Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

Χαίρετε παιδιά. Επαναφέρω αυτό το χρήσιμο θέμα:

 

Τσαντίστηκα ΟΙΚΤΡΑ σήμερα, γιατί στην Εθνική Ασφαλιστική (έχουμε συμβόλαιο εδώ και 25 περίπου χρόνια -- πέρναγε από το ένα αυτοκίνητο στο άλλο) δίνουμε 300 ευρώ το χρόνο, και έμαθα οτι καλύπτομαι μόνο στα βασικά που προβλέπει ο νόμος!!!!!!!!

 

Πιστεύω οτι καλή και χρυσή η Εθνική, αλλά ακριβή γιαυτά που σου προσφέρει. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες προσφορές !

 

Αυτά που είδα στο http://www.asfalistra.gr δίνει τις τιμές ανά έτος ή ανα εξάμηνο;

 

Άκουσα πολλά και καλά λόγια για την Commercial Value. Είναι καλή; Εσείς πάνω-κάτω πόσα λεφτά δίνετε; Και κυρίως τι σας προσφέρουν;

 

Να σημειώσω οτι 25 χρόνια στην εθνική δεν έχουμε κάνει ποτέ θετική δήλωση ατυχήματος. . . . .

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαίρετε παιδιά. Επαναφέρω αυτό το χρήσιμο θέμα:

 

Τσαντίστηκα ΟΙΚΤΡΑ σήμερα, γιατί στην Εθνική Ασφαλιστική (έχουμε συμβόλαιο εδώ και 25 περίπου χρόνια -- πέρναγε από το ένα αυτοκίνητο στο άλλο) δίνουμε 300 ευρώ το χρόνο, και έμαθα οτι καλύπτομαι μόνο στα βασικά που προβλέπει ο νόμος!!!!!!!!

 

 

Παντως, για το οτι δεν ηξερες τι καλυπτει η ασφαλιστικη σου φταις εσυ, οχι η ασφαλιστικη.

Εξτρα καλυψεις υπαρχουν τα τελευταια χρονια. Πριν 20 χρονια ολος ο κοσμος εβαζε μονο τα βασικα. Εφ'οσον δεν ασχοληθηκες, αυτο συνεχιστηκε. Και τελος, τα 300 ευρω ετησιως, μαλλον καλη τιμη ειναι. Το asfalistra δινει εξαμηνου.

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 ευρώ στην Εθνική, βασική κάλυψη μόνο, ετήσια, είναι μια χαρά. Είτε το έχεις 25 χρόνια, είτε ~8 που θέλει για να πέσει το Β.Μ. δεν κάνει διαφορά στο τι πληρώνεις. Οι ασφάλειες έχουν ανέβει, εδώ για μερικές έξτρα καλύψεις (όχι μικτή) και φτάνεις άνετα τα 800 ευρώ...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά παρατηρώ (με λίγη έρευνα που έκανα στο θέμα) ότι με τα ΙΔΙΑ λεφτά, άλλες ασφαλιστικές προσφέρουν αρκετά περισσότερα πράγματα! Άρα προφανώς και δεν με συμφέρει να συνεχιστεί αυτό! Για παράδειγμα, με ακριβώς τα ίδια λεφτά (316,κατι ανά έτος) η Commercial Value ας πούμε μου προσφέρει και κάποια λεφτά λόγω κλοπής, σταθερό μπόνους μάλους, νομική προστασία, μερική θραύση κρυστάλλων, τρομοκρατικές ενέργειες κλπ κλπ κλπ....και αυτή είναι μια από τις άλλες. Σχεδόν καμία με 300 ευρώ δεν προσφέρει μόνο τα βασικά του νόμου !

 

Ξέρω οτι το βασικό σε μια ασφαλιστική είναι η φερεγγυότητα, την οποία και η Εθνική σαφώς έχει διότι είναι εγγύηση, και κολοσσός, αλλά δεν νομίζω οτι εμένα (δεδομένης της κατάστασης, οτι έχω παλιό αυτοκίνητο, αξίας δηλαδή σημερινής το πολύ 2000ε, οδηγώ >5 χρόνια και έχω ΒΜ 2) με συμφέρει. . .

 

Επειδή και γω δεν κατέχω πολλά πράγματα, γιαυτό ρωτώ τη γνώμη σας και σας ευχαριστώ γιαυτό :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ολυμπιακη victoria δινω 240 euro το εξαμηνο!Μεχρι τωρα δεν τη χρειαστηκα (αχρειαστη να ειναι) παραπονο δεν εχω...
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Jheremia τί ακριβώς γράφει το χαρτί τις ασφάλειάς σου? Γιατί κι εγώ εθνική έχω και δίνω 315 το εξάμηνο. Μήπως επηρεάζει την τιμή και το ποσό ασφάλισης του αυτοκινήτου?
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ολυμπιακη victoria δινω 240 euro το εξαμηνο!Μεχρι τωρα δεν τη χρειαστηκα (αχρειαστη να ειναι) παραπονο δεν εχω...

