Jump to content

LG Viewty (KU990)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το iso αλλάζει κ το κάνεις όσο θές...κ μόλις μου έλυσες την απορία γιατί αρκετές φορές βγαίνει χάλια κ πολύ θολά η φωτογραφία....το βίντεο πάντως τα σπάει!

 

Απλά παρατήρησα ότι όλες οι φώτος στο νετ που είναι θολές έχουν τραβηχτεί σε ISO>100 ενώ όσες είναι σε ISO~53 έχουν ικανοποιητική λεπτομέρεια.

Οπότε η συμβουλή μου είναι να κλειδώσετε το ISO στην πιο χαμηλή θέση (αλήθεια πόσο είναι αυτή?) και ίσως βοηθήσει εάν, όταν υπαρχει αρκετό φώς (την ημέρα), να ρίξετε αρκετά χαμηλά τον χρόνο έκθεσης.

Ναι το βίντεο είναι στα επίπεδα μιας μικρής κόμπακτ φωτογραφικής. Κυρίως αυτός είναι ο λόγος που επιλέγω το κινητό, μαζί με την αρκετά μεγάλη οθόνη.

 

Επίσης για να καταλάβουν κάποιοι ότι τα MPixels δέν σημαίνουν τίποτα και είναι απλά ένα εμπορικό κόλπο...δείτε το παρακάτω sample gallery.

http://www.sigma-dp1.com/sample-photo/ Είναι απο την φωτογραφική τσέπης sigma dp1 που βγάζει φωτογραφίες 4 Mpixels μόνο και θα είναι οι πιο καθαρές φωτογραφίες που έχετε δεί (συγκρίσημες με αυτές των DSLR). Αντε για να καταλάβετε πόσο μας κοροιδεύουν οι εταιρίες με τα 8, τα 10 και τα 12 Mpixels!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνω κολλητέ :) Αλλά να προσέχεις γτ και εδώ μέσα στο forum υπάρχουν άτομα τα οποία κράζουν όλα τα άλλα κινητά...μόνο και μόνο επειδή δεν είναι από την αγαπημένη τους μάρκα,χωρίς να έχουν πιάσει καν τη συσκευή στα χέρια τους :X Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να διαβάζεις τα σχόλια ατόμων που έχουν τη συσκευή.Εγώ πριν την πάρω όλο οτι χαλάει διαβαζα στα forum αλλά μέχρι στιγμής το κινητό δουλεύει gg :D Είμαι υπερκαλυμένος σε ότι περίμενα από αυτό το μοντέλο :D

 

Θα συμφωνησω..!!!! Καλυτερα να λαμβανεις υποψην σχολια κυριως κατοχων της εκαστοτε συσκευης, αντε με επιφυλαξη και παλιων κατοχων.. γτ πολυ κι απ'αυτους το παιζουν λιγο "ε, σιγα το κιν. πηρα καλυτερο τωρα" κλπ..

 

Κι εγω, σαν ενας πρωην κατοχος βεβαια, οταν ψαχνομουν πριν το παρω ακουγα πολυ οτι χαλαει οτι καλυτερο να παρω κλιματιστικο LG παρα κινητο κ κατι τετοια μου ελεγαν καποιοι. Εγω ομως ειχα τρελαθει κ δεν κρατιομουν.

Εμεινα λοιπον, απολυτα ευχαρηστημενος.! Μπορει οχι τοσο απο ποιοτητα φωτογραφιας, αλλα απο οτιδηποτε αλλο, σιγουρα ικανοποιημενος.

 

Αυτο για την ταχυτητα της ανταποκρισης της οθονης, το ειχα σχολιασει κ εγω παλιοτερα, μιας κ σε γενικες γραμμες δεν ειναι και η τοσο σβελτη, (χωρις ομως να σου δημιουργει καποιο προβλημα ή να ειναι κουραστικο κλπ), ομως τωρα που ακουω για "παρεμβασεις" και για ρυθμισεις που την βελτιωνουν, εκπλησομαι κ φυσικα απο'κει κ περα δεν τιθεται κανενα θεμα..

 

Δεν λεμε βεβαια πως δεν υπαρχει καλυτερο(!) απλα μιλωντας για το συγκεκριμενο κινητο, με τα συγκεκριμενα χαρκτηριστικα κ τη συγκεκριμενη τιμη, ειναι κατι πολυ καλο.

