Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έκανα αίτηση σήμερα στην ΑΛΤΕΚ (πακέτο σταθερής χρέωσης). Θα έχω σε λίγες ημέρες σταθερή προεπιλογή, μέσω ΑΛΤΕΚ, για όλες τις κλήσεις που πραγματοποιώ. Ενημερώθηκα ότι εάν τηλεφωνώ παίρνοντας μπροστά το πρόθεμα 1777 (μπορεί να κάνω λάθος το 4-ψηφιο, δεν είναι αυτό όμως το θέμα) αναιρείται η απόκρυψη του αριθμού. (παρακάμπτω για λίγο την σταθερή προεπιλογή της ΑΛΤΕΚ)

 

Επειδή σύντομα θα έχω την δυνατότητα για 4 ώρες τον μήνα δωρεάν κλήσεις από Forthnet (με χρήση του 1789), λέω να δοκιμάσω τα παρακάτω :

 

1. παίρνω τηλέφωνο 1789-210 .... (σημειωτέον, το 1789 είναι της Forthnet) και

2. παίρνω τηλέφωνο 1777-1789-210 ....

 

Quiz: α) σε ποια από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις η κλήση θα δρομολογείται μέσω ΑΛΤΕΚ, σε ποια μέσω Forthnet?

β) ποια/ποιες κλήσεις δεν θα γίνουν?

γ) πιστεύει κανείς ότι θα υπάρξει διπλοχρέωση?

 

σημ. : δεν πουλάω εξυπνάδα, απλά μοιράζομαι κάποιες απορίες που μου σχηματίστηκαν.

 

Thanks,

Tassos

Link to comment
Share on other sites

Το 1777 είναι πρόθεμα του ΟΤΕ, (όπως το 1789 της Φόρθνετ και το 1733 νομίζω της Άλτεκ), οπότε καλό θα είναι να μην το χρησιμοποιήσεις ποτέ εκτός και αν θες οι κλήσεις σου να παιρνούν από εκεί.

 

Παρόλο που έχεις (ή θα έχεις) προεπιλογή σε Άλτεκ, μπορείς να καλείς με οποιαδήποτε άλλη εταιρία είσαι συνδρομητής με χρήση του κωδικού της. Έτσι, αν πατήσεις 1789 - <αριθμός>, η κλήση θα δρομολογηθεί από την Φόρθνετ.

 

Οι κλήσεις που γίνονται χωρίς κανένα κωδικό (π.χ. απλά 210-κάτι) θα δρομολογούνται από την Άλτεκ.

 

Όλες οι κλήσεις σου θα γίνουν με αυτή την δυνατότητα. Τεχνικά, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει διπλοχρέωση γιατί όποια εταιρία και να έχεις ως προεπιλογή, με τον κωδικό 17ΧΧ παρακάμπτεις αυτή την εταιρία και καλείς από άλλη. Οπότε, προχώρα ήσυχος :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Sovjohn.Τώρα είδα την υποσημείωση στο site της ALTEC.Νόμιζα πως οι κλήσεις πρός άλλους παρόχους ήταν αυτό που έγραψα παραπάνω.Τελικά το support των χρηστών είναι καλυτερο από των εταιριών.

 

No problems :) βέβαια έχω εργαστεί σε 2 εταιρίες του χώρου κατά καιρούς, αλλά μερικά πράγματα τα μαθαίνεις και από προσωπική εμπειρία ;)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εμμ...Ανεξάρτητα με την εταιρία που συνεργάζεται ο συνδρομητής για τις εξερχόμενες κλήσεις, στις εισερχόμενες θεωρείται συνδρομητής ΟΤΕ.

 

Εκτός, αν έχει νούμερο από Vivodi ή Telepassport ή Teledome (μονο αυτές οι 3 δίνουν), άρα όχι 210 / 2310 / κτλ, αλλά 211-212 // 2311 - 2312 // κτλ.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, χρεώνεται κανονικά σαν "προς ΟΤΕ" η κλήση.