Κι εγώ αυτή έχω εδώ και χρόνια! :)

Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες αλλά και τις ακριβώτερες. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το bonus malus δεν εξαρτάται από το αν το αυτοκίνητο είναι μεταχειρισμένο.Αγόρασα μεταχερισμένο και το ασφάλισα με b.m. 3 χωρίς άλλη διαδικασία.Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ο ασφαλιστής δεν ήρθε να δει αν το αυτοκίνητο έχει κάποιο "κουσούρι" το οποίο θα επιβάρυνε την ασφαλιστική.Και αναφέρω χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου συνέβη.Οταν πήρα το αυτοκίνητο,το εμπρός παρμπριζ είχε πάνω δεξιά ένα μικρό ράγισμα. Εν τω μεταξύ είχα βάλει θραύση κρυστάλλων απλά επειδή μου είπε ο ασφαλιστής να το κάνω.Μια μέρα πήγα να πλύνω το αυτοκίνητο και ο πλυντηράς μου είπε ότι μπορώ να αλλάξω δωρεάν το παρμπρίζ..Και φυσικά για να τους ευχαριστήσω που μου άλλαξαν το παρμπρίζ άλλαξα ασφαλιστική:lol:
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε! Πάντως εγω προτιμώ να πληρώσω κατι παραπάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί έχω κάνει μεικτή ασφάλεια παρά να κάνω ασφάλεια σε κάποια μικρή εταιρεία μή αξιόπιστη και να τους κυνηγώ κανα χρόνο αν τύχει κάτι.

Για 1400 κυβικά με B.M. 8 δίνω 390 το εξάμηνο στην Εγνατία.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα γιατί είχα γράψει κατεβατό και σβήστηκε... :worry:

 

ΟΣΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ, ΚΑΝΤΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΗ... αλλώς τσάμπα πληρώνετε το επασφάλιστρο.

 

εγώ δίνω 260 ΤΟ ΧΡΟΝΟ σε «μικρή και δοκιμασμένη» (130 το εξάμηνο - πάντα εξάμηνο να επιλέγετε σε μικρή)και αφήνω τους άλλους να σκάνε χιλιάρικα. πακέτο βασικές, νομική προστασία και οδική βοήθεια... Αναλαμβάνω και το ρίσκο να φουντάρει σε μια νύχτα, αλλά εδώ και μια πενταετία μια χαρά τη βλέπω. άλλωστε το πολύ - πολύ να χάσω 130 ευρώ και κάτω (ανάλογα με το πότε βαράει κανόνι)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Εχει κανεις ING στο αμαξι του; Τι εντυπωσεις εχετε για την συγκεκριμενη εταιρια;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μαθω διαφορες απο

1.τρομοκρατικες ενεργεις πυρος ή και εκρηξης.

2.κακοβουλες ενεργεις πυρος ΄΄η και εκρηξης.

κ αν εχει καμια σχεση

3.με τις κακοβουλες πραξεις ζημιες ιδιου.

 

δηλ.τι διαφορα εχουν στο 1+2 ?

αν εχεις το 3.δηλ. σε καλυπτουν σε γρατσουνιες?

 

k telos τι ποσοστο παιρνουν οι ασφαλιστες απο καθε ασφαλεια?

@stixima einai apo tis kaluteres..alla exoun k times...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος οταν εχεις μικτη η ασφ.εταιρια σου δινει και καποια απαλλαγη ποσου. Π.χ το 1% επι της δηλωμενης αξιας του αυτ/του.

 

Εαν κανεις μια ζημια ή σε τρακαρουν και κοστισει 1500ευρω και εσυ εχεις απαλλαγη 100ευρω τοτε τα 1400 σου πληρωνει η ασφαλιστικη.

 

Στις κακοβουλες πραξεις ομως συνηθως δεν υπαρχει απαλλαγη οποτε εκει μπορεις να την "χρησιμοποιησεις" την επιλογη αυτη εαν π.χ ενας πιτσιρικας σου εκανε γρατζουνιες την πορτα σου με ενα κατσαβιδι. Εκει θα παρεις τα χρηματα οσο και αν κοστισει η πορτα.

 

Περιπου πανω κατω ξερω αυτα. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

Να προσεχετε μονο οταν βαζετε "ολικη κλοπη" να ζητατε να σας βαλουν και "μερικη κλοπη" (περιπου +20-30€ επιπλεον). Και αυτο γιατι εαν σου κλεψουν το αμαξι, και μετα απο ενα 3μηνο βρεθει μονο το σασι, κ' ολα τα υπολοιπα λειπουν (κινητηρας, πορτες, ραδιο cd κλπ) δεν θα παρετε φραγκο. Εαν εχετε ομως και "μερικη" θα αποζημιοθειτε. Ειναι τρικ των ασφ.εταιριων που συνηθως δεν μας τα λενε, που κ' εγω το εμαθα απο φιλο μου που την εψαξε λιγο παραπανω.