 

edit: Και θελω να συμφωνησω και με τον Barret απο πανω, στο θεμα των Megapixels των καμερων στα κινητα. Δεν σημαινει οτι οσο πιο πολλα Megapixels τοσο καλυτερα αποτελεσματα..

Υπαρχουν παραδειγματα κινητων τηλ. με 3 - 3.15 - κλπ Megapixels καμερα, που εχουν ακομη καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας απο πολλα με 5MPixels..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα megapixels καθοριζουν το μεγεθος της εκτυπωσης και δεν σημαινει οτι οσα περισσοτερα mpixels εχουμε,τοσο καλυτερη η ποιοτητα της φωτογραφιας.Αυτο ειναι μεγα λαθος.Θεωρω οτι πλεον τα 5mpixel και ενα καλο flash xenon,ειναι οτι καλυτερο για ενα κινητο τηλεφωνο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ το είπα από την άποψη ότι η LG έχει πείρα στις κάμερες και όσο ανεβάζει τα mpxl των φωτογραφικών της,φροντίζει να ανεβαίνει και η ποιότητα τους :) Προς θεού δεν λέω οτι είναι η καλύτερη φωτογραφική μηχανή αλλά άμα έχεις όρεξη και ασχοληθείς με τις ρυθμίσεις της μπορείς να έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα.Εγώ προσωπικά δεν το έχω ψάξει τόσο μιας και είμαι ικανοποιημένος με τον τρόπο που τραβάει :O Ανέβηκα απότομα σε άλλο επίπεδο φωτογραφικής w800 -> Viewty,οπότε η διαφορά σε εμένα φαίνεται τεράστια :!:

 

Ολα ωραία , το κόλπο πέτυχε, όμως μου βγάζει τα εικονίδια στο κάτω μέρος της οθόνης κάπως διαφορετικά. Πως μπορώ να τα αλλάξω ?

Πάντως ορισμένα θέματα είναι καλά.

 

Φίλε μου,προφανώς έχεις περάσει στο κινητό σου την τελευταία version (1.71) στην οποία έχουν αλλάξει τα εικονίδια :) Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα νεά,αλλά άμα δεν σου αρέσουν θα πρέπει να κάνεις επαναφορά το παλιό αρχειάκι (γτ η τελευταία version είχε μόνο 1 ) και να περάσεις την version 1.6 στη οποία δεν είχαν πειράξει τα εικονίδια :happy: .Θα μπορούσα να σου στείλω την 1.6,αλλά είμαι στο σπίτι των γονιών μου και δεν έχω τα αρχεία εδώ :( Θα ψάξω πάντως μήπως και μπορέσω να βρω τπτ από εδώ και θα σου στείλω pm

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,προφανώς έχεις περάσει στο κινητό σου την τελευταία version (1.71) στην οποία έχουν αλλάξει τα εικονίδια :) Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα νεά,αλλά άμα δεν σου αρέσουν θα πρέπει να κάνεις επαναφορά το παλιό αρχειάκι (γτ η τελευταία version είχε μόνο 1 ) και να περάσεις την version 1.6 στη οποία δεν είχαν πειράξει τα εικονίδια :happy: .Θα μπορούσα να σου στείλω την 1.6,αλλά είμαι στο σπίτι των γονιών μου και δεν έχω τα αρχεία εδώ :( Θα ψάξω πάντως μήπως και μπορέσω να βρω τπτ από εδώ και θα σου στείλω pm

Επειδή άλλαξα κινητό και παραχώρησα αυτό στην σύζυγο ,τοποθετώντας με΄σα άλλη κάρτα μνήμης επανήλθαν τα παλιά εικονίδια.Ομως τελικά τα καινούργια είναι ωραιότερα και έτσι τα έβαλα πάλι.

Πάντως μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το LG έχω να πω ότι ΕΙΝΑΙ και όχι ήταν ένα πολύ καλό τηλ. που ακόμα και τώρα και ειδικά με την τιμή που έχει στέκεται απέναντι στα άλλα νέα τηλ.Αν η εταιρεία το είχε λίγο στηρίξει θα πούλαγε ακόμα πολύ.

Αυτά. LG τέλος. ( προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άλλαξα κινητό και παραχώρησα αυτό στην σύζυγο ,τοποθετώντας με΄σα άλλη κάρτα μνήμης επανήλθαν τα παλιά εικονίδια.Ομως τελικά τα καινούργια είναι ωραιότερα και έτσι τα έβαλα πάλι.