τώρα και η cosmoline με πρόθεμα 212 για Αθήνα και 231-212 για Θεσσαλονίκη. Παρεπιπτώντος, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα το δίκτυό της..και οι χρεώσεις τις είναι πολύ καλές..εγώ χρησιμοποιώ cosmoline γύρω στον χρόνο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει ωραία διαφήμιση η Cosmoline! ΤΙ ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;;;!!!! Δηλαδή σε ποιόν μπορεί να μιλάει αυτός ο τύπος εκεί στη διαφήμιση αντί να ασχολείται μ'αυτή τη θεά;!

Να φτιάξουν για μεταμεσονύχτια προβολή μόνο μια extended version της διαφήμισης όπου να βγάζει και τα εσώρουχα!!! :O :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

i teledome stis 4 wres me kovei giati? (eimai sto programma 0.099) thnx!

Η ΑΛΤΕΚ κόβει στα 160 με 200 λεπτά. :O Ε έτσι είναι, δε πειράζει, κλείσε και ξαναπάρε. Ε χαλάλι για ένα 8ωρο 0,20€. :p

Link to comment
Share on other sites

i teledome stis 4 wres me kovei giati? (eimai sto programma 0.099) thnx!

Προφανώς το έχουν βάλει ως σύστημα ασφαλείας σε περίπτωση που ξεχάσεις επίτηδες την γραμμή... Θα έπρεπε παρόλο αυτά να σε έχουν ενημερώσει σχετικά... Εμένα πάντως το ρεκόρ μου δεν ξεπερνάει την μία ώρα ομιλίας... μετά το κεφάλι μου αρχίζει και κουδουνίζει.. το χέρι μου πονάει... και διψάω ή πεινάω!

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Όταν πεινάσεις ανοίγεις το ασύρματό σου και συνεχίζεις την επικοινωνία σου με αυτό. Αν ακόμα έχει και ανοιχτή συνομιλία, το ακουμπάς στο τραπέζι και τρως ανετότατα και με τα δυο σου χέρια! :p :p :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Όταν πεινάσεις ανοίγεις το ασύρματό σου και συνεχίζεις την επικοινωνία σου με αυτό. Αν ακόμα έχει και ανοιχτή συνομιλία, το ακουμπάς στο τραπέζι και τρως ανετότατα και με τα δυο σου χέρια! :p :p :lol: :lol:

Συμφωνώ μαζί σου, έχω πάρει και εγώ ασύρματο με ανοιχτή ακροαση κ.λπ.... αλλά πάλι στην περίπτωση αυτή αρχίζει να πεινάει, να διψάει ο άλλος με τον οποίο μιλάς, οπότε πάλι δημιουργείται προβλημα και κλείνεις κάποια λογική χρονική στιγμή την συνομιλία...

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, έχω πάρει και εγώ ασύρματο με ανοιχτή ακροαση κ.λπ.... αλλά πάλι στην περίπτωση αυτή αρχίζει να πεινάει, να διψάει ο άλλος με τον οποίο μιλάς, οπότε πάλι δημιουργείται προβλημα και κλείνεις κάποια λογική χρονική στιγμή την συνομιλία...

 

mpaaa den xampariazoume apo tetoia!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν παίρνω τηλέφωνο σε κινητό από σταθερό με προεπιλογή ALTEC δεν εμφανίζεται ο αριθμός του σταθερού στο κινητό... είναι κάτι που διορθώνεται?
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Οταν παίρνω τηλέφωνο σε κινητό από σταθερό με προεπιλογή ALTEC δεν εμφανίζεται ο αριθμός του σταθερού στο κινητό... είναι κάτι που διορθώνεται?

 

Οχι γιατί οι κλήσεις δεν γίνονται μέσω διασυνδεσης άρα δεν μπορείς να έχεις αναγνώριση

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί οι κλήσεις δεν γίνονται μέσω διασυνδεσης άρα δεν μπορείς να έχεις αναγνώριση

...συνεπώς πρέπει να εκπαιδεύσω την μητέρα μου να παίρνει σε κινητά με 1777 ;)

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

...συνεπώς πρέπει να εκπαιδεύσω την μητέρα μου να παίρνει σε κινητά με 1777 ;)

 

Καλή τύχη, 2 μήνες εντατικά της κάνω......και τίποτα. Θα την στείλω για κάνα σεμινάριο μάλλον!!!!

