιστοποιητικα παταω προβολη και βλεπω οτι οντως περαστηκαν και ισχυουν ως το 2011, οκ ως εδω, παταω συνεχεια

-Βγαζει προειδοποιηση οτι η εφαρμοφη προοριζεται αποκλειστηκα για εξελιξη μπλα μπλα κλπ παταω συνεχεια.

-Βγαζει η εφαρμογη δεν ειναι συμβατη με το κινητο, μαθημένος ειμαι σε αυτα με το motorola, παταω οκ

-Επιλεγω μνημη τηλεφωνου, οκ

-Περιμενω λιγη ωρα και βγαζει "Εγκατασταση αδυνατη. Περιορισμοι πιστοποιητικου", αντε βγαλε ακρη τωρα.

 

Μηπως παιζει και καποιο κολλημα με την εφαρμογη, δωστε καποιο πειραματικο αρχειο ΜΗ τροποποιημενο που δουλευει σιγουρα μετα την τροποποιηση αν ειναι να δοκιμασω να εχω καποια βαση, τι να πω.

 

Εγω δοκιμαζω να περασω το cdoom_1.5 που εχω βρει τα doom1&2 half life κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε την διαχ. εφαρμογων και δες εαν ειναι ετσι οι παρακατω ρυθμισεις.. :)

 

Επιλογες/ ρυθμισεις/ εγκατασταση λογισμικου/ ... βαλτο ολα και Ελεγχος πιστοπ. συνδ/ .. βαλτο απενεργοποιηση

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε την διαχ. εφαρμογων και δες εαν ειναι ετσι οι παρακατω ρυθμισεις.. :)

 

Επιλογες/ ρυθμισεις/ εγκατασταση λογισμικου/ ... βαλτο ολα και Ελεγχος πιστοπ. συνδ/ .. βαλτο απενεργοποιηση

Μπα τζιφος και αυτο..

 

3 πραματα μπορω να σκεφτω οτι παιζουν

 

-Η διαδικασια εχει καποιο κολλημα

- Η η εφαρμογη δεν δουλευει με την μετατροπη

- Η υπαρχει ασυμβατοτητα εφαρμογης με το κινητο (Ε51)

 

Για να επιβεβαιώσω οτι τουλαχιστον η διαδικασια ειναι οκ, κανενα προγραμμα να δοκιμασω ΜΗ τροποποιημενο εχετε? Οτι να ναι ας ειναι, ισα ισα να δω οτι ειναι οκ η πρωτη υποθεση.

 

EDIT: Οποιος ενδιαφερεται να κανει μια δοκιμη στη συγκεκριμενη εφαρμογη ωριστε το link:

 

xxxxxxxxxxxxxxxxx]

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το το αρχειο που εκανες sign καπου μεσα στην καρτα και ανοιξε το για να το κανεις εγκατασταση με τον διαχ. αρχειων του κινητου σου και πες μας..

 

Eαν και παλη δεν γινει κατι μαλλον εχεις κανει λαθος την διαδικασια, θα πρεπει να κανεις την διαδικασια απο την αρχη κ να κατεβασεις καινουριο πιστοποιητικο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο φακελο πρεπει να το βαλω στην καρτα μνημης? ΑΚΥΡΟ

 

Δεν λειτουργει και παλι, θα δοκιμασω all the way again και αν δεν το παραταω.

Link to comment
Share on other sites

Οπου θελεις δεν πεζει ρολο πετα το χυμα μεσα στην καρτα oπου θελεις αρκει μετα να μπορεις να το βρεις :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οπου θελεις δεν πεζει ρολο πετα το χυμα μεσα στην καρτα oπου θελεις αρκει μετα να μπορεις να το βρεις :)

Ναι οκ το διαπιστωσα, ακομα λειτουργω με λογικη motorola :p

 

Τεσπα το εκανα ολο απο την αρχη αλλα και παλι τπτ. Οποτε σιγουρα κατι δεν παει καλα σε θεμα συμβατοτητας εφοσον τα παιδια λενε οτι η διαδικασια ειναι οκ.

 

Δεν κανεις τον κοπο τσακαλε να το δοκιμασεις σε σενα να δεις τουλαχιστον αν δουλευει, εκτος αν δεν εχεις συμβατο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μου σε pm το IMEI σου να σου κανω εγω το φακελο αργοτερα η αυριο θα σου τον στειλω :)

 

Y.Γ.

Οποιος εχει προβλημα με το sign δεν εχω προβλημα να του ετοιμασω το φακελο αρκει να προσπαθισει πρωτα μονος του, δεν το βρισκω σωστο να τα περιμενουμε ολα απο τους αλλους :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις γι αυτο και δεν ζητησα απευθειας ετοιμο αρχειο.

 

Thx για την προσφορα αλλα δεν χρειαζεται να μπεις στον κοπο, ειμαι σιγουρος οτι ακολουθω σωστα τα βηματα, εδω στο motorola εχω κανει πολυ πιο δυσκολα πραματα.

 

Απλα επειδη δεν κατεχω καλα το θεμα symbian μπορεις να μπεις στη σελιδα της συγκεκριμενης εφαρμογης που δινω πιο πανω και να μου πεις αν ειναι συμβατη με το κινητο μου Ε51 S60 3rd edition.

 

edit: Ειδα καποιος εχει καταφερει να το τρεξει στο κινητο αυτο αλλα καρα κολλαει οποτε και να δουλεψει δεν με ενδιαφερει, ακυρο οποτε..