Πάντως μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το LG έχω να πω ότι ΕΙΝΑΙ και όχι ήταν ένα πολύ καλό τηλ. που ακόμα και τώρα και ειδικά με την τιμή που έχει στέκεται απέναντι στα άλλα νέα τηλ.Αν η εταιρεία το είχε λίγο στηρίξει θα πούλαγε ακόμα πολύ.

Αυτά. LG τέλος. ( προς το παρόν)

 

Δεν κατάλαβα πως το κατάφερες αυτό μιας και οι αλλαγές αποθηκεύονται στα αρχεία του κινητού αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρεις για να το λες :D Btw άμα καμιά φορά κολλάει το κινητό σου....κλείστο και ξανάνοιξε το! Επειδή δεν το κλείνω καθόλου εγώ,το παθαίνω που και που :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πως το κατάφερες αυτό μιας και οι αλλαγές αποθηκεύονται στα αρχεία του κινητού αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρεις για να το λες :D Btw άμα καμιά φορά κολλάει το κινητό σου....κλείστο και ξανάνοιξε το! Επειδή δεν το κλείνω καθόλου εγώ,το παθαίνω που και που :)

Ούτε εγώ κατάλαβα πως έγινε , αλλά πάντως έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος ας μου στείλει pm καμία φώτο να δω την κάμερα του κινητού!!ευχαριστώ!!:)

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Στα themes που κατεβάζετε απο το ιnternet (πχ αυτά που έχει μέσα το theme manager), αν επιλέξω ελληνική γλώσσα στο κινητό, θα εμφανίζει ελληνικούς τίτλους στα εικονίδια ή μόνο αγγλικά;
Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Στα themes που κατεβάζετε απο το ιnternet (πχ αυτά που έχει μέσα το theme manager), αν επιλέξω ελληνική γλώσσα στο κινητό, θα εμφανίζει ελληνικούς τίτλους στα εικονίδια ή μόνο αγγλικά;

 

Στα ελληνικά,δλδ την γλώσσα την οποία έχεις ορίσει εσύ το κινητό σου να χρησιμοποιεί :)

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά,δλδ την γλώσσα την οποία έχεις ορίσει εσύ το κινητό σου να χρησιμοποιεί :)

 

ωραία, γιατί δεν ήθελα να κάτσω να πειράζω όλα τα μενού μέσω flash.... :)

Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις πριν..

Τελικά το αγόρασα με 140 ευρώ ίσως λείπουν κάποια πραγματα αλλά γενικά είμαι ικανοποιημένος μέχρι τώρα.

Λένε οτι δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ καλή κ ελπίζω τα νικελ να μη ξεβάψουν.

ΑΥτο που με εντυπωσίασε είναι το ραδιοφωνο που ειναι οτι πιο ευχρηστο έχω δει ποτέ μου σε κινητό. Πολύ γρηγορη αλλαγή σταθμών,μπορείς να βρεθείς απο 90 ΦΜ στα 99 για παραδειγμα αμέσως σερνοντας απλά μια κουκίδα. Επιπλέον το οτι σου επιτρέπει να έχεις τα δικά σου ακουστικά είναι στα +.

Μου αρεσε που έχει πορτάκι και όχι πλαστικό που κλείνει για τον υποδοχέα του φορτιστή και του Handsfree.Δε μου άρεσε οτι έχει και φορτιση και handsfree στην ιδια υποδοχή.

Η οθόνη και η χρήση σε ικανοποιητικά επίπεδα με το παραπάνω.

Θέλω να βρω μια δερματινη θήκη αν γίνεται η κάτι..Δεν έχω βρει κάτι αντιστοιχο..Αν κάποιος ξέρει να μου πει...

Τα προστατευικά οθόνης πολυ χρισημα και δίνουν και ένα μέσα δωρο.Ομως δεν μου αρεσε ο pdf viewer ο οποιος παρότι διαβασε καλά μου έβγαζε οτι δεν είχε άλλη μνήμη και δε συνέχιζε το πρόγραμα..Κια οτι δεν μπορουσα να πάω σε οποια σε λίδα θέλω εύκολα και έπρεπε πχ για να παω στη 1500 απο τη 1000 να περάσω 500 σελίδες..¨Ομως στην εμφάνιση φαινόταν μια χαρά..

Υπάρχει κάποιο update ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ καλή κ ελπίζω τα νικελ να μη ξεβάψουν.

