Jump to content

Γαλλικά: DELF/DALF, Sorbonne


capacitor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την ευκαιρία της ανακοίνωσης απο το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονικής των αποτελεσμάτων DELF/DALF

ανοίγω αυτό το Θέμα όπου θα μπορούμε να συζητάμε για ό,τι αφορά τις λεγόμενες εξετάσεις.Συμβουλές,ποιές περάσαμε και τα γνωστά που αφορούν αυτά όπως συμβαίνει και στο αντίστοιχο θέμα για το Proficiency.

 

Γενικά τα γαλλικά είναι μια γλώσσα,αν και πιο όμορφη,αρκετά πιο δύσκολη εν συγκρίσει με την αγγλική και αυτό οφείλεται,κατα τη γνώμη μου,σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό στο γεγονός οτι η δεύτερη κυριαρχεί παντού λόγω της επεκτατικής της διάθεσης αλλα ας μην το σχολιάσουμε αυτό γιατί παμε σε εκτός ΟΠΧ(πολιτικό θέμα).Κατα ένα δεύτερο βαθμό αυτό που κάνει τα γαλλικά δύσκολα είναι η δυσκολία στη κατανόηση ακουστικού κειμένου.Όλοι οσοι ισχυρίζονται να έχουν καλή γνώση της γαλλικής έχουν συναντήσει αυτά τα προβλήματα.Πολλά φωνήεντα συναντώνται σε σχέση με μας και τις άλλες λατινικές γλώσσες,

πράγμα που κάνει τα γαλλικά την πιο απόμακρη(όχι την αρνητική έννοια του όρου) ρωμάνικη γλώσσα(=οι γλώσσες-"παιδία" της δημώδους λατινικής).Επίσης η argot είναι και αυτή μια αρκετά δύσκολη διάλεκτος.

Γαλλικές ταινίες προβάλλονται σπάνια και αυτές που προβάλλονται(αστυνομικές όπως Banlieu 13,Gomez et Tavares δεν χρησιμοποιούνε

την ορθή χρήση της γαλλικής(Francais correct) αλλα παραλλαγμένα πράγματα που χρησιμεύουν μόνο σε κάποιον που πρόκειται να πάει στη Γαλλία και να κάνει παρέα με παιδάκια στην αυλή δημοτικού.Βέβαια εδώ που τα λέμε και με τις αμερικάνικες ταινίες το ίδιο συμβαίνει αφου τα αμερικάνικα απο πολλούς χαρακτηρίζονται "βλάχικα αγγλικά".

 

Ας μην ξεφεύγουμε πάντως.:D :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έδινα c2, το πέρασα..

Btw, το banlieu 13 εκτός από κάποια σημεία που το σενάριο γίνεται υπερβολικό, είναι πολύ καλή ταινία :).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα σταμάτησα στο Α2.

Καλά είναι δε λέω (καλύτερα από τα γερμανικά που έπαιζαν να κάνω εκείνη την περίοδο), αλλά δεν ξέρω αν θα συνέχιζα.

Αυτή τη στιγμή θέλω να μάθω ή Ισπανικά ή Ιταλικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτασα εώς το Sorbonne II.Σκεφτόμουν να συνεχίσω μέχρι το 3 αλλά λίγο η τεμπελιά,λίγο η βαρεμάρα το άφησα!Ισώς κάποια μέρα να τα ξαναρχίσω,όταν θα έχω χρόνο!Να πώ την Αλήθεια στην αρχή δεν μου άρεσαν αλλά η τελευταία μου καθηγήτρια Madame Nigault,το ονομά της μου έτριξε τα δόντια και με βοήθησε να φτάσω εκεί που έφτασα!

 

Vive La France!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει τις 6 ενοτητες του DELF και απο τις 4 του DALF ειχα παρει τις 2... μετραει τιποτε απο αυτα τωρα?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτασα εώς το Sorbonne II.Σκεφτόμουν να συνεχίσω μέχρι το 3 αλλά λίγο η τεμπελιά,λίγο η βαρεμάρα το άφησα!Ισώς κάποια μέρα να τα ξαναρχίσω,όταν θα έχω χρόνο!Να πώ την Αλήθεια στην αρχή δεν μου άρεσαν αλλά η τελευταία μου καθηγήτρια Madame Nigault,το ονομά της μου έτριξε τα δόντια και με βοήθησε να φτάσω εκεί που έφτασα!