 

Για το 1. κ' 2. θα ρωτησω τον φιλο μου μπας και γνωριζει κατι.

 

Θελω να παω να ρωτησω στην ING τιμη γιατι ειναι ο φιλος μου εκει ασφαλισμενος και εχει πολυ καλες εντυπωσεις οταν την χρειαστηκε.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

emeis eimaste sthn ethniki

tin exoume xreiastei arketes fores giati polla synevhsan to etos pou mas perase kai den eixa parapono. Ta lefta mas ta edose grigora sxetika, eksipiretisi kali ktl... alla poli akrivi re paidia. Poli....

 

1400 12etias 340 to eksamino alla gia ola mesa... Kai nomiki prostasia kai klopi meriki kai oliki kai polla akoma...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρετε !

Μήπως κάποιος από τους αγαπητούς User του Forum αυτού,έχει υπ' όψη του,αν είναι δυνατόν να ασφαλιστεί αυτοκίνητο γερμανίας (δηλαδή αυτοκίνητο με γερμανικές πινακίδες) εδώ στην Ελλάδα με ελληνική ασφάλεια αυτοκινήτου;

 

Ευχαριστώ για κάθε Feedback !!!

 

Φιλικά,

MAN_X

Link to comment
Share on other sites

ΕΟS ,παμφηνη και πολυ σωστη απεναντι μου την μια φορα που τη χρειαστηκα...;)

 

Τα ιδια κι απο μενα.ΕΟS και στα 2 αυτοκινητα και στη μηχανη.;)

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Ποια ασφαλεια; Σιγουρα οχι τη φθηνοτερη, καλυτερα μια λιγο ακριβοτερη αλλα να ειμαι βεβαιος οτι θα πληρωνει (κυριως αυτους που τρακαρα) γιατι αμα δεν πληρωνει θα πρεπει να πληρωσω εγω!
Link to comment
Share on other sites

interamerican pantos einai eggyisi,einai o kollitos mou asfalistis ekei kai oi times einai mia xara,kai apo thema plirwmis einai amesi.mou exei polles istories apo atoma pou tous trakaran me interamecan tous plirwsan toso grigora pou meta allaksane tin asfaleia tous se interamerican.

episis psakste to osoi exete doy se eparxeia giati exei treles prosfores,egw exw doy se eparxeia kai i asfaleia pou plirwnw me ta vasika + odiki voitheia,einai 75 evrw.enw kanonika tha plirwna 120-140.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κι απο μενα.ΕΟS και στα 2 αυτοκινητα και στη μηχανη.;)

 

τι ειναι αυτο? εχει κανα site?

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

akougete teleutees meres oti i egnatia tha vgei apo tin mesi kathos tha tin kleisoun opou na nai oi ipiresies tou armodiou ipourgeiou!!!!

 

Χαίρετε !

Μήπως κάποιος από τους αγαπητούς User του Forum αυτού,έχει υπ' όψη του,αν είναι δυνατόν να ασφαλιστεί αυτοκίνητο γερμανίας (δηλαδή αυτοκίνητο με γερμανικές πινακίδες) εδώ στην Ελλάδα με ελληνική ασφάλεια αυτοκινήτου;

 

 

ginete toulachiston theorita -otan to eicha psaksei prin to 2000 gia to autokinito mou me agglikes pinakides- alla den se sinferei... des tis kalipseis kai to epipedo "asfaleias" kai ipiresias kai tha katalaveis....

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε τελικά η Εγνατία!!! για 40 μέρες ασφάλεια από κρατικό φορέα και μετά ψάξτε για άλλους απατεώνες να ασφαλιστείτε... Έτσι μας λέει το Ελαδιστάν. Αντί να τους υποχρεώσουν να αποζημιώσουν τους ασφαλισμένους!!! Έλεος πια, όλα στην πλάτη του Ραγιά...
Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεισ σας ιντερσαλονικα?παιζει να ειναι και η μοναδικη ασφαλιστικη με βισμα στη τροχαια.μια φορα ειχα διπλοπαρκαρει στο παγκρατι και ηταν να μου το σηκωσει γερανος ωσπου δεχτηκα τηλεφωνημα απο την ασφαλιστικη....:D :D
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μακρυά από Victoria. Το κύρος και η συνέπεια της οποιαδήποτε ασφαλιστικής στην αποζήμίωση φαίνεται...

 

Είχες πρόβλημα με την Victoria?:confused:

Παράξενο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...