Μην ελπίζεις ... Στο εγγυούμαι ... Θα ξεβάψουν!!! :p

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην πιστεύεις τα ζώα-πωλητές (υπάρχουν εξεραίσεις)...γτ:

1ον ) Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε σχέση με τις συσκευές

2ον ) Εχουν εντολές να προσπαθούν να πουλήσουν πάντα τις ακριβές συσκευές

 

:lol: Πες τα!

 

Σημερα ειμουν στον "Γερμανο" και κοιταζα το Viewty... Σκαει μυτη που λες η πωλητρια και μου πεταει την Θεικη ατακα.. "Για κοιταξε καλυτερα το Omnia!"

 

:O:worry::wacko:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

:lol: Πες τα!

 

Σημερα ειμουν στον "Γερμανο" και κοιταζα το Viewty... Σκαει μυτη που λες η πωλητρια και μου πεταει την Θεικη ατακα.. "Για κοιταξε καλυτερα το Omnia!"

 

:O:worry::wacko:

 

Της είπες "Δώσε μου τα υπόλοιπα 250 ευρώ και το κοιτάζω όσο θες"? :p ! Βασικά τι να λέμε?Αλλη φάση το Omnia,αλλά και άλλα λεφτά το Omnia

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω κατι.. το μαυρο με το λευκο και το ασιμη εχοθν μονο διαφορα στο χρωμα η και στα χαρακτηριστικα... οποιος μπορει ας απαντηση αμεσα γιατι θελω αυριο να παω να το παρω μη κανω καμια μπαρουφα. ευχαριστο προκαταβολικα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σήμερα απο κοντά στο πλαίσιο. Αρκετά μικρό και βολικό με πολύ καλή απόκριση η οθόνη του.

Ερώτηση: Αληθεύει πως τα τελευταία μοντέλα έχουν αναβαθμισμένη μπαταρία?

 

Ερώτηση 2: Επειδή θα πάω στο LG απο SonyEricsson πώς θα μεταφέρω τις επαφές? Πρέπει να τις περάσω απο το SE στο outlook και απο εκεί στο viewty? Άλλη λύση υπάρχει, πχ Myphone explorer ktl?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω κατι.. το μαυρο με το λευκο και το ασιμη εχοθν μονο διαφορα στο χρωμα η και στα χαρακτηριστικα... οποιος μπορει ας απαντηση αμεσα γιατι θελω αυριο να παω να το παρω μη κανω καμια μπαρουφα. ευχαριστο προκαταβολικα!!!!

 

Οχι φιλε μου, μονο το χρωμα τους αλλαζει. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Γιάννης δεν αλλάζουν ...

@Barret τι εννοείς αναβαθμισμένη μπαταρία ??? Πιο μεγάλη ??? Όχι δεν νομίζω ... Ίσως όμως να κρατάνε περισσότερο λόγω πιο νεου Firmware

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω... Βασικά δεν είμαι σίγουρος. Τώρα μόλις μίλαγα στο μσν με τον Γίαννη και αυτός λέει κάπου είδε αυτό που λες εσύ. Αλλά εγώ δεν το έχω ξαναακούσει. Ας μας πει κάποιος κάτοχος του που το αγόρασε τώρα τελευταία. Και να μας πει πόσα Mah είναι η μπαταρία του
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρία πόσο κρατάει;Εμένα λιγότερο απο 24 ώρες πάντως.Μηπως επειδη θελει μερικές φορτίσεις; Οταν το πήρα μου είπαν να το ανοίξω να ξεφορτίσει τελείως και μετά πάλι να το ξαναφορτίσω μεχρι τέλους.Μήπως αυτο φταίει κ τωρα χαλασα τη μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σήμερα απο κοντά στο πλαίσιο. Αρκετά μικρό και βολικό με πολύ καλή απόκριση η οθόνη του.

Ερώτηση: Αληθεύει πως τα τελευταία μοντέλα έχουν αναβαθμισμένη μπαταρία?

 

Ερώτηση 2: Επειδή θα πάω στο LG απο SonyEricsson πώς θα μεταφέρω τις επαφές? Πρέπει να τις περάσω απο το SE στο outlook και απο εκεί στο viewty? Άλλη λύση υπάρχει, πχ Myphone explorer ktl?

Θα τα συγχρονίσεις και τα δύο με το outlook και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κράταγε 2-3 μέρες και είχα γ***** την μπαταρία . Το έβαζα το έβγαζα πριν τελειώσει που δεν είναι και πολύ καλό αυτό ...
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...