 

Vive La France!

 

Υπάρχει και Sorbonne 3? Δεν το ξερα! :wacko:

 

Eγώ έδωσα μέχρι και Sorbonne 1 στην πρώτη Λυκείου, αλλά μετά, με τις πανελλήνιες και τα σχετικά, το σταμάτησα. Τώρα βέβαια δεν θυμάμαι τίποτα! :p

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της ανακοίνωσης απο το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονικής των αποτελεσμάτων DELF/DALF

ανοίγω αυτό το Θέμα όπου θα μπορούμε να συζητάμε για ό,τι αφορά τις λεγόμενες εξετάσεις.Συμβουλές,ποιές περάσαμε και τα γνωστά που αφορούν αυτά όπως συμβαίνει και στο αντίστοιχο θέμα για το Proficiency.

 

Γενικά τα γαλλικά είναι μια γλώσσα,αν και πιο όμορφη,αρκετά πιο δύσκολη εν συγκρίσει με την αγγλική και αυτό οφείλεται,κατα τη γνώμη μου,σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό στο γεγονός οτι η δεύτερη κυριαρχεί παντού λόγω της επεκτατικής της διάθεσης αλλα ας μην το σχολιάσουμε αυτό γιατί παμε σε εκτός ΟΠΧ(πολιτικό θέμα).Κατα ένα δεύτερο βαθμό αυτό που κάνει τα γαλλικά δύσκολα είναι η δυσκολία στη κατανόηση ακουστικού κειμένου.Όλοι οσοι ισχυρίζονται να έχουν καλή γνώση της γαλλικής έχουν συναντήσει αυτά τα προβλήματα.Πολλά φωνήεντα συναντώνται σε σχέση με μας και τις άλλες λατινικές γλώσσες,

πράγμα που κάνει τα γαλλικά την πιο απόμακρη(όχι την αρνητική έννοια του όρου) ρωμάνικη γλώσσα(=οι γλώσσες-"παιδία" της δημώδους λατινικής).Επίσης η argot είναι και αυτή μια αρκετά δύσκολη διάλεκτος.

Γαλλικές ταινίες προβάλλονται σπάνια και αυτές που προβάλλονται(αστυνομικές όπως Banlieu 13,Gomez et Tavares δεν χρησιμοποιούνε

την ορθή χρήση της γαλλικής(Francais correct) αλλα παραλλαγμένα πράγματα που χρησιμεύουν μόνο σε κάποιον που πρόκειται να πάει στη Γαλλία και να κάνει παρέα με παιδάκια στην αυλή δημοτικού.Βέβαια εδώ που τα λέμε και με τις αμερικάνικες ταινίες το ίδιο συμβαίνει αφου τα αμερικάνικα απο πολλούς χαρακτηρίζονται "βλάχικα αγγλικά".

 

Ας μην ξεφεύγουμε πάντως.:D :worry:

 