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΤΕΚ κόβει στα 160 με 200 λεπτά. :O Ε έτσι είναι, δε πειράζει, κλείσε και ξαναπάρε. Ε χαλάλι για ένα 8ωρο 0,20€. :p

 

Με altec telecoms τον Ιούλιο μίλησα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ 10 ώρες και πάνω (για την ακρίβεια 608 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα) και δεν κόπηκε καθόλου η γραμμή. Μόνη συνέπεια ότι μετά το τέλος του τηλεφωνήματος είχε κολλήσει το netmod και έφαγε reset :p Θα προσπαθήσω να βάλω screenshot με το τηλεφώνημα από το online billing της Altec!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Με altec telecoms τον Ιούλιο μίλησα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ 10 ώρες και πάνω !

 

Εσυ ξεπερασες και το ρεκορ της γυναικας μου ...Καπου στις 5 ωρες κι κατι!!!! :D :D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με altec telecoms τον Ιούλιο μίλησα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ 10 ώρες και πάνω (για την ακρίβεια 608 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα) και δεν κόπηκε καθόλου η γραμμή. Μόνη συνέπεια ότι μετά το τέλος του τηλεφωνήματος είχε κολλήσει το netmod και έφαγε reset :p Θα προσπαθήσω να βάλω screenshot με το τηλεφώνημα από το online billing της Altec!

Nα αρχίσω παράπονα δηλαδή στην ΑΛΤΕΚ; Πάλι στα 160 λεπτά μου κόπηκαν 2 κλήσεις χθες. :O Μιλάς για τον Ιούλιο. Τώρα ξαναδοκίμασες; :p

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο ίσως, αλλά...

 

Άκουσα ότι η Telepassport θα επιβαρύνει τον πελάτη με έξοδα αποστολής λογαριασμού; Ισχύει; Για τί ποσό μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Isxuei!to kanei hdh an de kanw lathos!Basika trea sto thema ths PS kai rikse mia matia an to brw tha sou dwsw to link argotera...

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Isxuei!to kanei hdh an de kanw lathos!Basika trea sto thema ths PS kai rikse mia matia an to brw tha sou dwsw to link argotera...

Νομίζω ότι το ανακοίνωσε πως θα το κάνει. Δεν το έχει ξεκινήσει ακόμα. Κάπου άκουσα ότι θα χρεώνει 0,50. Νομίζω ότι είναι 0,60. Αν και οι Εταιρείες που χρεώνουν έξοδα αποστολής έχουν το ποσό 0,95 - 0,99 ευρώ.

 

Περιμένω το link αν το βρεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ανακοίνωσε πως θα το κάνει. Δεν το έχει ξεκινήσει ακόμα. Κάπου άκουσα ότι θα χρεώνει 0,50. Νομίζω ότι είναι 0,60. Αν και οι Εταιρείες που χρεώνουν έξοδα αποστολής έχουν το ποσό 0,95 - 0,99 ευρώ.

 

Περιμένω το link αν το βρεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, σ'ευχαριστώ!

 

Καταρχάς το PS τι σχέση έχει με το όνομα TelePassport. Πείτε tp, telep, tph. Anyway.

 

Ορθως γνωρίζεις. Οι λογαριασμοί θα επιβαρύνονται με 0,50 ευρω + ΦΠΑ έξοδα αποστολής. :O

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το PS τι σχέση έχει με το όνομα TelePassport. Πείτε tp, telep, tph. Anyway.

 

Ορθως γνωρίζεις. Οι λογαριασμοί θα επιβαρύνονται με 0,50 ευρω + ΦΠΑ έξοδα αποστολής. :O

1ον: Καλά λοιπόν, δε θα το ξανακάνουμε εάν σε ενοχλεί τόσο πολύ. Μας συγχωρείς κιόλας....

 

2ον: Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...