 

Οταν χρειαστει να ξανα κανω την διαδικασια για κατι αλλο θα ενημερωσω :)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο αρχειο νομιζω οτι δεν θελει sign :)

 

Γυρνα την ημερομηνια του κινητου σου προς τα πισω ανα 5 μηνες (αν σκευτουμε οτι μερικα πιστοποιητικα εχουν διαρκεια 6 μηνες) μεχρη να κανει εγκατασταση και μετα παλη κανονικα.

 

Υ.Γ.

Απο οτι βλεπω στην 2 σελιδα γραφει πως στο Ε51 θα πρεπει να το κανεις εγκατασταση στην μνημη τηλεφωνου :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Thx φιλε, δεν θα ασχοληθω αλλο μιας και το αποτελεσμα και θετικο να ειναι δεν με καλυπτει!

 

Τουλαχιστον εμαθα να κανω μια διαδικασια που σιγουρα θα δουλεψει σε καποιο αλλο αρχειο!

 

GRAND EDIT:

 

Τελικα ειχες δικιο, πηγα απευθειας στα δυσκολα ενω τελικα δεν χρειαζοταν sign κλπ! Το εβαλα στη μνημη του κινητου και παιζει κανονικοτατα!!!!!

 

FULL game DOOM 1 με γραφικα οπως στο pc και fps>40-50 ΤΖΑΜΙ!!!!! :D:D:D:D:D

 

Αφου δουλεψε η εφαρμογη παω να βαλω και αλλα games quake 1 & 2 half life blood 1 κλπ :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευονται μερικοι φιλοι με το ποιες εφαρμογες θελουν sign και ποιες οχι :)

 

Ως συνηθως η εφαρμογες που θελουν sign γραφουν επανω την λεξη unsigned

 

Εαν προσπαθουμε να κανουμε εγκατασταση καποια εφαρμογη και μας λεει οτι το πιστοποιητικο εχει ληξει κανουμε το παρακατω:

Γυρνα την ημερομηνια του κινητου σου προς τα πισω ανα 5 μηνες (αν σκευτουμε οτι μερικα πιστοποιητικα εχουν διαρκεια 6 μηνες) μεχρη να κανει εγκατασταση και μετα παλη κανονικα.

 

Δειτε και της ρυθμισεις σας εαν ειναι ετσι:

Επιλογες/ ρυθμισεις/ εγκατασταση λογισμικου/ ... βαλτο ολα και Ελεγχος πιστοπ. συνδ/ .. βαλτο απενεργοποιηση
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.

Επειδή δε μπορώ να φτιάξω account (κάτι μου λέει για το mail μου) υπάρχει περίπτωση να μου κάνει κάποιος sign το sygic?

Στέλνω μέσα στο zip το αρχείο .csr και το ΙΜΕΙ μου είναι 358082012142408 (αν χρειάζεται...)

 

[ATTACH]11233[/ATTACH]

 

Ευχαριστώ! :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.

Επειδή δε μπορώ να φτιάξω account (κάτι μου λέει για το mail μου) υπάρχει περίπτωση να μου κάνει κάποιος sign το sygic?

Στέλνω μέσα στο zip το αρχείο .csr και το ΙΜΕΙ μου είναι 358082012142408 (αν χρειάζεται...)

Ευχαριστώ! :O:O:O

 

Κατέβασε αυτό το αρχείο

[ATTACH]11234[/ATTACH]

Το πιστοποιητικό σου λήγει στις 29.01.2011

Τη διαδικασία τη ξέρεις;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό το αρχείο

[ATTACH]11234[/ATTACH]

Το πιστοποιητικό σου λήγει στις 29.01.2011

Τη διαδικασία τη ξέρεις;)

 

Euxaristw poly!!!

Twra 8a prospa8hsw na ftia3w ena mail allou gia na mhn prhzw ton kosmo!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Euxaristw poly!!!

Twra 8a prospa8hsw na ftia3w ena mail allou gia na mhn prhzw ton kosmo!:cool:

Δε χρειάζεται φίλε μου, με το πιστοποιητικό αυτό μπορείς να υπογράφεις όλες σου τις εφαρμογές, μέχρι τις 29.01.2011;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται φίλε μου, με το πιστοποιητικό αυτό μπορείς να υπογράφεις όλες σου τις εφαρμογές, μέχρι τις 29.01.2011;)

 

Σωστός... :O

Ευχαριστώ anyway!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι έτοιμος φίλε μου, έλειπε ένα αρχείο μέσα από το φάκελο...;):):)

Το κατεβάζεις από εδώ, το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά ;)

 

thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

358082012169765

 

Plz kapoios paidia gia auto to imei:!:

 

Euxaristw polu:D:):p;):):w00t:

 

Κατέβασε αυτό το αρχείο, μέσα έχει ένα φάκελο με όσα χρειάζεσαι για να υπογράφεις τις εφαρμογές σου

 

Τι πρέπει να κάνεις:

Βάζεις το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (sis/sisX) που θέλεις να υπογράψεις κάθε φορά μέσα στο φάκελο αυτό.

Το μετονομάζεις σε abc.sis ή abc.sisX, ανάλογα.

Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει:

αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sis, να τρέξεις το "auto_signsis.bat".

αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sisX, να τρέξεις το "auto_signsisX.bat".

 

Το υπογεγραμμένο αρχείο δημιουργείται αυτόματα με όνομα "abc_signed.sis" ή "abc_signed.sisX", ανάλογα.

 

Το πιστοποιητικό σου ισχύει μέχρι 29.01.2011

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...