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι αρκετα πιο δυσκολη γλωσσα σε σχεση με την αγγλικη και αυτο οφειλεται μονο στη γραμματικη και εν μερει στη "περιεργη" ορθογραφια τους (ο βαθμος δυσκολιας μιας γλωσσας σε συγκριση με μια αλλη δεν οφειλεται στο γεγονος οτι η αλλη γλωσσα κυριαρχει η εχει επεκτατικες τασεις οπως αναφερεις.Η ειναι αντικειμενικα δυσκολη η δεν ειναι) Σε οτι αφορα το ακουστικο μερος (και δε μιλω μονο για τις εξετασεις των ενοτητων αλλα για την συνομιλια με ενα Γαλλο η μια Γαλλιδα και τη κατανοηση) προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι πολυ πιο ευκολη απο την αγγλικη. Θα συμβουλευα επισης καποιον που εχεις καλες βασεις στη γραμματικη και ενα σχετικα καλο λεξιλογιο, να παρακολουθει 2-3 φορες την εβδομαδα το TV5. Περα απο τα υπεροχα ντοκυμαντερ που εχει, η προοδος που θα κανει στη γλωσσα ειναι απιστευτη. Οσο για την αργκο ολες οι γλωσσες σε ολο το κοσμο εχουν τη δικη τους. Τελος οσον αφορα τη Γαλλικη που χρησιμοποιειται σε ταινιες, σε πληροφορω οτι αυτη ειναι η γλωσσα που χρησιμοποιουν σχεδον ολοι οι Γαλλοι στη καθημερινη τους ζωη ασχετα εαν ειναι Français correct η οχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι αρκετα πιο δυσκολη γλωσσα σε σχεση με την αγγλικη και αυτο οφειλεται μονο στη γραμματικη και εν μερει στη "περιεργη" ορθογραφια τους (ο βαθμος δυσκολιας μιας γλωσσας σε συγκριση με μια αλλη δεν οφειλεται στο γεγονος οτι η αλλη γλωσσα κυριαρχει η εχει επεκτατικες τασεις οπως αναφερεις.Η ειναι αντικειμενικα δυσκολη η δεν ειναι) Σε οτι αφορα το ακουστικο μερος (και δε μιλω μονο για τις εξετασεις των ενοτητων αλλα για την συνομιλια με ενα Γαλλο η μια Γαλλιδα και τη κατανοηση) προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι πολυ πιο ευκολη απο την αγγλικη. Θα συμβουλευα επισης καποιον που εχεις καλες βασεις στη γραμματικη και ενα σχετικα καλο λεξιλογιο, να παρακολουθει 2-3 φορες την εβδομαδα το TV5. Περα απο τα υπεροχα ντοκυμαντερ που εχει, η προοδος που θα κανει στη γλωσσα ειναι απιστευτη. Οσο για την αργκο ολες οι γλωσσες σε ολο το κοσμο εχουν τη δικη τους

 

Ο επεκτατισμός της αγγλική γλώσσας την έχει κάνει ωστε ακόμα και οι τάξιτζήδες που δεν έχουν πάει γυμνάσιο να τη ξέρουν(περισσότερα και απο τα απλά πράγματα). Προκειμένου εγώ να διατηρήσω τις ακουστικές ικανότητες ακούω που και που RFI αλλά αυτό βοηθάει στο να καταλαβαίνεις τον Σαρκοζύ και τον κάθε σαρκοζύ όχι όμως και την αργκο στις τανίες που αλλάζουν τις λέξεις,τη σύνταξη τη προφορά και είναι κατα ένα πολύ μεγάλο βαθμό δυσνόητη. Αυτή η αργκό συναντάται στις αστυνομικές ταινίες κατα πλειοψηφία,σε πάρα πολλά τραγούδια,ραπ των γκέτο και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Ο επεκτατισμός της αγγλική γλώσσας την έχει κάνει ωστε ακόμα και οι τάξιτζήδες που δεν έχουν πάει γυμνάσιο να τη ξέρουν(περισσότερα και απο τα απλά πράγματα). Προκειμένου εγώ να διατηρήσω τις ακουστικές ικανότητες ακούω που και που RFI αλλά αυτό βοηθάει στο να καταλαβαίνεις τον Σαρκοζύ και τον κάθε σαρκοζύ όχι όμως και την αργκο στις τανίες που αλλάζουν τις λέξεις,τη σύνταξη τη προφορά και είναι κατα ένα πολύ μεγάλο βαθμό δυσνόητη. Αυτή η αργκό συναντάται στις αστυνομικές ταινίες κατα πλειοψηφία,σε πάρα πολλά τραγούδια,ραπ των γκέτο και άλλα

Στο προηγουμενο ποστ εκανα τροποποιηση. Διαβασε σε παρακαλω τη τελευταια παραγραφο. Μη με ρωτησεις πως ειμαι σιγουρος. Παντως το ξερω;)

Το οτι σχεδον ολοι οι Ελληνες "γνωριζουν" αγγλικα ειναι γεγονος και εχει την εξηγηση του. Το σιγουρο ειναι οτι η αγγλικη ειναι παιχνιδι σε συγκριση με τη γαλλικη που απαιτειται πολυ μελετη για τη σωστη χρηση της. Την αργκο τη συναντας καθημερινα στη Γαλλια και οχι μονο στις ταινιες

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια εμείς μαθαίνουμε τη γλώσσα των πολτικών(που μιλάνε αργά) και όχι τη γλώσσα του απλού λαού.Tout bien compris.

c'est çà :) αλλωστε πρεπει να γνωριζεις οτι η Γαλλια λογω παλαιων αποικιων εχει καμποσα εκατομμυρια μαυρους, κιτρινους, κοκκινους και δε ξερω τι αλλο. Μοιραια λοιπον ολοι αυτοι εχουν βαλει το χερακι τους η το στοματακι τους και εχει δημιουργηθει η καθομιλουμενη Γαλλικη. Βεβαια στα φροντιστηρια θα διδαχτεις τα σωστα Γαλλικα και οχι την αργκο. Με ενα μηνα παραμονη στη Γαλλια προσαρμοζεσαι ευκολα ομως:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει τις 6 ενοτητες του DELF και απο τις 4 του DALF ειχα παρει τις 2... μετραει τιποτε απο αυτα τωρα?

Με τις 6 ενοτητες DELF του παλαιου τυπου εξετασεων εχεις κατοχυρωσει τη πολυ καλη γνωση της γλωσσας δλδ επιπεδο C1. Για τις αλλες 2 νομιζω οτι χανονται αλλα κανε και ενα τηλεφωνο στο ifa να σιγουρευτεις

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ο επεκτατισμός της αγγλική γλώσσας την έχει κάνει ωστε ακόμα και οι τάξιτζήδες που δεν έχουν πάει γυμνάσιο να τη ξέρουν(περισσότερα και απο τα απλά πράγματα). Προκειμένου εγώ να διατηρήσω τις ακουστικές ικανότητες ακούω που και που RFI αλλά αυτό βοηθάει στο να καταλαβαίνεις τον Σαρκοζύ και τον κάθε σαρκοζύ όχι όμως και την αργκο στις τανίες που αλλάζουν τις λέξεις,τη σύνταξη τη προφορά και είναι κατα ένα πολύ μεγάλο βαθμό δυσνόητη. Αυτή η αργκό συναντάται στις αστυνομικές ταινίες κατα πλειοψηφία,σε πάρα πολλά τραγούδια,ραπ των γκέτο και άλλα

Συμβουλη: αντι ν ακους RFI δοκιμασε να δεις TV5. Η εικονα βοηθα καλυτερα στη κατανοηση του ηχου

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

μεχρι to Α4 εφτασα αλλα ακουσα οτι τα πτυχια εχουν αλλαξει και ουτε που ξερω αν και ποσο ισχυουν!!
Link to comment
Share on other sites

μεχρι to Α4 εφτασα αλλα ακουσα οτι τα πτυχια εχουν αλλαξει και ουτε που ξερω αν και ποσο ισχυουν!!

Εαν εχεις παρει απο το Α1 εως και το Α4 εχεις καλη γνωση της γλωσσας δλδ εισαι σε επιπεδο Β2 και φυσικα ισχυουν οι παλαιου τυπου ενοτητες

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις παρει απο το Α1 εως και το Α4 εχεις καλη γνωση της γλωσσας δλδ εισαι σε επιπεδο Β2 και φυσικα ισχυουν οι παλαιου τυπου ενοτητες

 

thanks:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες αποφάσισα τώρα, στα γεράματα (22:confused:) να αρχίσω γαλλικά. Έκανα 3 χρόνια στο γυμνάσιο αλλά πολύ σκόρπια πράγματα... Έχω τα εξής δύο διλήμματα: 1) Να έχω ως το τέλος του χρόνου σαν στόχο το Α2 ή το Β1; 2) Πόσο καιρό θέλω με εντατικό διάβασμα και ιδιαίτερα για να φτάσω σε επίπεδο Β2;

 

Περιμένω τα φώτα σας..... Όσοι σχετικοί προσέλθετε..!

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...